Sivu 1/1

[Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: Su 16.08.2015 18:57
Kirjoittaja kasvi
Idea onkin ollut jo aikaisemmin esillä, mutta tästä olisi hienoa saada community approved versio. Pienen väännön jälkeen ollaan päädytty seuraaviin specseihin, jotka kuitenkin kaipaavat vielä kehittelyä:

Skink Great bow (36", S5, D3wounds, no armour saves, poisoned attacks, penetrate ranks) 45pts Special warmachine

Great bow: M-,WS-,BS-,S-,T5,W3,I-,A-,LD-
Skink crew: M6,WS2,BS3,S3,T2,W1,I4,A1,LD5
Skink hunter: M6,WS2,BS4,S3,T2,W1,I4,A1,LD5
Cold blooded, Aquatic, Scaly skin (6+), Skink hunter: just another day in the jungle ; hand weapon, lustrian javelin, shield
-One skink may be upgraded to a hunter for +15pts
-Any skink great bow may change its poisoned great arrows to flaming great arrows for 0pts.

just another day in the jungle: "Skinks use great bows for hunting large prey such as bastiladons or even mighty stegadons. Their job is to bring meat for the hungry saurus -during peace or war."
When shooting at a large target, skink hunter gains +1 to hit.

Alla aiemmin käytyä keskustelua aiheesta:
Kapi kirjoitti:Melkoisen halpa on tuo. Jos vertaa hiukan niin O&G bolttis on 35pts ja jos heität ykkösen heitetään stonarin misfire taulukkoa. Kääpiöt saa bolttisen 55pts ja johon tuli rune 5pts lisää. Haltiat saa bolttiksen 70pts jossa on mahollisuus ampua monta ammusta, tosin ne ei sit saa muita sotakoneita.

40pistettä myrkky bolttiksesta on naurettavan halpa. Kun ottaa huomioon että kaikki rodut saa 2bolttista yhteen slottiin, niin 300 pistettä kuudesta mykkynuolia ampuvasta bs4 bolttiksesta on joka lisko armaijaan pakko ostis.
kasvi kirjoitti:Totta toinen puoli. Et kuitenkaan maininnut mitään closiksesta tai kestävyydestä ampumista vastaan -saati edes siitä, että kyseessähän on loppujen lopuksi bolttiksen pikkuveli pienemmällä puntilla ja kantamalla. Aloitan closiksesta: WS2, T2 takaa käytännössä sen, että huonommatkin pyrkyrit osuvat kolmosella ja woundaavat kolmosella. Kestävyys ampumista vastaan: T5 (vrt. normi sotakoneiden T7) -> jo 2d6 S4 magic missilet, crossarit yms tekevät hallaa puhumattakaan S5 magic missileistä, komeetoista ynnä muista.
Sitten muiden armeijoiden vastaaviin: esimerkiksi dwarffit "maksavat" myös bolttiksessaan hyvästä crewistä. Kolme T4,WS4,LD9 ja oliko stubborniakin ja mahdollisuus ottaa runeja. Loppujen lopuksi dwarffivertailussa päästään siihen, että kuka yleensä pelaa dwarffeilla bolttista? Tarkoitan, että mitä järkeä on "tasapainoittaa" yksikköä sellaiseen, joka jo valmiiksi on vähän niin ja näin. Helffien ja Delffien RBT:tkin ovat ehkä vähän huono vertailukohta siinä mielessä, että niillä röpötetään lähes poikkeuksetta kuutta pikkunuolta. Spear chukka vai mikä se oli lienee parempi vertailukohta yleensä. Sekin kummiskin lienee ihan normibolttiksen säännöillä menevä?
Siitä olen kummiskin samaa mieltä, että 40pts on tästä (ehkä hitusen) liian vähän, ja että kyseessä olisi oletettava "pakko-ostos", vaikka eipä bolttiksia saa sotakoneiden eliitiksi oikein tekemälläkään. Ohessa uutta ideointia:
-Lähtöhinta 45pts, crewlle ja huntterille lustrian javelin ja shield
-Hunter 15pts ja vain hunterilla sääntö "just another day in the jungle" (fluffillisestikin parempi näin)
-Voivat ampua joko pyssyllä tai vaihtoehtoisesti heittää keppejä. Keppienheitto=stand and shoot pakkoreaktio chargatessa. Aseella tietty move or fire ja slow to fire, javelineilla quick to fire
-Unit size 1-3
Nyt jos verrattaan dwarffien tulibolttikseen tän tuliversiota huntterilla, niin hintalappu näyttää samaa ja molemmat on spesiaalia, eli vertailu on tässä mielessä OK (listaan vaan plussia):
Dwarffit:
-Maaginen nuoli, lasken plussaksi
-Isompi puntti
-Parempi kantama
-Kestävämpi lähiksessä ja ammuntaa vastaan
-Stubborn
-Lidu

Skinkit:
-Mobiilimpi
-Stand and shoot javelineilla
-Poisoni/Fire optio
-Parempi armour save (5+) ja parry
-Paremmat mahkut osua

Ihan rehellisesti ja vilpittömästi sanottuna tää näyttää nyt aika tasapainoselta, vai kehtaatko sanoa muuta? :D

-kasvi
Kapi kirjoitti:Nyt tuo pistehinta rupee kuulostaan järkevältä.
Mites toi poison toimii seuraaviin rankkeihin? Woundaako se 6:lla vain ekaa automaattisesti vai kaikkia, eli meneekö koko ritari unitista läpi kun heittää kutosen osumiseen?
kasvi kirjoitti:Vain ensimmäiseen menee suoraan ja seuraavaan jo laskenneella strenalla.
Mites toi idea, että nää olis skirmaavia ja voisivat olla esim unit size 1-3 tai vaikka 1-5. Ideaa vähän niin kuin noiden hunting packien suunnalta.
Mitä olette mieltä tähänastisesta aikaansaannoksesta?

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: Su 16.08.2015 21:42
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Jännä idea. Annetaan muiden antaa kommenttia. Sitten jos ihmiset hyväksyy idean niin voin tehdä pdf:n tästä tai sen voi tehdä itse ja pistää smaxxille.

Musta ihan ok idea.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: Su 16.08.2015 22:34
Kirjoittaja Eelo
Eli boltteri voi ampua vain isoa ammusta? Jos näin niin ihan hyvältä näyttää, ehkä se vois olla tasan 50 pinnaa ilman uppeja.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: Su 16.08.2015 23:43
Kirjoittaja kasvi
Eelo kirjoitti:Eli boltteri voi ampua vain isoa ammusta? Jos näin niin ihan hyvältä näyttää, ehkä se vois olla tasan 50 pinnaa ilman uppeja.
Voi ampua vaan isoa ammusta jos ei liiku tai kolme javelinia kutosen liikkeellä (ei pysty marssimaan). Stand and shootissa myös javelinia. Kyseessä ei siis ole normaali boltteri, vaan kevennetty versio pienemmällä rangella ja puntilla. Tossa pari viestiä aiempana itse asiassa onkin hyvin vertailua dwarffien bolttiksen kanssa. 50pinnaa voisikin olla ok, jos näillä olisi skirmishers sääntö - muussa tapauksessa siinä on juurikin se 5 pinnaa liikaa ja tälläkin hetkellä hinta on 60pinnaa huntterin kanssa. Jos taas miettii fluffin kautta, niin eihän yhdellä great bowilla mitään suur-riistaa kaadeta, vaan siinä tarvitsee muutaman tiimin tuen eli tämä ajattelu tukisi muutaman great bowin ryhmiä.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: Su 16.08.2015 23:49
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Saako tuota 1-3 per special choice vai miten? Jos viikonpäästä on tarpeeksi hyväksyntää idealle niin sitten vois tänki lisätä.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 09:21
Kirjoittaja Mahvo
Ongelma tässä boltterissa on se, että se poistaa liskojen ainoan heikkouden ammuskelupelissä - panssarin läpäisemisen. En halua koskaan pelata peliä skinkkipilveä vastaan, jota tukee maksimimäärä näitä.

Boltteri on toki "vain" S5, mutta haltiain ja ihmisten T3 on yhä 2+ to wound tuolla.

Tuliammuksiin vaihto ilmaiseksi on myös naurettava powerplay regen poistoon @ Age of Trolls.

Ei jatkoon.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 10:20
Kirjoittaja Kapi
Mahvo kirjoitti:Ongelma tässä boltterissa on se, että se poistaa liskojen ainoan heikkouden ammuskelupelissä - panssarin läpäisemisen. En halua koskaan pelata peliä skinkkipilveä vastaan, jota tukee maksimimäärä näitä.

Boltteri on toki "vain" S5, mutta haltiain ja ihmisten T3 on yhä 2+ to wound tuolla.

Tuliammuksiin vaihto ilmaiseksi on myös naurettava powerplay regen poistoon @ Age of Trolls.

Ei jatkoon.
Olen kyllä samaa mieltä ja vielä kun hunter osuu 2+ lähellä oleviin largeihin niin ei kiitos. Kuulostaa hyvältä et 1a vuorolla liskot ampuu kaksi stankkia rikki tai jopa 12 kokoisen peikkolautan, saati mitä se tekee ritari uniteille. Brettejä tuskin kannattaa tuode kentälle näitä 9kpl bs4 no armour s5 sotakoneita vastaan.
Jos ite itellä olis liskot ja noi hyväksyttäs niin heti miten skinkki pilvi ja noita se yhdeksän sekä slanni niin siinähän se olis rupais tippuun kovatkin viholloset.

Ei kiitos todellakin.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 11:09
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Yksi olisi se että toi olis rare valinta.Kapi ja Mahvo mun mielestä toi ihan hyvät pointit

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 11:47
Kirjoittaja ookkeri
Pelissä kun ei enää ole slotteja, en näe syytä sallia kuin 1 per unit. Eli max 3kpl spessuissa, ei nyt super paha.

3 noita kun ampuu, tarkoittaa se keskimäärin 3kpl poisonprocceja pelin aikana

Mielestäni näillä saisi olla 2 crewmemberiä ainoastaan, mutta se nyt on niin ja näin.

Tulinuolioptio pois, en vaan näe skinkkejä polttamassa metsiä ja kaikki lisäoptiot tuo haasteita balansoimisen suhteen.

Olisiko -3 armour saveihin mitään sen sijaan että poistaisi suoraan kaiken? Vaihtoehto 2 D6-3 woundia damagea. Tarkoittaisi siis että 16,66% 3 woundia, 33,33% sijaan. Myöskin se aiheuttaa 1 woundin 66,66% tapauksista. Panssaroitua infantryä tappaa hyvin, mutta mons. cavalryä jne vähän epätodennäköisemmin. D6-3 voisi olla D3 monstereita vastaan.

Tai sit suoraan että damage on 1, mutta monstereita vastaan D3. Silloin voisi ehkä sallia 2 per "slotti".

Vähän paha saada näistä täysin tasapainoisia. Etenkin kun lissuille on tulossa rareen raptoreita jotka hakkaavat kovaa, ei tehdä tästä liian vahvaa armeijaa ;)

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 12:04
Kirjoittaja Kapi
ookkeri kirjoitti:Pelissä kun ei enää ole slotteja, en näe syytä sallia kuin 1 per unit. Eli max 3kpl spessuissa, ei nyt super paha.

3 noita kun ampuu, tarkoittaa se keskimäärin 3kpl poisonprocceja pelin aikana

Mielestäni näillä saisi olla 2 crewmemberiä ainoastaan, mutta se nyt on niin ja näin.

Tulinuolioptio pois, en vaan näe skinkkejä polttamassa metsiä ja kaikki lisäoptiot tuo haasteita balansoimisen suhteen.

Olisiko -3 armour saveihin mitään sen sijaan että poistaisi suoraan kaiken?

Tai sit suoraan että damage on 1, mutta monstereita vastaan D3. Silloin voisi ehkä sallia 2 per "slotti".

Vähän paha saada näistä täysin tasapainoisia. Etenkin kun lissuille on tulossa rareen raptoreita jotka hakkaavat kovaa, ei tehdä tästä liian vahvaa armeijaa ;)
Palahan on jo 5 joten jos sen laittaa armour piercing niin kuulostaa paremmalta ja 1woundi ja monstereihin d3. Tuli ja bs4 hunter mäkeen jolloin ton hinta 45-50 maksavana boltterina on ihan ok ja niitä vois ottaa jopa kaks yhteen slottiin. Poison on perusteltu liskoille.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 13:09
Kirjoittaja ookkeri
Mielestäni sen hunterin voisi laittaa suoraan siihen, mikäli damage menee 1 (d3) ja täyden armorpenen sijaan armour piercingin kanssa -3. Silloin 50pts olisi hyvä ja 1-2 per "slotti".

Vaihtoehto 2 tolle damagelle on: "the first model wounded takes D3 wounds, rest 1". Vaihtoehdon 1 kanssa ei voisi snipee 2-3 woundin heroja/lordeja 1 ammuksella.

Re: [Yksikköehdotus] Skink Great bow

Lähetetty: To 20.08.2015 18:10
Kirjoittaja Kapi
ookkeri kirjoitti:Mielestäni sen hunterin voisi laittaa suoraan siihen, mikäli damage menee 1 (d3) ja täyden armorpenen sijaan armour piercingin kanssa -3. Silloin 50pts olisi hyvä ja 1-2 per "slotti".
Muuten kuulostaa hyvältä mut bs4 kuulostaa hurjalta liskoilla, kun niiltä kuitenkin löytyy monstereita ja halpoja core ampujia.
Melkein antas bolttiksen d3 woundit kaikille woundeille ja bs4 jättäs pois. Liskot ei kuitenkaan ole haltia tasoisia ampujia.