Sivu 1/1

Da Guardy boyz

Lähetetty: Pe 25.12.2015 20:43
Kirjoittaja Boreas
Eli uuden vuoden kunniaksi ajattelin tehdä pienen teema-armeija projektihärpätyksen (copyright sanalle "projektihärpätys" XD). Idea on seuraava, Romppa orkkeja löysi biologisella aseella tapetun IG regimentin kamat, bossi hengitti hiukan liikaa paikalla vielä leijunutta kaasua ja kuvittelee nyt olevansa "Guardy boy kernul". Alustavasti varmaan kokoan armeijan ihan kokoamisen ja konvauksen riemusta mutta tunnen itseni sen verran hyvin että ennemmin tai myöhemmin nuat näkyvät myös kenturalla. Eli kysymys on seuraava: IG käyttää artilleria, tankkeja, ehkä titaaneja, sekä paljon jalkaväkeä. Eli tarvitsen ehdotuksia mitä yksiköitä käyttää.
Unohtakaa turnauskelpoisuus, tämä lista on tarkoitus olla teema-armeija jolla mennään heittämään noppaa. Kivaa toki on jos niitä noppia saa heitellä enemmän kuin yhden vuoron.

Kernul. IG:tä kun ollaan olevinaan niin ampuva armeija on kysymyksessä, eli myös ampuva HQ. Mitä HQ:ta tähän voisi ottaa? Warboss shiny shootalla? Vai olisiko KFF big mek parempi? Tyyppi luulee olevansa kenraali eli jos korjaajia tarvitaan niin ne hommataan erikseen. Tämä heppu roikkuu Guardy boyzien mukana ja roiskii pyssyllä.

Guardy boyzeja tulee yksi täysi shoota boy squadi (jos noppaa halajaa heitellä niin 30 shootaa on aika hyvä aloitus, mielestäni.)

"Consgitzejä" (gretchin on orkkia huonompi aivan kuin conscript on guardsmania alempi) varmaan tulee täyttämään loput troopit.

Looted wagonin hommaan ihan rakentamisen ilosta joten kyllä sen kentälle pitää päästä.

Tuleeko kenellekkään mieleen mitään muuta tähän orky IG parodiaan? Ampuvia nobeja ogryneja esittämään? Ehdotuksia kuunnellaan, eikä tarvitse olla turnaustehokasta.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Pe 25.12.2015 20:54
Kirjoittaja Heretic
Killa kanit menee sentineleinä. Valkyrian voi konffata olemaan örkkimäinen. Miksei olisi warbossi tankin kyydissä? Koska company command squad on aika kökkö, eikä se officer pahemmin ammu.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Pe 25.12.2015 21:24
Kirjoittaja Boreas
Oma eka mielikuva IG kessusta on joukkojen keskellä molottamassa täydeltä kurkkua, joten siksi mietin ukkoa jalkasquadiin.Fakta on myös että vaikka heppu luulee olevansa IG kessu niin tietty orkkilogiikka pistää läpi, eli bossin pitää olla killy. Toki sen voi lykätä vaikka siihen looted tankkin (niissä taisi olla transport capacity ja fire pointit jos niihin ottaa ard casen).

Ideat oli hyviä, kan/sentinelit ei käynyt mielessäkään ennen kuin ehdotit. Jos ottaa valkyrian niin mikä orkkikone se voisi olla? Ja viimoisena, lisää ideoita otetaan vastaan. Tykistö loistaa poissaolollaan vielä.

Ja jos ei vielä selväksi tullut niin orkki kirjalla tätä olisin toteuttamassa.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ti 29.12.2015 00:48
Kirjoittaja Barricade
Etkä ole, vaan Unboundina. Valkyria Valkyriana, lastaat kyytiin Gretchineiltä näyttäviä AM-veteraaneja. Toinen lentokone vois olla kans konffattu Valkyria mutta Doom Scythen säännöillä. Käytät Killa Kaneja Sentinelien modeleilla ja Dreadnoughtien säännöillä.. Ja Stompa titaaniksi Wraithknightin säännöillä!

Hämäät vastustajaa niinku sun orkitki. Ihan pelin hengessä, luovuus kukkii jne.

Panostaisin aika paljo örkkien artilleryyn. Ostat vaikka kenttätykkien pienoismalleja ja örkeistät ne. Ja niille saa Gets Hotin, mikä on tietysti parhautta.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ti 29.12.2015 15:41
Kirjoittaja Boreas
Juu artillery nyt on MUST tuolle armeijalle. Örkien patteristot on 1-5 kokoisia eli joku kaksi täyttä patteria voisi olla hyvä niin varmasti osutaan omiin. Örkkien tekki toki mahdollistaa senkin että kyhään semmoisen artikan kasaan vaikka kotoa löytyvästä pahvista. Muutama styrox pallo ja vieteri piipun päähän näyttää jo aikas örkiltä. Ja ehdottomasti niitä gets hot versioita! Eihän örkkilista ole mitään jos joku oma ase ei kajahda naamalle!

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ti 29.12.2015 17:36
Kirjoittaja Meganiikko
Jos ajattelee että menee ihan OIKEASTI örkkiasenteella, niin ottaa kunnolla örkki-allysekamelskaa.

Ihan turha etsiä warbossia AM'n HQ'sta, sieltä ei sitä löydy. Sen sijaat otat Space Mariineilta Chapter Masterin termispanssarissa ja tuplafisteillä (=claweilla) tai vastaavilla.

Muutenkin Armies of Imperium on niin laaja-alainen käsite, ja menevät keskenään sekaisin kuin sekahedelmäsoppa että ei mitään huolta niiden sekoituksesta. Vielä jos pelaa Unboundia niin ei edes tarvitse ottaa "turhia" filleri-unitteja vaan voi keskittyä örkkimäisyyden ytimeen. Flakka-dakka Hydra, etc etc

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ke 30.12.2015 00:37
Kirjoittaja Heretic
Sehän nyt meinas örkkikirjalla pelata, niin ei sinne kannata smmää tunkea

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ke 30.12.2015 02:02
Kirjoittaja Meganiikko
Juu

Toisaalta, jos kyseessä on IG+Orks juttu, ja ei haittaa unbound, niin eikai se pahemmin haittaa vaikka sotkee muutakin sekaan? Lähinnä siis sääntötekniseltä suunnalta, ei lookilta tai herranpieksut, lorelta?

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Ke 30.12.2015 17:15
Kirjoittaja Barricade
116 kirjoitti: Ihan turha etsiä warbossia AM'n HQ'sta, sieltä ei sitä löydy. Sen sijaat otat Space Mariineilta Chapter Masterin termispanssarissa ja tuplafisteillä (=claweilla) tai vastaavilla.
+1

Yks mitä mietin tossa eilen illallla oli Ork Kommandot.. Siis ei semmoset ampuvat höpöhöpöt vaan IG-bitseillä maustetut örkit jotka käyttäis Genestealer-sääntöjä! Ne olis cool ja sopis imo pirun hyvin örkkimentaliteettiin jne. Tai Flayed Onet, tietty kans, sais vähä erilaista otetta.

Vois toimia tosi jees ihan IG kirjalla jossa on örkkien ja SM ja mahdollisesti jotain muuta (Stompa Wraithknightit, come on, ei oo coolimpaa) codexia mausteena.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: To 31.12.2015 02:26
Kirjoittaja Meganiikko
Barricade kirjoitti: Vois toimia tosi jees ihan IG kirjalla jossa on örkkien ja SM ja mahdollisesti jotain muuta (Stompa Wraithknightit, come on, ei oo coolimpaa) codexia mausteena.
Stompat pitää varustaa hyppykepeillä jotta saadaan mallinnettua jump gargantulan creature-sääntö!

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: To 31.12.2015 16:35
Kirjoittaja Boreas
116 kirjoitti:Juu

Toisaalta, jos kyseessä on IG+Orks juttu, ja ei haittaa unbound, niin eikai se pahemmin haittaa vaikka sotkee muutakin sekaan? Lähinnä siis sääntötekniseltä suunnalta, ei lookilta tai herranpieksut, lorelta?
siis kyseessä on puhtaat örkit joita pelataan shooty armeijana hiukan IG tyyliin. Ampuvat örkit loppu on fluffia ja mieluusti nyt boundina.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: To 31.12.2015 17:03
Kirjoittaja Meganiikko
aa niinpäin juu. Ajattelin että IG+ örkit modellit mashuppia ja pelataan IG'n säännöillä.

Forgelta löytyy muuten aika paljon lisäsääntöjä ja vaikka minkälaista laitetta. Kannattaa katsella, siellä on juttuja jotka ei kaukana ole kaartin jutuista (esim chinork-helikopteri on melko pitkälti open topped valkyrie ja niin edelleen)

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: To 31.12.2015 17:34
Kirjoittaja Boreas
Noita laitteita on tullut kyllä kuolattua muutaman sisämeren verran, eritoten tuota kill blastaa (oletan sen olevan se jolla on isompi tykki) ihan ulkonäön vuoksi. Säännöllisesti en tiedä forgelta mitään. Ja on siellä paljon muutakin hienoa. Hinnat vaan pitää jalat maassa mutta pitää tosiaan miettiä. Olisko kenelläkään mitää niistä mek guneista sanottavaa? Mega blastaa mietein, toisaalta lobba voi ampua sokkona...hmm....

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Pe 08.01.2016 14:11
Kirjoittaja Zodfrey
Kuten itsekin jo sanoit, Shoota Nobit vois olla aika kivoja Ogryneita. Hommaat tai konvertoit Ogryneiden Ripper Guneja joita pelaat normishootien säännöillä. Tai Twin-Linked Shootina.
Mek Guneiksi vaan kasa Kannoneita. Kiva väsätä noita itse tai sitten konvertoit jostakin. Viisi Toughness 7 missile launcheria, 90 pojoa. Esim tämän jampan konvaukset hieman IG tyylisiä, joissa kuitenkin sopivan low-tech fiilis örkeille.

http://www.40konline.com/index.php?topic=223329.0

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Su 10.01.2016 00:18
Kirjoittaja Heretic
Kaikki perusnobit comissaareiksi! Kromleachin bitzejä niin tullee sitä tyyliä. Jos commandoja teet niin IG-veteraanien tyyliin camocloakit.

ED: piiskoja käteen nobeille, niin johan on neukkutyylistä astraa.

Re: Da Guardy boyz

Lähetetty: Su 10.01.2016 21:12
Kirjoittaja Boreas
Zodfrey kirjoitti:Kuten itsekin jo sanoit, Shoota Nobit vois olla aika kivoja Ogryneita. Hommaat tai konvertoit Ogryneiden Ripper Guneja joita pelaat normishootien säännöillä. Tai Twin-Linked Shootina.
Juu pakko ne on twinkata. Re-rollit tietää enemmän noppien viskomista.
Heretic kirjoitti:Kaikki perusnobit comissaareiksi! Kromleachin bitzejä niin tullee sitä tyyliä. Jos commandoja teet niin IG-veteraanien tyyliin camocloakit.

ED: piiskoja käteen nobeille, niin johan on neukkutyylistä astraa.
Juuh lätsät nobeille totta kai! Piiska tuntuu sen verran "ämmältä", että tyydyn klawiin ja "blammaan" (slugga).