Sivu 1/1
Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: La 04.02.2012 16:56
Kirjoittaja ErrSol
Tarkastetaanpa, ymmärsinkö oikein tämän hypoteettisen skenaarion:
Steam Tankki chargaa Skeleton Warrioreita. Mutta kas, Skeletonien mukana yksikössä häärääkin 5 Cairn Wraith -heroa pomottamassa. Combatin alussa Wraithit Make Way'aavat Stankin eteen pushaten Skeletonien Command Groupin toiseen riviin, jolloin tankki on kontaktissa ainoastaan Wraithien kanssa. Wraithit ovat luonnollisesti immuuneja tankin impacteille, mutta koska Impact Hitit jaetaan kuin shooting attackit, ja Skeletoneja kuvitellaan tässä skenaariossa olevan yli viisi, pystyy tankki kuitenkin tekemään yksikköön fragia Wraithien "läpi".
Näinkö se tosiaan on nähtävä? Ja koska Skeletoneja on tarpeeksi/liikaa, Impact Hittien tekemiä woundeja ei edes pysty allokoimaan Wraitheille? Sääntökirjan sivu 99 sanoo sen suuntaisesti Combined unittia ammuttaessa, mutta toisaalta saman sivun "Close Combat" -alaotsikko sanoo "Remember that models can only attack enemies in close combat if they are in base contact. Therefore, if enemy models are only in base contact with the character, then they can only attack him." Tuossa siis puhutaan Close Combatista yleensä, ja vaikka Impactit jaetaan kuin shooting, ne ovat silti kiistatta Close Combatissa tehtyjä hyökkäyksiä, joten asian voisi kenties nähdä toisinkin. Vai?
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: La 04.02.2012 20:38
Kirjoittaja Yögobbo
Eihän niiden tarvitse olla edes ethereal-sankareita, koska kysymys taitaa olla siitä, tuleeko tällaisessa tilanteessa impactit sankareihin vai yksikköön. No joo, etherealit eivät ota vahinkoa impacteistä (yleensä), mutta kuitenkin sama kysymys koskee kaikkia tilanteita, joissa chariot on kontaktissa vain sankareihin. Säännöt ovat mielestäni tässä hyvinkin yksiselitteiset, impactit jaetaan aivan kuin ne olisivat shooting attackeja, eli sankareihin ei osu, jos rivisolttuja on tarpeeksi jäljellä.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 00:43
Kirjoittaja ErrSol
Ihan totta, että kysymykseni koskee laajemmin kaikkia tilanteita, joissa chariot on btb-kontaktissa vain charactereihin. Etherealin heitin soppaan lähinnä kai siksi, että nimenomaan tuo mainitsemani skenaario pisti miettimään koko asiaa. Plus etherealien characterien tapauksessa koko kysymys on astetta dramaattisempi.
Sääntökirjan sivu 71, Resolving impact hits, vika kappale: "Finally, as Impact hits are close combat attacks (albeit of an unusual type)...."
korostukset omia. Impact hitit on siis klosishyökkäyksiä, ja sivu 99 sanoo, että jos modeli on kontaktissa vain characteriin, vain hänen kimppuunsa saa hyökätä. Vettähän tämä tulkinta ei pidä, jo pelkästään siksi, että "close combat attack" ei ole säännöissä kovin tarkkaan määritelty termi, johon sisältyisi jotain rajoja tai ehtoja. Lisäksi tällä tulkinnalla Impact Hittien "distributed as shooting" ei tarkoittaisi käytännössä mitään (paitsi että charactereihin EI saisi/pystyisi kohdistamaan iskuja, jos chariot olisi kontaktissa yhdenkin r'n'f -modelin kanssa, mikä olis aika hassua). Mut pysyn silti kannassani, että edellä esitettyjen tekstinpätkien valossa tilanteen voisi tulkita piruuttaan noinkin. Tällöin siis esimerkkitapauksessamme ei-maagiset Impact hitit (sekä Stompit) menisivät hukkaan, kun niitä ei pystyisikään heittämään charactereiden "yli".
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 09:41
Kirjoittaja Rune
Lisäksi tällainen tilanne on vielä tavallista yksiselitteisempi:
Sankarit eivät voi koskaan korvata command groupia ensimmäisessä rivissä, vaan jäävät kakkosriviin.
Vaan olenko väärässä Make Wayn suhteen?
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 09:44
Kirjoittaja GobbladasSquig
No kyllähän niiden pitää määritelmän mukaan close combat attackeja olla jos toinen vaihtoehto olisi ranged attackit. Tällöinhän kaikenlaiset erikois-savet ranged attackeja vastaan kytkeytyisivät päälle (blood knightien lipun 4+ ward jne) ja muitakin epäloogisuuksia tapahtuisi. Mutta olennainen osa impact hittejä on se että ne on distributed as shooting, ja jos oma tulkinta säännöistä johtaisi siihen että tuolla ei olisi mitään merkitystä, on todennäköisesti aikalailla väärillä jäljillä. Mutta shooting osumissahan on se hauskaa, että jos yksikössä on sankareita, niistä jokaiselle saa yksikön omistaja allokoida niitä osumia kunhan ei laita kahta samalle ennenkuin kaikissa yksikön modeleissa on vähintään yksi osuma jne. Eli varmaan on ihan sallittua sitten allokoida noita impact hittejä yksi kerrallaan ethereal-hemmoille. Eli jos on viisi ethereaalia, vasta aina kuudes ja sitä seuraavat impactit osuisivat zombeihin tai mitä nyt rank-and-file onkaan. Sama sitten kaiken perus shootingin kanssa, eli jos vaikka kuusi ryhmää skinkkejä tulee ampumaan tota siun superjunaa, voit aina jokaisen skinkkiyksikön osumista ensimmäiset viisi lajitella ethereaaleille. Aika kestävä yksikkö siis. Toisaalta templateilla sitten on omat säännöt osumien määrittämiseen ja parin mortarin jälkeen sitä yksikköä ei kyllä enää olekaan olemassa. :D
@Rune: Joo, Make Waylla saa sit combatin tullessa korvata command groupin haamuilla.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 10:54
Kirjoittaja Yögobbo
GobbladasSquig kirjoitti:Mutta shooting osumissahan on se hauskaa, että jos yksikössä on sankareita, niistä jokaiselle saa yksikön omistaja allokoida niitä osumia kunhan ei laita kahta samalle ennenkuin kaikissa yksikön modeleissa on vähintään yksi osuma jne. Eli varmaan on ihan sallittua sitten allokoida noita impact hittejä yksi kerrallaan ethereal-hemmoille. Eli jos on viisi ethereaalia, vasta aina kuudes ja sitä seuraavat impactit osuisivat zombeihin tai mitä nyt rank-and-file onkaan. Sama sitten kaiken perus shootingin kanssa, eli jos vaikka kuusi ryhmää skinkkejä tulee ampumaan tota siun superjunaa, voit aina jokaisen skinkkiyksikön osumista ensimmäiset viisi lajitella ethereaaleille. Aika kestävä yksikkö siis. Toisaalta templateilla sitten on omat säännöt osumien määrittämiseen ja parin mortarin jälkeen sitä yksikköä ei kyllä enää olekaan olemassa. :D
Paitsi että tuo osumien jakaminen eri modeleille koskee vain tilanteita, joissa yksikössä on alle 5 rank-and-file modelia. Jos rank-and-file modeleita on 5 tai enemmän, niin sankareihin ei tule osumia.
Lisätään vielä yksi kysymys template-osumiin liittyen: Onko Look out, sir -heitto pakollinen? Sivulla 93 sanotaan "Roll a d6.", mutta sivulla 99 "...controlling player is permitted to make..." Lähinnä tuo sivun 99 sanamuoto jättäisi tulkinnanvaraa heiton valinnaisuudesta. Eli saako heiton jättää tekemättä, jos nimenomaan haluaa ottaa hitin sankariin (esimerkiksi nyt etherealiin)?
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 11:19
Kirjoittaja GobbladasSquig
En tarkoittanut randomisointia Yögobbo, vaan sääntöä jolla yksikön omistava pelaaja saa jakaa yksikköön tulevia shooting hittejä halutessaan myös sankareille. Miulla ei nyt ole sääntistä tässä kädessä niin en voi antaa tarkkaa lainausta tai sivunumeroa, mutta kyllä se sieltä löytyy. :)
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 11:45
Kirjoittaja Yögobbo
GobbladasSquig kirjoitti:En tarkoittanut randomisointia Yögobbo, vaan sääntöä jolla yksikön omistava pelaaja saa jakaa yksikköön tulevia shooting hittejä halutessaan myös sankareille. Miulla ei nyt ole sääntistä tässä kädessä niin en voi antaa tarkkaa lainausta tai sivunumeroa, mutta kyllä se sieltä löytyy. :)
Sivu 99 (Combined units, alaotsikko shooting) ja itse tarkistin sieltä ennen edellistä viestiä (ja nyt vielä uudelleen). Randomisoinnista ei tuossa kohtaa puhuta mitään, taisi olla käytössä aiemmissa edikoissa tuon osumien jakamisen tilalla.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 12:09
Kirjoittaja MakeH
Ei kyse ole randomisoinneista vaan hittien jakamisesta. Olen myös ilman sääntistä tässä, mutta Gobblan kanssa samoilla linjoilla. Hittejä sai muistaakseni jakaa ihan oman tunnon mukaan kunhan kaikki saa osansa ennen toista kierrosta.
jos joku kärppä ei ehdi ensin niin voin iltaselle etsiskellä säännöistä tuota kohtaa. En kuitenkaan ihan päätä vadille laita, muisti on ollut ennenkin hiukan sekava näiden juttujen suhteen.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 14:30
Kirjoittaja Mithrandir
Sori pojat mutta Yögobbo on ihan oikeassa, hän sentään sääntökirjan kanssa asiaa on tarkistellut tässä, eikä mutuile joutavia. :P
Niitä hittejä allokoidaan shootingista charactereille vasta sitten kun siinä on vähemmän kuin viisi rank-and-file modellia jäljellä. Ja sitten on rajoituksena se, että ei saa allokoida enempää kuin yhden hitin per character ennenkuin kaikkiin on laitettu se yksi hitti.
Niin, ja minullakin on sääntis tässä auki mistä asiaa tarkistin.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ke 08.02.2012 14:56
Kirjoittaja MakeH
Mutu on täysin validi argumentti keskustelussa kunhan sen esittää mutuna eikä faktana. Sääntökirjan kanssa seikkailijat voisivat mainita sivun jota lainaavat, muutenhan se ei ole mutua kummempaa. Tässä tapauksessa tilanne on tosiaan harvinaisen selvä, "cannot hit a character" s.99 Shooting, eli muistelin väärin.
Epäselvyys taitaa minulla juontaa keskustelusta jossa oli triksters shardi ja rnf-modeleilla wardia... en tosin muista kuinka siinä ehdotettiin meneteltävän mutta se onkin hiukan aiheesta ohi.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: To 09.02.2012 08:14
Kirjoittaja Yögobbo
MakeH kirjoitti:Sääntökirjan kanssa seikkailijat voisivat mainita sivun jota lainaavat, muutenhan se ei ole mutua kummempaa.
Joo, pahoittelut etten huomannut sivunumeroa laittaa noihin ensimmäisiin viesteihini. Huomautetaan nyt kuitenkin että edellisen viestini (jossa sivunumero jo mainittuna) jälkeen joku vielä mutuili asiaa, mutta ei siitä sen enempää.
Mutta yksi esittämäni kysymys taidettiin ohittaa ilman mitään pohdintoja, joten otan sen tähän uudestaan:
Yögobbo kirjoitti:Lisätään vielä yksi kysymys template-osumiin liittyen: Onko Look out, sir -heitto pakollinen? Sivulla 93 sanotaan "Roll a d6.", mutta sivulla 99 "...controlling player is permitted to make..." Lähinnä tuo sivun 99 sanamuoto jättäisi tulkinnanvaraa heiton valinnaisuudesta. Eli saako heiton jättää tekemättä, jos nimenomaan haluaa ottaa hitin sankariin (esimerkiksi nyt etherealiin)?
Sen verran mutkan kautta liittyy aiheeseen, kun aloittajan esimerkkitilanteessa koitetaan saada non-magical osumia ethereal-sankareihin, niin onnistuuko lättyjen kanssa? Itse Look out, sir -säännön sanamuoto (s. 93) "Roll a d6" viittaisi mielestäni enemmän pakollisuuteen, mutta sankarien säännöissä (s. 99) ilmaus "is permitted to make" taas viittaisi vapaaehtoisuuteen.
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: To 09.02.2012 09:58
Kirjoittaja GobbladasSquig
No jopas on pirua, kyllä se muisti vain temppuilee jo tässä iässä. Ihan olisin voinut vannoa että sankariin olisi saanut aina yhden hitin tipauttaa, erityisesti "colliding footprints" tilanteessa mutta taisin olla sittenkin väärässä. Slugikin allokoi skinkkien poisonhittejä butchereilleen Otaniemen turnauksessa mutta kai siinä deathstarissa oli sit alle viisi rank-and-fileä jäljellä. Ihan mahdollista kyllä kun sankareita oli kai neljä yhteensä. Noniin, eipä muuta, jatkakaa olkaa hyvät. :)
Re: Ethereal eturivi Vs. Impact Hits
Lähetetty: Ma 13.02.2012 12:21
Kirjoittaja Amazing Slug
Joo, oli niitä alle viisi. Viis joista yks champpa muistaakseni.
Lisähuomiona säännöt vihjailee vähän siihen malliin et jos on eri unit type charrulla kuin uniitilla, saisi ottaa shooting osumia charruun vaikka uniitissa olisikin yli 5 rank & fileä. Faqataan toi kohta.