Sivu 1/1

Sahanpurua Tampereelta? Ja kapa-levyä/foamboardia?

Lähetetty: Su 06.12.2015 22:15
Kirjoittaja THelppi
Terve kaikki!
Mistähän mahtaa Tampereella (tai lähikunnista) löytää pienoismallitarkoitukseen sopivaa sahanpurua? Koitin etsiä netistä, mutta paras tulos möi kuutioittain kyseistä tavaraa, eikä ihan niin suurelle määrälle ole tarvetta. Tavaran siivilöinti ei haittaa, eli voi olla vähän epämääräisempää kamaa jos sitä saa halvemmalla.
Kapa-levyä myös tarvitsen, mutta Harrasteessa on aika suolaiset hinnat, löytyykö sille vaihtoehtoista lähdettä?

Kiitos!

Teemu

Re: Sahanpurua Tampereelta? Ja kapa-levyä/foamboardia?

Lähetetty: Ti 08.12.2015 09:11
Kirjoittaja Guardsniper
Moro,

Riippuu minkälaista purua haet... mutta ainakin semmosta suht karkeaahan käytetään jyrsijöiden häkeissä eikä maksa paljon. Vai onko tuo liian karkeaa?

Re: Sahanpurua Tampereelta? Ja kapa-levyä/foamboardia?

Lähetetty: Ti 08.12.2015 15:03
Kirjoittaja THelppi
Täytyy tarkastaa, jos siitä sais vaikka edes siivilöityä vähän hienompaa talteen. Menee maastotarkoituksiin pääasiassa, ja tommosesta hienommasta olis tarkoitus tehdä värjättyjä flockeja (? menee sekasin noi termit noiden maastosilppujen kanssa :P). Lielahden K-Raudasta saa myös niiden sahauspisteeltä viedä tuota tavaraa, mut kyseessä on pääasiassa kyllästettyä puuta... mut ehkei sillä ole niin väliä.

Re: Sahanpurua Tampereelta? Ja kapa-levyä/foamboardia?

Lähetetty: Ti 22.12.2015 12:08
Kirjoittaja gaist
Kapalevyjä kannattaa kysellä möys printti- ja mainosfirmoista, osalla on valmiina varastossa ja ainakin itse saanut halvemmalla kuin Harrasteesta.