Sivu 1/2
Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Su 06.09.2015 16:16
Kirjoittaja marke
Nyt on pakko saada kynäruisku (ehkä :D). Oon miettiny tätä vuoden päivät enkä osaa päättää.. ts. Taas yksi kynäruisku-topikki, mutta en vuoden vatvomisella löytänyt ihan just vastausta kysymyksiini. Jos se löytyis näin;
- Voinko kynäruiskutella kerrostalon olkkarissa oheisella tai vastaavalla DIY -boothilla:
http://www.amazon.com/Master-Airbrush%C ... B00B2TESUQ
-Tarviiko boothissa laittaa letku ikkunasta ulos, vai riittääkö kunnon suodatin? En aio ruiskutella mitään muuta ku vallejon ja citadelin värejä, vedellä lantrattuna (ehkä Vallejon airbrush thinnerillä jossain tilanteissa, ehkä.)
-Jos tekee diy boothin, kuinka vaffa tuuletin tarttee olla?
-Onko Bilteman kynäruisku ja kompura riittävä? Vai ostanko jonkun satasen Harder & Steenbeckin? Biltemassa saa avata noi Iwata (?) kopiot kassalla ja katella ite onko neula suorassa ja kaikki ok. En keksi mitä itse ruiskussa voi olla vikaa jos löytää hyvän yksilön (pl. kestävyys), mutta kompuroista en tajua sitäkään vähää.
-Mikä on vedenerotin? Onko se pakollinen?
-Paljonko tarvii käytää rahaa? 100? 200? 1000? Haluan hyvän setin öbaut 0,2 - 0,3 suuttimella. Kakstoimisen gravityfeederin tietty. Paikallinen liike suosittelee 175€ kompuraa ja 100€ ruiskua. Aika kallis, ja tuntuu että halvemmallakin vois päästä.
Kysymyksiä varmaan selventää se, että tarkoitus on suihkutella pohjavärit ja ehkä jotain pientä valoefektiä jostain suunnasta. Mihinkään viivahommiin ei tartte kyetä, mutta ilmeisesti halvoillakin ruiskuilla tuo onnistuu jos vaan on hyvin tehty kopio.
Toisekseen en jaksa huoltaa välineitäni kovin tarkkaan. Tietty normaalihuoltoa tekisin, mutta en mitään miljardeja litkuja ja ihmekikkoja mitä monet tuntuu pitävän "pakollisena". Vesipesuja välissä, liuotin lopuksi, that's it. Ts. joku 500€ kynäruisku voi mennä bashaks meikän huolenpidolla. Plus maalaan sillä luultavasti monta kertaa viikossa.
Kiitti jos jaksoitte perehtyä :)
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Su 06.09.2015 18:13
Kirjoittaja Dr. Icchan
Mä oon ruiskutellu sisällä ihan ilman tollasta laatikkoakin... Älä vaan hengitä niitä pölyjä, käytä vaikka pölymaskia. Mulla on yleensä ollu kyljelleen käännetty pahvilaatikko minkä sisään ruiskuttelen, ettei ne pölyt leviä joka suuntaan. Jos sää antaa myöten niin ruiskuttelen partsilla.
Hommaat Biltemasta kompuran, maksaa n. 80€ ja sitten vaikka Harder & Steenbeck Ultra ruisku, maksaa n. 70€. Ruiskun voit korvata alkuun myös halvalla Bilteman kiinalaisella kunnes alkaa olla touchia siihen toimintaan ja sitten hommata myöhemmin parempaa.
Vedenerotin kannattaa olla, mutta se tulee ton Bilteman kompuran mukana.
Maaleiksi hommaa joko Vallejon Air maaleja tai Game/Model color maaleja joissa ei ole cadmiumia.
http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Paine ... 000031136/
http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Paine ... 000031138/
http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Paine ... 000030939/
http://www.banzai-models.com/harder-and ... -steenbeck
http://www.banzai-models.com/airbrush-130
http://www.banzai-models.com/airbrush-180
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 01:20
Kirjoittaja Mordjinn
Oon itse suihkutellut ihan oman maalauspöydän ääressä ilman spray boothia hengityssuojaimella. Vesiohenteisissa maaleissa "höyryt" eivät ole vaarallisia, mutta maalihiukkaset ovat. Ne vielä penteleet voivat jumittaa keuhkoihin todella pitkäksi aikaa. Pitäisi ottaa aina hengityssuojain päähän kun maalaa.
Mitä tulee vermeisiin niin unohda suorilta ne Bilteman ruiskut, menetät vain innon kun värkki ei toimi. Itselläni on noita pari ja soveltuvat lähinnä maaston pohjamaalaukseen jos siihenkään. Iwatan ruiskut ovat hyviä, mutta hiton kalliita. Ostin noin vuosi sitten Badgerin Kromen ja se on kyllä hinta/laatu suhteeltaan ihan saagelin hyvä ruisku. Suosittelen todella lämpimästi. Mutta alkuun pääsee halvelmmallakin, esim. tuolla Dr. Icchanin suosittelemalla H&S:n Ultralla.
Kompura taas on käytännössä ikuinen jos pidät sitä hyvin ja laatukompura säilyttää arvonsa jos into lopahtaa. Tässä on vähän sama kuin ruiskussa, eli käytä mielummin hiukan enemmän rahaa niin homma sujuu kuin tanssi. Itsellä Super Silent 20A ja on kyllä pirun hyvä. Vaimokaan ei valita. Toki voit lähteä Bilteman kompuralla ja sitten jos se alkaa harmittamaan niin parempaa ja hiljaisempaa kehiin.
Iso juttu kynäruiskuttelussa on se että pitää ruiskun puhtaana. Kunnon kamoilla itse maalaus on hauskaa, mutta heti jos luistaa loppuputsauksessa niin seuraavalla kerralla meneekin sitten koko maalausaika siihen kun yrittää kaivaa niitä kuivuneita maalinjämiä ruiskusta ulos. Jopa se Bilteman ruisku täytyy puhdistaa että seuraavalla kerralla toimii eikä räi maalia ympäriinsä. Ei tuo siivous vaikeata ole, airbrush cleaneria ruiskusta lopuksi läpi niin kauan että maalit ovat poissa, neula ulos ja kunnolla puhtaaksi ja suuttimen kärkeen tarttuneen kuivan maalin putsaus. Ihmelitkuja ei tarvita kuin yksi.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 10:08
Kirjoittaja marke
Kiitti vinkeistä! Mukavaa kun jaksatte vastailla :) Hengityssuojainta olen tietty käyttämässä joka tapauksessa, ja sellainen löytyykin. Ilman Boothia brushailua en kuitenkaan ihan purematta niele, koska musta tuntuu että näkymätöntä partikkelia lentelee pitkin kämppää joka tapauksessa pienestäkin "vedosta", vaikka suurin näkyvä osa jäisikin pahvilaatikkoon ja malliin. Onko näin?
Airbrush Cleanerissa muuten pelottaa vähän se alkoholi. Vai oliko siinä sellaista? Metanolipohjaisten litkujen kanssa pelaaminen ei kiinnosta, mutta todella taas se ruisku olisi kiva saada puhtaaksi.
Noista ruiskukamoista.. arvasin kyllä, että tarttee niihin panostaa. Olisihan se ollut aivan liian hyvää ollakseen totta, että roskakamoilla pärjää :D Hieman tässäkin vaan pelkään sitä perinteistä "hifismiä". Olen itseasiassa harrastanut ihan varsinaista hifiä aikoinaan, ja siinä kävi niin, että tällä hetkellä omistan musiikinkuunteluun stereot, joissa on joka ikinen osa ilmainen/lahjoituksena saatu. Pahimmassa vaiheessa vehkeet oli niin kalliit, että hirvittää. Sama kitarakamojen kanssa; melkein 20-vuotta soittanut kitaraa ja olen loppujen lopuksi tykästynyt 100€ maksaneeseen Squieriin.. välissä kokeiltu kaikenlaista ja -hintaista, mutta eivät ole jääneet ne kitarat soittopeleiksi.
En siis väitä yhtään, että bilteman ruiskulla tekisi mitään, ja ehkä mä tuollaiseen 100€ ruiskuun voisin panostaa. Olen vain melko skeptinen edellä mainituista syistä, mutta kaippa se on tässäkin lajissa oppirahat maksettava.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 11:10
Kirjoittaja laticus
Moi,
ostin ensimmäiseksi ruiskukseni tämmöisen:
http://wwwhttp://www.iwata-medea.com/pr ... ipse/hp-cs
Se on edelleen käytössä ja toimii hyvin, vaikka on jo yli 5 vuotta vanha. Ostin myöhemmin myös halvemman pohjamaali yms. -käyttöön, mutta se on koko ajan tukossa.
Mulla on käytössä juurikin linkkisi mukainen imurilaatikko, toimii hyvin.
Kompurassa pitää olla painesäiliö. Kompuran koko ja meteli on sitten ostajan mieltymyksistä kiinni.
Jos omistaa siirrettävän maalauspisteen, niin pölyttömin paikka maalta huushollissa on suihkutilat. Tosin ei kannata maalata silloin kun ilmassa on kosteutta.
Vedenerotin on pakollinen.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 16:05
Kirjoittaja shiwan
Hain hobbypointista kompuran bilteman myytyä minulle peräkkäin kolme rikkinäistä. Muuten ne toimivat, mutta vedenerotin vuosi, kaikissa. Tämän hinta oli luokkaa 200€. Bilteman ruisku on palvellut nyt niin kauan kuin tässä on maalattu, joskin se tuntuu keräävän puhdistuksista huolimatta kuonaa sisäänsä joten kohta joutuu ostamaan uuden...mikä ei ole kummoinen menetys kun laite maksaa alle 30€.
Maalaan näillä sisätiloissa ihan ilman boothia jos ei pizzalaatikoista väännettyä kolmen seinän ja pohjan lähinnä mahdollisia roiskeita torjuvaa alustaa lasketa. Tuosta ei näytä pölyä juuri lähtevän tai ainakin se on aina harmaata kun pölyjä tulee pyyhittyä vaikka harmaata ei juuri tule maalauksessa käytettyä.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 17:05
Kirjoittaja Dr. Icchan
Hifistelijät väittää ettei halpakamalla pärjää oikeuttaakseen itselleen monen sadan eurojen investoinnit.
Halpiskamojen käyttäjät väittää, ettei sitä hifi kamaa mihinkään tarvii, halpiksillakin pärjää.
T: Jo neljättä vuotta Bilteman halpakompuraa käyttänyt.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 17:22
Kirjoittaja marke
Dr. Icchan kirjoitti:Hifistelijät väittää ettei halpakamalla pärjää oikeuttaakseen itselleen monen sadan eurojen investoinnit.
Halpiskamojen käyttäjät väittää, ettei sitä hifi kamaa mihinkään tarvii, halpiksillakin pärjää.
T: Jo neljättä vuotta Bilteman halpakompuraa käyttänyt.
Niimpä :p ja totuus? No, sitä ei tiedä vissiin kukaan..
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ma 07.09.2015 17:50
Kirjoittaja shiwan
Dr. Icchan kirjoitti:Hifistelijät väittää ettei halpakamalla pärjää oikeuttaakseen itselleen monen sadan eurojen investoinnit.
Halpiskamojen käyttäjät väittää, ettei sitä hifi kamaa mihinkään tarvii, halpiksillakin pärjää.
T: Jo neljättä vuotta Bilteman halpakompuraa käyttänyt.
Jos se kompura on ehjä niin kyllä sillä pärjää. Kolme rikkinäistä putkeen alkoi riittää.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ti 08.09.2015 14:48
Kirjoittaja Nysse
Alotin vastaanvanlaista ruiskukaappia käyttäen. Nyt kiinteän figuilupisteen rakentelun jälkeen on jäänyt turhaksi. Itse käytän lähinnä akryylimaaleja, joten mitään erityisen vaarallista ei joudu vahingossakaan hengittämään. Hengityssuojainta en ole myöskään käyttänyt kun en ole kokenut että maalihiukkasia juurikaan ympäristössä leijailisi. Maalauspisteen pöytätasolla on kartonki jota vasten maalaan pitäen sekä figua, että ruiskua suht lähellä pöytäpintaa ja maalaten melko suoraan pöytään päin. Valtaosa maalihiukkasista jää sitten kartonkiin eikä lähde ympäristöön leijailemaan. Omalla kynäruiskuilun määrällä ei ympäristössä ainakaan ole mitenkään huomattavissa olevia määriä maalipölyä.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ti 08.09.2015 15:29
Kirjoittaja shiwan
Nysse kirjoitti:Alotin vastaanvanlaista ruiskukaappia käyttäen. Nyt kiinteän figuilupisteen rakentelun jälkeen on jäänyt turhaksi. Itse käytän lähinnä akryylimaaleja, joten mitään erityisen vaarallista ei joudu vahingossakaan hengittämään. Hengityssuojainta en ole myöskään käyttänyt kun en ole kokenut että maalihiukkasia juurikaan ympäristössä leijailisi. Maalauspisteen pöytätasolla on kartonki jota vasten maalaan pitäen sekä figua, että ruiskua suht lähellä pöytäpintaa ja maalaten melko suoraan pöytään päin. Valtaosa maalihiukkasista jää sitten kartonkiin eikä lähde ympäristöön leijailemaan. Omalla kynäruiskuilun määrällä ei ympäristössä ainakaan ole mitenkään huomattavissa olevia määriä maalipölyä.
Tätä maalihiukkasten leviämistä voi vähentää lisäksi vuoraamalla kopin seinät vaikka talouspaperilla jonka kostuttaa sitten käsisumuttimella tmv. ennen maalaamista.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ke 09.09.2015 16:20
Kirjoittaja jamovoima
Jossain pienoismallimessuilla eräs maaliruiskujen esittelijä vinkkasi tasutaksi suihkepullolla kostutettua lastulevyä. Itsellänikin on samansuutnainen kokemus, ettei sitä pölyä kauheasti ympäistöön leviä. Olen itse maalaillut keittiön nurkassa hesaria vasten. Toki hengityssuojainta kyätän ja ne tummuu ajan saatossa hyvin. Sisäänhengitys yhdistettynä hengityksensuojaimeen toimineekin aika hyvänä pölynpoistajana. Veikkaan jokatapauksessa, että satunnaismaalarilla oikeiden terveyshaittojen kehittyminen ruiskumaalauksesta myrkyttömillä akryylimaaleilla voi olla aika pieni riski vaikka vetelisi ilman suojia.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ke 09.09.2015 20:20
Kirjoittaja marke
Okei, hämmentävää ja hieman ristiriitaistakin kommenttia. Ostin tosiaan eilen hieman herätetyyppisesti Bilteman kompuran ja kynäruiskun, vaikka ne pyydettiin unohtamaan. Reissu harrasteeseen ei oikein miellyttänyt, koska eivät myyneet haluamiani juttuja ja hyllyssä oli lähinnä (turhan hintavaa) Badgeria.. Taidan tuollaisen Harder & Steenbeckin Ultran tilailla kumminkin.
Eilen testasin kamoja ja tänään suihkin parvekkeella kun oli nätti päivä. Ihan ok tuo Bilteman settikin toimii, enkä oikein keksinyt mitään muuta vikaa kuin että maalin ohuuden/paineen kanssa pitää vielä säätää. Ohensin aivan liikaa ja vasta about 10-15psi alkoi toimia. Isommilla paineilla tuntui olevan turhan ohutta läheltä suihkimiseen. Oli myös hyvä, että ostin halvat kamat alkuun, koska ehdin jo tiputtaa tuon bilteman ruiskun kertaalleen :D Purin sen myös atomeiksi ja katsoin mitä se sisältää ja kuinka kaikki putsataan - myöskin homma joka olisi jännittänyt alkuun jollain oikealla kynäruiskulla.
Pakko kyl sanoa - pohjaväreihin vetely ja zenital highlight yms setit on tollakin ruiskulla ihan ku tanssia. Ei tee tosiaan mieli koskee enää yhtään isompaan ku 28mm figuun ilman tuota värkkiä.
Sivellintyötä on tosi paljon toki aina luvassa, mutta mä pidän siitä. Nyt ei tartte levitellä basecoatteja siveltimellä. Katsotaan kuinka homma lähtee käyntiin kunhan tilaan paremman ruiskun.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: To 10.09.2015 11:10
Kirjoittaja Snowtrooper
Aikanaan kun googletin, niin hengitysteiden kautta imeytyneen kadmiumin terveyshaitat on jostain syystä osoitettavissa vain ihmisillä, jotka myös tupakoivat (mikä itsessään on miljoona kertaa isompi terveysriski), ja silloinkin lähinnä vain jos altistus on "ammatillisessa" mittakaavassa (eli esmes jos työskentelisi automaalaamossa vuosikymmeniä). Siksihän esmes Tamiyan maalipurkeissa lukee, että aiheuttavat syöpää vain Kalifornian osavaltiossa...
Tuo mittakaavaero on aina hyvä pitää mielessä kun jossain on kohujuttu jonkin aineen vaarallisuudesta (vrt. urbaanilegenda siitä kuinka hartsipöly on lähestulkoon plutoniumiakin tappavampaa). Innokkaallekin harrastajalle kadmiumia sisältävä akryylimaali on vaarallinen lähinnä jos päättää impata maalisumua tai jotain yhtä muuta viisasta.
EDIT: Jos silti epäilyttää, niin Vallejon sivuilta löytyi ainakin ennen lista, mitkä Model Color -sarjan väreistä sisältävät kadmiumia.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: To 10.09.2015 13:34
Kirjoittaja marke
En mä tosta kadmiumista ole niin pelästynytkään. Joskus luin dakkadakkasta, missä eräs kuulemma vaarallisten aineiden virastossa (tai jotain sinne päin) työskentelevä heppu paasasi suureen ääneen, että kadmiumia saa muista lähteistä aikalailla enemmän ku miniatyyrimaalaukseen tarkoitetuista maalipurkeista. Sama mies myös kertoi, että akryylimaalisumua varten mikä tahansa hengityssuojain kelpaa ja myös, että vetokaappi on tuhat kertaa parempi kuin yksikään hengityssuojain ja sen kanssa ei itseasiassa edes tarvitsisi hengityssuojainta.
Uskokoon ken tahtoo, mä en noista tiedä, mutta koska toi oli internetissä sen on pakko olla totta.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: To 10.09.2015 13:53
Kirjoittaja Dr. Icchan
Hengityssuojain poistaa about 100% kaikista haitallisista partikkeleista, imukaappi vaan ne mitkä suhit sinne kaappiin. Kyllä mä alottasin sillä hengityssuojaimella, niin näät itekki sitte paljon sitä pölyä leviää ympäristöön. Ne imukaapit on hyviä niille jotka ruiskuttelee sisätiloissa ahkerasti pitkiä sessioita kerralla.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Pe 11.09.2015 21:50
Kirjoittaja mv40k2
Mua kiinnostais tietää kuinka äänekäs on tuo Bilteman kompura? Voiko muu perhe katsoa telkkaria ilman valitusta jos sudin tuollaisella viereisessä huoneessa? Mulla on juurikin ongelma että naapurit saattaa valittaa metelistä, vaimo herkkäuninen, jne. Kurkkasin jo että ei ainakaan eBay UK:sta ollut saatavilla tuota Super Silent 20A:ta. Osaako kukaan suositella jotain järkihintaista pääkaupunkiseudulta hankittavaa?
Kiinnostais kanssa hankkia ruiskusetti satunnaiseen käyttöön. Mielessä päällimmäisenä Necron aseiden ja power weaponien duunailu (pensselillä blendaus vie välillä hermot), sekä unittien/armeijoiden loppulakkaus (pensselöinti kyllästyttää). 40k vehiclejen/maaston duunaamisessa saisi myös lamput aidomman näköisiksi.
-mv40k2
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Pe 11.09.2015 22:06
Kirjoittaja Dr. Icchan
N. 40-45db oli muistaakseni listattu. Se on riittävän hiljainen, että voi keskustella normaaliäänellä sen vieressä, mutta se pörinä voi silti kuulua oven läpi toiseen huoneeseen. Naapurit ei ainakaan taatusti sen äänestä valita, mutta vaimo voi nalkuttaa jos yötä myöten ruiskuttelet.
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: La 12.09.2015 00:06
Kirjoittaja marke
Bilteman kompurasta tulee sellainen matalahko pörähdys. Ei paha todellakaan, mutta aivan varmasti ärsyttää joitain pidemmän päälle..
Nyt mitä 2-3 päivää ruiskutellut, niin sanoisin, että normiskaalan power weaponeihin wanha kunnon wetblending on kyllä aikalailla nopeempaa, helpompaa ja paremman näköistä. Tietty jos tarvii joku 100 power weaponia saada heti valmiiks ni kynäruisku voi olla ihan jees, mutta ne on sitten kynäruiskutetun näkösiä. Sama koskee juurikin noita lamppujen OSL:ää... glazeilla saa fiksumman näköstä helpommin.
Ts. tämäkin laji vaatii sitä reeniä.. mut pohjasävyt tulee tosiaan nopsaan tällaselta tunariltakin. Muutamat jutut tolla on tosi helppoja, ja taas toisaalta jotkut hommat ihan sika vaikeita tai tuntuu olevan kovan reenin päässä. Näin kokemuksen syvällä rinta-äänellä :D
Re: Haluan kynäruiskun kerrostaloon
Lähetetty: Ke 16.09.2015 02:26
Kirjoittaja mv40k2
Ok, kiitti infosta että tuo Bilteman kompura vois olla riittävän hiljainen aloituskompuraksi. Yöruiskuttelut täytyy sitten unohtaa ainakin alkuun. Ainahan voi perustella silent-mallin hankkimista jos tulee nalkutusta.