Sivu 1/1

Piraatti-eldarit 2k

Lähetetty: Ke 26.12.2012 18:40
Kirjoittaja Gilaelin
Ostin joulun alla vihdoin uuden sääntökirjan ja ehdin ennen pyhiä pelata ensimmäisen pelinikin jo kutoslaitosta, joka vaikutti oikeinkin hyvältä vitoseen verrattuna (joka sekin oli mainio laitos). Kun nyt taas ehdin tekemään miniatyyrihommia ja uusi laitos ei ollut paluu neloseen ja sitä edeltäneisiin kauheuksiin, ajattelin ruveta suunnittelemaan listaa, jota maalata kokoon keväällä alkavaan paikalliseen kamppikseen. Ally-systeemi on ihana ja antaa mahdollisuuden tehdä monipuolisia ja mielikuvituksellisia listoja, joten todellakin aion hyödyntää optiota listan rakennuksessa. =) Piraatti-eldarit ovat pitkään himottaneet ajatuksena ja uusi laitos antaakin hyvät mahdollisuudet rakentaa moisen armeijan, ja näin ollen alla siis, mitä sain kasaan. Susirajalla ei vissiin lisäksi käytetä laajennettua FOC:ia, joten lista käyttää perusrakennetta armeijan koosta huolimatta.

Kommentteja siis kaivataan ja otetaan mielellään vastaan. Olen tässä vaiheessa vielä uudesta laitoksesta ulkona, kuin lumiukko.

HQ

Farseer Thalantuin Silverstar
-rowi, rowa, spirit stones, doom, fortune
=155
Perus-seeri, joka menee jumivengereihin archonin kanssa.

Archon Kiriell Lathuin
-huskblade, combat drugs, soultrap, shadowfield, haywire grenades
=147
Murhakone, joka antaa avengereille tarvittavaa iskuvoimaa pelkän tervakuoppailun lisäksi. Myös re-rollattava 2+ invu lienee ihan pätevä, varsinkin uuden wound allocaation kanssa.

Troops

Pathfinders x5
=120

Pathfinders x5
=120

Guardians x10 (11)
+ spiritseer; embolden
-scatterlaser
=131

Kababalite warriors x10 (9+1)
-sybarite
-dark lance
=125
Kotipesän objektiivikaverit. Guardianit ovat entistäkin surullisempia nykyään, mutta haamuherra tarvitsee jonkun taluttajakseen, sillä välin kun farseeri huitelee serpentiinillään.

Dire avengers x10 (9+1)
-exarch; defend, bladestorm, power weapon & shimmershield
=177

+ wave serpent
-spirit stones, tl bright lance
=145
Munakori, joka toolboxaa kai aika tehokkaasti useampaa roolia archonin ja farseerin kanssa. Tietysti se, ettei autojen sisältä voi enää assaultoida antaa takapakkia, mutta yksikön pitäisi kai funktioida silti?

Elites

Fire dragons x8 (7+1)
-exarch; dragon’s breath flamer, crackshot
=145

+wave serpent
-spirit stones, tl eml
=130
Näiden tehtävä lienee myös aika selvä.

Heavy Support

Razorwing jetfighter
-night shields, flickerfield
=165

Fire Prism
-spirits stones, holo-fields
=160

Wraithlord
-brightlance, eml
=155
HS-linja pitäisi olla myös aika selkeä. Haamuherra on kotilinjan defenssi, lentokone lentää ja kaikki kykenevät rankaisemaan kovasti niin kojeita, kuin jalkaväkeäkin.

Fortification

Tower of Stars (Imperial Fortification)
-guad-gun
=125
Tämä on kai nykyään pakollinen, varsinkin haltioilla? Ensimmäisessä pelissä kokemukset olivat hyviä.

Total: 2000

Re: Piraatti-eldarit 2k

Lähetetty: Ke 26.12.2012 18:58
Kirjoittaja Eduboy
Ota vielä kahdella pisteellä Archonille Haywire-naati.

Re: Piraatti-eldarit 2k

Lähetetty: Ke 26.12.2012 19:09
Kirjoittaja taso_ase
Whoa, tämähän on melkein kuin oma listani, tosin farseeri/autarkki keulii mopolla reaverien kanssa ja prisma & dragonit on korvattu lentokoneilla.

Tuosta savesta semmoinen että se ei taida olla rerollattava 2+, koska eldarkirjan taiat voi viskoa vain eldarkirjan unitteihin, näin muistan lukeneeni FAQsta.

Re: Piraatti-eldarit 2k

Lähetetty: Ke 26.12.2012 19:14
Kirjoittaja Gilaelin
Eduboy94 kirjoitti:Ota vielä kahdella pisteellä Archonille Haywire-naati.
Kas, no pitääpä. =)
taso_ase kirjoitti:Tuosta savesta semmoinen että se ei taida olla rerollattava 2+, koska eldarkirjan taiat voi viskoa vain eldarkirjan unitteihin, näin muistan lukeneeni FAQsta.
Jeps, näin olen itsekin ymmärtänyt, mutta kun farseer targetoi taiallaan direjä, hyötynee archonkin re-rollista, ollessaan osa targetoitua eldar-yksikköä.

Re: Piraatti-eldarit 2k

Lähetetty: Ke 26.12.2012 19:17
Kirjoittaja Half-breed
Aika paljon Dragoneja. Eivät ne jää kyllä oikein henkiin enää ampumisen jälkeen, niin parempi olisi pelata vain sitä minimiyksikköä. Lisäksi fleikan ottaminen yksikköön jossa muilla on meltat on vähän tuhlausta. Menee ase vain hukkaan, enkä ainakaan itse ole koskaan jäänyt kaipaamaan fleikkaa.

Diret toimivat paremmin ampumisessa, joten hyvä noin. Bladestormin hyödystä olen kyllä skeptinen, sillä yleensä nuo ovat tilanteessa, jossa ne haluavat ampua joka vuoro. Tai näin ainakin mulla.

Eldareiden tankkeihin kannattaa iskeä kaikkiin Shuriken cannonit, ja Prismaan ei ehkä kuitenkaan kannata laittaa Holo-fieldiä. Se ei ole enää niin hyvä, ja saisit sen hinnalla ja Wraithlordin tiputtamalla toisen Prisman ja lisää tilpehööriä yksiköihin (Shuriken cannonit).