Sivu 1/1
Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 19:43
Kirjoittaja Half-breed
Elikkä törmäsin seuraavanlaiseen kikkailuun ulkomaanpeelojen sivustolla. Vihun yksikkö A on saanut niskaansa Eldarien psyykkisen voiman Doom (Re-roll to wound). Rangeriryhmä B ampuu sitä. Osumista osa rendaa/haavoittaa, tai mokaa haavotuksen. Doom aktivoituu. Selvää on, että voin/kannattaa viskoa uudestaan mokanneet heitot, mutta voinko viskoa uudestaan myös onnistuneet haavotusheitot? Doomin säännöissä ei sanota, että vain mokatut heitot voisi re-rollia, joten voinko re-rollia onnistuneetkin heitot hakiessani rendingejä?
Ainakin omaan järkeeni tämä kuulostaa ihan luvalliselta kikkailulta, sillä Doom ei tarkenna saatko viskoa uudestaan vain mokanneet heitot, eikä sääntökirjakaan kiellä onnistuneiden heittojen uudelleenheittämistä. Mitäs muut?
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 20:05
Kirjoittaja Kurbutti
Riippuu vähän, miten se tarkka sanamuoto menee siinä Doomin säännössä. Re-rolleissa kyse on epäonnistuneiden heittojen re-rolleista. Ei se silloin oikeuta re-rollaamaan onnistuneita. Edes se, ettei sitä erikseen mainita, muuta sitä asiaa. Jos tähän sääntöön olisi poikkeus, niin se mainittaisiin aivan varmasti siinä Doomin kuvauksessa. Mikä järki onnistuineita muutenkaan on enää re-rollata? Todennäköisemmin se vihulainen sen seivinsä feilaa kuin itte satut rendaamaan re-rollilla.
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 20:10
Kirjoittaja Kaapelikala
Mainitaanko re-rolleista sääntiksessä ihan oikeasti, että ne koskevat vain epäonnistuneita heittoja?
Mitä Doomissa sanotaan? Jos sanotaan, että may re-roll rolls, niin silloin heittele onnistuneita, jos tarpeelliseksi näet. Jos sanotaan, että re-roll fails, niin silloin rendausta et voi hakea, koska siinä haavoituksessahan onnistuit.
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 20:36
Kirjoittaja Huru-ukko
Kuulostaa porsaanreijän hyväksikäytöltä tai ainakin säännön hengen vastaiselta, mutta Doom ei näköjään määrittele eriskeen, että rerollaa failit, vaan rerollaa woundi heitot. Kaippa se on sitten laillista.
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 21:00
Kirjoittaja Remos
Useinhan niissä lukee "reroll failed rolls to [...]" eli eiköhän se re-roll ole vain käsite uudestaan heitolle.
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 21:07
Kirjoittaja Vexild
Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 21:47
Kirjoittaja Dr4zh4r
Vexild kirjoitti:Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Eikös tämä käänny niin, että "woudaukset saa re-rollata", eikä suinkaan että "epäonnistuneet woundaukset saa re-rollata".
Eli siitä puuttuu se tarkennus, mikä löytyy joiltakin yksiköiltä damage-rollien kohtaa. Puhun siis siitä "saa re-rollia, mutta tulos, oli se huonompi/parempi täytyy hyväksyä".
Siitähän oli joku FAQ, kun kysyttiin että voiko esmes onnistuneen moraaliheiton uusia, jos vaikka haluaisikin juosta, ja väitän että vastaus oli että saa.
Tulipas taas selkeä puheenvuoro....
Re: Re-roll
Lähetetty: To 15.03.2012 22:34
Kirjoittaja Half-breed
Vexild kirjoitti:Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Siis kuten Dr4zh4r sanoi, niin tuollaisissa "vain mokat saa re-rollia"-tapauksissa kamojen säännöissä erikseen lukee, että vain mokanneet saa re-rollia (Esmes Lightning clawejen kohalla.), Doomin säännöissä puuttuu tuo rajoitus, että vain mokanneet heitot saa re-rollia. Doomin kohdalla puhutaan vain re-rollimisesta yleisesti, ilman minkäänlaisia rajoituksia. Sääntiskään ei anna re-rollille rajoituksia kuin vain sen, että toinen tulos on pidettävä. Täten mikään ei estäisi sääntöteknisesti viskomasta niitä onnistuneita heittoja uudestaan.
Re: Re-roll
Lähetetty: Pe 16.03.2012 00:30
Kirjoittaja Master Calgar
Tuli mieleeni Tiguriuksen "Gift of Prescience" sääntö, jossa sanotaan rerollista näin "you can choose to re-roll any reserves rolls - even successful ones."
Tuossa se vielä painotetaan että saapi ihan vaikka ne epäonnistuneet tai onnistuneet kummatkin heitellä, mutta se että siinä se painotetaan ei tarkoita etteikö sitä olisi voinut tehdä muutenkin, koska myöskään tässä ei puhuta mitään "failed" rolleista. Puhutaan vain että saa rerollia minkä tahansa reserviheiton. Joten miksei tuo Doom, jos sääntö kerran puhuu vain rollimisesta ilman mitään viitteitä feilattuihin, olisi myös vähän samaan kastiin kuuluva, eli saapi ne onnistuneet heitellä jos siltä tuntuu.
Tiedän, eivät ole sama asia, mutta otin vain esille tuon toisenlaisen rerolli esimerkin, mikäli siitä mitään apua pohdintaan olisi.
Re: Re-roll
Lähetetty: Pe 16.03.2012 00:56
Kirjoittaja Kurbutti
Heh, itse olen vaan törmännyt aina tapauksiin, jossa vain epäonnistuneet heitot voi re-rollia. Mutta, otinpa sääntiksen kauniiseen käteen ja siellä tosiaan seisoo, että koska voit re-rollata kaikki haluamasi nopat, niin kyllä se vaan niin täytyy tulkita, että myös onnistuneet nopat voidaan re-rollata. Perun aiemmat puheeni. :P