Sivu 1/1

Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: La 27.06.2015 14:32
Kirjoittaja Narkomaagi
Elikkäs tämä lista on enemmänkin suunnitelman poikasta ehkä joskus tulevalle vähän isommalle rottajengille. Paitsi että mikään suunnitelma ei kestä viholliskosketusta.. eikös se niin mennyt?
Omistan siis tällä hetkellä vasta IoB aloituspaketin skavenit.
Eli siis

Lords : Warlord 90p, additional hand weapon (AHW?) 3p, enchanted shield 10p
Total: 103p

Heroes: Warlock engineer 15p, wizard lvl 1 50p, dispel scroll 25p, warplock pistol 8p
Chieftain 45p, BSB 25p, Storm banner 50p, additional hand weapon 3p, shield 2p
Total: 222p

Core: 26x Clanrats, shields 117p, Champion, musician, standard bearer 20p, warpfire thrower 70p
25x Clanrats, spears, shields 125p, Champion, musician, standard bearer 20p, poisoned wind mortar 65p
20x Stormvermin 140p, Champion, musician, standard bearer 25p
Total: 583p

Rare: Warp Lightning Cannon 90p


Total: 997p

Rakentavaa kommenttia saa pistää tulemaan. Muokkaan listaani ilomielin jos sieltä tulee hyviä vinkkejä kokemuksenne pohjalta! :D

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: La 27.06.2015 21:15
Kirjoittaja Jomppexx
Skavenia olen parin pelin verran testiajanut ja vastaan pelannut paljon.
En tiedä kannattaako Warlord näin pieneen armeijaan. Yksi kymmenes armeijastasi on yhdessä lordissa, joka ei ole edes korkean tason velho.

Engineeriltä ehkä pistooli pois ja lisää rottia yksiköihin. Scrolli on aika ehdoton.

Chieftain. Ehkä taas Storm Banner pois. Lentäjiä ei juuri 1000 pisteen peleissä ole (paitsi ehkä yksittäiset pegasukset, great eaglet, harpyt) ja ampumispenalty sattuu itseä enemmän kuin vihollista. Jos otat shieldin, älä vaivaidu ottamaan AHW:tä. Et voi käyttää shieldiä jos käytät kahta käsiasetta ja haluat aika ehdottomasti sen extra armorin kilvestä. Jos aseen haluat, ota Halberd ja vaikka Armour of Silvered Steel.

Clan ratit on omasta mielestä vähän kummallisia. Jos haluat massaa, ota orjia. Jos taas lyöntivoimaa, ota stormvermineitä.
Kaipa noiden avulla saa halvemmin weapon teameja kuin ottamalla stormareita. Shieldit on näille kaiketi aika hot kun light armour löytyy omasta takaa. Älä vaivaudu ottamaan speareja.

Mikä tarkoitus stormvermineillä? Laitatko Warlordin tänne ja deployaat 7x3?

Warp Lightning Cannon on hyvä ja suht halpa sotakone.

Eikö Skaven käytä tässä vaiheessa jo 8. edikan sääntökirjan magic itemeitä? Silloin Enchanted Shield on 5 pistettä.
Näin pienellä pistetasolla sanoisin, että boys before toys, eli on parempi jättää kalliit killuttimet kotiin (storm banner, magic aseet) ja ottaa lisää massaa joukkoihin.
Tulevaisuudessa kannattaa ostaa doomwheel, hauska vekotin ja toimivakin vielä.

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: La 27.06.2015 22:22
Kirjoittaja Narkomaagi
Kiitos vinkeistä!
Postaan päivitetympää listaa huomenna kunhan kerkiän.
Jomppexx kirjoitti: Mikä tarkoitus stormvermineillä? Laitatko Warlordin tänne ja deployaat 7x3?
En oikeestaan tiedä tuosta.. oon vielä hiukan kujalla siitä, että miten näitä eri rottayksiköitä kannattais pelata.

Mutta näihin tunnelmiin :P

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 11:05
Kirjoittaja Narkomaagi
Heroes: Chieftain 45p, BSB 25p, shield 2p

Warlock engineer 15p, wizard lvl 2 85p, dispel scroll 25p
Total: 197p

Core: 40x skavenslaves, champion, musician 86p

32x stormvermin, champion, musician, standard bearer, shields 351p, warpfire thrower 70p

31x stormvermin, Champion, musician, standard bearer, shields 248p
Total: 710p

Rare: Warp Lightning Cannon 90p
Total: 90p

TOTAL: 997p

Alkaako näyttää paremmalta?

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 11:56
Kirjoittaja Jean
Sulla on laskuvirhe tossa. Velho rullan kanssa maksaa 125 p. Sulla pitää olla kenraali armeijassa. BSB ei riitä pelkästään. Laita sille vähintää 4+ tai 3+ save. Joku wardikin olisi hyödyllinen: vähintään 5+ esim. Talisman of endurance.

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 12:03
Kirjoittaja Morhgoz
Voihan se warlock engineerikin toimia kenraalina. Todella paskana kenraalina, mutta kuitenkin...

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 12:35
Kirjoittaja Eskoleipa
Jean kirjoitti:Sulla on laskuvirhe tossa. Velho rullan kanssa maksaa 125 p. Sulla pitää olla kenraali armeijassa. BSB ei riitä pelkästään. Laita sille vähintää 4+ tai 3+ save. Joku wardikin olisi hyödyllinen: vähintään 5+ esim. Talisman of endurance.
Siihen on laskettu tuo chieftain messiin vissiin

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 12:58
Kirjoittaja Jean
Niin, mutta tossa ei vaan erikseen lue, että olisi kenraali.

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 15:09
Kirjoittaja Narkomaagi
Jean kirjoitti:Sulla on laskuvirhe tossa. Velho rullan kanssa maksaa 125 p. Sulla pitää olla kenraali armeijassa. BSB ei riitä pelkästään. Laita sille vähintää 4+ tai 3+ save. Joku wardikin olisi hyödyllinen: vähintään 5+ esim. Talisman of endurance.
Juu siihen on laskettu Chieftain mukaan.
Mutta jos mää nyt vielä laitan kenraalin ja sen kaikki härpäkkeet tuohon listaan, niin pärjäisköhän näillä tämmösissä pikkupeleissä? Kun en viittis kirjotella enään kolmatta versiota tänne.

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 15:12
Kirjoittaja Jean
Noi stormverminit on sun core eliittiä S 4:llä ja 4+ savella niin kyllä ne jotain saa aikaiseksi. Kokeile listaa ja saat nähdä toimiiko se pienissä peleissä.

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Su 28.06.2015 18:05
Kirjoittaja Morhgoz
Jean kirjoitti:Niin, mutta tossa ei vaan erikseen lue, että olisi kenraali.
Harvemminpa itekkään kirjoitan että mikä on kenraali armeijalistaan, kyllä sen voi pistää listan alla oleviin kommenteihin, jos listassa on vaikkapa 3 orc warbossia... ;)

Re: Nuupin skavenit 1000p

Lähetetty: Ke 22.07.2015 10:59
Kirjoittaja Kdownunder
Border Patrol komppi (löytyy nopat ja taktiikka kerhon sivuilta) toimii näihin pikku peleihin/listoihin.

Itse olen pelannut BP rottalistaa kahdella isolla blokilla 27-30 modelia; toiset stormareita ja toinen blokki munkkeja. Näistä toiselle, eli sille johon droppaat kenraalin suosittelen ottamaan std of disciplinen. Kenraalina olen käyttänyt PlaguePriestiä ja bsb:nä chieftainia (pappi dropataan munkkeihin ja chieftain stormareihin). 25% hero limiitti on sen verran tiukka että päätin itse yhdistää kenun ja magian silläkin uhalla että kenu on frenzied, tosin kun pitää bsb:n lähellä niin ei ole niin suuri huoli ld-testeistä.

lisätauhkana 2x30 slaves (ei ole ollut kilpiä mutta melkein sais olla kuin blokki koko vähän pieni slaveille) diverttaukseen kaksi rat darttia eli 5 giantrat+handleri. Kannattaa ottaa myös pikku posse (6-7) guttereita poisonilla.

WPR on melkeimpä pakollinen. Viimeksi käytin toisena sotakoneena plagueclaw catapulttia koska BP komppaa rare choissit yhteen samanlaiseen, mutta poisonwind mortar on oiva lisä jos ei halua katapulttiin pisteitä kiinnittää.