Sivu 1/1
Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Ke 11.06.2014 21:06
Kirjoittaja Oskari
Moi.
Warhammer on hassua (ainakin osa sen variaatioista), matikka on kaunista. Mathhammer on siis hassua ja kaunista. Laittakaa tähän ketjuun itseänne askarruttavia ongelmia, niin koitan ratkaista niitä.
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Ke 11.06.2014 21:13
Kirjoittaja DragonRider
Hiukan pidemmän aikaa mietitty pohdinta:
Piste tehokkaampi yksikkö, suurhaltioiden swordmasterit vai whitelionit?
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Ke 11.06.2014 21:42
Kirjoittaja Oskari
DragonRider kirjoitti:Hiukan pidemmän aikaa mietitty pohdinta:
Piste tehokkaampi yksikkö, suurhaltioiden swordmasterit vai whitelionit?
En tiedä kyseisten yksiköiden sääntöjä.
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Ke 11.06.2014 21:47
Kirjoittaja DragonRider
Oskari kirjoitti:DragonRider kirjoitti:Hiukan pidemmän aikaa mietitty pohdinta:
Piste tehokkaampi yksikkö, suurhaltioiden swordmasterit vai whitelionit?
En tiedä kyseisten yksiköiden sääntöjä.
pitääpi postailla sitten, kun pääsen kotiin asti, kirjaa ei tällä hetkellä ole käsissäni :/
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Ke 11.06.2014 22:19
Kirjoittaja smaxx
Legendaarista :)
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: To 12.06.2014 16:14
Kirjoittaja Oskari
Legendaarista on. :)
'
Tässä olis nyt sit tämmönen.
Kysymys: Kumpi on piste tehokkaampi yksikkö, suurhaltioiden swordmasterit vai whitelionit?
Kysymys on aivan liian laaja, että siihen voisi täydellisen vastauksen antaa muuten kuin satoja pelejä tilastoimalla.
Pistehinta tosiaan on molemmilla sama, niin siihen ei tässä puututa. En vertaile yksiköitä vain yhdessä tilanteessa, vaan koitin keksiä mahdollisimman monta erilaista tilannetta, joissa näiden yksiköiden erot näkyisivät. Koska eri tilanteet on mielivaltaisesti valittu, niin tämän perusteella ei voida tehdä mitään vedenpitävää johtopäätöstä tehokkuuden eroista. Tämä on ainoastaan suuntaa antavaa.
Tässä keskitytään lähinnä haavojen määrään, joita yksikkö onnistuu tekemään closarissa erilaisia vastustajia vastaan.
Whitelioneita ja Swordmastereita verrataan toisiinsa seuraavissa kuvitteellisissa tilanteissa, joissa vastassa on erilaisia yksiköitä:
-A: Vastassa WS3, T3 jalkaväkeä
-B: Vastassa WS5, T3 jalkaväkeä
-C: Vastassa WS5, T4 jalkaväkeä
-D: Vastassa WS3, T4 jalkaväkeä
-E: Vastassa WS6, T5 monsteri
-F: Vastassa WS4, T5 monsteri
-G: Vastassa WS6, T6 monsteri
-H: Vastassa WS4, T3 armour save +1 ritari
Oletetaan että:
-Missään yksikössä ei ole komento ryhmää
-Yksiköiden koko on 10 tai 15
-Kontakti on maksimoitu siten, että jokainen modeli yksikössä pääsee lyömään.
-Yksikkö on järjestäytynyt viiden miehen riveihin
Haavojen määrä kussakin tilanteessa lasketaan odotusarvona, esim.
10 whitelionia tekee esimerkiksi tilanteessa A odotusarvoisesti (10x2/3)x5/6=5,6 haavaa.
Keskiarvo on tässä tilanteessa kaikkien odotusarvojen summa jaettuna tilanteiden määrällä. 10 Whitelionia tekee tilanteissa A+B+C+D+E+F+G+H/8, keskiarvoisesti 4,1 haavaa. Swordmasterit tekevät samanlaisella miehityksellä samoissa tilanteissa keskiarvoisesti 5,4 haavaa. Kun yksikköjen koko nostetaan 15 mieheen, niin whitelionien keskiarvo on 6,1 ja swordmasterien 7,3. Keskiarvojen ero siis ei ole suuri yksikön koon kasvaessa.
Keskiarvo näissä eri tilanteissa on selkeästi swordmasterien eduksi. Whitelionit suorittivat hieman paremmin ainoastaan tilanteissa G ja H, ja niissäkin tehtyjen haavojen ero ei ollut suuri. Tilanteissa G ja H 15 swordmasteria teki esim. keskiarvoisesti 3,5 haavaa, whitelionit taas 4 haavaa. Varsinkin tilanteissa A,B,C ja D swordmasterit pesevät tehossa whitelionit mennen tullen. Swordmasterit ovat lyöntitehonsa puolesta huomattavasti parempi yksikkö, ne eivät edes kärsi kovinpaljoa kovan toughnessin ja/tai armoursaven omaavia vastustajia vastaan.
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: To 12.06.2014 16:38
Kirjoittaja Oberon
Onko otettu huomioon, että takariveissä huitovat modelit lyö vain kerran=swordmasterien hyökkäykset puolittuu takariveissä? Stubbornin tai paremman armour saven (ampumista vastaan) etuja ei liene myöskään otettu huomioon. Forest strider on olemassa kanssa jellonien eduksi, mutta toki smasterien ampumiswardillakin on joku arvo... Kumpikaan ryhmä ei rerolli osumisiaan, smasterit lyö vähän heikommalla voimalla mutta paremmalla ws:llä ja (eturivissä) tuplamäärällä iskuja. Toinen jengi pääsee lähikseen paremmassa kunnossa ja kestää siellä kiinni huonommallakin taistelumenestyksellä vertailukohdetta paremmin.
Just saying.
EDIT: joo, huomasin että "suuntaa antavaa", siksi huutelinkin lisää.
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: To 12.06.2014 17:04
Kirjoittaja Oskari
Oberon kirjoitti:Onko otettu huomioon, että takariveissä huitovat modelit lyö vain kerran=swordmasterien hyökkäykset puolittuu takariveissä?
On otettu huomioon, muutenhan näissä laskuissa ei olis mitään pointtia. Kuten myös martial prowness yms.
Valitettavasti foruumin säännöt kieltää sääntöjen postaamisen, niin näistä ei saa mitään irti ellei pääse haikkari kirjaan käsiksi.
Oberon kirjoitti:
Stubbornin tai paremman armour saven (ampumista vastaan) etuja ei liene myöskään otettu huomioon. Forest strider on olemassa kanssa jellonien eduksi, mutta toki smasterien ampumiswardillakin on joku arvo... Kumpikaan ryhmä ei rerolli osumisiaan, smasterit lyö vähän heikommalla voimalla mutta paremmalla ws:llä ja (eturivissä) tuplamäärällä iskuja. Toinen jengi pääsee lähikseen paremmassa kunnossa ja kestää siellä kiinni huonommallakin taistelumenestyksellä vertailukohdetta paremmin.
Stubborn on niin tilannekohtainen juttu, että en nyt tähän hätään keksi hyvää keinoa sitä matemaattisesti mallintaa. Swordmasteritkin voi olla joissain tilanteissa stubborneja, koska steadfast.
Forest strider on niin tilannekohtainen etu, että sen hyödyn määrittäminen vaatis just sitä, että pelataan kymmeniä/satoja erilaisia pelejä. Teoreettisesti siitä on vaikea tehdä mitään yleistettävää.
Jos ite pelaisin haikkareilla, niin pelaisin iloa sm blokkia ja useampaa pientä ryhmää jellonia. Sillain niistä näyttäs saavan suurimman hyödyn irti. Näiden yksiköiden muut edut on aika tilannekohtaisia, mutta just puhtaasti woundien määrässä swordmasterit voittaa.
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: To 12.06.2014 19:28
Kirjoittaja smaxx
Oskari kirjoitti:
-H: Vastassa WS4, T3 armour save +1 ritari
Whitelionit suorittivat hieman paremmin ainoastaan tilanteissa G ja H, ja niissäkin tehtyjen haavojen ero ei ollut suuri. Tilanteissa G ja H 15 swordmasteria teki esim. keskiarvoisesti 3,5 haavaa, whitelionit taas 4 haavaa.
Päivittelin pitkästä aikaa tästä inspiroituneena mun fabasimulaattoria, ja sen plus excelin mukaan empiren ritareiden suhteen tossa tilanteessa kumpikin tekee 2.8 woundia empiren ritareihin. Jos 1+ ritarilla on T4, niin leijonat pätkii niitä tehokkaammin. Tämä siis olettaen viiden leveät rivit tontuilla ja kaksi riviä mätkimässä. Vai laskinko väärin ?
Re: Yleinen mathhammer ketju
Lähetetty: Pe 13.06.2014 09:01
Kirjoittaja DragonRider
Hienoa, että sait laskettua nuo. Epäilinkin ja muistelikin että statsien luetteleminen(ainakin suoraan) olisi kiellettyä. Mukava kuulla, että pääsenkin peluuttamaan miekkamestareitani pitkästä aikaa.