Sivu 1/3

IW & Daemons: Daemonettes

Lähetetty: Su 30.11.2014 20:10
Kirjoittaja Draike
This is Sergeant Lucky reporting. The sun is shining and I´m scouting the peaceful meadows... *fzzzzzsbst fssssssbtzt* I´m under attack, lost visual of the enemy, I´m upside down. Status update, I have visual on my large intestine.

Kuva
Kuva

Dat feel kun Maulerfiend valmis.

Blendailtu lihaisiin osioihin siniharmaita alueita niin että muuttuvat reunoilla metalliksi ilmentämään tätä koneen ja örmyn yhtymistä. Kersantti luckyn pää roikkuu tendrilsien välissä, pyörä kentissä. Basen pölläsin pohjaksi aiemmalta Night Scytheltä mutta siihen piti tehdä pieniä muutoksia. Vaaleita chinkkejä ympäri peltiä, ja rainlinesia. Silmiin ja putkistoihin tehty vähän hehkua. Varoitusraita setit blendailin ja layeroin niin että olisivat kulahtaneet suurimmaksi osaksi veke.

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: To 04.12.2014 18:53
Kirjoittaja HeresyBrush
I love how you have worked on the metals!.

How have you simulated the blood. I like very much the effect!

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: To 04.12.2014 19:34
Kirjoittaja Draike
Thanks a lot mate, appreciate it.

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: La 06.12.2014 23:32
Kirjoittaja Meganiikko
*beep beep beep* make space here comes the blender!
On kyllä ilkeän näköinen figu. Too bad se kuolee random lascannoniin aika äkäseen, mutta figu on
materiaalina 10/10 epic, ja sait kaiken eeppisyyden maaleilla esiin hyvin.
Vähänaikaa piti kyllä viettää katsellen mistä alkaa uhri ja mistä alkaa maulerfiendin tentaakkelit tuossa veri-suolimössössä :D

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: Su 07.12.2014 10:46
Kirjoittaja Draike
Danke. Maulerfiend kilpailee vastustajan huomiosta tällähetkellä Typhon -super heavyn ja Vindicatorin kanssa, säästynee enemmiltä tulituksilta kun nuo edellämainitut tuuppaa huolettamaan ihmisiä enemmän. Oikeastaan sen rooli onkin lähinnä "threat saturation." Kuten eräs pelikaveri sanoi, yleisesti ottaenhan parasta pelissä on juuri tuo että ne armeijan keskipisteet joihin on uhrattu yhteensä satoja tunteja lähtee pöydältä aina ekana takaisin foameihin ja loppukähinät käydään puoliväkisin rykäistyjen trooppien kesken.

Tälläkertaa tosin trooppienkin maalaaminen tulee olemaan hauskempaa, IW kun suosii fluhvissa vanhemmista markeista kasattua power armouria/kokonaisia suitteja. Tätä tuon modelauksessa esiin sillä että koko armeija jolkottaa MK3 power armourissa, johon varmaankin sekoittelen bitzejä sinne tänne.

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: Su 07.12.2014 13:13
Kirjoittaja shiwan
Millä nuo veriset limat noiden vasemman kyljen lonkeroiden väliin on tehty. Jälkihän on siis upeaa, kun vaan itseltä löytyisi motia tuollaisen tekemiseen...

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: Su 07.12.2014 13:30
Kirjoittaja Draike
Goret on tehty sekoittamalla punaista inkkiä kontaktiliimaan, pari tilkkaa vettä. Sitten venailee hetken että seos alkaa jähmettyä ja pyörittelee sitä paikkojen ympärille niin että saa noita rimpsuja. Annoin kuivua, jonka jälkeen otin roskikseen matkalla olleen sudin ja sivelin sillä päälle epoksia lisäämään kestävyyttä. Jos tuota kädellä kunnolla huitaisee tai tiputtaa niin se on menoa, mutta pikku töyssyt nuo kyllä joustaa.

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: La 03.01.2015 19:43
Kirjoittaja Draike
Obliterators:

Kuva

Oli tiedossa jo ennen alottamista että sivellin will only get me so far, modelit kun näillä on jo aika ysäriä. Laitoin parille MK3 kypärät edesauttamaan Iron Warriors -lookkia, enkä muutenkaan halunnut käyttää niitä normipäitä.

Koska näillä nyt ei edes modelien puolesta mitään awardeja kalastella, päätin lisätä vähän huumoria sekaan. Yks janttereista on autisti, ja siinä missä muut Obliterator veljet kerää eri aseita, tää haluu vaan lisää Bolttereita. Bolttereita, Bolttereita kaikkialla, osoittamassa joka suuntaan. Kaataa varmaan 10 oman puolen tyyppiä per battle kun dakattaa ympäriinsä. Jokainen on erilainen, yhdellä aseet sekaisin, toisella melee toisessa ja ranged toisessa kädessä, ja sit on tää häiriintyny tapaus. Jotkut aseet maalasin niin että ois vasta shotti lähtemässä, toiset full blast ja osan "pois päältä." Yhen tyypin sahakädessä samantyylistä gorea kuin Maulerfiendissä. Fleshit maalasin samalla värityksellä kuin edellisessä figussa, sävy ei sodi liikaa muiden värien kanssa. Imo ihonväriseksi värjätty fleshmetal on ollut aina vähän niin ja näin.

Re: Iron Warriors - The Siege Crawler

Lähetetty: La 03.01.2015 20:31
Kirjoittaja Meganiikko
Runic kirjoitti: Yks janttereista on autisti, ja siinä missä muut Obliterator veljet kerää eri aseita, tää haluu vaan lisää Bolttereita. Bolttereita, Bolttereita kaikkialla, osoittamassa joka suuntaan..
Niin totta, ei se pari boltteria dakkaa maailmaa kaada. Siihen tarvitaan hieman enemmän, mutta oblilla on hyvä suunta. Örkit olisi ylpeitä.
Runic kirjoitti:Fleshit maalasin samalla värityksellä kuin edellisessä figussa, sävy ei sodi liikaa muiden värien kanssa. Imo ihonväriseksi värjätty fleshmetal on ollut aina vähän niin ja näin.
Totta, itseäkin aina häirinnyt tuo sekaisin oleva lihaseos. Parempi sinulla, ja sinertävästä panssarista silti erottuu nuo lihasäikeet.

Kypärät oli hieno idea, obliet normipäät ovat hieman kuraa (kaksi päätä yhdessä päässä? ei ole paljoa design tiimi aivojaan käyttäneet har har har).
Hiukkasen häiritsee nuo kirkkaan ja iloisen väriset puskat noitten jaloissa, mutta pitää kai jotain kivaa olla grimdarkin seassa. Itse ehkä washaisin hieman ruskealla/tjms että puskien väriskaala olisi enemmän modellin yleisilmeen mukainen mutta se vaan oma mielipide.

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: Su 04.01.2015 01:51
Kirjoittaja Osqillator
Boltteriautisti on kyllä 10++! Ehdottoman hauska figu! Ja muutenkin komea obliryhmä, en kyllä haluais ite joutua noita maalaamaan... :)

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: Ma 05.01.2015 09:29
Kirjoittaja Draike
Danke. Yhden jannun alienjäkälät itseasiassa washailinkin ( käy ilmi myös kuvasta ) mutta unohdin jostain syystä tehdä sen kahdelle muulle. Pienensin "assaultcannon overheat" -yksilön basessa olevaa kiveystä, oli jälkikäteen tarkasteltuna vähän liian suuri.

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: Ma 05.01.2015 10:04
Kirjoittaja Raaka-Arska
Todella komeaa jälkeä! Varsinkin Obleissa maalauksen laatu korostuu kun itse figut eivät totisesti ole GW:n parasta antia.

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: Ke 07.01.2015 10:34
Kirjoittaja Late M
Hyvää työtä! Kaikki toistaiseksi tässä viestiketjussa esiintyneet figut ovat olleet sellaisia, joista en erityisesti pidä. Maalauksesi ja konffailusi ovat saaneet katsomaan näitä figuja uudella tavalla. Monella tavalla hienoa jälkeä, varsinkin kun lähtökohdat (GW:llä on myös moninkertaisesti siistimpiä figuja) ottaa huomioon. Tuo harmaa väritys toimii paljon paremmin kuin metallimaali tai ihomaali.

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: Pe 09.01.2015 17:17
Kirjoittaja Draike
Kiitos kiitos. Seuraavaksi olisi vuorossa sitten ihan perus heppuja, joskin MK3 powerarmourissa.

Re: Iron Warriors - Must. Obliterate.

Lähetetty: La 10.01.2015 20:42
Kirjoittaja Draike
Kuva

Fluffissa IW tykkää keräillä vanhempien markkien armouria koska parempi "frontal protection." Spessu on Kromlechin Gravgun kopio. Hommasin näitä jotta pyssyt voi esittää sekä meltaa, plasmaa ja jopa fleikkaa, kun ei suoraan näytä miltään. Mitä lie tyyppien loottaamia muinaisia pyssyjä. IW:ssä ei tulla aspaksi sillä että päästä kasvaa sarvet, vaan notta sulla on kovin wargear. Champalla sit erilainen kypärä, commsit selässä ja combi-asetta symboloiva special ammunition bolter. Varoitusraitoja laittelin taas kaaoksenomaisesti sinne tänne.

Näitten kuvaaminen meni vähän hankalaks jostain syystä mutta tällä mennään.

Re: Iron Warriors - MK3

Lähetetty: Su 11.01.2015 06:24
Kirjoittaja marke
Hienoja figuja. Chapterin tunnelma on hyvin tavoitettu. Obleista olisi katsellut mielellään vähän höllemminkin rajattuja kuvia, niissä kun tapahtuu figuissakin jo hurjasti ja focus pointteja on monta. Menee silmät sekaisin kun noista katselee detaileja :D

Re: Iron Warriors - MK3

Lähetetty: Ti 13.01.2015 19:15
Kirjoittaja Draike
Mulla on aina vaikeuksia saada kuvia sen kokoisiksi että oleelliset jutut tulis esille, mutta kaikki mahtuisi semmoseen formaattiin joka mahtuu pakkaamattomana esim CMON:iin. Jäi vaivaamaan noi perusmosujen kuvat niin otin uuden paremman ryhmäkuvan. Detailshotit on samat vanhat, niitä en jaksanu/nähny tarvetta ottaa uusiks.

Re: Iron Warriors - MK3

Lähetetty: Su 25.01.2015 17:38
Kirjoittaja Draike
Kuva

Become one with your vehicle they said. Feel it they said.

Ikkunan jäänteet ovat itseasiassa valujälki itse figussa, totesin että tuotahan voi käyttää hyödyksi. Ohjaamo ruostunut umpeen, pilotti ja demoninen masiina ovat ikuisesti yhtä. Sit on taas chinkkejä ja kuraa ja öljyä jne jne. Jonkun raunio -scenic basen väsään tälle jossain kohtaa kun kerkeää.

Re: Iron Warriors - Death from above

Lähetetty: Su 25.01.2015 17:44
Kirjoittaja Late M
No ei terve miten hyvin toteutettu rikottu lasi! Todella tyylikäs maalausjälki muutenkin. Ehkä kaipaa sitä alustaa päästäkseen oikeuksiinsa figuna.

Re: Iron Warriors - Death from above

Lähetetty: Su 25.01.2015 18:51
Kirjoittaja shiwan
Onko tämä ihan pelattavaksi tarkoitettu vai keräiletkö muuten vaan?