Sivu 1/1
Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Ma 03.08.2015 18:18
Kirjoittaja Oskari
Moi.
Otsikko puhuu jo puolestaan. Olen tässä melko varmasti järjestämässä 40k turnausta 22.8 ja haluaisin vähän kuulla potentiaalisten osallistujien mielipiteitä.
Älkää ehdottako mitään tyyliin "fluffiturnaus jossa pelataan vaan hauskoja listoja". Haluan konkreettisia ehdotuksia. Jos haluat jotain tiettyä juttua, niin kerro mulle miten se ihan oikeesti tehdään. En aio pitää turnauksia kompilla "jokaisen oma subjektiivinen näkemys reiluudesta ja hauskasta".
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Ma 03.08.2015 18:44
Kirjoittaja DrMann
Juurihan tuota hyvän turnauksen järjestit, ei siinä paljoa parannettavaa ollut!
ETC-komppihan on aika de facto -standardi Suomessa, mutta on noita muitakin (ehkä voisi olla vaihtelua kokeilla niitäkin). Eikä siinä viimekertaisessa "7e RAW + 1 SH LoW per armeija" -kompissa mitään vikaa ollut - mutta kuten tiedämme niin säännöissä on aika paljon tulkinnanvaraisuuksia, joten valmiin komppisetin noudattamisella on riski parranpärinään matalampi.
Jos itse järjestäisin* turnauksen niin tekisin pari käytännön juttua kuitenkin eri tavoin kuin tyypillisesti:
- Pelien välillä olisi kunnon tauot, eli aikataulussa olisi eri tavalla ilmaa. Ei haittaa vaikka venyisi myöhempään tai alkaisi aikaisemmin.
- Laittaisin olutta ym. virvokkeita tarjolle (ja ottaisin tämän huomioon ilmoittautumismaksussa).
- Turnauksen jälkeen olisi "jatkot" eli porukalla kaljalle baariin, saunomaan tms. vapaata aikaa puimiselle ja sosiaaliseeraamiselle.
*Järjestäisin, jos tietäisin mistä saisin tarpeeksi maastoja ja lautoja lainaksi :)
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Ma 03.08.2015 20:27
Kirjoittaja Lt_dot_com
Viime kertainen komppi oli ihan jees, mutta joku valmis faq voisi olla käytössä. Itse käyttäisin etc:n.
Ja mielestäni skenaarioiden pistejako toimisi paremmin turnauksessa, jossa olisi enemmän pelejä. Kolmen pelin tourneessa voisi hakea monipuolisempaa pisteytystä.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Ma 03.08.2015 20:48
Kirjoittaja Varjomies
Itse tykkäisin hieman eri koon turnauksesta. Esimerkiksi ihan 1000 p. tai 1250 p. niin voisi ujuttaa yhden päivän turnaukseen neljä peliä tai kahden päivän turnaukseen kuusi. Myös meta muuttuu pienemmissä peleissä , joten silloin pitäisi FOCia muuttaa ja summointia ja LOWeja kompata. Kunhan siis brainstormaan ideoita. :)
Myös jos maasto antaa myöten, Cityfight-turnaus olisi magee. :D
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Ti 04.08.2015 15:27
Kirjoittaja DrMann
Vielä aiheesta jatkaakseni: helpoin tapa saada turnaus täyteen lienee pitää kolmen pelin turnaus, 1500 pt tai 1850 pt listoilla, ETC-kompilla (tai ilman kummempia komppeja) ja eternal+maelstrom-skenaarioilla. Näitä kuitenkin on jo Ropecon, Fanatic ja jossakin määrin myös Kouvolan turnaussarja.
BAO/ITC-kompit ja -tehtävät olisivat omaleimaisia - jos sellaiseen suuntaan on ambitioita - samoin noista edellämainituista poikkeavat pistemäärät. Tokkopa nuo dramaattisesti epäpelattavampia ovat kuin ETC-formaattikaan (älkää suolatko, en ole koskaan noita pelannut), mutta kertokaa jos tiedätte paremmin. Erityisesti maelstromit näyttävät olevan melko voimakkaasti muokattuja. Komppi näyttää olevan ETC:ta raskaampi (siis ruulaa enemmän, ehkä), mutta tämä perustuu vain sen lukemiseen, ei pelaamiseen.
Mutta mitä erikoisempi sääntöpaketti, sitä suurempi riski matalammalle osallistumisinnolle. Itse kyllä tulisin vaikka normikaavasta poikettaisiinkin :)
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Pe 07.08.2015 09:04
Kirjoittaja Lt_dot_com
ITC -tournee voisi kyllä olla kokeilemisen arvoinen.
https://www.frontlinegaming.org/communi ... nt-format/
Tuolta löytyy kivasti koko paketti.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Pe 07.08.2015 10:14
Kirjoittaja Squirreli
Kannattaa ITC:n kanssa muistaa, että ne pelaa eri FAQ:illa kuin ETC ja että siellä on ihan olennaisia eroja siinä, minkälaisia listoja voi tai kannattaa pelata. ITC:n sääntöjen kanssa oletuksena siis pitää opetella uudet FAQ:it sääntöpaketin lisäksi.
(Hyvänä esimerkkinä saman psychic powerin heitto yksiköstä eri psykereiltä on kielletty, toisin kuin ETC:ssä.)
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Pe 07.08.2015 11:17
Kirjoittaja Malkuth
Voi niitä ITC-formaatin skenuja ihan hyvin pelata käyttämättä ITC-FAQ:ta.
Tosin tavallaan kyllä mielenkiintoisinta noita olisi kokeilla niin, että pelit on täysin "ITC-metassa". Jos iso osa porukasta ei kuitenkaan tiedä niitä perinteisiä ETC-rulingejakaan, niin ei eri FAQ kovin suuri ongelma varmaan olisi.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Pe 07.08.2015 11:51
Kirjoittaja Gintonic
Yksi pointti miksi yleensä ETC komppi ja pistekoko on se että suomen turnaukset toimivat testialustoina Suomen ETC tiimiläisten listatestauksiin. Tämän takia yleensä iso siivu suomen turnauskärjestä suosii lähellä ETCtä olevia akenupaketteja ja comppeja. Tietty aökusyksyn ja talven aikana ei vielä ole nin justiinsa mitä pelataan, mutta kun kesä alkaa lähestymään, alkaa olemaan aika tiivistä reenailua seuraavan kesän ETChen, jolloin osa pelaajista jättää ei ETC tyyliset comppiturneet aika minimiin.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: Pe 07.08.2015 16:28
Kirjoittaja Malkuth
Tässä ketjussahan on siis ensijaisesti puhe noista Turun Fantasiapelien pikkuturnauksista, eli joku ETC-treeni ei ole kauhean relevanttia.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: La 08.08.2015 10:43
Kirjoittaja Black scars
ITC on aika järeä paketti pikkuturnauksiin, mutta kokeilla aina kannattaa. Jonkun verran ovat muuttaneet sääntöjä ja pääosin hyvään suuntaan.
Keskeiset muutokset taisi olla:
2+ re-rollit
Invisibility = BS1
D-tablet
Muut jutut olivat enemmän selvennyksiä tulkintoihin.
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: La 08.08.2015 18:51
Kirjoittaja Trekkeri
Olen palannut 40K:n pariin vuosien tauon jälkeen ja pelaamme kaverin kanssa pääosin vanhoilla figuilla 3. edikan ajalta. Olemme jättäneet uudet lelut kokonaan pois, kuten lentokoneet, super heavy-yksiköt sekä gargantuan möröt. Näitä ei kiinnosta käyttää ja nämä edellä mainitut tuntuvatkin jakavan nykyään kovasti mielipiteitä.
Näin ollen olenkin ajatellut että voisin Nopat ja Taktiikka-kerholla järjestää joskus turnauksen teemalla "7th edition meets 3rd edition". Eli 7. edikan säännöt loistavilla maelstorm-tehtävillä ja uusimmat codexit, mutta sallitut yksiköt ovat niitä mitä oli 3. edikan kirjoissa. Tämä rajaa paljoa uusia yksiköitä pois ja muuttaa pelin luonnetta mielestäni parempaan suuntaan. Esim. Wave Serpent ja Drop Pod puuttuivat kokonaan, joten pari hyvin yleistä figua jää pois.
Valitettavasti tämä saattaa rajata myös joitakin armeijoita kokonaan pois, mutta muitakin turnauksia on varmasti tarjolla tai tämä antaa mahdollisuuden ulkoiluttaa jotain wanhaa. Esim. Adeptus Mechanicus, Daemons, Harlequins ei välttämättä sovi tähän mukaan kun on vaikea löytää tasapainoa.
Tekisin toki listan sallituista/kielletyistä joukoista, kun en oleta että vanhoja codexeja löytyy jokaisen nurkista. Lisäksi monesta vanhasta figusta löytyy nykyisin useita versioita tyyliin Lemas Russ tai Land Raider, näitä ei ole syytä rajata pois koska ovat kuitenkin hyvin lähellä alkuperäisiä malleja.
Olisiko tälläiselle konseptille kiinnostusta?
EDIT: Wave Serpent oli jo vanhoissa codexeissa, sille ei vaan ollut figua niin en muistanut. Voi sen silti kieltää ;)
Re: Millaisen 40k turnauksen sinä haluaisit?
Lähetetty: La 08.08.2015 19:29
Kirjoittaja Oskari
Kiitos kaikille kommenteista. En kyllä oikein itse ITC:stä vakuuttunut, pidän enemmän ETC:stä.
Kommentoin paremmalla ajalla muita ehdotuksia. Osa oli ihan hyviä ja osaa ei oikein pysty toteuttamaan.