Sivu 1/1

wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:16
Kirjoittaja w4rh4mm3r
haluaisin aloittaa warhammer 40k harrastuksen mutta en osaa päättää armeijaa :p koska kaikki ovat hienoja. kertoisiko joku hieman eri armeijoitten hyviä ja huonoja puolia + ryhmittymiä esim: eldar craftworld tai tyranid hive fleet... ja kertokaa vielä mitä figuja + maaleja kannattaa hankkia

!! HOMMAAN KYLLÄ CODEXIN!!

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:23
Kirjoittaja Half-breed
Tämä. Sitten haulla löytyy myös paljon tällaisia keskusteluita, ja tietty GW:n sivujakin katselemalla pääsee alkuun.

Elikkä tsekkaa mitä eri jengeistä on kirjoitettu, katso niiden figuja, lue taustahuttua (Jos se nappaa.) ja katsele vaikka Juutuubista pelejä eri armeijoilta, niin saat vähän osviittaa minkälaisia eri jengit ovat. Teet sitten tietojen perusteella valintasi, ja jos et osaa päättää, niin heitä vaikka kolikkoa, heittäen uudestaan, jos tulos ei nappaa.

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:43
Kirjoittaja w4rh4mm3r
no itseasiassa olen katellut gw:n sivuja mutta suurin osa armeijoista on tosi hienoja enkä osaa päättää, mutta armeija ehdokkaat olisivat: eldar, deldar, tyranids, orks, tau, tai ig

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:45
Kirjoittaja Morrslieb
Eli about muut kuin kaikenkarvaiset marsut.

(D)Eldarit on lasivasaroita.
Tyrkyt/orkit tykkää enempi lähistellä mut tarvii paljon janttereita.
Tau ampuu hyvin mut ei kestä lähistelyä
IG on noista se joustavin

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:50
Kirjoittaja w4rh4mm3r
kertokaa armeija mikä täyttäisi nämä kriteerit: paljon perusjoukkoja halvalla, nopea liikkuvuus, tyylikkäät figut, figuja on mahdollista saada peliin lisää (ei kovin tärkeä), kestävät eliitit, ja käyttää paljon lähitaistelua koska pidän lähitaistelusta

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 14:51
Kirjoittaja w4rh4mm3r
Morrslieb kirjoitti:
(D)Eldarit on lasivasaroita.
lasivasaroita??

(anteeksi peräjälkeen laitetusta viestistä) vastatkaa nopeasti

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 15:18
Kirjoittaja Mysterous
w4rh4mm3r kirjoitti:kertokaa armeija mikä täyttäisi nämä kriteerit: paljon perusjoukkoja halvalla, nopea liikkuvuus, tyylikkäät figut, figuja on mahdollista saada peliin lisää (ei kovin tärkeä), kestävät eliitit, ja käyttää paljon lähitaistelua koska pidän lähitaistelusta
Tyranids täyttää kaikki nuo kriteerit (tai no, tyylikkyys on aina makuasia). Perus gauntit saa halvalla ja paljon, kaikilla napeilla taitaa olla fleet (eli kulkevat nopeaa), jokin mölli taisi "synnyttää" termagauntteja pelin aikana, eliitti yksiköt ovat hyvällä toughnessilla ja monella woundilla, armeijasta saa helposti lähitaistelupainotteisen... Tosin miten lähitaistelu nykyään oikein skulaa laitoksen vaihdoksen jälkeen.

Örkeille on halpaa perusjoukkoa, trukit ovat nopeita, figut ovat omintakeisia, niitä tosin ei voi spawnata lisää, nobit olivat ennen vissiin kestävimmästä päästä olevia yksiköitä ja lähitaistelu on armeijan pointti.

Eldar/Deldar eivät taida saada niin hirveästi porukkaa kentälle, tosin enemmän silti kuin mursumarsut. Nopeita armeijoita molemmat, deldarit nopeampina, figut ovat mielestäni pelin tyylikkäimmät, lisäspawni mahdollisuutta ei tietääkseni ole, lähitaisteluun voi (ja pitääkin?) panostaa.

IG saavat kyllä tosi paljon porukkaa kentälle, mutta eivät ole ihan nopeimmasta päästä, figuista en henk. koht. tykkää, figuja ei tietääkseni voi spawnata, ogrynit lienevät kestäviä storm trooppereiden ohella, ei todellakaan lähitaisteluarmeija.

Tau saavat suunnilleen saman verran porukkaa kuin eldarit, armeija liikkuu melko nopeasti, figut ovat pitkälti vihaa tai rakasta, ei spawnia, eliitit ovat kestäviä (jos osaat käyttää niitä, ammu ja piiloudu taktiikalla), lähitaisteleminen on naurettava vitsi.

(Ja ennenkuin ehkä ehdit kysyä, spawnata = "synnyttää")
w4rh4mm3r kirjoitti:lasivasaroita??
Eli iskevät todella lujaa, mutta tuhoutuvat myöskin todella helposti. Vertaa, lasista tehty vasara kyllä varmasti sattuu kun sillä mosauttaa päähän, mutta tödennäikösesti se menee jostain kohtaa rikki.

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 15:28
Kirjoittaja w4rh4mm3r
tiesin kyllä mitä spawnata meinaa, mutta pääsin sitten tulokseen nidit :P

kysymys 2 sitten että mitä figuja kandee hommata nideille

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 15:33
Kirjoittaja Eduboy
Tervigon ja kasa Termagantteja.

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 15:41
Kirjoittaja w4rh4mm3r
ja viimone kysymys... en osaa päättää tyranid hive fleettiä ni päättäkää se mun puolesta ja sanokaa mitä maaleja siihe tarttee

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 15:43
Kirjoittaja Eduboy
Kehittele oma. Paketin takana on yleensä johonkin Fleettiin maalilista.

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 16:06
Kirjoittaja Half-breed
w4rh4mm3r kirjoitti:ja viimone kysymys... en osaa päättää tyranid hive fleettiä ni päättäkää se mun puolesta ja sanokaa mitä maaleja siihe tarttee
Emme voi päättää tällaista sinun puolestasi, koska ihmiset tykkäävät täysin erilaisista väreistä, niin on hyvin mahdollista, että valitsemamme teema on sellainen mistä et itse tykkää. Google siis sauhuamaan ja katsele miten väki on figuja maalannut. Sitten kun olet löytänyt muutaman hienon teeman, niin maalaa pari testifigua ja funtsi mistä tykkäät eniten, tai mitä jaksat maalata eniten.

Jos et osaa päättää, niin maalaa ne pinkeiksi keltaisin palloin ja vihrein raidoin.

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: Ti 11.09.2012 17:59
Kirjoittaja w4rh4mm3r
Half-breed kirjoitti:
w4rh4mm3r kirjoitti:ja viimone kysymys... en osaa päättää tyranid hive fleettiä ni päättäkää se mun puolesta ja sanokaa mitä maaleja siihe tarttee
Emme voi päättää tällaista sinun puolestasi, koska ihmiset tykkäävät täysin erilaisista väreistä, niin on hyvin mahdollista...

jaa tykkään kyllä kaikista väreistä mutta olen jo päättänyt... hive fleet kraken

Re: wh 40k aloitus??

Lähetetty: To 13.09.2012 12:53
Kirjoittaja The Captain
Mysterous kirjoitti:
IG saavat kyllä tosi paljon porukkaa kentälle, mutta eivät ole ihan nopeimmasta päästä, figuista en henk. koht. tykkää, figuja ei tietääkseni voi spawnata, ogrynit lienevät kestäviä storm trooppereiden ohella, ei todellakaan lähitaisteluarmeija.
Captain Chenkov pystyy "kierrättämään" conscript squadeja. Totaalisen turha sääntö, josta joutuu maksamaan ekstraa, että saa ylimääräisen kasan turhia jamppoja omalle deployment zonelle niin myöhäisessä vaiheessa peliä, etteivät yleensä ehdi tehdä mitään. (Jos IG ei ole onnistunut pitämään omalla deployment zonella olevaa objektiivia, peli on jo siinä kunnossa, ettei muutama conscripti sitä enää pelasta.)