Sivu 1/21
Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 20:41
Kirjoittaja Brushy
Tänne siis keskustelu uudesta sääntöpaketista, niin se pysyy fiksusti yhdessä paikassa eikä täytä jokaista ketjua.
Scythas kirjoitti:Poisoned ja shooting. Ennen oli re-roll woundeihin jos S oli sama kuin T tai ylitti sen poisoned melee weaponissa, mutta ampumisessa ei. Onko tilanne edelleen sama vai saako ampumiswoundauksetkin poisonet aseilla re-rollia jos S on sama/ylittää T:n?
Nimimerkillä Phospex pommit ja medusa Phospex ammunitionilla S5 ja 3+ poisoned.
Nyt heitetään woundaus uusiksi, jos myrkyn S on isompi kuin kohteen T. Ja ellei muuta ilmoiteta, myrkkyaseen S on 1. MUOKKAUS: Ampumisessa ei saakaan niitä uusintayrityksiä, sori.
Half-breed kirjoitti:Eli onko siis maastosäännöt käytännössä annettu vain niille maastokiteille mitä GW on tehnyt, kuten huhuissa peloteltiin?
Kyllä täältä löytyy ihan yleispätevät säännöt maastolle myös. GW:n paketeille on omia erikoissääntöjä, esim. Sanctum Imperialiksen sisällä saa Adamantium Will- ja Night Vision -säännöt. Metsälle ei ole muita sääntöjä kuin tuo GW:n paketin sääntö ja siinä annetaan vain metsäkappaleen alustalla olevalle 5+:n suoja, joten sitä joutuu todennäköisesti soveltamaan omatekoisiin metsiin area terrain -tyylisesti.
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 20:50
Kirjoittaja Half-breed
Onko ne voittotavoitekortit pakollisia, vai vain vapaaehtoinen "hei näitäkin voi käyttää pelissä forgaamaan narrativea"-sähellys?
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 20:55
Kirjoittaja Brushy
Vanhat pelimuodot ovat mukana sellaisenaan ja sitten on kuusi uutta, joissa käytetään niitä tactical objective -juttuja. Kortit eivät ole pakollisia, sillä kaikki tarvittava löytyy kirjasta.
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 20:58
Kirjoittaja kojo
Jossain luki, ettei Chaos-psyykkereiden tartte enää "Markin of/Daemon of" myötä ottaa pakollista jumal-taikaa. Voiko muka olla?
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:02
Kirjoittaja Brushy
On totta, mutta ei ihan noin yksiselitteisesti. Jos kaaos- tai demonipsyykkerillä on jonkun jumalan merkki, niin ne osaavat oman jumalansa perustaian automaattisesti ja voivat sen lisäksi heittää vielä oman mastery levelinsä verran lisää taikoja. Eli kaaospsyykkerit saavat vihdoin heittää useamman kuin kaksi taikaa jostain fiksusta listasta. Lisäksi normaalipsyykkerit saavat automaattisesti yhden listan perustaian, jos ottavat kaikki muut voimansa siitä listasta. Eli ykköstason taikuri osaa aina kaksi taikaa, koska saa sen perustaian, koska se generoi kaikki (eli yhden taikansa) siitä yhdestä listasta.
MUOKKAUS: Esimerkkinä vaikka 10 demonin ryhmä pink horroreita osaa automaattisesti Flickering Firen ja saavat lisäksi heittää niistä kolmesta muusta yhden taian. Astra Militarumin ykköstason psyykkeri heittää Divinationista vaikka Forewarningin ja saa lisäksi automaattisesti Presciencen siihen mukaan.
MUOKKAUS 2: Witchfire-taikoja saa ampua nykyään niin monta kuin vain osaa ja saa heitettyä läpi ja kaikki voi ampua vaikka eri kohteisiin. Sen lisäksi voi sitten vielä ampumavaiheessa ampua aseensa ja senkään ei tarvitse olla sama kohde kuin mihin taikansa ampui.
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:07
Kirjoittaja kojo
Brushy kirjoitti:MUOKKAUS 2: Witchfire-taikoja saa ampua nykyään niin monta kuin vain osaa ja saa heitettyä läpi ja kaikki voi ampua vaikka eri kohteisiin. Sen lisäksi voi sitten vielä ampumavaiheessa ampua aseensa ja senkään ei tarvitse olla sama kohde kuin mihin taikansa ampui.
Tästä voisi päätellä ettei Witchfire-taian kohdetta tartte assaultoida vaan se menee sen ampumavaiheen kohteen mukaisesti?
Re: Yleinen keskustelu 7 laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:11
Kirjoittaja Brushy
kojo kirjoitti:Tästä voisi päätellä ettei Witchfire-taian kohdetta tartte assaultoida vaan se menee sen ampumavaiheen kohteen mukaisesti?
Näin on.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:15
Kirjoittaja Gintonic
Kyssäri: Generoiko reservissä olevat psyykkerit warp chargenoppia?
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:16
Kirjoittaja Brushy
Gintonic kirjoitti:Kyssäri: Generoiko reswrvissä olevat psyykkerit warp chargenoppia?
Eivät.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:17
Kirjoittaja emniemi
Oliko se nyt kans noilla psyykkereillä, että siellä säännöissä tosiaankin puhutaan uniteista, eikä modeleista kun se sanoo, että ei saa yrittää yhtä taikaa enemmän kuin kerran.
Eg. 4 Heraldia yhdessä screamerlössissä ei saa yrittää ampua flickeriä kuin kerran vuorossa.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:18
Kirjoittaja Darius
Miten force weaponit ja heavy vehicles säännöt toimivat nykyään?
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:21
Kirjoittaja kojo
Voiko allied detachmentin (vaikka olis "Come to Apocalypse" -liittouma) psyykkerit yrittää dispelloida myös primaryn joukkoihin kohdistuvia taikoja?
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:26
Kirjoittaja Gintonic
emniemi kirjoitti:Oliko se nyt kans noilla psyykkereillä, että siellä säännöissä tosiaankin puhutaan uniteista, eikä modeleista kun se sanoo, että ei saa yrittää yhtä taikaa enemmän kuin kerran.
Eg. 4 Heraldia yhdessä screamerlössissä ei saa yrittää ampua flickeriä kuin kerran vuorossa.
Joo, screamerstar kuolla kupsahti, mutta itse tässä kokkailen sellaista monipuolista psyykkerilistaa demoneille. En tiedä onko mistään kotoisin, mutta ei luota mihinkään höpö tähteen tai pelkkiin FMCihin. Saa nähdä mitä tulee... warp chargenoppia taitaa ainakin tulla melko rutkasti ;)
edit: Siitä tulikin varmistuskyssäri, eli siis kerta kaikki armeijat saa allyttaa itsensä kanssa battle brothereina, niin oliko tupla FOCille mitään minimipisterajoituksia?
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:30
Kirjoittaja Brushy
emniemi kirjoitti:Oliko se nyt kans noilla psyykkereillä, että siellä säännöissä tosiaankin puhutaan uniteista, eikä modeleista kun se sanoo, että ei saa yrittää yhtä taikaa enemmän kuin kerran.
Eg. 4 Heraldia yhdessä screamerlössissä ei saa yrittää ampua flickeriä kuin kerran vuorossa.
Näinhän se on tulkittavissa. Yksiköistä siis puhutaan, ei yksittäisistä hahmoista.
Darius kirjoitti:Miten force weaponit ja heavy vehicles säännöt toimivat nykyään?
Force heitetään siihen aseeseen psyykkisessä vaiheessa ihan blessing-tyylisesti, jonka jälkeen psykerillä ja tämän yksiköllä (näin siinä lukee) on aseissa Instant Death seuraavaan omaan psyykkiseen vaiheeseen asti.
kojo kirjoitti:Voiko allied detachmentin (vaikka olis "Come to Apocalypse" -liittouma) psyykkerit yrittää dispelloida myös primaryn joukkoihin kohdistuvia taikoja?
Psyykkisiä voimia estetään nykyään samalla tavalla kuin niitä taikomalla, eli sinun pitää saada kaikki vastustajan onnistuneet taikanopanheitot kumottua omilla Deny the Witch -heitoillasi. Blessing-taiat ja muut tälläisetkin voi estää heittämällä kutosia. Deny the Witchiin saa plussaa samalla tavalla kuin aikaisemminkin, jos taian kohteena on psyykkeri tai joku, jolla on Adamantium Will -sääntö.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:46
Kirjoittaja syrja
Joo-o, maasto hommat meni tavallaan uusiks. Ei ole enää ns area terrainia. yleispätevästi maastot antaa 5+ coverin jos peittää 25% modelista, ellei toisin sanota. Tarvii vielä tutkailla tarviiko esim yksiköstä olla se 25% jonkun takana vai onko modelikohtainen. Tosiaan fortifikaatiot hävisi kirjasta. "Tarvii" stronghold lisärin jos meinaa esim aegista käytää.
Ensin aattelin et eipä tuolta suuria muutoksia tullut. Siis "perussääntöihin"(liike,ampuminen,tappelu) mutta kyllä sieltä kaikkea pientämuutostakin löytyy. focusedfire näyttäis kadonneen. Ja nyt jos menet maihin, et saa enää overwatchata! Tommosia pikku hommeleita, missä mennään vielä monesti sekaisin :D
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:47
Kirjoittaja Brushy
Gintonic kirjoitti:edit: Siitä tulikin varmistuskyssäri, eli siis kerta kaikki armeijat saa allyttaa itsensä kanssa battle brothereina, niin oliko tupla FOCille mitään minimipisterajoituksia?
Jos nyt tulkitsen oikein, niin liittolaisen täytyy olla eri armeijakirjasta, kuin sen pääarmeijan. Liittolaisia voi kuitenkin ottaa niin monta kuin figuja riittää, eli jos sinulla on vaikka neljä Lord of Change -figua, niin voit ottaa neljä demoniliittolaista kaaosmariineille. Sorcerer, 2 * 10 kultistia, 4 * Lord of Change ja 4 * 10 pink horroria mahtuisi 1750 pisteen listaan siis. En ole kyllä ihan varma tuosta systeemistä, joten raportoin siitä lisää, kunhan saan luettua enemmän.
Tämä siis sillä normaalilla armeijanrakennussysteemille, ei Unbounded-jutulla.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 21:58
Kirjoittaja tneva82
Örkkini meinaavat hyödyntää tuota useampi FOC systeemiä esmes tyyliin:
warboss
2xbig mek
4x5 loota
2xboyz in trukks
20 boyz + näille battlewagon
2xdeff dred
10xgrot
Ja sit olikos 3x2 killa kania ja 5x1 killa kania.
Paljon walkereita :D Joo hajoohan ne kanit helposti mut KFF:llä vähän jelppaa ja voi vähä ketuttaa tuhlata ampuminen 40 pisteen kaniin(joka scorettaa).
Toki sit meidän omat säännöt(tupla HP etc) vähän jelppaa näitä.
Tosin saas nähä mitä uusi örkki codex tuo tullessaan.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 22:00
Kirjoittaja Furinji
Area Terrainit ovat edelleen mukana mutteivat vain omalla nimellään. Käytännössä mikään ei muuttunut, mutta maastojen tyypit on ikäänkuin esitetty GW:n valmismaastojen kautta. Esim. Tällänen maastopala mikä esittää metsää antaa coveria, kun hahmo on sen basen päällä. Kuulostaa area terrainilta...
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 22:16
Kirjoittaja syrja
Joo niinhän se kuullostaa. Ja varmasti tuota area nimitystä tullaan käyttämään. Se ero vaan et ennen areaterrainissa sai +2 coveriin jos meni maihin. Nyt tuollaista "areaa" ei enää ole. Nyt kirjassa mainitaan "yleisesti" dificult terrain joka antaa sen 5+ coverin. Mut joo tää nyt on tämmöstä kosmeettista
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Lähetetty: Pe 23.05.2014 22:37
Kirjoittaja Gintonic
Brushy kirjoitti:Gintonic kirjoitti:edit: Siitä tulikin varmistuskyssäri, eli siis kerta kaikki armeijat saa allyttaa itsensä kanssa battle brothereina, niin oliko tupla FOCille mitään minimipisterajoituksia?
Jos nyt tulkitsen oikein, niin liittolaisen täytyy olla eri armeijakirjasta, kuin sen pääarmeijan. Liittolaisia voi kuitenkin ottaa niin monta kuin figuja riittää, eli jos sinulla on vaikka neljä Lord of Change -figua, niin voit ottaa neljä demoniliittolaista kaaosmariineille. Sorcerer, 2 * 10 kultistia, 4 * Lord of Change ja 4 * 10 pink horroria mahtuisi 1750 pisteen listaan siis. En ole kyllä ihan varma tuosta systeemistä, joten raportoin siitä lisää, kunhan saan luettua enemmän.
Tämä siis sillä normaalilla armeijanrakennussysteemille, ei Unbounded-jutulla.
Onko nyt siis ihan satavarma, ettei saa itsensä kanssa liittoutua? Miksi muuten sitten olis tuossa ally matrixissa kaikki itsensä kanssa Battle Brothereita?