Sivu 1/1

Focus fire kikkailua

Lähetetty: La 10.11.2012 21:38
Kirjoittaja seaturtle
Oon huomannu, että on tosi turhauttavaa ampua 2+ savellista tyyppiä jos takana on parikymmentä huono seivistä ukkoa(esim. mega armour warbossi örkkiyksikön kärjessä).
Joten toimiiko säännöt silleen, että jos meen jollakin yksittäisellä tyypillä ampuvan yksikön ja warbossin väliin, niin saan focus firettää savettomia örkkejä ja warbossi ei voi asialle mitään vaikka onkin kärjessä.

Re: Focus fire kikkailua

Lähetetty: La 10.11.2012 21:47
Kirjoittaja Oberon
No emt focus firestä, mutta ampuvaa unittia lähin dude kuolee ensin. Eli jos matoilet jonkun jätkän ampuvasta ryhmästäsi warbossin ohi lähemmäs niitä t-paitaan pukeutuneita örkkejä ku pomoa, ne kuolee ennen kun warboss pääsee koppailemaan osumia.

Focus fire koskee kai enempi cover saveja, warbossin 2+ ei oo cover.

Re: Focus fire kikkailua

Lähetetty: La 10.11.2012 22:26
Kirjoittaja seaturtle
Oberon kirjoitti:Focus fire koskee kai enempi cover saveja, warbossin 2+ ei oo cover.
Mutta se warbossi saa välissä olevasta tyypistä coverin(,josta ei kylläkään ole apua sille,koska sillä on se 2+ armouri). Eli kysymys kuuluu, pitääkö cover saven olla paras mahdollinen save mikä on saatavilla vai ei, jotta saa focus firettää.

Re: Focus fire kikkailua

Lähetetty: La 10.11.2012 22:36
Kirjoittaja Scoundrel
Focus fire on eri juttu kun wound allocation.
Warbossin 2+ save liittyy wound allocationiin ja se on FAQissa korjattu.
Focus fireä voi käyttää jos yksikkö on puoliksi suojassa. Tulen voi keskittää suojan ulkopuolella oleviin tyyppeihin, jolloin ainoastaan ne voi ottaa haavoja.
Saven hyvyydellä ei ole mitään väliä sen kanssa saako focus fireä käyttää vai ei.

Eli periaatteessa joo. Jos annat vastustajalle coverin omalla yksikölläsi niin voit focus firettää niitä tyyppejä ketkä ei ole coverissa (eli se warboss ei voi ottaa haavoja itseensä).

Re: Focus fire kikkailua

Lähetetty: La 10.11.2012 22:39
Kirjoittaja Oberon
Tohon toki tarttee kaks unittia sitten, sen ampuvan unitin jätkät ei anna coveria saman unitin ampumista vastaan. Annat coverin warbossille jollain tiimillä, ja focusoit niitä vastaan kellä ei oo coveria, warboss ei voi ottaa osumia.

Helpompaa btw ois vaikka flat outata rhino siihen warbossin eteen, ettet nää sitä. Sillon se ei voi kuolla eikä ottaa haavoja.