Sivu 1/2
Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 14:36
Kirjoittaja Oskari
Tänne vaan sitten hakemuksia laittamaan. Nyt olisi tilaisuus päästä ihan itse tekemään asioita. Mää ainakin aion laittaa tonne hakemuksen, ihan sama kuinka käy.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 17:21
Kirjoittaja The Captain
At Games Workshop we are looking for people who will do their best to understand the needs of the company and to put those needs first when they are at work. Because of this we believe that what you are like, hence the attitude you show to work and the way you choose to behave is even more important than your skills or experience.
Eiköhän se ollut siinä.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 18:12
Kirjoittaja Snowtrooper
Rivien välistä luettua se perinteinen, eli kun käsketään hypätä niin pitää olla jo tulossa ilmasta alas ja pyytää anteeksi, ettei hypännyt tarpeeksi korkealle.
Luonnollisesti kokonaispakettiin kuulunee myös laitossiivoojan palkka ja työehdot, koska tärkeintähän on saada työskennellä ihan GW:llä.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 18:17
Kirjoittaja Dolmot
Tärkeintä on päästä kirjoittamaan omat sääntönsä GW-peliin. Siitä riemusta moni voisi vaikka maksaa itse.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 18:20
Kirjoittaja smaxx
Pääsisinköhän mä nyt ajamaan läpi sen "True Mightiness of Figure" -säännön GW:lle, muahhaaa... Ei tarteta mitään statteja habaan ja tuffiin, vaan kattotaan, että jos lyöjä on vahvemman näkönen niin se satuttaa pienelläkin noppalukemalla, ja jos se on vähän tyhmän tai hitaan näkönen niin pitää heittää hyvin että yleensäkin osuu. Sais niitä AoS sääntöjäkin puristettua tiiviimmiksi.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 19:18
Kirjoittaja tneva82
Dolmot kirjoitti:Tärkeintä on päästä kirjoittamaan omat sääntönsä GW-peliin. Siitä riemusta moni voisi vaikka maksaa itse.
Paitsi että vapautta sääntöjen tekemiseen ei paljoa ole.
Parhaat ovat jo lähteneet ja ilmeisesti jäljellä olevienkin motivaatio kuulemma aika matalalla. Mikä ei ole ihme. Kädet sidottuja, palkka tuskin korkea ja ei ole pitkään aikaan nousemassakaan(osana GW:n säästökuuria) ja paikka tuskin kaikkein vakaimpia...
Ei kuulosta työltä jonka puolesta olisin valmis itse muuttamaan englantia. Joutuisinkohan ottamaan palkanlaskun tuosta?
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 20:04
Kirjoittaja marke
..Ja ennen kaikkea on paljon helpompaa jatkaa palstoilla länkytystä, kuin edes harkita käyttävänsä tilaisuutta vaikuttaa asioihin.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 20:08
Kirjoittaja Mysterous
marke kirjoitti:..Ja ennen kaikkea on paljon helpompaa jatkaa palstoilla länkytystä, kuin edes harkita käyttävänsä tilaisuutta vaikuttaa asioihin.
Miksipä sitä nousisin uppoavaan laivaan :^) ?
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 20:45
Kirjoittaja Mazikainen
Jonkun pitäs hakea tuonne ihan vaan sen takia että voidaan porukassa naureskella rekrytointiprosessia
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 21:01
Kirjoittaja smaxx
Mazikainen kirjoitti:Jonkun pitäs hakea tuonne ihan vaan sen takia että voidaan porukassa naureskella rekrytointiprosessia
Joo :
- "Well, we don't know, maybe You are good and maybe not for us"
- "Let's throw a dice, on 4+ You are exactly our guy !"
- "Hey if I make sounds like a galloping horse, would it help ?"
- "Sure man, now it's 3+ "
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 21:19
Kirjoittaja finmirage
sotavasaraa lukiessa tulee semmoinen vaikutelma, että jengi keskimäärin osaa tosi hyvin suunnitella pelejä ja tietää kaiken säännöistä, mutta asenne on täysin **ska. Siis totaalisesti sellaiset ominaisuudet ja taidot, joita eivät ole hakemassa. Mulla taas ei ole mitään käryä sääntösuunnittelusta, mutta asenne on aivan huippuhyvä. Varma paikkako siis?
Jos haen, pääsen ja suunnittelen abysmaalisen surkeat säännöt vaikkapa 40kn uuteen edikkaan (hyvällä can do asenteella tottakai), niin subventoitteko minua porukalla vaikkapa 3000€/kk?
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: To 21.01.2016 21:25
Kirjoittaja finmirage
The Captain kirjoitti:At Games Workshop we are looking for people who will do their best to understand the needs of the company and to put those needs first when they are at work. Because of this we believe that what you are like, hence the attitude you show to work and the way you choose to behave is even more important than your skills or experience.
Eiköhän se ollut siinä.
Mun mielestä toi on itse asiassa ihan fiksua. Kokemuksella ja taidoilla ei tee mitään, jos asenne on väärä. Hyvällä asenteella tekee jotain, vaikka ei niin paljon osaiskaan. Kysy keneltä vain, joka on joskus palkannut ihmisiä töihin.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 08:04
Kirjoittaja tneva82
marke kirjoitti:..Ja ennen kaikkea on paljon helpompaa jatkaa palstoilla länkytystä, kuin edes harkita käyttävänsä tilaisuutta vaikuttaa asioihin.
Vaan kun kuka tahansa tuohon pääseekään EI pysty vaikuttamaan asioihin. Ohjenuorat tulee ylhäältä. Menet vastakkain päättämällä korjata asioita jotka mielestäsi on pielessä=asenteesi on pielessä=potkut.
Kuka on niin idiootti että ottaisi palkanalennuksen muuttaakseen ulkomaille "vaikuttaakseen asioihin" kun tietää että jos yrittää vaikuttaa asioihin päätyy työttömäksi alta aikayksikön?
Jos haluaa vaikuttaa GW pelien laatuun mikä tahansa muu paikka paitsi GW on siihen parempi paikka :)
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 08:27
Kirjoittaja Vader
tneva82 kirjoitti:Kuka on niin idiootti että ottaisi palkanalennuksen muuttaakseen ulkomaille "vaikuttaakseen asioihin" kun tietää että jos yrittää vaikuttaa asioihin päätyy työttömäksi alta aikayksikön?
Vaikka joku valmiiksi työtön?
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 09:08
Kirjoittaja ile
tneva82 kirjoitti:Vaan kun kuka tahansa tuohon pääseekään EI pysty vaikuttamaan asioihin. Ohjenuorat tulee ylhäältä.
Kuka on niin naiivi, että luulee heti sisään päästessään saavansa vaikuttaa joihinkin isoihin asioihin? Kuka luulee saavansa duunin, jossa ohjenuorat eivät tule ylhäältä? Ihan uskomatonta scheissea tämä tnevailu.
Isossa firmassa uudet duunit lähtee jostakin alempaa. Sitten, kun on integroitunut ja on näyttöjä, voi saada vastuita ja vapauksia. Ja siihen integraatioon vaikuttaa se asenne, jota GW tuossa peräänkuuluttaa. Aika selvä kuvio.
Kahden-viiden vuoden kuluttua GW:lla
voi olla joku siedettävänä pidetty peli, tai sitten ei.
Jos on siedettävä peli,
niin sen tekijä on skenessä kohtuu iso nimi. Haluutko sä olla se nimi? Sitähän ne tässä peräänkuuluttaa. Mitään tuskin tapahtuu tai näkyy alta kahden-viiden vuoden.
-ile
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 09:14
Kirjoittaja Mazikainen
Jos maine pelisuunnittelijana kiinnostaa niin huomattavasti paremmat saumat saada sitä on kehittää sääntöjä indienä ja jakaa niitä verkossa ilmaiseksi. Toki se että niin saa nimeä edellyttää että osaa tehdä _hyviä_ sääntöjä ja saa ne pitchattua läpi jossain TMP:llä :)
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 12:12
Kirjoittaja Draike
Mulla ei toi application linkki toimi kahdella eri selaimella, samaa ongelmaa kellään?
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 12:18
Kirjoittaja Lucidus
Totta kai yhtiön etu täytyy olla ensimmäisenä, aivan kuten muissakin työpaikoissa. Mutta ei riitä että osaa pelata gw:n pelejä, täytyy osata myös pelata yhtiön (yrityskulttuurin) säännöillä jos aikoo saada jotain aikaan. Eikä hyvistä ihmissuhdetaidoista (muiden vakuuttaminen) ole haittaa.
Ei kannata perustella sääntömuokkausta sillä miten se tekisi pelistä paremman vaan sillä miten se vahvistaisi gw:n asemaa ja toisi lisää rahaa taloon. Ehkä on mahdollista saada sekä gw että pelaajat tyytyväisiksi.
Yksin ei sääntöjä tehdä vaan tuossa annetaan ehkä tiukat raamit
You will need to collaborate with the other members of the Citadel Rules team, the Background Writers and the Product Developers to get clear on what the rules need to do, then write exciting, innovative rules that accomplish that.
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 14:05
Kirjoittaja shiwan
Tämä klausuuli yhteistyöstä typerysten kanssa käytännössä takaa homman kaatumisen pelin edun näkökulmasta.
Product Developer: "Sen pitää olla rikkinäistä."
Täyspäinen Suunnittelija: " Ok, no, jos torppaan siihen tuollaisen pistehintalapun niin se myy fluffittajille ja niille jotka haluaa figun muuten vaan, mutta muuten se tuskin menee kaupaksi."
PD: "Ei vaan siis parempi kuin missä on mitään järkeä."
TS: "Tuota, silloinhan siinä ei ole mitään järkeä..."
PD: "Silloin se myy!"
TS: "Joo siis varmaan ne kaikki maailman viis keräilijää haluaa sen mutta millainen idiootti se pelaaja on joka lähtee tohon kelkkaan mukaan?"
PD: "Ootko kauankin sitten viimeksi kattonu tota meidän asiakaskuntaa? Niille nyt menee läpi mikä vaan, eivät raukat osaa/halua vaatia mitään järkevää ton meidän viimeisen asiakaskyselytutkimuksen mukaan joten anna mennä vaan!"
TS: "Hyvä pointti. Eiks silti olis fiksumpaa tehdä tasaisesti hyviä julkaisuja kuin vetää homma joka kerta överiksi jompaan kumpaan suuntaan?"
PD: "Tee nyt vaan mitä sanotaan."
TS: "Roger sille. Siitä kyselytutkimuksesta vielä, mikä sen otos oli? Ihan sillä kyselen kun harrastajia on aika laajalti jne."
PD: "Yksi."
TS: "Yksi?!? Kai sitä nyt sitten kysyttiin edes joltain joka tietää jotain?"
PD: "Joo, käytiin tossa naapurissa puistossa kysymässä spurgulta sen mielipiteitä pelistä, kehityssuunnasta jne. ja pyydettiin ehdotuksia parannuksiksi. Ei me siitä sen jurrisesta mokelluksesta oikein selvää saatu, mutta päätettiin luottaa siihen että sen mielestä kaikki on täydellistä. Kunnon asiantuntija!"
TS: "No mut, jos ei mitään muuta niin ihan kaikki tän firman linjavedot selittyi viimeisen 20 vuoden ajalta kerralla. Tuutko tänne ikkunan viereen, haluan näyttää sulle jotain."
PD: "No?"
TS: "Katsos kun mä olen nyt tässä hommassa vähän niin kuin tien risteyksessä, valintojen edessä. Pitää valita autanko tätä firmaa vai itseäni."
PD: "Tottahan toki autat firmaa!"
TS: "Mieli kyllä tekis, oikein todemman teolla. Tässä on vaan yksi pieni ongelma. Olihan se muuten niin, että sulle kuului myös toi asiakasrajapinnan tiedustelu yms.?"
PD: "Joo, kuuluu asiakastyytyväisyyshommat mulle. Ai, mikä ongelma?"
TS: "No, jos mä nyt päätän auttaa firmaa niin se tarkoittaisi nyt sitä, että kippaan sut tästä ikkunasta kadulle ja käyn lahtaamassa ihan jokaisen sun horinoitas kuuntelevan isokenkäisen ennen kuin ehdit lässähtää tonttiin. Kuitenkin, koska tykkään näistä mun omista vaatteista enemmän kuin vankilan kledjuista niin päätän nyt vaan kävellä horisonttiin. Moro!"
PD: "Jahas, taas kävi näin. Hei sihteeri!"
Sihteeri: "Kutsuit?"
PD: "Seuraava voi tulla."
S: "Seuraavaksi vuorossa hakija vuoronumerolla #3858!"
3858: "Screeee!" *heittää projektiilin
S: "Tää sun hakija on kakkaa viskova simpanssi."
PD: "Täydellistä! Palkataan se heti!"
Re: Games Workshop etsii pelisuunnittelijaa
Lähetetty: Pe 22.01.2016 14:18
Kirjoittaja Mysterous
shiwan kirjoitti:viimeisen asiakaskyselytutkimuksen mukaan
Rikkoi immersion, lopetin lukemisen.