Sivu 1/2
Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 04:13
Kirjoittaja Tenni
1] Saako vehiclet ottaa deny the witch heiton, esim zoantrhopien aivopierua vastaan?
2] Jos ammutaan rapdifire aseilla (esm 20 shottia) yksikköä kohti, josta 8 hahmoa on rapdifire rangessa ja 12 ei.
a) ammutaan rapidfire 20 laukausta, kaikki mahdolliset 20 osumaa+woundia tekee haavan ja poistaa hahmon pelistä
b) ammutaan rapidfire 20 laukausta, osumista ja woundeista huolimatta vain max 8 hahmoa "rangessa" poistetaan, mikäli woundit riittävät, ylimääräiset woundit katoavat koska modelit eivät ole rapidfiren "rangessa"
3] Saako CSM defiler ottaa kaikki mahdolliset upgrade-aseet vehicle equipment lististä(tarkoittaen että sillä on 2 melee asetta + 6 shoottaa) ja ampua kaikilla shootty aseillaan 6" liikumisen jälkeen?(kukaan meistä ei löytänyt sääntöä joka tämän estäisi)((tulee vaan niinpaljon itkua kun walkkeri ampuu 6 asetta ja mahdollisesti vielä assaulttaa powerfisteillä jotka eivät tiputa iniativee))
4] Saako Khârni rerollata, warlord traittinsa ansiosta, lähistelyssä "1" heittonsa vaikka ne osumia ovatkin?
5] Vehicle squadronin ampumisesta:
Jos 3 vehiclen squadronista 2 (A+B) on aukealla ja kolmas C metsässä.
- Vain tämän metsän takana olevan "C" tankin range riittää ampumaan vihollista. Saako vihollinen coverin vai ei, kun 2/3 squadronista näkee kohteen suoraan(A+B), mutta ampuva tankki ei näe(C)?
- Entä jos ainoa jonka penetraatio riittää damagen tekemiseen on C, mutta A+B tankeilla riittäisi myös range? saako kyseinen kohde tällöin(kään) coveria?
5.1] Jatkoa ---fagussa lukee että vain rangessa olevat ottavat damagea. Joten jos esm squadronia ammutaan ja vain coverissa oleva C tankki on kantaman sisällä. Saako se coverin?(A+B on näkyvissä muttei rangessa)
6] Necroneiden doomscythe ampuu tesla destructorinsa joka mahdollisesti tekee alkuperäisestä kohteesta 6" päässä oleville yksiköille lisävahinkoa. Vaikuttaako tämä myöskin doomskytheen, jos se sattuu 6" sisällä kohteesta olemaan?
7] mitataanko flayereihin osumat(myöskin 6] kohdassa) A) flayerin baseen vai B) flayerin "runkoon"?
8] Örkkien Big Mek Shokk Attack Gunilla ampuu vihollisen opentopped kuljetusalusta, ja heittää nopilla 5,5(?) shokk attack gunin toimintaan. Jolloin bik mek ilmeisesti siirtyy suoraan lähitaisteluun kyseisen kohteen kanssa. Saako kyseisessä open-topped aluksessa oleva ryhmä ampua overwatchinsa bik mekkiin?
a) Jos range riittää ennen siirtymistä
b) Aina
c) Ei saa
(Toivotaan örkkipelaajan mielipidettä.. kuulemma)
Nämä muutamat kysymykset tulivat esille viimekertaisissa peleissä. Emme löytäneet selkeitä vastauksia kysymyksiin, joten päätin kysäistä täältä viisaammilta mielipiteitä.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 14:21
Kirjoittaja Morrslieb
1) Itse en nähnyt mitään mikä viittaisi etteivät saisi.
2) Tää on aikas vaikee, kun faqussakin puhutaan van kokonais-rangesta, a) taitaa olla oikea. Mutta jos teen pelimies vedon ja ehdotan et c) 10 niinhin 8aan jotka on rapid firen rangella ja 10 niihin jotka ei >_>
3) Defiler saa max 3 pyssykkää koska optionssissa lukee "replace" eikä "take".
4) Re-rollin saa.
5-6) Näkisin et coverin saa molemmissa tapauksissa (täysin varma en ole).
7) Runkoon
Edit: Katsos vain, jäi vehicle equipmentit katsomatta.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 16:57
Kirjoittaja Kaapelikala
1. Pitäisi saada.
2. FAQ:n uudistettu ampuminen menee näin:
1. Valitse ampuja
2. Valitse kohde
3. Katso LoS.
4. Mittaa kantama jokaiselle ampujalle
5. Heitä osumat.
6. Heitä haavoitukset
7. Allokoi haavat lähin ensin kunnes a) kaikki kohdeyksikön jäsenet kuolleita, b) wound pool tyhjä tai c) kohdeyksikön hengissä olevat jäsenet ovat pisimmän kantaman omaavan aseen kantaman ulkopuolella. Esim. Ryhmässä boltereita (24" ja lascannon 40+"), voidaan haavoja allokoida lascannonin kantamalle.
3. Defiler voi vaihtaa aseita ja ottaa armourystä bolttereita, raketteja sun muita maksimissaan yhden kutakin. Defilerille saa otettua siis Battle-Cannon, Combi-Bolter, Combi-weapon (plasma, flamer, melta valitse yksi), Havoc Launcher, Flamer, Autocannon + pohjalla olevat power fistit. Eli yhteensä 6 pyssyä.
4. Saa ne re-rollata.
5. Normaalejen ampumissääntöjen mukaan. Jos väh. 25% on piilossa vähintään yhdeltä ampujalta, saa se coverin.
5.1. Jos se on lähin, niin saa. Jos ei ole lähin, niin miten siihen voi edes sattua?
6. Jos se on 6" päässä kohteesta, niin kyllä se voi itseään ampua.
7. Flayereista en tiedä, mutta lentokoneisiin mitataan runkoon.
8. Overwatch heitetään Assault Phasessa yksikön julistettua Assaultin. Julistaako Big Mek assaulttia Assault Phasessa?
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 17:04
Kirjoittaja Gerazu
Kaapelikala kirjoitti:
8. Overwatch heitetään Assault Phasessa yksikön julistettua Assaultin. Julistaako Big Mek assaulttia Assault Phasessa?
Ei tossa Overwatchissa kyllä puhuta mitään Assault Phasesta, vain siitä että kun yksikkö on julistanut chargen ryhmää kohti, ryhmä voi overwatchata, ja Big Mek lasketaan kuin se olisi julistanut chargen ryhmää kohti.
Eli sanoisin itse että saa overwatchata.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 17:12
Kirjoittaja Kaapelikala
Gerazu kirjoitti:Kaapelikala kirjoitti:
8. Overwatch heitetään Assault Phasessa yksikön julistettua Assaultin. Julistaako Big Mek assaulttia Assault Phasessa?
Ei tossa Overwatchissa kyllä puhuta mitään Assault Phasesta, vain siitä että kun yksikkö on julistanut chargen ryhmää kohti, ryhmä voi overwatchata, ja Big Mek lasketaan kuin se olisi julistanut chargen ryhmää kohti.
Eli sanoisin itse että saa overwatchata.
Hupsis. Muistelin omiani. En silti antaisi lupaa Overwatchiin, koska Big Mek ei missään vaiheessa julista chargea.
Kun Yksikkö julistaa chargen kohteeseen, voi kohde overwatchata.
Vanha kirja, heittäkää noppaa jos ei muuten selviä.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 06.02.2013 17:41
Kirjoittaja Furinji
Tosin parhaassa tapauksessahan se mekki ei edes ole "chargatessaan" overwatchaavien aseiden kantamalla ylipäätään lähtiessään teleportilla jostain huitsin timbuktusta :D
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Pe 08.02.2013 06:30
Kirjoittaja Ratovaari
Furinji kirjoitti:Tosin parhaassa tapauksessahan se mekki ei edes ole "chargatessaan" overwatchaavien aseiden kantamalla ylipäätään lähtiessään teleportilla jostain huitsin timbuktusta :D
Ehkä näin, mutta esim. templateaseilla ei mitata rangea jolloin sillä on oikeasti väliä.
Olen silti Kaapelikalan kanssa samaa mieltä että ei saisi. Sääntökirja kehoittaa heittämään noppaa jos on epäselvyyttä.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Pe 08.02.2013 16:49
Kirjoittaja MrBigMr
Attack gunin säännöissä lukee, että big mekin lasketaan suorittaneen rynnäkön. "Treat him as if he had initiated an assault that turn." Joten eiköhän Overwatch ja muut toimi ihan normaalisti kantamien ja muiden mukaan.
Mutta tuossa tuli vain mieleen, että se Big Mekkihän ampuu sitä ajoneuvoa ja siirtyy kontaktiin sen ajoneuvon kanssa, joten eihän ne matkustajat saa ampua, koska Big Mek ei assaultoi heitä kohti, vain heidän ajokkiaan.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Pe 08.02.2013 17:09
Kirjoittaja Oberon
MrBigMr kirjoitti:Attack gunin säännöissä lukee, että big mekin lasketaan suorittaneen rynnäkön. "Treat him as if he had initiated an assault that turn." Joten eiköhän Overwatch ja muut toimi ihan normaalisti kantamien ja muiden mukaan.
Mutta tuossa tuli vain mieleen, että se Big Mekkihän ampuu sitä ajoneuvoa ja siirtyy kontaktiin sen ajoneuvon kanssa, joten eihän ne matkustajat saa ampua, koska Big Mek ei assaultoi heitä kohti, vain heidän ajokkiaan.
Transportin matkustajat saa overwatchata autoa vastaan hyäkkääviä.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Pe 08.02.2013 23:00
Kirjoittaja MrBigMr
No perkele.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: La 09.02.2013 22:38
Kirjoittaja Risto.Salonen
oma tulkintani overwatchista on, jotta overwatch ampumisia ei saa, koska teleportti loitsu sanoo "siirrä nappi lähitaisteluun".
Pointtina touhussa mielestäni on, jotta overwatch sanoo karkealla suomennoksella "kun vihu ilmoittaa hyökkivänsä (osoittaa kohteen, jota aikoo hyökkiä), niin vastustaja saa oikeuden erikoislaatuiseen ampumiseen", ja taas assaultti säännöt sanoo jotta "assaultit julistetaan assault vuorolla", ja ampuminen on ennen assaulttivuoroa.
Tämän vuoksi katsoisin, ettei satunnainen ampumavuorolla taulukosta heitetty tulos, joka aiheuttaa pakotetun mallin siirtämisen lähitaisteluun, ole verrattavissa assaulttiin.
Örkki pyssyssä mainittu "as charged" tms lausahdus viittaa siihen, että big mekki saa furious charge bonukset ja lisä hyökkäyksen.
Toinen pointti on siinä, että hyökkäys alivaiheen säännöissä over watch jälkeiset tapahtumat ovat: katso pääseekö malli lähikseen, ja jos pääsee niin siirrä se jalustakosketukseen. Tätä joskus kutsutaan "launching assault", joka mielestäni viittaa esim ORK codeksin tähän juttuun.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Su 10.02.2013 01:09
Kirjoittaja MrBigMr
Eli big mek saa kaikki assauiltin bonukset, mutta vastustaja ei mitään? Örkkikoodeksi on nelosedikan aikainen, joten paha mennä odottamaan siltä yksi yhteen kieliasua kutosen kanssa. Koodeksi sanoo, että big mekin katsotaan suorittaneen rynnäkön, joten eikö sitä pitäisi sitten käsitellä kuin jos tämä olisi suorittanut rynnäkön?
Risto.Salonen kirjoitti:Toinen pointti on siinä, että hyökkäys alivaiheen säännöissä over watch jälkeiset tapahtumat ovat: katso pääseekö malli lähikseen, ja jos pääsee niin siirrä se jalustakosketukseen. Tätä joskus kutsutaan "launching assault", joka mielestäni viittaa esim ORK codeksin tähän juttuun.
Sivulla 20 mainitaan 'roll for charge range' kohdalla, että '2D6", unless otherwise stated'. Noh, mekin tapauksessa on vähän 'otherwise stated', sillä se ei rynnäköi nelos- saatika vitosedikan 6", eikä kutosedikan 2D6", vaan ihan oman matkansa.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Su 10.02.2013 10:13
Kirjoittaja Risto.Salonen
MrBigMr kirjoitti:Eli big mek saa kaikki assauiltin bonukset, mutta vastustaja ei mitään? Örkkikoodeksi on nelosedikan aikainen, joten paha mennä odottamaan siltä yksi yhteen kieliasua kutosen kanssa. Koodeksi sanoo, että big mekin katsotaan suorittaneen rynnäkön, joten eikö sitä pitäisi sitten käsitellä kuin jos tämä olisi suorittanut rynnäkön?
Risto.Salonen kirjoitti:Toinen pointti on siinä, että hyökkäys alivaiheen säännöissä over watch jälkeiset tapahtumat ovat: katso pääseekö malli lähikseen, ja jos pääsee niin siirrä se jalustakosketukseen. Tätä joskus kutsutaan "launching assault", joka mielestäni viittaa esim ORK codeksin tähän juttuun.
Sivulla 20 mainitaan 'roll for charge range' kohdalla, että '2D6", unless otherwise stated'. Noh, mekin tapauksessa on vähän 'otherwise stated', sillä se ei rynnäköi nelos- saatika vitosedikan 6", eikä kutosedikan 2D6", vaan ihan oman matkansa.
Minun mielestäni homma pelaa seraavalla tavalla:
Jos noudatamme kutosen aikajanaa
1."valitse oma yksikkö"
2. "valitse kohde", "jolloin kohde ampuu takaisin"
3. "liikuta hengissä selvinneet"
Niin ongelmia tulee pari, jos yritämme saada mekin normaalin chargen piiriin.
1. overwatch pitäisi tehdä sillä hetkellä, kun bikmek ei ole vielä heittänyt taulukosta, koska tällöin on pelaaja julistanut kohteensa Mekille.
- jos kuitenkin ajatellaan, että overwatch tehtäisiin silloin, kun on heitetty tulos 5.5. niin olisi sekin hieman ongelmallista, koska bikmek lasketaan chargenneeksi vasta, kun se on liikutettu vihollisen kanssa lähikseen. Pelaajat toki tietävät, että tuloksesta aiheutuu lähitaistelu, mutta sääntöjä tulkittaessa, minun ymmärryksen mukaan toimitaan seuraavasti: Ensin siirretään malli lähikseen kohteensa kanssa, ja sitten on maininta "counts as charge"
2. Mekki lasketaan chargenneeksi vasta, kun liikutus on tehty, joten jos seuraamme yllämainittuja vaiheita assaultissa, niin mekki on jo vaiheessa kolme, kun vastustaja haluaisi olla vaiheessa 2, mikä on selkeä ristiriita, ja itse näkisin että tällöin ollaan vaiheessa 3.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ti 11.06.2013 10:47
Kirjoittaja shiwan
Tuli mieleen tällainen: Pitääkö flyerin olla sen läpinäkyvän tikun nokassa vai riittääkö, että se seisoo basella (esimerkki:
http://1-media-cdn.foolz.us/ffuuka/boar ... 901575.jpg)? Asiasta saattaa olla sääntiksessä, mutta sellaista ei ole käden ulottuvilla.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ti 11.06.2013 12:39
Kirjoittaja Half-breed
shiwan kirjoitti:Tuli mieleen tällainen: Pitääkö flyerin olla sen läpinäkyvän tikun nokassa vai riittääkö, että se seisoo basella (esimerkki:
http://1-media-cdn.foolz.us/ffuuka/boar ... 901575.jpg)? Asiasta saattaa olla sääntiksessä, mutta sellaista ei ole käden ulottuvilla.
No siis konvertoinnillahan ei pitäisi pyrkiä saamaan etua pelissä, mutta kyllä ainakin minä hyväksyisin tuon figun, vaikka se onkin matalemmalla kuin sen oikeasti pitäisi olla (Tosin tuo figu on edelleen sen verta iso, ettei sitä saa oikein mihinkään piiloon). Menee vähän jokaisen vastustajan mukaan, mutta tuskin kukaan alkaa nipottaa jos konvertoit figun hyvin, etkä vain iske sitä mahalleen baseen.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ti 11.06.2013 12:51
Kirjoittaja shiwan
Njoo, en usko että muodostuu kaveripeleissä ongelmaksi. Kysymys koski lähinnä yleistä tasoa turnauksissa jne. Eikä tuo siis ole sikäli ongelma, että jos nipoilua syntyy niin askartelen sille vain jonkin sortin rakennelman alle joka korottaa sen sopivalle levelille ja sitä ennen nostelen sitä tarvittaessa sille korkeudelle missä muutkin lentävät liihottavat.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ti 11.06.2013 13:26
Kirjoittaja Yögobbo
shiwan kirjoitti:Njoo, en usko että muodostuu kaveripeleissä ongelmaksi. Kysymys koski lähinnä yleistä tasoa turnauksissa jne. Eikä tuo siis ole sikäli ongelma, että jos nipoilua syntyy niin askartelen sille vain jonkin sortin rakennelman alle joka korottaa sen sopivalle levelille ja sitä ennen nostelen sitä tarvittaessa sille korkeudelle missä muutkin lentävät liihottavat.
Tuokin on aika suhteellinen määritelmä "millä korkeudella muutkin lentävät liihottavat", koska GW:n valikoimissa noita lentotikkuja taitaa edelleen olla erimittaisia, jolloin ihan 'virallisetkin' figut voivat olla vähän eri korkeuksilla. Tai siis näin ainakin pienemmille flying baseille, tuon kokoisille figuille taitaa olla vain yhtä korkeutta saatavilla.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ti 11.06.2013 14:06
Kirjoittaja Ratovaari
Yögobbo kirjoitti:shiwan kirjoitti:Njoo, en usko että muodostuu kaveripeleissä ongelmaksi. Kysymys koski lähinnä yleistä tasoa turnauksissa jne. Eikä tuo siis ole sikäli ongelma, että jos nipoilua syntyy niin askartelen sille vain jonkin sortin rakennelman alle joka korottaa sen sopivalle levelille ja sitä ennen nostelen sitä tarvittaessa sille korkeudelle missä muutkin lentävät liihottavat.
Tuokin on aika suhteellinen määritelmä "millä korkeudella muutkin lentävät liihottavat", koska GW:n valikoimissa noita lentotikkuja taitaa edelleen olla erimittaisia, jolloin ihan 'virallisetkin' figut voivat olla vähän eri korkeuksilla. Tai siis näin ainakin pienemmille flying baseille, tuon kokoisille figuille taitaa olla vain yhtä korkeutta saatavilla.
Lento
koneille on vain yhdenlaista lentobasea ja siinä lentotikku on aina tietyssä korkeudessa. Skimmereille sit ollaan tarjottu vaikka mitä tikkua, joista matalimmissa värkit ovat melkein basessa kiinni.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 12.06.2013 09:57
Kirjoittaja shiwan
^ Tämä. Skimmereille on omat tikkunsa mutta en ole vielä flyerille nähnyt muita versioita tarjottavan.
Re: Sääntökysymyksiä
Lähetetty: Ke 17.07.2013 01:00
Kirjoittaja shiwan
Tunnen itseni nyt ihan tampioksi. Törmään jatkuvasti kahden kuukauden sisään tehtyihin taisteluraportteihin joissa sanotaan että Nurglen DP saa +1 läskiensä paksuuteen. Itse en löydä mistään kohtaa kummankaan kirjan säännöistä t+1 mainintaa ja olen myös pelannut sen mukaan. Olenko nyt pelannut oikein vai väärin?