Sivu 1/1

1850pts Blood Angels (Baal Strike Force)

Lähetetty: Ma 10.08.2015 11:21
Kirjoittaja ookkeri
Olen lähiaikoina aloittanut blood angelien keräyksen ja tähtäilen jo mahdollisesti loppuvuodesta turnauksiin, joten jonkinlaista listaa koitan saada kasaan, jota alan maalailemaan.

Alkuperäisessä listassa minulla oli 4 drop podia ja niitä en tykkäisi kokoilla ja maalailla, joten päädyin seuraavanlaiseen viritelmään:

Librarian
-Sanguinary, lvl2, Gallian’s staff, Jump pack
--115

Chaplain
-Jump Pack
--105

5 Scouts
-CCW
--55
5 Scouts
-CCW
--55


15 Death Company
-2 Power Weapons, 2 Power Fists, Jump Packs
--425
15 Death Company
-2 Power Weapons, 1 Power Fist, Jump Packs
--400


Bike Squad
-2 Grav Guns
-Attack Bike w. multi-melta
--148
Bike Squad
-2 Grav Guns
-Attack Bike w. multi-melta
--148


Vindicator w. overcharged engines
--130
Vindicator w. overcharged engines
--130
Vindicator w. overcharged engines
--130

Total: 1841

En tiedä 40K:n "uudesta" psyykkerijutusta mitään, joten kertokaa kannattaako minun pelata edes tuota "lorea".
Vindicatorit sekä biket ovat iso kysymysmerkki, tarvittaessa ne voidaan vaihtaa mihin tahansa muuhun, sillä en ole vielä tilannut niitä. Esim Auto/las-predatorit overchargedeilla olisivat 5 pinnaa halvempia kuin vindit, olisiko ne jees?

Kannattaisiko Death Companyt jakaa pienempiin ryhmiin? Versiossa 1 oli 2 furiosodrediä viemässä slotit ja jouduin tekemään 2 isoa yksikköä 4 pienen sijasta.

Mietteitä ja parannusehdotuksia, kiitos.

Re: 1850pts Blood Angels (Baal Strike Force)

Lähetetty: Ma 10.08.2015 16:39
Kirjoittaja Painkiller
Ite ehdottaisin, että luopisit yhdestä 15 hengen death companysta ja ottasit niillä pisteillä 2-3 ryhmää perus tacticaaleja lieskarilla, heavy lieskarilla, rhinoilla tai podeilla.
Scoutit vois melkein kans pudottaa pois, mut jos tykkäät käyttää niitä niin voi olla.
Kirjasto setä kantsii pitää, psykerit on hyviä.

Kyllä kantsii ihan vaikka kokeilla tota listaa, mut luulempa että tulet huomaamaan että tactical ryhmä ois hyvä lisä siellä.
2 ryhmää death companya sattuu ja paljon, mut ne on kalliita. Joten se 1 ryhmä vois ihan riittää.
Vindicaatorit saattaa vähän hirvittää ku blood angelit tykkää meleestä. Kantsii sit vähän varovainen olla niitten kanssa.

En tosin ole hirveästi pelin kokemusta blood angeleista, mut kyllä rupee pien käsitys olemaan.