Sivu 1/1

X-COM sotilaat

Lähetetty: Ma 30.03.2015 15:25
Kirjoittaja Mysterous
Tuli X-COM lautapeli hankittua tavallaan synttärilahjaksi. Figut itsessään ovat kohtuullisia, mutta 4 eri posea ei palja napannut. Hieman leikkelyä, liimaa, greenstuffia ja maalia niin avot, tyydyttävät ainakin itseäni suuremmalla vaihtelullaan (joskaan eivät aina maalausjäljellään, pienet detaljit on hankalia!).

Kuva
Sekaannuksen välttämiseksi värikoodasin napit luokkansa mukaan. Keltainen Assaulteille, vihreä Supporteille, sininen Snipereille ja punainen Heavyille.
Kustakin luokasta keskimmäisin figu on muokkaamaton, pelin mukana tuleva. Viereinen on tehty yksinkertaisella hand swapilla ja kolmas on saanut vaativamman ase-swapin. Supporttien kiväärit ja Heavyn konekiväärin pohja on pöllitty Manticin Corporation Marineilta. Konekivääriin on lätkitty osia myös joistain 1/32 skaalan natsi pyssyistä.

Kuva
Pakollinen kuva kunkin sotilaan lipusta.

Käytännössä nämä tulevat itse lautapelin lisäksi näkemään sotaa ainakin Deadzonessa. I-Koren vanhoista Koralon Larvan ja Arakton figuista ajattelin muokata Snakemenejä ja Floatereita tahi Mutoneita.
Edit: Niin joo, piti mainita että Personal Armor versiot teen Sedition Warsin ihmisistä.

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ma 30.03.2015 16:38
Kirjoittaja WolfMan
Nättejä nappejahan nuo on, lisäarvoa reposetuksesta. Mistä hankit pelin?

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ma 30.03.2015 16:46
Kirjoittaja Pariah
Ilmeisesti pelissä ei tullut erillisiä figuja sitten Psi-joukoille, tai pc-version lisäosien Mec-joukoille tai mutanteille?

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ma 30.03.2015 21:11
Kirjoittaja Mysterous
WolfMan kirjoitti:Nättejä nappejahan nuo on, lisäarvoa reposetuksesta. Mistä hankit pelin?
Kiitos. Täkäläisestä fantsusta ostin, vaikka kiskovatkin 11€ enemmän hintaa kuin kilpailijat.
Pariah kirjoitti:Ilmeisesti pelissä ei tullut erillisiä figuja sitten Psi-joukoille, tai pc-version lisäosien Mec-joukoille tai mutanteille?
Etummaisille en varsinaisesti keksi tarvetta, kun psi on vain lisäominaisuus luokalle. Jälkimmäiset löytyvät ehkä FFG:lle pakollisesta lisäosasta.

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ma 30.03.2015 21:20
Kirjoittaja Meganiikko
Suomalainen tarkka-ampuja... i see what you did there :D

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ti 31.03.2015 10:43
Kirjoittaja Sykerö
"SHOW ME YOUR WAR FACE!"

Juuh kivan oloisia nappeja, ja maalaus on jeba. Alustojen värit varmasti helpottavat pelaamista. Silmät joillain aika tuimat, mutta se sallittakoon. :)

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ti 31.03.2015 11:19
Kirjoittaja Pariah
Mysterous kirjoitti: Etummaisille en varsinaisesti keksi tarvetta, kun psi on vain lisäominaisuus luokalle. Jälkimmäiset löytyvät ehkä FFG:lle pakollisesta lisäosasta.
Pc-versiossa kun pystyi hankkimaan ihan panssareita millä pystyi parantelemaan Psi-kykyä ja/tai resistanssia, niin mietin että onko se tuossa lautaversiossa sitten yleisempi sekundäärikyky tai jotain.

Re: X-COM sotilaat

Lähetetty: Ti 31.03.2015 16:30
Kirjoittaja Mysterous
Pariah kirjoitti:Pc-versiossa kun pystyi hankkimaan ihan panssareita millä pystyi parantelemaan Psi-kykyä ja/tai resistanssia, niin mietin että onko se tuossa lautaversiossa sitten yleisempi sekundäärikyky tai jotain.
Joo, ainoa haarniska jota figut kantavat lautaversiossa on tuo Body Armor. Research kortti tuo antaa muistaakseni mahdollisuuden Archangel haarniskaan, mutta sitähän ei tieteänkään mallinneta.
Valitettavasti lautaversio ei tunne psi käsitettä ja muutenkin pelin paras osuus on railakkaasti yksinkertaistettu muutamaan nopanheittoon kortilla esitettyjä vihollisia vastaan.