Sivu 1/1

Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: Ke 26.06.2013 23:43
Kirjoittaja tiedustelija
Hei,
saamme 17-vuotiaan italialaiskaverin Lions-vaihtoon kotiimme Jämsään heinäkuussa kahdeksi viikoksi. Hän on kertomansa mukaan hyvin innokas Warmachinen, Hordesin ja Infinityn (figu)pelaaja ja kovasti kiinnostunut, löytyisikö täältä pelikaveria.

Itse en äiti-ihmisenä ko. lajia lainkaan tunne, enkä tiedä onko harrastajia tällä seudulla/Keski-Suomessa? Liikumme myös Mikkelin seudulla ja Hesassakin muutaman päivän, mutta pääkaupungissa taitaa olla muuta katseltavaa.

Jos tunnet kiinnostusta, ja haluat tarjota pelimahdollisuuden, voimme vaikka reissata kohtuullisen pätkän.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 00:34
Kirjoittaja Hamar
Mikkelin seudulla ei hirveästi ole Warmachine-pelaajia, enemmän se on ollut warhammer-seutua. Voin kyl kysellä vähän ympäriinsä jos kuitenkin löytyy. Tosin Puumalassa tiedän yhden pelaajan joka olisi voinut Machinea pelata jos töiltään ehtii.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 00:45
Kirjoittaja Morze
Tarkemmista päivämääristä olisi ehkä ei-paikkakuntalaisille (ja miksei heillekin) apua. Kai esim. tiedätte, että 26-28.7. järjestetään Pääkaupunkiseudulla Espoossa jo kahdettakymmenettä kertaa Ropecon -roolipelitapahtuma, jossa pitäisi jokseenkin takuuvarmasti löytyä peliseuraa kaikkiin noihin peleihin. Muuten lähinnä näiltä foorumeilta saamieni tietojen perusteella sijoittuvat noiden pelien pelaajat suurelta osin Helsinki-Turku-Tampere -alueelle, mutta pienellä onnella saattaa pelaajia löytyä lähempääkin.

Itse pelaan innokkaasti Infinityä, mutta aloitan juuri heinäkuussa aepalveluksen Vekarajärvellä. Tosin sieltä ei ole kummoinenkaan matka Mikkeliin, joten enties pelihetki saattaisi onnistua viikonloppuna, tosin suurella varauksella.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 07:08
Kirjoittaja tiedustelija
Hei, kiitos mielenkiinnosta ja tähänastisista vastauksista. Marco on meillä 6. - 20.7. ja sen jälkeen vielä viikon nuorten leirillä. Siellä tosin taitaa olla sen verran tiivis ohjelma, että omat harrasteet eivät sekaan sovi. Ja turnauksen aikaan siis melkein menossa takaisin Italiaan - harmi, olisi ollut hieno mahdollisuus.

Meidän ohjelmasuunnitelmamme on: aluksi ollaan Helsingissä muutama päivä, sitten Jämsässä ja tuossa loppupuolella Mikkelin seudulla.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 12:14
Kirjoittaja Prkl
Mahtavaa, että olet uskaltautunut foorumille kyselemään, toivottavasti löytyy apuja jos pojalla on pelihaluja. Turisteilupuolikin on varmaan ihan kivaa, mutta jos pienellä vaivalla pääsee pelaamaan niin mikäs siinä.

Tampereella ja Jyväskylässä on ainakin pelaajia. Tässä vielä lista WM/H -pelaajista paikkakunnittain Suomessa:

viewtopic.php?f=113&t=90939

Heinäkuun puolessavälissä on mökkiturnaus Oulussa, tapahtuma on alkoholiton ja luvassa figupelien lisäksi mm. saunomista ja lautapelejä:

viewtopic.php?f=11&t=105266

Tuo on tietty suhteellisen hankala järjestää, vaikkakin autokyytejä taitaa paikalle ainakin Tampereen kautta mennä. Oulussa on kuitenkin oma hohtonsa ja saattaisi olla pohjoisin paikka mihin poika maailmaa kiertäessään eksyy. :)

Muita turnauksia ei taida tuohon aikaväliin olla.

Pääkaupunkiseudulla pyörii torstaisin (ja viikonloppuna sovittaessa) warmachine-pelit Noppakerho Ry:n tiloissa Lauttasaaressa (os. nahkahousuntie 5). www.nopat.fi

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 22:46
Kirjoittaja tiedustelija
Kiitos :) petskules hyvistä vinkeistä ja kannustuksesta! (Höh, muuttui nimi ihan oudoksi)

Jos tuntisimme Marco-pojan entuudestaan, uskaltautuisi sitä varmaan vaikka Oulun ryminään häntä tarjoamaan mukaan ja olisi varmasti elämys vaaleine öineen! Kysäisen ainakin tuolta Tampereelta, voisiko joku lupautua pelikaveriksi. Sekin mulle vielä epäselvää, pitääkö olla omat pelihahmot mukana vai löytyykö niitä pelipaikoilta.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 27.06.2013 23:27
Kirjoittaja Prkl
tiedustelija kirjoitti:Sekin mulle vielä epäselvää, pitääkö olla omat pelihahmot mukana vai löytyykö niitä pelipaikoilta.
Varmaan molempi parempi. Eli omat figut on kivat, mutta jos niitä on vaikea roudata Italiasta, niin varmasti löytyy lainaksikin.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: La 29.06.2013 00:56
Kirjoittaja Pseudok
Tervehdys!

Jyväskyläläinen Warmachine/Hordes harrastaja tässä ilmoittautuu. Tällä suunnalla on ainakin mahdollista pelata sekä paikallisessa alan liikkeessä Fantasiapeleissä arkisin klo 11-19, ja lauantaina muistaakseni 12-16 tai jotain sinne päin, että myös pikkuruisessa nörttiluolastani, josta löytyy pelipöytä ja riittävästi maastoa.

Eri joukkueita joista rakentaa listojaan löytyy itseltäni kolme kappaletta, jos omien figujen rahtaaminen ympäri Eurooppaa ei nappaa.

Olen melkoisella varmuudella tavoitettavissa 10.7. eteenpäin käytännössä päivänä kuin päivänä.

Ilmoittele ihmeessä, mikäli lähiseudun pelaajista tuntuu olevan pulaa :)

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: Ti 02.07.2013 12:52
Kirjoittaja tiedustelija
Päivää Pseudok ja suurkiitos viestistäsi!
Pahoittelen, etten heti vastannut, kun työpostini plokkasi viesti-ilmoituksen ja vasta tänään oivalsin katsoa ketjua kotikoneella.

Kuulostaa tosi hyvältä ja vieraanvaraiselta: Jämsästä en ole ole saanut tietoa yhdestäkään pelaajasta, tulemme mielelämme nörttiluolaasi. Turisti-Marcon pelitaustasta tai -taidoista yms. ei tietty ole yhtään tietoa, mutta elämähän on seikkailu! Voisinko antaa tämän sivun osoitteen ja omat tunnukseni, jos hän haluaisi olla yhteydessä kanssasi etukäteen? Vai voinko saada sulta privaviestin täällä ? Tai yhteystietosi sähköpostiini [email protected]. Siten olisi helpompi sopia pelaamisen ajankohdasta yms.

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: Ke 03.07.2013 21:58
Kirjoittaja tiedustelija
Hei kaikki ketjuun osallistuneet figupelaajat, erityisesti Pseudok!
Saimme eilen tietää, että italialaisvaihdokkimme ei saavukaaan
Suomeen. Harmi!
Lämmin kiitos kaikille teille mukavasta suhtautumisesta ja vinkeistä.
Hyviä pelejä ja mukavaa kesää!

T. Tiedustelija-Merja

Re: Löytyisikö pelikaveria italialaispojalle?

Lähetetty: To 04.07.2013 17:53
Kirjoittaja Pseudok
Kappas, juuri olin lähdössä kirjoittelemaan sähköpostitse tarkempia yhteystietoja. Onneksi tajusin tulla katsomaan tämän ketjun ensin.

Mikäli vierailua ja muuta tapahtuu myöhemmällä ajankohdalla, niin innokasta peliseuraa löytyy melko varmasti ainakin allekirjoittaneen puolesta :)