Sivu 1/1

Flaming Death Shriek?

Lähetetty: To 09.02.2012 18:11
Kirjoittaja Hugatsaga
Moi,

Kertokaa te viisaammat onko tämä combo sääntöjen mukainen:
Vamppyyri + Skabscrath + palava lippu vampin ryhmässä = flaming death shriek.

Vai missaanko nyt jotain?

Re: Flaming Death Shriek?

Lähetetty: To 09.02.2012 18:21
Kirjoittaja Oberon
Ei taida toimia taika-aseiden kanssa, ainakin niin miulle kerrottiin kun wocin taikamiekkaritareille tota mietin.

Re: Flaming Death Shriek?

Lähetetty: To 09.02.2012 18:36
Kirjoittaja MakeH
palolippu ei toimi maagisten vehkeiden kanssa, lukee muistaakseni lipun kuvauksessa. (warchefEdit: tai jossain muualla :))
Mutuilen lisää koska ei ole vc kirjaa käsillä sanoituksen tarkistamiseen; kiljuminen oli vanhassa kirjassa jotain täysin omaa, jos asia on vieläkin sama niin varmaan hero bansheetkaan ei muutu palaviksi.

Re: Flaming Death Shriek?

Lähetetty: To 09.02.2012 18:43
Kirjoittaja Warchef
Lukee flaming attack special rulen kohdalla.

Re: Flaming Death Shriek?

Lähetetty: Pe 10.02.2012 14:14
Kirjoittaja Mithrandir
Lippu antaa sekä shootingiin että close combattiin Flaming Attackit.

Maagiset aseet ja loitsut jäävät täysin lipun vaikutuksen ulkopuolelle. Maagiset hyökkäykset sen sijaan, olettaen ettei niitä tehdä loitsuilla eikä maagisilla aseilla, saavat täyden hyödyn Flaming Attack -erikoissäännöstä. Eli siis esim. Ethereal -sankarit saavat tosiaan Flaming Attackit jos ovat ryhmässä jolla tuo tulilippu on.

Bansheen/Terrorgheistin huuto on special attack, joka tehdään shooting phasella. Siitä tulevat woundit ovat maagisia hyökkäyksiä, ja ne jaetaan kohteeseen kuin shootingista tulevat.

Tästä voidaan sitten vääntää kättä kahteen eri suuntaan, onko Bansheen huuto tarpeeksi paljon shooting että se saa Flaming Attack -erikoissäännön tulilipusta.

Skabsrath näyttäisi sanamuotonsa perusteella antavan kantajalleen Death Shriek -erikoissäännön, eli sitä huutoa ei tehdä itse miekalla. Sanamuotoa voi verrata Ogre Kingdomsin Dragonhide banneriin, jolla tehdään Breath Weapon attack itse bannerilla sen sijaan että se antaisi kantajalleen Breat Weapon -erikoissäännön.

Siispä tulilippu näyttäisi itseasiassa toimivan Vampyyrin Death Shriek -hyökkäykseen, olettaen että tuo hyökkäys on tarpeeksi paljon shooting .

Loppujen lopuksi, armeijakirja kuitenkin käyttää selvempää termiä, ja sanoo näiden huutojen olevan "special attack" joka tapahtuu shooting phasella, sen sijaan että suoraan sanoisi niiden olevan shooting attackeja.

Re: Flaming Death Shriek?

Lähetetty: Pe 10.02.2012 15:25
Kirjoittaja Hugatsaga
Kiitokset loistavista vastauksista.

Tl;dr: Combo ei toimi koska kiljuminen ei ole ampumista.