Sivu 1/1
Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: Ti 04.09.2012 23:33
Kirjoittaja Kaapelikala
Dangelikärpänen puraisi, joten tein listan. 15 mopedia ja pari rynnäkkömopoa. Ajanee asiansa ainakin joksikin aikaa.
Sammael, dem mustard of dem lentävä mopedi!!!
Pts:205
Ravenwing squadron
6 bikes
- fist
- plasmagun
Attack Bike
- Multi-Melta
Pts: 310
Ravenwing squadron
6 bikes
- fist
- plasmagun
Attack Bike
- Multi-Melta
Pts: 310
Ravenwing squadron
3 bikes
- fist
- plasmagun
Pts: 160
Total: 985
Elisiis: paljon mopedeja. Voisko tämä toimia millään asteella? 5+ tai 4+ coverilla pitäis päästä läpsimään vihollista nassuun. Tac Squadiksi voisi pienen mopedilauman vaihtaa, jolloin saisin sen 10 jannua ja jäisi 10 pinnaa käyttämättä. Tuolla 10 pinnalla sais singon sitten taktiselle. Jos taas ottais sen tilalle autocannon-predan, jäis 45 pinnaa. Tuolla sais melkein kokonaisen speederin...
Kertokaa mulle, miten tosta lähetään!
Mopolibra ja lisää mopoja olis tarkoitus hommata, varmaan pari tankkia kanssa.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: Ke 05.09.2012 11:50
Kirjoittaja Tupsu
Onko noihin ryhmiin laskettu yhdet vai kahdet plasmat? 2 asetta niihin jokatapauksessa haluaa.
3 Mopon ryhmään en ostaisi fistiä ja vaihtaisin plasma/plasmat meltoihin. Yksi ryhmä saattaa haluta myös flamereita.
Yksi iso ryhmä halunnee apoteekkarin mukaan: 5+ FNP on kiva fistejä yms. vastaan.
DA:lla olen itse todennut hyviksi speederit multimeltalla ja typhooneilla, kun kerran maksavat 3/4 siitä mitä ovat vanilla marineilla, peluutan itse kolmea.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: Ke 05.09.2012 18:10
Kirjoittaja Kaapelikala
Noissa on vasta yhdet spessuaseet. Unohdin kokonaan tuon speedereiden matalamman hinnan (pällistelin vain tornadoja :p). Plasmojen vaihto meltoihin ois sinänsä ratkaisu, ongelmana vaan krooninen meltapuute ja starttereiden plasmaisuus. On pitänyt tilata metallimeltoja jossain vaiheessa, joten ne meltat sais mukaan.
Miten vaniljoilla lista toimis? Mopot saa halvempina ja kapu maksaa vähemmän ja mopolaumoihin saa mukaan multimeltat. Toisaalta kalliit typhoonit, mutta halvemmat muut. Scoutti menee, samoin lippu ja apteekkari. Napit voi kyl varmaan pitää mukana ilman efektiä.
Pelkissä mopoissa näen vaniljat voittavan 100-0, mutta ne speederit on kyl pointti. Periaatteessa vois ottaa multimelta-ass cannon-tornadojakin, mut onko pistekannattavaa?
Kannattaako tätä pelata mieluummin vanjiljalla vai mankeleilla?
Laskeskelen possen uusiksi, nyt myös vaniljoilla.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: To 06.09.2012 04:48
Kirjoittaja Tupsu
Ota huomioon että DA:lla mopot ovat myös fearless, mikä on nykyedikassa todella kova asia, kun no retreat -sääntö poistui. Toisaalta outflankin ja scoutin teho laski, kun ei saa chargeta enää suoraan sen jälkeen. DA:n eteuina myös yksinäiset scorettavat attackbiket jotka eivät edes kuole yhteen sinkoon nykyisin. Vanilloiden suurin etu on huomattavasti halvempi hinta.
En sano suoraan, että kumpi olisi parempi, itse olen aina pelannut mopoja nimenomaan DA:lla. Suosittelen tekemään listat molemmille ja proxyttämään vaikka tarvittaessa muutaman pelin ja sitten toteamaan, että kumpi sopii omaan pelityyliin paremmin.
Suosittelen myös testaamaan Sammaelia speederillä, toimii nykyedikassa kohtuu mukavasti kun saa sniputtaa sillä 7 twinatulla BS5 kuulalla vuorossa, myls jinkki auttaa pysymään hengissä. Ongelma on se että kuollaan kahteen läpi päässeeseen klänäriin.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: To 06.09.2012 08:41
Kirjoittaja HaNNuBaL
Onkos DA:lla skilled rider sääntöö mopoilla jos ois niin ei dangerous testii ja parempi coveri? :)
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: To 06.09.2012 09:08
Kirjoittaja Vasara_
DAngeroussiin saa armorit, joten surutta vaan sinne coveriin, vaikkei olekkaan skilled rider.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: To 06.09.2012 18:16
Kirjoittaja Brightstar
Vanilla tekee tän varmaankin paremmin. Niiden mopot halvempia, capteeni mopol/SS/relicillä > MoRW ja Chapter Tactics on sikakova skilli olla nyt kun voi rallyttää vaikka vihollinen hyväilis sun takamusta.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1000 pinnaa
Lähetetty: Pe 07.09.2012 05:00
Kirjoittaja Ratovaari
Brightstar kirjoitti:Vanilla tekee tän varmaankin paremmin. Niiden mopot halvempia, capteeni mopol/SS/relicillä > MoRW ja Chapter Tactics on sikakova skilli olla nyt kun voi rallyttää vaikka vihollinen hyväilis sun takamusta.
AP3 Relic Bladella? Ei sille sellaista oteta, vaan fisti, kiitos sen, ettei tätä instata enään niin helposti ja challengen huutaminen on nykyään ihan jees. Eikä jumitu lähikseen sen toisen 2+ armorillisen AP3 miekallisen tyypin kanssa.
Re: Kasvava DA-jengi, nyt 1500 pinnaa
Lähetetty: To 13.09.2012 22:14
Kirjoittaja Kaapelikala
Laskeskelin listan vaniljakodeksista, 1500 pinnaa. Laitoin mukaan kaartia, koska voin. Atm taidan pitäytyä vaniljoissa, koska vihreät eivät ole silleen riittävän hyviä (lue: vanha). Executioner mukaan, koska paljon plasmaa.
Pisteitä sais vapautettua muuttamalla plasmoja meltoiksi, mutta meltathan ei ole enää metaa, kun tankit ei ole enää metaa. Toisaalta mulla ei ole meltaguneja vapaana muutenkaan. Mites tuo sekundäärinen murine detachmentti kaartia toimii? pitäiskö vetuille saada taksi laser-bolterilla?
Primary Murines assault detachment murines
Captain 100
bike 35
big sword (as in p-fist) 25
stormshield 15
= 175
5 bikers 140
2 x plasmagun 30
power fist 25
multimelta a-bike 50
=245
5 bikers 140
2 x plasmagun 30
power fist 25
multimelta a-bike 50
=245
5 bikers 140
2 x plasmagun 30
power fist 25
=195
Devastator squad 90
4 x plasma cannon 100
=190
Secondary murine assistant detachment murines
lord commissar 70
power maul 10
80
10 veterans 70
3 x meltagun 30
=100
Executioner 190
Plasma Cannons 40
Lascannon 15
Hunter-Killer 10
=255
Total: 1495