Sivu 1/1

FB: Tomppa kuninkaita

Lähetetty: Ma 26.05.2003 14:33
Kirjoittaja Rishadan
http://www.pbase.com/rishadan

kuvatessa kävikin niin hassusti että kuvista tuli melko suttuisia eikä niistä oikeen näe yksityiskohtia... toivottavasta nämä nyt antavat vähän osviittaa siihen minkä näköisiä figut on... yritän ottaa figuista selvempiä kuvia kun kerkeän

Lähetetty: Ma 26.05.2003 14:40
Kirjoittaja Riio-Kola
Kuvista ei kyllä todellakaan saanut mitään selvää.. Figut saattoivat olla hienoja mutta saattoivat olla olemattakin ken tietää ?

Lähetetty: Ma 26.05.2003 15:02
Kirjoittaja jullevi
Jos saat otettua kunnon kuvia (makrolla pitäs kyllä saada), niin teepä niistä (tiedostoista ainakin) pienempiä esim PSP:n jpeg optimizerilla.

Lähetetty: Ma 26.05.2003 15:03
Kirjoittaja VC
Olet todennäköisesti ottanut kuvat kameralla, joka ei sovellu läheltä kuvaamiseen. Toinen vaihtoehto on, että olet unohtanut laittaa kamerasi macron päälle. Macrotoiminto on yleensä merkitty kameraan kukan kuvana. Mikäli kamerasta löytyy moinen kuva, koikeile aktivoida se ja ottaa kuvatr uudestaan. Tämänm lisäksiu kannattaa huomioida kuvien tausta. Laita taustaki vaikkapa joku yksivärinen paperi, jotta figu ei huku taustaansa ja sitä on näin myös mielyttävämpi katsella.

Ei kannaya lannistua eikasta yrityksestä. Uutta matoa koukkuun ;)

Lähetetty: Ma 26.05.2003 15:12
Kirjoittaja c0mmy
Juu sulla on sama ongelma kun mulla, tausta erottuu paremmin kuin itse figu. =P

Lähetetty: Ma 26.05.2003 15:13
Kirjoittaja MaZze
Maasto ainakin on hienoa :D

Kuvat oli tosiaan aika epäselviä että figuista ei voinu sanoa mitään.

Lähetetty: Ma 26.05.2003 15:55
Kirjoittaja Rishadan
nonni... nyt ne on tarkempia
toi khalida on lakattu mutta kuvassa se lakka näkyy erittäin hyvin ja saa figun näyttämään hölmöltä. oikeasti lakka ei näy noin hyvin

Lähetetty: Ma 26.05.2003 19:02
Kirjoittaja Riio-Kola
Olisikos vähän paksu maalikerros? tai sitten luulen niin. Figu kyllä kaipaa jotain (esim.inkkiä)

Lähetetty: Ma 26.05.2003 19:56
Kirjoittaja Day
Juu. Tehdään tämä lyhyesti, ts. lyhyestä figu kaunis.

- Darklining siistisi figuja. Rajaa aluee toisistaan todella ohuella mustalla viivalla; musta inkki on omiaan tähän hommaan.

- Maaleja on syytä ohentaa rankasti. Mieluummin kaksi ohutta maalikerrosta kuin yksi paksu. Oma nyrkkisääntöni on: 1/3 vettä, 2/3 maalia (paitsi Vallejon maalien kanssa, joita voi huoletta ohentaa paljon enemmän).

- Koska saat näköjään värit pysymään omilla alueillaan, voit alkaa harjoitella varjostamista ja korostamista. Koholla olevat alueet vaaleammalla värillä ja syvänteet tummemmalla. Tuo eloa figuun.

Väriteema näyttää ihan hyvältä, mutta kuolleen tytön iho on hieman hassun värinen? Olisin itse varmaankin sekoittanut ihonväriin harmaata tai maalannut ihon rankasti kellertävämmällä värillä.

Lähetetty: Ma 26.05.2003 20:21
Kirjoittaja Andromedus
Joo, maalikerros tosin on aika paksu mutta muuten tosi hieno figu, varsinkin alusta. Shadeta ja highlightaa vaan.

Lähetetty: Ti 27.05.2003 01:15
Kirjoittaja Nahka
Day kirjoitti: Väriteema näyttää ihan hyvältä, mutta kuolleen tytön iho on hieman hassun värinen? Olisin itse varmaankin sekoittanut ihonväriin harmaata tai maalannut ihon rankasti kellertävämmällä värillä.
Itseasiassa tuolla on tuollainen naamio, joka on suurinpiirtein ihonvärinen. Muutenhan tuo naama on pelkkää luuta.

Lähetetty: Ti 27.05.2003 06:53
Kirjoittaja Wazuuup
Itseasiassa tuolla on tuollainen naamio, joka on suurinpiirtein ihonvärinen. Muutenhan tuo naama on pelkkää luuta.
Öö fluffin mukaan sen iho on alkanut parantua ja sitä ennen sillä oli kultainen maski.

Lähetetty: Ti 27.05.2003 10:29
Kirjoittaja Nahka
Wazuuup kirjoitti:
Itseasiassa tuolla on tuollainen naamio, joka on suurinpiirtein ihonvärinen. Muutenhan tuo naama on pelkkää luuta.
Öö fluffin mukaan sen iho on alkanut parantua ja sitä ennen sillä oli kultainen maski.
Niinpäs olikin. Luin vain tuohon naamioon asti. Mutta nyt loppui OT.