Sivu 1/1
Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: La 13.10.2012 17:46
Kirjoittaja Thoctor
Nyt kun Slaanesh on taas pelattavalla tasolla, niin väsäsin tällasen listan.
HQ
Chaos Lord
- Jump pack
- Sigil
- MoS
- The Black Mace
- GoM
=175
Lordi hyppii Raptoreiden mukana ja lahtaa porukkaa
TROOPS
10 Chaos Space Marines
- 2*plasma gun
- Champion w/power sword+GoM
-MoS
-Icon of Excess
=245
14 Cultists
- 10*autoguns
- flamer
=81
FAST ATTACK
8 Raptors
- 2*plasma gun
- Champion w/ power sword+GoM
- MoS
- Icon of Excess
=247
Total
=748
Kommentteja?
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: La 13.10.2012 18:49
Kirjoittaja Kaapelikala
power swordit fisteihin, pinnat vaikka muutamasta kultistista. Black Mace on aikalailla turhake, koska AP4. Vaihda ihan vaan fistiin. Jos lortolle laittaa fistin, saat kessuille fistit, eikä tartte kultistejakaan poistella. Raptorit vois digata lieskareista tai meltoista tai plasmapisloista. Tahtovat lähelle nopeasti ja sitten vetää turpaan. Plasmakiväärit estää assaultit nimittäin.
Millä muuten meinasit tappaa mun lantikat ilman fistejä?
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: La 13.10.2012 19:18
Kirjoittaja jamovoima
Ei se black mace nyt ihan turhake ole, vaikka ap onkin neljä niin se +2 strenaan korvaa kyllä hyvin. Kyllä sillä aina se yksi läpi mennyt haava pitäis saada että saa aktivoitua sen erikoisominaisuuden. Itse olen ainakin tykännyt power maceista paljonkin.
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 02:02
Kirjoittaja Kaapelikala
4+ saveja vastaan tuo Black Mace on aivan loistava laite, mutta marineita vastaan taas ei. Isoja morsoja vastaan tuo lie ihan hauska, mutta siinäkin on se 3+/2+ savet ongelmana. Yksiköissä liikkuvia moniwoundiäijiä tuo ei koskaan pääse lyömään, koska haastepakko. Kessu ottaa vastaan, jos voi tai kessu huutaa.
Silti olen sitä mieltä, että tää lista tarttee S8+, että saa niille lantikoillekin jotain tehtyä. Vaihtaisin itse koko kasalle miekat/nuijat fisteihin. Ihan vaan kaiken varalle.
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 02:18
Kirjoittaja Gerazu
Kaapelikala kirjoitti:4+ saveja vastaan tuo Black Mace on aivan loistava laite, mutta marineita vastaan taas ei. Isoja morsoja vastaan tuo lie ihan hauska, mutta siinäkin on se 3+/2+ savet ongelmana. Yksiköissä liikkuvia moniwoundiäijiä tuo ei koskaan pääse lyömään, koska haastepakko. Kessu ottaa vastaan, jos voi tai kessu huutaa.
Silti olen sitä mieltä, että tää lista tarttee S8+, että saa niille lantikoillekin jotain tehtyä. Vaihtaisin itse koko kasalle miekat/nuijat fisteihin. Ihan vaan kaiken varalle.
Vastaus mace ongelmaan, demoni prinssi black macella, kai monsterit vielki ignoraa armor savet?
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 10:40
Kirjoittaja Oberon
Juu, siinä on se yksi hyvä syy pelata prinssiä. Jos modelilla on Smash-sääntö, se huitoo aina ap2 paitsi jos ase on ap1... +2str demoniprinssi nuijan bonussäännöillä alkaa olla jo ihan ok, mut ei sellasta lantikan hintasta ehkä tähän kannata ottaa :)
Raptorien kamat pyssyt tosiaan vaihtaisin meltoihin, lordi vois olla sorsalordi, mut muuten on ihan tyylikäs setti. Kultistit ei nyt ihan tiiä mitä ne haluais tehdä. Eivät oo pieniä, eivät oo isoja, eivät oo halpoja eikä kalliita, osalla on jopa pyssyjä.
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 10:51
Kirjoittaja Eöl the Dark Elf
Eikös Black Mace ollu et Strenght: User, sil vaa oli fleshbane?
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 11:09
Kirjoittaja Oberon
Eöl the Dark Elf kirjoitti:Eikös Black Mace ollu et Strenght: User, sil vaa oli fleshbane?
Katos joo, muistin että vihanen kirves ei ollu unwieldy niinku muut kirveet, mutta näköjään musta nuijakaan ei ollu oikeesti nuija :D Noh, prinssin ap2-modaus siihen maceen silti tulee.
Re: Uutta kaaosta 750p.
Lähetetty: Su 14.10.2012 11:43
Kirjoittaja Thoctor
Kiitos kommenteista vaan kaikille.
Kaapelikala kirjoitti:power swordit fisteihin, pinnat vaikka muutamasta kultistista. Black Mace on aikalailla turhake, koska AP4. Vaihda ihan vaan fistiin. Jos lortolle laittaa fistin, saat kessuille fistit, eikä tartte kultistejakaan poistella. Raptorit vois digata lieskareista tai meltoista tai plasmapisloista. Tahtovat lähelle nopeasti ja sitten vetää turpaan. Plasmakiväärit estää assaultit nimittäin.
Millä muuten meinasit tappaa mun lantikat ilman fistejä?
Miekat on championeilla haasteiden takia. Nyrkillä menee MoS:sta saatu extra ini hukkaan. Miekalla on suurempi tod.näköisyys tappaa haastaja ennenkuin hän pystyy lyömään edes takaisin.
Mutta joo, kovempi panssari on ongelma. Pistin raptoreille meltat ja lordille ja raptor champalle melta pommit.
Muokkasin listaa hieman:
HQ
Chaos Lord
- Jump pack
- Sigil
- MoS
- The Black Mace
- GoM
- Melta bomb
=180
Lordi hyppii Raptoreiden mukana ja lahtaa porukkaa
TROOPS
10 Chaos Space Marines
- 2*plasma gun
- Champion w/power sword+GoM
-MoS
-Icon of Excess
=245
14 Cultists
- 10*autoguns
- flamer
=81
FAST ATTACK
8 Raptors
- 2*melta
- Champion w/ power sword+GoM+Melta bomb
- MoS
- Icon of Excess
=244
Total
=750
Oberon kirjoitti:Kultistit ei nyt ihan tiiä mitä ne haluais tehdä. Eivät oo pieniä, eivät oo isoja, eivät oo halpoja eikä kalliita, osalla on jopa pyssyjä.
Njoo. Ne on vähän yksinäisiä, mutta en keksi muuta täytettä listaan. Varmaan vaan istuvat jollain objektiivilla tai Purge the aliensissa jossain piilossa. Vain osalla autogunit, koska pisteet...
Kommentteja?