Sivu 1/1

Gk & Sm 1850

Lähetetty: To 03.10.2013 13:36
Kirjoittaja Varjous
Tuli uutta Thunderfire Cannonia kuolattua ja lakeskelin tämmöisen listan. Figutkin olisi kaikki kasattu paitsi tuo master of forge bikellä. Ajatuksia saa heittää. Voi olla hankala lukea kun kopi pasteilin lakurista. Jos häiritsee niin kursin pienemmäksi.

Edit:

Grey Knights (Primary Detachment) Selections:
+ HQ +
* Inquisitor Coteaz (100p)
* Ordo Xenos Inquisitor (94)
Bolt Pistol, Force sword, Psychotroke Grenades, Rad Grenades, 3x Servo Skulls
* Psyker: Hammerhand

+ Elites +
* Paladin with Nemesis Daemonhammer (55)
* Paladin with Nemesis Daemonhammer (55)

+ Troops +
* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (88)
* 2x Acolyte with Flamer
* 2x Crusader (Power Axe, Storm shield)
* 2x Death Cult Assassin (Axe, Sword & Sword, Mace)

* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (98)
* 3x Acolyte with Plasmaguns
* Chimera (Heavy Bolter, Multi-laser, Searchlight, Smoke Launchers)

* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (98)
* 3x Acolyte with Meltaguns
* Chimera (Heavy Bolter, Multi-laser, Searchlight, Smoke Launchers)

* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (115)
* 10x Acolyte with Stormbolters
* Jokaero Weaponsmith
* Psyker

* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (94)
* Acolyte with Plasmagun
* Acolyte with Meltagun
* Acolyte with Bolters x3
* Razorback (Fortitude, Psybolt Ammunition, Searchlight, Smoke Launchers, Twin Linked Heavy Bolters)

* Formosan Inquisitorial Henchmen Warband (133)
* 3x Servitor with Multi Melta
* 2x Acolyte
* Jokaero Weaponsmith
* 6x Psyker


+ Fast Attack +
* Stormraven Gunship (255)
4x Mindstrike missiles, Fortitude, Hurricane Bolters, Psybolt Ammunition, Twin Linked Assault Cannons, Twin Linked Multi Meltas

+ Heavy Support +
* Dreadnought (Psybolt Ammunition, Twin Linked Autocannon, Twin Linked Autocannon) (135)

* Nemesis Dreadknight (Gatling Psilencer, Heavy Incinerator) (195)

Space Marines (Salamanders)
+ HQ +
* Master of the Forge (130)
Bolt pistol, Conversion Beamer, Space Marine Bike


+ Troops +
* Scout Squad (105)
* Land Speeder Storm (Cerberus Launcher, Heavy Flamer, Jamming Beacon)
* Scout Sergeant (Meltabomb, Shotgun)
* 4 Scouts with Bolt pistol, Shotgun

+ Heavy Support +
* Thunderfire Cannon (100)

Total 1850

Re: Gk & Sm 2000

Lähetetty: To 03.10.2013 17:55
Kirjoittaja Peruspelaaja
Miksikäs scouteilla on sekä haulikot ja pistoolit?

Re: Gk & Sm 2000

Lähetetty: To 03.10.2013 19:08
Kirjoittaja Varjous
Niillä on vakiona pistooli ja bolteri. Bolterin voi vaihtaa haulikoksi. Ja teoriassa pistoolin ap5 voi olla hyödyllinen joskus, kun haulikossa ei tainnut olla ap:ta ollenkaan. Haulikko on assault 2 pyssy. Täytyy tosin vielä tarkastaa tuo.

Re: Gk & Sm 2000

Lähetetty: Ke 09.10.2013 20:21
Kirjoittaja Varjous
Olisko ideaa mistä otan 150 pojoa että tulis ihan turnaus listakin mahdollisesti niin vois ulkoiluttaa? Paladiinit veks? ja jotain pientä? Esim Hotshotsit ja carapacet pois? Conversion beamer turha? tosin itse siitä kyllä tykkään mastercrafted muodossa.

Re: Gk & Sm 2000

Lähetetty: Pe 11.10.2013 11:17
Kirjoittaja Kaapelikala
Hotshotit ja Carapacet veks, saan joitain pisteitä. Kutista Razorback- ja Chimera-ryhmistä turhat lihat pois jättäen vain plasmat/meltat. Laumojen uudelleenjärjestystä vähän muutenkin - meleeryhmät ominaan, ampuvat ominaan. Psyboltatut Razorbackit on kanssa ihan kivoja vehkeitä Chimerojen tilalle, joskaan et saa sisällä olevasta ryhmästä kaikkea irti. Kaikenlaiset vempelepäivitykset Chimeroista/tankeista veks pl. smoket. Storm Bolterit veks, jotain halvempaa kouraan. Tai nappaa liittolaismursuilta satanen (crusader squad, plasma, lascannon/sinko/whatnot).

Re: Gk & Sm 1850

Lähetetty: Pe 11.10.2013 17:09
Kirjoittaja Varjous
No nyt sain puristettua sen 1850, mutta ADL jäi poies eli ilmatorjunta kärsi.

Xenon on tarkoitus istua Stormravenissä Deathcult ja flamereiden kanssa. Joko pudottaa vauhissa tai sitten ihan assaulttaa sieltä pelin loppu vaiheessa (eli viimeistään vuorolla 5)

Kahdella coverin parannuksella saan servitorit, Psykerit ja Coteazin toiseen parempaan area coveriin ja toiseen tulee luultavasti tuo Stormbolter poppoo.
Harmittavan pieniä ryhmiä että kuolee varmasti molemmat ennen kuin mitään kerkeää tekemään.
Thunderfire Cannon menee kanssa toiseen suojaan johon joinaan master of forgella ainakin pelin alussa (saa T 7) se voi sitten pysyä siinä ja liikkua mopolla ja hakea ampumalinjoja samaan ryhmään kun Cannoni ja jos ei samaan niin sitten irtoaa ampumaan jotain muuta. Scoutit melkovarmaan Outflankkiin(stormin kanssa) tai sitten infiltroi sen johonkin jos saa aloittaa.
Paladiineillä Deepataan johonkin uhaksi tai sitten foot slogataan ampumaan Horde ryhmiä Holocaustilla. 2 Large blastia S 5 tekee hyvää tosin Deny the witchit voi harmiittaa.

Ongelmina on kaikkien ryhmien pienikoko tosin 7 Scorettavaa unittia. Ei ole kitattu mitään armeijaa tyyppiä varten erityisesti, eli ei missään erinomaisen hyvä.
Kaikkea löytyy joten pitäis peli testailla tätä joskus vähän enempikin.