Sivu 1/1

Taikominen + juoksu

Lähetetty: Ma 30.07.2012 11:15
Kirjoittaja halko
Auttakaas vähän kun vielä vähän hapuillaan säännöissä

Alkoi tässä vähän mietittymään, kun tarkemmin sääntöjä lueskeli, että voiko ensin heittää taian/fiitin, ja sen jälkeen juosta? "A model that uses its normal movement to run cannot--" on ainakin omasta mielestäni vähintäänkin kaksitulkintainen, kun RAI voisi olla että, jos aikoo juosta niin ei saa taikoa, mutta voi yhtä hyvin tarkoittaa, että kun on valinnut liikkeekseen juoksun, niin ei saa taikoa (eli ensin taiot normaalisti, jonka jälkeen päätät juosta, ja vasta silloin astuu ylempi sääntökohta voimaan) - etenkin kun lause on "preesensissä" eli se pätee vain vasta kun on varsinaisesti lähtenyt juoksemaan (vrt. "is going to run as its normal movement" tms). Taikojen kohdalla puolestaan sanotaankin suoraan "A model cannot cast spells during and activation it ran", (eli saisi taikoa ennen juoksua) kun taas fiitissä "-- cannot use his feat if he runs--" (mitäs tämä sitten?).

Vai onko tämä vain ihan yksinkertainen sääntö jota vain ylitulkitsen, kun jotenkin on vaa sellanen fiilis, että tuossa on voitu hakea kumpaa tahansa?

Re: Taikominen + juoksu

Lähetetty: Ma 30.07.2012 11:28
Kirjoittaja Merimetsä
halko kirjoitti:Alkoi tässä vähän mietittymään, kun tarkemmin sääntöjä lueskeli, että voiko ensin heittää taian/fiitin, ja sen jälkeen juosta?
Vai onko tämä vain ihan yksinkertainen sääntö jota vain ylitulkitsen, kun jotenkin on vaa sellanen fiilis, että tuossa on voitu hakea kumpaa tahansa?
Ei saa featata tai taikoa jos juoksee. Kyl vähän on ylitulkintaa.
Mutta saat featata/taikoa ja chargata, jolloin saat sen 3" lisää matkaa.

Re: Taikominen + juoksu

Lähetetty: Ma 30.07.2012 11:31
Kirjoittaja halko
Jooh kiitos, jotenkin vaa oli sellanen fiilis, että totta kai onnistuu, mutta hölmöhän sitä oltiin :)

Re: Taikominen + juoksu

Lähetetty: Ke 01.08.2012 23:30
Kirjoittaja The Captain
Juu, tuota imperfektimuotoa "ran" on ennenkin ihmetelty, ja muistan Infernaalin vahvistaneen PP:n foorumilla, että kyllä se on tarkoitettu viittaamaan koko vuoroon. Kieltämättä pelissä, jossa sanamuodoilla on väliä, ei ole perusteetonta olettaa, että myös aikamuodon vaihdos saattaisi aiheuttaa merkityksen muutoksen, mutta tässä tapauksessa näin ei kuitenkaan ole.

Valitettavasti ketju PP:n foorumilla on vanha, ja foorumin hakutoiminto on läpeensä onneton, joten en tähän hätään voi antaa linkkiä.