Sivu 1/1
Empireä Ouluun
Lähetetty: Pe 20.02.2015 20:17
Kirjoittaja Jomppexx
Tämän kaltasta olis tarkotus Ouluun kiskoa, ajatuksia?
Lords, 534 points, 22,25%
Arch Lector - 309
-War Altar
-Talisman of Preservation
-Heavy Armour
-Charmed Shield
-Warrior bane
Battle Wizard Lord - 225
-Level 4
-Power Stone
-Dragonbane Gem
-Lore of Light
Heroes, 309 points, 12,88%
Captain of the Empire - 154
- BSB
- Barded Warhorse
- Fullplate armour
- Shield
- Dawnstone
- Potion of Strength
2x Battle Wizard - 155
- Lore of Light
- Dispel Scroll
Core, 615 points, 25,63%
9 Inner Circle Knights - 255
- Full Command
20 Halberdiers - 140
- Musa & Standard
20 Halberdiers - 150
- Full Command
10 Archers - 70
Special, 561 points, 23,38%
3 Demigryph Knights - 184
- Musa
4 Demigryph Knights - 257
- Musa & Standard
- Gleaming Pennant
Great cannon
Rare, 380 pts, 15,83 %
Stank
Celestial Hurricanum
Yhteensä 2399.
Lehtorilla 3+/4++ ja eka osuma pois. Vaihdanko Charmedin Enchanted Shieldiin vai kannattaako sotakoneita pelätä?
Kapteenilla potion of Strength, saapi 3 S7 attackia. Kannattaisko 20 pointsia investoida paremmin?
Hilparien pieni määrä vähän pelottaa, ideana olis saada deployment droppeja, yksiköitä joilla pitää tornia ja lippu lisää toisesta yksiköstä. Kannattaisiko nämä vaan yhdistää?
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: La 21.02.2015 00:11
Kirjoittaja Warchef
Potskun sijasta sword of might varmaankin yleiskäyttöisempi. Voi huitoa muutakin kuin tyhjää haamuja vastaan kanssa.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: La 21.02.2015 02:52
Kirjoittaja Jurpo
No kärryt ei enää instakillaudu S7:n saapuessa, joten sotakoneet eivät ole niin pelottavia enää. Hilpariukot eivät ole niin pelottavia yksinään, joten miekkamiesten kestokyky saattaa olla parempi valinta.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 11:39
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Jurpo kirjoitti:No kärryt ei enää instakillaudu S7:n saapuessa, joten sotakoneet eivät ole niin pelottavia enää. Hilpariukot eivät ole niin pelottavia yksinään, joten miekkamiesten kestokyky saattaa olla parempi valinta.
Paitsi että osuvat paremmin kuin ennen ja uhkaavat kaikkea.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 13:40
Kirjoittaja Morrigan
Et voi duplikoida dispel scrolleja enää, eli tuo 2x light wizardia on laiton. Ota toiselle vaikka scroll of shielding tilalle?
Yhdistäisin tosiaan hilparit yhdeksi yksiköksi, noin pienet porukat eivät hirveästi tee muuta kuin vuoda pisteitä. Hilparien paras puoli on se, että niillä on paljon woundeja joista luopua ennen kuin niiden damage tippuu.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 14:48
Kirjoittaja Salsa
Morrigan kirjoitti:Et voi duplikoida dispel scrolleja enää, eli tuo 2x light wizardia on laiton. Ota toiselle vaikka scroll of shielding tilalle?
Noi pisteet on laskettu, että vain toisella on rulla.
Yhdyn hilpariyksiköiden yhdistämiseen, tuppaavat kuolemaan niin nopeasti että isompi boksi pitää pisteensä kiinni ja samaten lyö vastustajaa pidemmän aikaa.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 15:05
Kirjoittaja Rune
Salsa kirjoitti:Morrigan kirjoitti:Et voi duplikoida dispel scrolleja enää, eli tuo 2x light wizardia on laiton. Ota toiselle vaikka scroll of shielding tilalle?
Noi pisteet on laskettu, että vain toisella on rulla.
Yhdyn hilpariyksiköiden yhdistämiseen, tuppaavat kuolemaan niin nopeasti että isompi boksi pitää pisteensä kiinni ja samaten lyö vastustajaa pidemmän aikaa.
Entäs Watchtower, jonne mahtuu max 20 kokoinen jalkaboksi kerrallaan? Se taisi olla raakana skenaariona turneessa. Archerit, tietysti, mutta niiden hukkuessa tauhkan alle puolivälissä peliä on vahtitorni menetetty.
Itelle lista näyttää uskottavan raa'alle.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 15:50
Kirjoittaja Salsa
Mutta jos kyseessä on Watchtower, niin eikö isompi yksikkö voi ottaa tilan haltuunsa myöhemmin enivei? Ainoastaan Deplon aikana se on ehkä vähän siinä ja siinä, että kantsiiko sinne mitään edes tunkea.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 18:22
Kirjoittaja Rune
Salsa kirjoitti:Mutta jos kyseessä on Watchtower, niin eikö isompi yksikkö voi ottaa tilan haltuunsa myöhemmin enivei? Ainoastaan Deplon aikana se on ehkä vähän siinä ja siinä, että kantsiiko sinne mitään edes tunkea.
Muistaakseni luin jotain siihen päin että koko mökin hallintaan on 20/6 rajoitus. En voi vakuuttaa varmaksi tietoani, ja myönnän että jylhästi olen liian laiska tarkistamaan tämän asian. Ne 2 minuuttia jotka käyttäisin aiheen tutkimiseen käytän... öö... jotenkin muuten hyödykkäästi. Miten tää olikaan, turnaukseen menijät?
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 18:56
Kirjoittaja Salsa
Rune kirjoitti:Salsa kirjoitti:Mutta jos kyseessä on Watchtower, niin eikö isompi yksikkö voi ottaa tilan haltuunsa myöhemmin enivei? Ainoastaan Deplon aikana se on ehkä vähän siinä ja siinä, että kantsiiko sinne mitään edes tunkea.
Muistaakseni luin jotain siihen päin että koko mökin hallintaan on 20/6 rajoitus. En voi vakuuttaa varmaksi tietoani, ja myönnän että jylhästi olen liian laiska tarkistamaan tämän asian. Ne 2 minuuttia jotka käyttäisin aiheen tutkimiseen käytän... öö... jotenkin muuten hyödykkäästi. Miten tää olikaan, turnaukseen menijät?
Ei skenaario sano muuta kuin, että deployementin aikana voi laittaa maksimissaan 20 kokoisen infantry coreyksikön vahtimaan taloa. Pelin aikana sen voi valloittaa normaalein ehdoin.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 20:20
Kirjoittaja stanfar
Tässä turnauksessa 20 infantryä tai 6 monstrous infantryä voi hallita vain tornia koko pelin ajan tosin kuin mitä rulebook siitä sanoo. Torniin ei pelin aika missään vaiheessa voi laittaa yli nuiden rajojen porukkaa.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Su 22.02.2015 22:06
Kirjoittaja Röel
stanfar kirjoitti:Tässä turnauksessa 20 infantryä tai 6 monstrous infantryä voi hallita vain tornia koko pelin ajan tosin kuin mitä rulebook siitä sanoo. Torniin ei pelin aika missään vaiheessa voi laittaa yli nuiden rajojen porukkaa.
Tämä, erikois rajoitus turnauksessa. Rynnäköidä voi isomalla porukkalla, ja kyllä state troopit akia kutistuu.
En näe syyttä otta War Altar ja Hurricanum jos sulla ei ole vähintään 2 hordeija infantry. Light council on kyllä kivaa, mutta knightit eivät kovin hyötyy buffeista. Ja se on hyvin mahdollista aloittaa peli 40 hilpari porukkalla, state troopit kuole niin nopeasti että ennen tuota vuoro 4 sulla ei ole varmaan 20 enempää äijä jäljellä :D
EDIT: Toki, light council ei ole light council ilman Waltar :P
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Ma 23.02.2015 10:11
Kirjoittaja ile
Koska lista on perinteinen miksaus
geneerisistä tehoisista Empire-kokoonpanoista, se lienee kiva turnauslista.
Kiva, että turneesäännöt antavat pienille jalkaväkiosastoille roolin tornin miehittäjinä. Muutenhan ne kannattaisi vaihtaa ritareihin ja pariin jouskaridetuun, tai pakata hordeksi.
Onnea peliin!
-ile
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Ma 23.02.2015 18:09
Kirjoittaja Jomppexx
Pienet hilpariyksiköt on tosiaan tornia varten ja Blood and Glorya, koska toisesta yksiköstä saa toisen lipun.
Hurricanumin voisin vaihtaa johonkin, pääasiassa otin +1PD varten, mutta mahtaa 130 pisteen hinta olla vähän turhan roima.
Kärrystä saatavilla pisteillä voisi yhdistää halberdit ja ottaa pienehkön yksikön ritareita. Tai toisen tykin.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Ma 23.02.2015 19:36
Kirjoittaja Rune
Jomppexx kirjoitti:Pienet hilpariyksiköt on tosiaan tornia varten ja Blood and Glorya, koska toisesta yksiköstä saa toisen lipun.
Hurricanumin voisin vaihtaa johonkin, pääasiassa otin +1PD varten, mutta mahtaa 130 pisteen hinta olla vähän turhan roima.
Kärrystä saatavilla pisteillä voisi yhdistää halberdit ja ottaa pienehkön yksikön ritareita. Tai toisen tykin.
Ite näen kärryn ehdottomasti noita muita juttuja kovempana. Sillä voi käydä syömässä tauhkaa chargessa yksinäänkin, chariot kun on ja impacteilla tappaa esim. koiria, mutta sen antamat bonukset ovat koko armeijan kanssa bonuksiensa summa. Muutaman loitsubuffin kanssa 2+:lla osuvat chocoboratsastajat (tittidi tidididi tid did dii...) ovat melkoisen ärhäkkä juttu. Pitäisin.
Tykki ja tankki näyttävät olevan taloa vastaan aika tiukka offensiivi. Kun 20 kaaosmosuria on ammuttu D6 laukausta osuvilla tykeillä talosta pois voi sinne rauhassa kävellä toisilla hilpareilla vaikka toiset olisikin murhattu aiemmin pelissä.
Miusta tää näyttää yllättävän hyvältä. Ite en saa armeijoihin mahtumaan puoliakaan tuosta massasta, tai siltä tuntuu.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Ti 24.02.2015 20:16
Kirjoittaja Late M
Itse fiilistelen kärryissä ensisijaisesti sitä 6" buffikantamaa. Tuossa nyt sattuu olemaan melko vähän sitä buffattavaa, joten alttarin ja hurricanumin hienous jää vähän puolitiehen.
Banishment on aika raaka S7:lla, mutta olisi se hilparihordekin raaka noilla buffeilla! Melkein panisin ranttaliksi ja ottaisin toisen pikkuvelhon tilalle koko rahalla hilparimiehiä toiseen ryhmään.
Re: Empireä Ouluun
Lähetetty: Ti 24.02.2015 22:46
Kirjoittaja Jomppexx
Lateksimajava kirjoitti:Itse fiilistelen kärryissä ensisijaisesti sitä 6" buffikantamaa. Tuossa nyt sattuu olemaan melko vähän sitä buffattavaa, joten alttarin ja hurricanumin hienous jää vähän puolitiehen.
Banishment on aika raaka S7:lla, mutta olisi se hilparihordekin raaka noilla buffeilla! Melkein panisin ranttaliksi ja ottaisin toisen pikkuvelhon tilalle koko rahalla hilparimiehiä toiseen ryhmään.
10 äijää lisää toiseen yksikköön ja 5 pistettä jää?
Sitten banishment on vaan S6/S5.