Sivu 1/1

Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Su 28.06.2015 22:12
Kirjoittaja shiwan
Tässä avasin forge worldin tuotteiden hankinnat ja kysymykseni on 2-osainen.

Forgella on tapana järjestää paljon tekemistä asiakaalle valujäämien poistamisen merkeissä. Onko tähän olemassa jokin fiksu kikka vai onko tosiaan laskettu, että asikas viettää pidempiäkin aikoja niiden jämien viilaamiseen?

Millä se tykkiöljy pestään pois joka noiden osien pinnassa on? Pesin nyt fairilla ja pohjamaali tarttui todella huonosti.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Ti 30.06.2015 16:11
Kirjoittaja finmirage
Itseänikin kiinnostais miten tuon öljyn saa varmimmin ja tehokkaimmin pois. Olen pessyt myös fairyllä ja jynssännyt hammasharjalla, mutta hankalaa on.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Ti 30.06.2015 16:20
Kirjoittaja Zodfrey
Kossulla?

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Ti 30.06.2015 17:06
Kirjoittaja Hello
Mäntysuopa saattaisi toimia jos liotat sitä pari päivää esim. ja sitten jynssäät hammasharjalla.

Kokemusta ei tosin ole, mutta maalit ainakin saa vajaa viikon vaikutusajalla pois, joten miksei toimisi öljynkin poistamiseen.

Ja valujäljistä: skalpelli käteen ja siistimään!

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Ti 30.06.2015 18:36
Kirjoittaja marke
Kuten sanottu, hartsikittejäkin pitää veistellä ja viilailla/hioa ja jopa täyttää ilmakuplia. Eikös tää ny oo ihan normaalia figujen kanssa, että ne valujäljet putsaillaan?

Mitä pohjamaalia käytät? Mulla tarttu Citadelin spray nätisti eikä merkkiäkään lähtemisestä. Hartsejakin on varmaan erilaisia, mutta tää menee sitten mutuiluks:

Joskus kuulemma hartsin sekoitussuhde on ollut valmistusvaiheessa hiukka pielessä, ja se hartsi ei oo kovettunut kunnolla. Tämäkin voi johtaa siihen, ettei maalit pysy. Ongelman voi kuulemma ratkaista sprayaamalla lakkapohjaista mattalakkaa ihan ekaks ennen mitään pohjamaalejakaan, mutta minä en ota vastuuta mallien pilaamisesta. Ei ole tullut eteen, ja tämä on vain kuultua.

Olen aika noviisi hartsien kanssa, mutta kannattanee selvitellä ulkomaisilta palstoilta tai vaikka kysyä forgelta suoraan. Noita pesemisjuttuja tietty kantsii kokeilla, mä en niistä tiedä. Tai mistään muustakaan, mutta toi kovettumisjuttu kantsii selvittää ettei kyse ole siitä. Sitten ei peseminen auta, jos näin on.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Ti 30.06.2015 19:03
Kirjoittaja Meganiikko
shiwan kirjoitti:Tässä avasin forge worldin tuotteiden hankinnat ja kysymykseni on 2-osainen.

Forgella on tapana järjestää paljon tekemistä asiakaalle valujäämien poistamisen merkeissä. Onko tähän olemassa jokin fiksu kikka vai onko tosiaan laskettu, että asikas viettää pidempiäkin aikoja niiden jämien viilaamiseen?

Millä se tykkiöljy pestään pois joka noiden osien pinnassa on? Pesin nyt fairilla ja pohjamaali tarttui todella huonosti.
1. Valujen poisto on harvinaisen hankalaa koska materiaali on kovempaa, mutta samalla hauraampaa. Tämä tarkoittaa että ei voi ihan samalla tavalla poistaa valuja kuin GW'n muovista, mutta erittäin teräväreunaunen hamara esim. askarteluskapellista toimii hyvin tuohon flashin poistoon. Siihen menee kyllä hetki, joten totuttautuminen on hyve.

2. Tykkiöljyssä on monta vaihtoehtoa: Yksi on perinteinen fairyliutus. Nopea, kuumassa vedessä ja harjalla. Toimii useimmissa tapauksissa. Toinen on sama mäntysuovalla, mikäli fairy ei toimi. Sitten tulee alkoholit ja hapot eli joko kokakolaa tai votkaa päälle harjalla ja harjauksen jälkeen huuhtelu.
Jos sekään ei toimi niin toista käsittely mäntysuovalla.

Edit: juma en osaa kirjottaa.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: To 02.07.2015 08:25
Kirjoittaja WolfMan
Ilmeisesti tuo Fairy ja kuuma vesi toimii hyvin, tai sitten ei huonostikaan. Lisäksi youtubessa eräs figuttaja liputti melko suoraan lakkauksen puolesta ennen kuin alkaa edes harkitsemaan maaleja.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: To 02.07.2015 14:49
Kirjoittaja shiwan
Tolun geeli, sellainen sininen tavara toimi kivasti noiden harmaiden resiinien kanssa. Ainakin liima tarttui aivan eri tavalla sen kanssa. Huomenna kokeillaan mortalikseen.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: To 02.07.2015 21:50
Kirjoittaja thamus
Astienpesuaineet toimii rasvan poistamiseen parhaiten.
Mulla on lähteny puhtaaksi ihan fairilla ja lämpimällä vedellä.
Annat olla pilttipurkissa jossa kädenlämpöisessä vedessä ja ruokalusikka fairia sellasen 30min ja harjaat hammasharjalla varoen ja sitten uudestaan 15min ja huuhtelen ja valmis on.

Iten olen pensselillä pohjamaalannu, kun silloin tuntee milloin maali tarttuu pintaan.

Re: Resiinin kanssa pulaaminen

Lähetetty: Su 05.07.2015 12:36
Kirjoittaja Gorkiporki
Joskus kun koitin irroittaa maalia sellaisen resiinisen Judge Dredd figun pinnasta, niin kovin vahva liuotin liuotti myös sitä resiiniä. Kannattaa kokeilla niihin jämäpaloihin, että miten se resiini reagoi vahvempaan litkuun. Itse en ole maalannut kuin yhden forgen figun, ja sen pesin ihan vaan saippualla ja lämpimällä vedellä. Pohjamaalaus gw:n sprayllä.