Sivu 1/9
Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 16:30
Kirjoittaja Oskari
Moi.
Mää olen jo pitkän aikaa halunnut aloittaa tämän ketjun. Tässä olisi siis tarkoitus pohtia sitä mitkä asiat auttavat voittamaan pelejä sekä pelissä että pelin ulkopuolella. Kaikki ajatuksista eivät ole välttämättä omiani, vaan ne on lainattu jostain muualta. Tämän ketjun tarkoitus ei ole pohtia voiton tavoittelun mielekkyyttä, vaan ainoastaan asioita jotka auttavat voiton saavuttamisessa. Nämä asiat ovat varmasti monelle itsestään selviä, mutta tuskin kaikille. Tämä ei ole mikään provo kellekään eikä tästä tule kenenkään provosoitua. Jos voittaminen ei ole sinulle tärkeä asia niin älä tule tähän ketjuun kertomaan miksi voittaminen ei saisi olla muillekaan tärkeää.
1. Positiivinen ajattelu: Jos pelaaja vaipuu epätoivoon ja mieliala laskee, niin halu ottaa kohtuuttoman suuria riskejä kasvaa. Positiivinen mieliala pitää ihmisen kohtuullisen varovaisena ja turhia riskejä välttävänä. Älä vaivu epätoivoon pelin aikana vaikka mitä tapahtuisi. Epätoivoinen pelaaja häviää pelinsä 20-0 yrittäessään temppuja joiden onnistumisen todennäköisyydet ovat hyvin pienet. Positiivisesti ajatteleva pelaaja tyytyy tasapeliin silloin kun voitto on epätodennäköinen. Jos haluat koittaa hulluja temppuja, niin tee se peleissä joiden tuloksella ei ole väliä.
2. Vastustajan tunteminen: Voittaminen on helpompaa jos tunnet vastustajasi armeijan ja tiedät mitä se voi tehdä. Silloin kun asiat ovat jo tapahtuneet pelissä, niin on liian myöhäistä enää kääntää niiden tulosta. Jos et ole varma siitä mitä joku juttu tekee, niin välttele sitä jos mahdollista.
3. Älä anna armoa: Tee ihan mitä tahansa mikä on sääntöjen rajoissa sallittua voittaaksesi. Älä mieti sitä tuleeko vastapuolelle paha mieli siitä jos voitat pelin 20-0. Tekemällä asioita siksi, että vastustajallesi ei tulisi paha mieli, teet hänelle vain karhunpalveluksen luomalla hänelle illuusion siitä että hän on parempi pelaaja kuin mitä todellisuudessa on.
4. Älä luota onneen: Maksimoi itsellesi suotuisten tapahtumien todennäköisyys. Jos tarvitset voittaakseni tapahtuman, jonka todennäköisyys on hyvin pieni, niin olet hukassa. Onnella voi kuka tahansa voittaa silloin tällöin, mutta vain huonot pelaajat eivät voita silloin kun asiat menevät todennäköisyyksien mukaan. Jos et ole varma jonkun tapahtuman todennäköisyydestä, niin laske se! Älä tyydy approksimaatioosi, se voi olla vähänkin monimutkaisempien tapahtumien kohdalla täysin väärin.
5. Tunne itsesi: Häviäminen on ikävää kaikille, kukaan ei nauti siitä. Stressaavassa tilanteessa spontaanit luonteenpiirteet tulevat usein pintaan. Tunnista ikävät impulssisi ennen kuin toimit niiden mukaan. Älä heitä potentiaalista peliä hukkaan yhdellä typerällä all in -liikkeellä. Älä ahdistu tukalasta tilanteesta ja jätä hakematta niitä etuja joihin sisältyy vain pieni riski.
6. Kaikkien tappioidesi yhdistävä tekijä olet sinä: Joskus matsi on vain täysin mahdoton, joskus tuuri vaan ei ole puolellasi, mutta jos häviät lähes koko ajan, niin vika luultavasti on lähinnä vain sinussa itsessäsi. Siinä vaiheessa kun alat syyttämään häviöistäsi jatkuvasti tuuria, toisia pelaajia tai heidän armeijoitaan/hahmojaan niin kehityksesi loppuu myös. Nurina on helppoa ja kuka tahansa osaa löytää kehnot puolet kaikesta. Häviäminen on helppoa, voittaminen on kovaa työtä.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 16:36
Kirjoittaja Jeijo
- Painotetut nopat
- Vastustajan tehdessä virhettä, kehu
- hyvää naposteltavaa, mieluiten rapiseva pussi
- henkinen painostus, olemuksella ja muilla manöövereillä
- vaikuta välinpitämättömältä
- hanki "voittaja" -ranneke, YV:llä viestiä jos haluu tilata multa edullisesti
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 17:20
Kirjoittaja Eduboy
Eikös tämmönen ketju ollu joku aika sitte mut sit se räjähti käsiin muutaman tietyn henkilön toimesta.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 17:24
Kirjoittaja Oskari
Olihan tässä ainakin joku voittamisen tärkeys vs. narratiivi ketju, mutta se tosiaan räjähti. Kyllä tästäkin aiheesta pitää voida keskustella ilman että homma menee flamewariksi. Saatan tässä sohia vähän ampparipesää, tämä aihe voi olla joillekin tabu.
Jeijo kirjoitti:- Painotetut nopat
Älä jää ikinä kiinni tästä, muuten et ole tervetullut enää mihinkään turneeseen ja kukaan tuskin haluaa enää pelata sun kanssa. Et voi voittaa jos et saa mahdollisuutta edes pelata. :)
Jeijo kirjoitti:
- Vastustajan tehdessä virhettä, kehu
Sano se niin että oikeesti tarkoittaisit sitä, älä kuulosta sarkastiselta. Valehtelu kunnolla on vaikeaa.
Jeijo kirjoitti:
- hyvää naposteltavaa, mieluiten rapiseva pussi
Ilman muuta, tarjoa vastustajallesi myös. Pieni hyvä ele voi häiritä pahemmin kuin mikään muu.
Jeijo kirjoitti:
- henkinen painostus, olemuksella ja muilla manöövereillä
Like a boss pitää olla! Jos et voi olla olemukseltasi kuin päällikkö niin näyttele tyhmempää ja nössömpää kuin oikeesti olet.
Jeijo kirjoitti:
- vaikuta välinpitämättömältä
Mutta älä ole välinpitämätön. Jos et välitä voitosta et voita.
Jeijo kirjoitti:
- hanki "voittaja" -ranneke, YV:llä viestiä jos haluu tilata multa edullisesti
Mulla on jo Age of Sigmar ranneke, sen enempää ei voi voittaja olla!
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 17:53
Kirjoittaja Mazikainen
Miten noissa nykyisissä kilpailukelpoisissa peleissä menee, kannattaako ennemmin ottaa riski ja pyrkiä painamaan major victoryyn kuin pelata varman päälle ja saada todennäköisimmin minor victory tai tasuri? Mitä itse viimeksi warhammerturnauksessa pelasin niin ne jotka sen turnauksen kärkipäähän sijoittuivat olivat voittaneet sitä massarcrea massarcren päälle. Tässä valossa voitostapellaajan on sama pyrkiä riskillä voittoon koska "turvallisesti" pelaamalla päätyy keskikastiin?
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 19:22
Kirjoittaja Hammerheart
Oskari kirjoitti:1. Positiivinen ajattelu: Jos pelaaja vaipuu epätoivoon ja mieliala laskee, niin halu ottaa kohtuuttoman suuria riskejä kasvaa. Positiivinen mieliala pitää ihmisen kohtuullisen varovaisena ja turhia riskejä välttävänä. Älä vaivu epätoivoon pelin aikana vaikka mitä tapahtuisi. Epätoivoinen pelaaja häviää pelinsä 20-0 yrittäessään temppuja joiden onnistumisen todennäköisyydet ovat hyvin pienet. Positiivisesti ajatteleva pelaaja tyytyy tasapeliin silloin kun voitto on epätodennäköinen. Jos haluat koittaa hulluja temppuja, niin tee se peleissä joiden tuloksella ei ole väliä.
Tämä on kyllä niin höpöhöpö-jenkkiajattelua että. Itse olen aidosti satavarma tappiostani lähes jokaisessa pelissäni ja silti voitan neljä peliä viidestä.
3. Älä anna armoa: Tee ihan mitä tahansa mikä on sääntöjen rajoissa sallittua voittaaksesi. Älä mieti sitä tuleeko vastapuolelle paha mieli siitä jos voitat pelin 20-0. Tekemällä asioita siksi, että vastustajallesi ei tulisi paha mieli, teet hänelle vain karhunpalveluksen luomalla hänelle illuusion siitä että hän on parempi pelaaja kuin mitä todellisuudessa on.
Ehkä turnauksessa (ja ei ehkä siinäkään), mutta normipeleissä ainakin tärkeintä on, että on hauskaa ja hauskempaa on, jos peli on tasaväkinen. Nyt siis en tarkoita sitä, että tekisi tyhmiä siirtoja pelissä "vahingossa" (siinä ei ole mitään järkeä) vaan sitä että esmes kertoo toiselle jos se on tekemässä jotain ihan hölmöä tai että esmes ottaa poppoon, jonka tietää tuottavan hyvä matsin sen sijaan että ottaisi sen pahimman 20-0 jyrän.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 19:36
Kirjoittaja anwil
Kaksipäiväisessä turneessa edellisenä iltana nautittu iloliemi ei ainakaan edesauta voittamista.
Allekirjoittaneella tahtoo olla vaikeuksia jaksaa keskittyä kolmanteen päivän matsiin - asiallinen aamupala ja hyvin nukuttu yö jeesaa tässä, lounaaksi vedetty rasvainen pizza ei.
Tosin, tarkoitus onkin pitää hauskaa ja voittaminen on toissijaista, mutta jos ei niin...
Mutta ehkä oleellisin kuitenkin: opettele säännöt, kaikki armybookit, faqit, etc faqit ja skenaariot jos sellaisia on.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 19:43
Kirjoittaja smaxx
Mazikainen kirjoitti:Miten noissa nykyisissä kilpailukelpoisissa peleissä menee, kannattaako ennemmin ottaa riski ja pyrkiä painamaan major victoryyn kuin pelata varman päälle ja saada todennäköisimmin minor victory tai tasuri? Mitä itse viimeksi warhammerturnauksessa pelasin niin ne jotka sen turnauksen kärkipäähän sijoittuivat olivat voittaneet sitä massarcrea massarcren päälle. Tässä valossa voitostapellaajan on sama pyrkiä riskillä voittoon koska "turvallisesti" pelaamalla päätyy keskikastiin?
Turnausvoitto vaatii isoja voittoja, mutta hyvään sijoitukseen voi riittää muutama pienempikin voitto siellä välissä.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 21:38
Kirjoittaja NorjanPaavi
smaxx kirjoitti:Mazikainen kirjoitti:Miten noissa nykyisissä kilpailukelpoisissa peleissä menee, kannattaako ennemmin ottaa riski ja pyrkiä painamaan major victoryyn kuin pelata varman päälle ja saada todennäköisimmin minor victory tai tasuri? Mitä itse viimeksi warhammerturnauksessa pelasin niin ne jotka sen turnauksen kärkipäähän sijoittuivat olivat voittaneet sitä massarcrea massarcren päälle. Tässä valossa voitostapellaajan on sama pyrkiä riskillä voittoon koska "turvallisesti" pelaamalla päätyy keskikastiin?
Turnausvoitto vaatii isoja voittoja, mutta hyvään sijoitukseen voi riittää muutama pienempikin voitto siellä välissä.
Mutta eikös se ole sitä riskien arvioimista ja todennäköisyyksien laskemista, koska kannattaa ottaa se tiukka voitto vaikeasta vastustajasta ja koska taas riskillä iso voitto todennäköisesti helpommasta matsista?
Kyllä tuolla 1. Kohdan positiivisella asenteella ja riittävällä itseluottamuksella on paljon paremman edellytykset lähteä rakentamaan voittoa, kuin negatiivisuudella ja tappiomielialalle.
Kyllä voittamisessa ydin taitaa olla halu voittaa ja tehdä sen . riittävästi töitä, niin pelissä kuin siihen valmistuessa. Turhat kuvitelmat kannattaa jättää kotiin. Voittoja tulee vain raskaan työn kautta.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 22:08
Kirjoittaja Silveri
NorjanPaavi kirjoitti:Mutta eikös se ole sitä riskien arvioimista ja todennäköisyyksien laskemista, koska kannattaa ottaa se tiukka voitto vaikeasta vastustajasta ja koska taas riskillä iso voitto todennäköisesti helpommasta matsista?
Jos haetaan parhaita sijoituksia (3 parhaan joukossa) yksittäisessä isommassa turnauksessa, niin varmaan pitääkin pelata tuolla isommalla riskillä, jolloin huonosti käydessä jää paljon huonommalle sijalle, kuin olisi sijoittunut "varmemmin pelatessa". Onkin sitten henkilökohtaisista mieltymyksistä kiinni kestääkö miten tappiota tuollaisessa tilanteessa, koska käytännössä yksikin tappio on tuolloin jo liikaa sijoituksen kannalta.
Jos taas pelataan kansallisen rankinglistan näkövinkkelistä, niin silloin toki kannattaa pelata enemmän varman päälle, mutta jos turnaus ei ole rankattu, niin oikeastaan vain palkintosijat merkitsevät ja muulla on vaikutusta lähinnä omaan egoon ja yleiseen maineeseen.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 22:29
Kirjoittaja Black scars
Voittaminen nojaa kolmeen kulmakiveen:
1. Lista
2. Tuuri
3. Taito
Yksi voi paikata muissa keskivertoa ja kahdessa onnistuminen sallii kolmannessa epäonnistumisen.
Kun on tasavahvat armeijat ja pelaajat, niin usein juuri tuuri ratkaisee. Yksi onnekas damage roll vehiclee ja tilanne kääntyy toiselle osapuolelle edulliseksi, sen jälkeen täytyy vain huolehtia saavutetusta edusta.
Samalla tavalla jo hävitty peli voi kääntyä voittoisaksi, kun toisen keskeinen lvl3 psyker lähtee warppiin. Tuuriakin voi "pelata", eli antaa sille sopivassa määrin mahdollisuuksia, mutta tasainen suoritustaso edellyttää muutakin.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 22:40
Kirjoittaja Mazikainen
Sotapelit, etenkään kilpailulliset sellaiset vaikuttavat harvoin palkitsevan mekaniikoillaan "turvallista" peliä pelaavan ja joukkojensa henkiä varjelevan pelaajan. Pelisuunnittelullisesti varmasti hankala yhtälö. Toisaalta en ole varma juhliiko historiakaan näitä kenraaleja. Aleksanteri ei voittanut Persiaa pelaamalla varman päälle ja tyytymällä saavutuksiinsa vaan ottamalla poskettomia riskejä (esim. Granikosjoella) ja painamalla eteenpäin aina siihen päivään asti että armeija yksinkertaisesti kieltäytyi etenemästä, mikä tapahtui vasta Indusjoella. Siinä matkan varrella sai heittää aika monta 6+:aa.
Jenkkien sisällissodassa unionin armeijan komentaja McClellan sen sijaan oli varovainen ja varman päälle pelaava mies. Liekö miehen kokemukset nykyaikaisesta sodasta hänen toimiessaan Krimin sodassa tarkkailijana säikäyttäneet. Antietamissa rohkeampi komentaja olisi saattanut kääntää taktisen tasapelin strategiseksi voitoksi. Sen sijaan McClellan sai jahkailevan pelkurin leiman niin alaisiltaan kuin itse Lincolnilta joka sitten hänet viralta panikin.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ma 10.08.2015 23:21
Kirjoittaja Meganiikko
Tuohon "riskaabeli" vs "turvallinen" mietintään voi lisätä sen että turvallisesti pelaamalla tavallisesti pääsee hengissä pois, tai figupelatessa päästään tasapeleihin ja niukkiin voittoihin tai häviöihin. Sitten jos pelataan riskit/reward pelityylillä niin on mahdollisuudet vetää niitä 10/0 voittoja paljon paremmin kuin varovaisesti pelaamalla, mutta kolikon kääntöpuolella historia muistaa vain voittajat. Riskipelaajia on huomattava määrä mutta jos huoneeseen laitetaan 10 pelaajaa heittämään 6+'ssaa niin ainoastaan se joka sen saa heitettyä muistetaan. Yhtä lailla kuin voi saada sen 10/0 voiton riskillä pelatassa kuin että tekee strategisen tai taktisen virheen, tai noppa kusee silmään ja lopputilanne on 0/10. Mutta niitä ei yleensä muisteta niin lopputuloksena näkyy 10/0 veteleviä riskipelaajia topkahinoissa.
Tietenkin, riskipelaaminen on strateginen liike itsessään ja sen oikeaoppinen soveltaminen on aika tärkeä taito. Esimerkkinä jos vastustajan lista (näin figupeliä esimerkkinä käyttäen) on sellainen joka kasvattaa tehoaan ajan funktiona niin hyvä pelaaja valitsee iskeä heti ja kovaa, turvallinen pelaaminen veks! Mutta jos vastustaja pelaa listaa joka hyökkää vahvasti päälle niin hyvä pelaaja valitsee turvallisen reitin siihen asti että pääsee ottamaan etulyönnin taas itselleen.
Esimerkkinä tuosta yllä olevasta on 40k'ssa KDK vs SM+OA+Skyhammer peli jossa KDK pelaaja aliarvioi vahvasti SM'n iskukyvyn ja valitsi riskaabelin pelityylin, jättäen ison osan omista joukoistaan deep strike-reserviin.
Tilanne oli sitten vuoron 1 wipe SMariineille kun Skyhammer podeineen tuli ekalla vuorolla ja moppasi kentällä olleet joukot, 2 ryhmää coverissa, pois ekan vuoron aikana. Jos KDK pelaaja olisi pelannut turvallisesti ekan vuoron ja laittanut enemmän tavaraa kentälle olisi voinut peli ratketa ihan eri lailla. Tämä siis esimerkkinä.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 09:39
Kirjoittaja topi
Riski vs turvallinen - ajattelua muuttaa kovasti myös se, jos peli onkin kampanjamuotoinen tai tappioita seurataan muuten. Silloin esim epäedullisten voittojen (pyrrhos) "syöttäminen" vastustajalle saattaakin olla hyvin toimiva tapa.
Oma listani olisi ehken tällainen:
- Tunne säännöt ja joukot riittävän hyvin. (Ja muista ne kohdat, jossa säännöt ja todellisuus eroavat, jos pelaat historiallisia..)
- Tunne vastustajasi joukot ja pelitapa
- Skenun alussa paina mieleesi, mikä on voittoehto.
- Pelin alussa muodosta suunnitelma ja pelin aikana yritä muistaa sen pääpiirteet.
- 50/50-tilanteissa jonkin on jo mennyt aiemmin pieleen
- Älä luovuta ensimmäisen ison vastoinkäymisen kohdalla
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 13:01
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Tiedä eniten porsaanreikiä ja juutalaiskikkoja.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 13:32
Kirjoittaja Scumboogie
Tsekin joukkueella on ETC:ssä aina ollut strategiana juottaa vastapelaaja matsin aikana/ennen sitä niin tuiskeeseen että pelaaminen vaikeutuu. Suomalaistenkin tulisi mielestäni käyttää tämä hyvin toimivaa kikkaa.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 13:34
Kirjoittaja Sivious
Pelaa Orkeilla. Orkit voittaa aina. GW sanoo niin kodexissa.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 15:20
Kirjoittaja marke
Kantsii katella Jiro Dreams of Sushi.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 15:23
Kirjoittaja Meganiikko
Käyttäjänimi Inoujin allekirjoituksesta muuten löytyy tosihyvä guide Playt2Winnaamiseen
http://www.sirlin.net/articles/playing-to-win
Cheers to
Inouj kirjoitti:.
Re: Voitosta pelaaminen!
Lähetetty: Ti 11.08.2015 15:26
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Toi on hyvä kirja, lukasin viime vuonna.