Sivu 1/1
Suomella aloittaminen
Lähetetty: La 09.06.2012 19:45
Kirjoittaja Mikkelix
Moro.
Nyt kiinnostaisi taas aloittaa FoW vaikka se viimeksi vähän jäikin.
Eli armeijaksi tulisi suomi ja aikakaudeksi Late War, mutta sitten kysymyksiä.
Onko suomelle mahdollista saada motorosoitua jalkaväkea ja jos on niin mikä kirja on tähän hyvä?
Mikä pakkaus olisi hyvä alkuun?
Minkälainen väriteema?
Ja jos se vaikuttaa muut pelikaverit aloittavat Saksan ja Amerikan.
Kiitoksia jo etukäteen.
Ja jos joku haluaa demottaa pääkaupunkiseudun alueella niin minä ja kaverini olisimme kiitollisia.
Re: Suomella aloittaminen
Lähetetty: La 09.06.2012 20:59
Kirjoittaja Earnest
Grey Wolf kirjasta löytyy uusimmat LW listat. Suosittelen kokeilemaan sekä staattisempaa jalkaväkikomppaniaa joka muodostaa Suomen armeijan selkärangan, että "liikkuvampaa" Jääkärikomppaniaa. "Motorisoitua" jalkaväkikomppaniaa Suomella ei oikein ollut kaluston puitteissa, tai ainakaan niin että se näkyisi FOW:ssa järkevästi. Kirjasta löytyy myös pioneerikomppania, joka on hyvä puolustuksessa ja hyökkäyksessä, mutta ei saa esim. KK tai kevytheitinjoukkueita tuekseen.
Suosittelen hankkimaan alustavasti muutaman "jalkaväkikomppania/jääkärikomppania" blisterin, jossa tulee n. joukkueen verran figuja sekä komppanian päällikkö. "Pioneerikomppania" blistereissä on muutama kasapanos figu sekä 2 liekinheitintä extrana, muuten ei oikein eroa noista kahdesta muusta blisteristä. Jääkäri ja jv komppaniat molemmat käyttävät konekivääri- ja heitin joukkueita, joten yksi blisteri molempia on myös hyvä ostos. Tässä jo alkaa olemaan komppanian runko, jota voit sitten täydentää esim. tykistöllä, pst tykeillä tai tankeilla riippuen miten tykkäät pelata.
FOW:ssa suomalaisten erikoissäännöt suosii käyttämään yhtä tai kahta tykistöä komppaniassa, sekä jalkaväkeä (pystyvät tuplaamaan metsissä). Panssarijoukkueet ovat melko kalliita, pieniä ja vain keskikertoisia parhaimmillaan, mutta tuovat liikkuvuutta armeijaan. LW:ssa suosittelen myös hankkimaan panssarinyrkkejä/kauhuja mahd paljon, sillä PST voimaa suomalaisilla on hyvin niukasti.
Eiköhän noilla pääse alkuun!
Re: Suomella aloittaminen
Lähetetty: La 09.06.2012 22:53
Kirjoittaja Sotahullu
Eli joo, Komento blisteri + 2 Jääkäri/Jalkaväki blisteri + muu höskä.
Mutta toisinkin kuin Earnest, kannattaa miettiä Tankki Komppaniaa tai Sturmeja myöskin. Niille saa kaikkea kivaa myöskin.