Sivu 1/7

Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Pe 15.06.2012 17:40
Kirjoittaja Amazing Slug
Espoon Otaniemessä, kongressikeskus Dipolissa, kesän siistein Fantasy Battle-turnaus Ropeconin lauantaina ja sunnuntaina. Eittämättä konin kohokohta! Järkkäreinä ORC:n ja Nopat & Taktiikan figusiivet!

Pelataan neljä kierrosta lauantai-iltapäivästä sunnuntai-iltapäivään, Ropeconin päätökseen asti. Ensimmäisen kierroksella vastassa maailman randomein ihminen, muilla kierroksilla pelataan lähinnä pisteissä olevaa vastaan siten, ettei kukaan pelaa samaa vastaan kahdesti. Perinteinen swiss, siis. Eniten pisteitä kerännyt voittaa. Armeijat rakennetaan tämän vuoden ETC-komposition mukaan. Säännöt löytyvät täältä:
http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 8&t=103153
Pisteytykseen tehdään poikkeus ensimmäisellä kierroksella! Ensimmäisen kierroksen turnauspisteet puolitetaan. Voittaja pyöristää ylöspäin, häviäjä alaspäin.

Turnaukseen on 40 paikkaa, ja siihen ilmoittaudutaan tähän ketjuun nimensä postaamalla. Jos perut osallistumisesi, ilmoita siitä ajoissa! Viimeistään perjantaina päivällä on hyvä. tuntia ennen ensimmäisen kierroksen alkuakin vielä menettelee, olettaen että turnaus ei ole täynnä ja ilmoitus tehdään suoraan jollekin järkkärille. Muunlaisia katsotaan pahalla. Kun saavut paikalle, ilmoita nimesi jollekin tietokoneen ääressä olevalle järkkärille.

Armeijalistat kerätään etukäteen. Ne on lähetettävä 26.7. (to) ilta 20:00 mennessä yv:nä minulle. Listat julkaistaan tämän jälkeen kaikille. Mukana on kuitenkin tuotava printattu kopio. Käsialasi on huonoa. Listojen on oltava helposti luettavia ja lyhyitä. Vältä rivinvaihtoja! Esineet, abilityt ja upgradet samalle riville itse unitin kanssa, jos vain mahdollista. Jos olet epävarma, voit käyttää apuna tämän vuoden ETC-listojen formaattia:
http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 8&t=103142

Turnauksessa on pelattava maalatuilla armeijoilla. Ei mennä häpäisemään itseämme muun nörttikansan silmissä pelaamalla harmaalla muovilla, eihän? Maalauksesta ei jaeta pisteitä, mutta maalaamattomia figuja sisältävälle armeijalle ei pariteta vastustajaa. Mikä lasketaan maalaukseksi? Jos olet epävarma, postaa kuvia figuistasi. Vanha tuttu 3 väriä ei ole mikään totuus, jos värit on tuhrittu miten sattuu. Toisaalta ironbreaker tai wraith voi näyttää 2-värisenäkin pelikelpoiselta.

Turnauksessa käytetään GW:n virallisia ja ETC-faqeja: tinyurl.com/etcfaqs . Myös ETC Worst Play esimerkit ovat käytössä. Epäselvissä asioissa pyrkikää fiksuun ja kivaan ratkaisuun keskenänne, mutta jos ette pysty, kysykää joltakin järkkäriltä. Osa järkkäreistä pelaa. Pelaava järkkäri ei tietenkään tuomaroi omaa matsiaan.

Aikataulu:

LA
16-19 1. peli (Alkamisajankohta saattaa muuttua lievästi. Tiedotetaan ajoissa)
19-23 2. peli (pikimmiten 1. pelin jälkeen)
SU
10-13 3. peli
13-14 Kaikki syövät ruokaa
14-17 4. peli

Ilmoittautuneet ( 40/ 40 ) :
  • Juuso Lähdekorpi
    Kalle Mannonen
    Ville Mannonen
    Mika Baljaskin
    Veeti Laine
    Santeri Kuisma
    Julius Castren
    Sakari Tanskanen
    Mikko Kivistö
    Eemeli Ahvenniemi
    Otto Kylänlahti
    Matti Myllyniemi
    Olli Mikkanen
    Petteri Ihalainen
    Esa Ristisuo
    Teemu Kantola
    Janne Mikkola
    Petri Haverinen
    Juha Sydänmaa
    Jouni Haavisto
    Joonas Neva
    Eetu Peltola
    Piia Forsblom
    Jaakko Snicker
    Taneli Hämäläinen
    Ville Rantanen
    Pyry Peitso
    Olli Katila
    Tuukka Kallas
    Anton Patrikainen
    Jouni Mikkola
    Mikko Marttila
    Juha Tuominen
    Antti Häkli
    Eetu Toiviainen
    Nina Riekkinen
    Jere Jukka
    Juuso Seppälä
    Teemu Kujala
    Kari Varpula
Jonossa :
  • Mika Ahvonen
    Erno Tolvanen
Kaikki tiedotus ja vastaukset merkittäviin kysymyksiin tulevat olemaan tässä ensimmäisessä viestissä. Ketjussa on paljon satunnaista jutustelua, tärkeydet poimitaan kyllä tänne. Kysellä voi kaikennäköistä: miten komppia tulkitaan, käytännön kokemuksia Ropeconista turnauspaikkana, tai miksi Dawn Attack on vähän pöhkö.

1. Maksaako jotain?
Osallistuminen maksaa viikonlopun Ropecon rannekkeen verran, joka on n. 20 e, maksat Dipolin ovella. Erillistä ilmoittautumismaksua ei ole. Ranneke on voimassa pe-su. Sillä pääsee lähes kaikkialle konissa. Käykää katsomassa hulluja pukeutuneina poneiksi ja narutoiksi perjantaina!

2. Mikä versio faqista kelpaa?
Uusin. Huomaa, että faqisi lopussa on change log. Katso sitä ja vertaa sitä uusimpaan (tinyurl.com/etcfaqs), niin näet mitkä asiat ovat muuttuneet viime aikoina. Yleensä muutokset ovat melko pieniä täsmennyksiä ja sanamuotojen korjauksia, tai sitten ihan uusia kysymyksiä. Vanhojen päätösten päinvastoin muuttamista ("yes"->"no") vältetään. Huom: Faqin on nyt jäädytetty viimeiseen muotoonsa.

3. Pitää olla maalattu, mutta entä basetettu?
Baset pitää kaikilta figuilta tietenkin löytyä, mutta niitä ei tarvitse maalata eikä niille tarvitse askarrella mitään. Simppelitkin, mutta yhtenäisesti basetetut figut näyttävät kyllä kokonaisuutena paljon paremmilta kuin ilman. Vaiva on myös melko pieni, jos vertaa figujen maalaamiseen. Suosittelen kaikille, joilta pari ylimääräistä tuntia löytyy.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ti 19.06.2012 16:22
Kirjoittaja Corian
Hei, saisinko tiedustella armeijan maalauksen tasoon liittyviä asioita? Täytyykö koko armeijan olla täysin maaleissa vai riittääkö esim. Osa maaleissa ja osa basetettu ja pohjamaaleissa? Haluaisin osallistua uudella armeijalla mutta kaikki maaleihin kk sisään on itselleni melko toivoton tavoite? Maalauksen tasosta sai jotain pisteitä ainakin aikaisemmin? /C

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ti 19.06.2012 16:26
Kirjoittaja smaxx
Conin turnaus on figupelaamisen näyteikkuna, joten pidettäneen maalauspakko.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ti 19.06.2012 17:59
Kirjoittaja jamovoima
Ja hyödyntäkää ihmeessä maalaustiskin väkeä maalausarvostelussa, ainakin viimevuonna ne näytti aika tylsistyneiltä ajoittain.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ti 19.06.2012 20:14
Kirjoittaja smaxx
jamovoima kirjoitti:Ja hyödyntäkää ihmeessä maalaustiskin väkeä maalausarvostelussa, ainakin viimevuonna ne näytti aika tylsistyneiltä ajoittain.
juu, laitoinkin jo johonkin ketjuun virka-apupyyntöä.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ti 19.06.2012 20:15
Kirjoittaja Mikkelix
Onko mitään kuvaa milloin ilmoittautuminen alkaa. Ollaan mökillä niin ei haluais missata ilmoittautumista.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: To 21.06.2012 21:29
Kirjoittaja Amazing Slug
Jussin jälkeen. Sanotaan tiistaina iltapäivästä.

Harvoinhan nämä ihan täyteen menevät.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Pe 22.06.2012 13:48
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Jos tasta sais motivaatiota sutia kaaoskyykat ja olis kerrankin pelipoytatasonen armeija (toiveajattelua)

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Su 24.06.2012 00:04
Kirjoittaja Eris
Amazing Slug kirjoitti:Espoon Otaniemessä, kongressikeskus Dipolissa, kesän siistein Fantasy Battle-turnaus Ropeconin lauantaina ja sunnuntaina. Eittämättä konin kohokohta!

Yksityiskohdat seuraavat myöhemmin. Varmistetaan vielä, että sali on meillä la ja su eikä esimerkiksi pe ja la.

Ollaan melko varmoja, että pelataan ETC-kompeilla ja ETC-faqeilla, 2400 pistettä, 4 peliä.
Miten olisi jos pelattaisiin jotain muitakin scenuja kuin sitä tylsintä mahdollista perusmättöä? Nopat ja taktiikka turneessa oli uusien kovakantisten kirjojen special charrut sallittuja, mikä vaikutti myös aika jeppis ratkaisulta. ;)

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Su 24.06.2012 09:11
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Eris kirjoitti:
Miten olisi jos pelattaisiin jotain muitakin scenuja kuin sitä tylsintä mahdollista perusmättöä? Nopat ja taktiikka turneessa oli uusien kovakantisten kirjojen special charrut sallittuja, mikä vaikutti myös aika jeppis ratkaisulta. ;)
Ei, viime vuonna ainakin ropeconin skenut oli tosi nihkeita, tai ylipaatansa melkeen aina kaikki skenut. etc kompit, battleline, niista paras turnaus tehty on. Vai olenko vain tylsa ihminen?

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Su 24.06.2012 11:12
Kirjoittaja smaxx
Eris kirjoitti: Miten olisi jos pelattaisiin jotain muitakin scenuja kuin sitä tylsintä mahdollista perusmättöä? Nopat ja taktiikka turneessa oli uusien kovakantisten kirjojen special charrut sallittuja, mikä vaikutti myös aika jeppis ratkaisulta. ;)
Se oli Storm of Magic turnaus, joka sallii hyvin vähän rennomman kompituksen :) Kuoleva Jumala -turnauksessa pääsee haltiatkin pelaamaan Thirsteriä : http://www.nopat.fi/2012/tapahtumat/kuo ... 16-9-2012/, vielä on kaksi paikkkaa (jos saadaan lisäpöydät mahtumaan) jaossa.

Jupu : viime vuoden Ropecon paketti oli paras koskaan, sitä ei ikinä tulla ylittämään, joten turha edes yrittää, siksi tämmönen lame ETC/Battleline on ihan OK.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 04:02
Kirjoittaja Eris
jupu_ kirjoitti:
Eris kirjoitti:
Miten olisi jos pelattaisiin jotain muitakin scenuja kuin sitä tylsintä mahdollista perusmättöä? Nopat ja taktiikka turneessa oli uusien kovakantisten kirjojen special charrut sallittuja, mikä vaikutti myös aika jeppis ratkaisulta. ;)
Ei, viime vuonna ainakin ropeconin skenut oli tosi nihkeita, tai ylipaatansa melkeen aina kaikki skenut. etc kompit, battleline, niista paras turnaus tehty on.
Peruskirjassa on ihan hyviä skenuja turnauspeleihin (no neljä kuudesta ainakin). ETC-kompit on tehty mahdollisimman tasaista pelitilannetta luomaan, jopa tylsyyden uhalla. Nuo kompithan ovat tietysti kompromisseja. On helpompi kieltää kaikki special characterit kuin alkaa tekemään listaa niistä, jotka sattuvat pelitasapainoltaan kondiksessa olemaan. Turnausjärjestäjien puolelta löytyy varsin asiantuntevaa porukkaa, jotka osaavat halutessaan luoda ETC-komppeja selkärankanaan käyttäen vähän monipuolisemman turneen. Tai olisihan noita mahdollisuuksia tietysti vaikka mihin, mutta yksinkertaisuuden vuoksi on helpompaa käyttää jotain valmiiksi funtsattua sääntökehystä pohjana ja tehdä vain vähän muutoksia.
jupu_ kirjoitti: Vai olenko vain tylsa ihminen?
Tässä lienee monia vaihtoehtoja! Et ole ehkä jostain täysin käsittämättömästä syystä päässyt pelaamaan battlelinea tarpeeksi? Olet törmännyt liian sekaviin ja mukanokkeliin skenuihin ja vetänyt asiasta vähän turhan yksioikoiset johtopäätökset? Luulet jostain syystä, että ETC-kompit edustaisivat ainoata tapaa pelata reiluja fabamatseja? Tunnet vetoa toistoon? Haluat harjoitusta juuri ETC-sääntökehyksien puitteissa? Haluat käyttää netistä löytyviä listoja?

Kaipa tuo mielen tylsyys tahi mielikuvituksen puute todennäköisimpien vaihtoehtojen joukkoon kuuluu? :P

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 12:07
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Häh? Kerroppa mulle mitkä niistä sääntiksen skenuista on oikeasti hyviä. Blood and glory, siistiä kun peli saattaa päättyä vuorolla 1, watch tower (tartteeko tästä edes puhua), battle for the pass, tätä voisin pelata koska tuun kuiteski gunlinella ja olis mulle hyvä skenu, mut oikeesti se on ihan hirvee. Random deposkenu, tykkään kuiteski depota mun armeijan just miten haluan enkä sellai että esim. röllit on toisessa nurkassa ja kenraali toisessa. Nurkasta nurkkaan skenaario. En halua että mun combattiryhmä jää kentän ulkopuolelle ja vihun gunline saa ylimääräisen vuoron.

Mun mielestä yksikään näistä lueteltuista skenaarioista ei toimi. Blood and glory 400 pisteellä on ihan jees, mut silloinkin se on lähinnä battleline joka antaa combat armeijalla buffia ja helpompi massacroida.

Haluan harjoitusta juuri ETC-sääntökehityksen puitteissa, se se varmaan on. Pelaan sitä koska muutkin pelaa sitä ja kompiton on arsesta.

Kuuluuko muuten tylsyyteen se että haluaa pelissä tietää ainakin suurin piirtein kontrolloivan sitä mitä tekee?

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 14:56
Kirjoittaja Amazing Slug
Niin no, miksi jalkapalloa, shakkia tai mahjongia pelataan samoilla säännöillä vuodesta toiseen? Mehän halutaan juurikin treenata ETC-turnausta varten, joten ETC-komppi on luonnollinen valinta, vaikkei kaikki kompissa olekaan ihan pelisuunnittelun huipentumaa tänä vuonna. Sääntökirjan skenut nyt on niin huonoja, että niistä ei voi edes käydä epämemeettistä keskustelua
>2012
>mfw casual suggested brb scenarios near me
>laughingprostitutes.jpg
>who am i quoting?

Ilmo aukeaa... huomenna 12-14 välissä!

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 15:11
Kirjoittaja Black scars
Hmm... alan ymmärtämään, miksi faban turnausskenessä on osallistujamäärät romahtaneet...

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 16:10
Kirjoittaja Eris
Amazing Slug kirjoitti: Sääntökirjan skenut nyt on niin huonoja, että niistä ei voi edes käydä epämemeettistä keskustelua
Vaikka slugin tasoisen auktoriteetin kyseenalaistaminen tarkoittaa automaattisesti häviötä lausun muutaman sanan triviaalisti peruskirjan skenujen puolesta. Dawn attack ja meeting engagement ovat oikein jees. Ei kai niissä mitään hirveän pahasti ole vialla, vai? Ei mitään ihmeellistä tarjottavaa, mutta pientä vaihtelua. Battle for the pass on vähän heikko suoritus ja battleline tylsä, mutta perus. Watchtower ja blood and glory ovat selkeästi joukon huonoimmat lähinnä koska ne kohtelevat joitain listoja tyhmästi. Vähälippuiset kärsivät kohtuuttomasti blood and gloryssä ja watchtoweriinkaan ei saa kaikkea porukkaa + muita hidasteita. Voisin kuitenkin kuvitella, että blood and glorystäkin voisi tulla mielenkiintoinen skenu jos jossain turnauksessa pelattaisiin pelkästään sitä (ehkä vielä jollain muokkauksilla) ja listat tehtäisiin siis skenua silmällä pitäen. Vartiotornissa taas viehättää se, että siinä toinen voittaa piste.

> lolcat.jpg
> etc-boozing
> supreme intelligence
> traditionz and trolling

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 16:52
Kirjoittaja Warchef
Jos etelässä on kahdesta kolmeen ETC-turnausta vuodessa ei se mun mielestä ole mitenkään järisyttävän paljon. Onhan noita muita aika reilusti enemmän kaikennäkösillä virityksillä. Smaxxin bordellit, porvoon ihmehässäkät jois jaetaan palkintoi aik avokätisesti ja sit esim toi just ollut case hyvinkää.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 17:00
Kirjoittaja Dolmot
Amazing Slug kirjoitti:Mehän halutaan juurikin treenata ETC-turnausta varten
Hyshys. Tehän haluatte järjestää kivaa ohjelmaa Ropecon-vieraille ja tuottaa sellaisia kameraanhymyilykohtauksia kuin GW:n promokuvissa. Coni tarjoaa puolet resursseista ja sillai. Secret objectivena voi toki olla pullistelu, raudan pumppaus ja lasten itkettäminen, mutta sitä ei kerrota julkisesti.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 17:25
Kirjoittaja smaxx
Dolmot kirjoitti:
Amazing Slug kirjoitti:Mehän halutaan juurikin treenata ETC-turnausta varten
Hyshys. Tehän haluatte järjestää kivaa ohjelmaa Ropecon-vieraille ja tuottaa sellaisia kameraanhymyilykohtauksia kuin GW:n promokuvissa. Coni tarjoaa puolet resursseista ja sillai. Secret objectivena voi toki olla pullistelu, raudan pumppaus ja lasten itkettäminen, mutta sitä ei kerrota julkisesti.
Jos ei järkkäreillä ole jotain motiivia järjestää, ei tule tapahtumaa. Coni tarjoaa lopulta ainoastaan palkinnot, tilat ja matottomat pöydät - mistään näistä ei jää järjestävälle taholle mitään käteen. Maastot, matot, softat, yms järjestelyt tulevat järkkäriltä. Jos se motiivi järkkäämiseen on harjoittelu etc -tapahtumaan, niin sitten on ihan perusteltua pelailla etc kompeilla battlelinea. Conin turnauksen järjestäminen on melkonen logistinen painajainen, niin kauan kuin siellä järjestetään samana viikonloppuna sekä iso 40k että fabaturnaus.

Mutta, mitäpä sitä ei vapaaehtoisen nuorisotyön nimissä tekisi. Pidetään teinit poissa viinan ja huumeiden vaaroista edes yhden viikonlopun :)

Ainakin maastojen osalta tämän vuoden conista tulee komea kokonaisuus.

Re: Ropecon FB-turnaus 28.-29.7.

Lähetetty: Ma 25.06.2012 19:03
Kirjoittaja TinyDragon
En ota kantaa näihin ennalta lausuttuihin sanoihin puoleen enkä toiseen. Onneks kenenkään ei kuitenkaan tartte osallistua mihinkään turnaukseen jos ei itse halua.