Sivu 1/1

Mordheim skaven kysymys

Lähetetty: La 05.07.2003 18:49
Kirjoittaja Timorion
Tuli viime kampanjassa asia esille. Elikkäs skaveneitten Art Of Silent Death skilli, aiheuttaako myös ampumisessa kriittisen osuman heitolla 5-6?

Kavereitten kanssa tuli kinaa siitä sanamuodosta "In addition" eli kaiken hyvän lähitaistelukaman lisäksi se kriittisbonus tulisi myös ampumiseen. Mutta onko kenelläkään tietoa "virallisesta" kannasta eli erratoista tai Q&A:sta? Tai miten olette itse kyseinen skillin ymmärtäneet?

Lähetetty: Ma 07.07.2003 12:41
Kirjoittaja Druzhina Captain
Jos luet uudestaan skillin kuvauksen, niin huomaat, että siellä puhutaan tappelemisesta paljain käsin (käpälin) (s.95: "...mastered the deadly art of open-hand fighting..."). Jäljempänä myös puhutaan "hand-to-hand" taisteluista. Tuo on ehdottomasti vain lähitaistelun taito, eikä vaikuta kantama-aseen suoritukseen ollenkaan. Rotta oppii käyttämään kynsiä, niin että ne ovat yhtä vaaralliset kuin oikeat aseet, lisäksi rotta oppii iskemään niitä elintärkeisiin kohtiin, jolloin se aiheuttaa helpommin kriittisen osiman.

Lähetetty: Ma 07.07.2003 21:15
Kirjoittaja Timorion
Joo olen minä sen koko kuvauksen lukenut ihan useampaan kertaan. Mutta kun siinä sanotaan että "when rolling to wound"... :roll: :roll:
Nojoo, noin se varmaan on, no ehkä minä pärjään vaikka se on vaan lähitappeluun.

Lähetetty: Ti 22.07.2003 03:02
Kirjoittaja paavo3
Captain, voitko quitea kohdan joka mielestäsi varmistaa että tämä on vain lähitaistelutaito? Ja kokonaisuudessaan kiitos ilman pätkimistä.

Lähetetty: Ti 22.07.2003 11:35
Kirjoittaja xxxxxxx
Mordheim, s. 93 kirjoitti:The Skaven has patiently mastered the deadly art of open-hand fighting, as taught by the mystics of Cathay in the temples of the far East. In hand-to-hand combat, the Skaven can fight with his bare paws without any penalties and counts as having two hand weapons.
Siis ainakin tämän pätkän perusteella se on vain lähitaistelukyky, vaikka siinä lukeekin että
Mordheim, s. 93 kirjoitti:In addition, a Skaven hero with this skill...

Lähetetty: Ti 22.07.2003 11:52
Kirjoittaja jullevi
Jypermään! kirjoitti:PS. Onko tämä miten vakavaa tekijänoikeuslain rikkomista?
Ei, koska sääntölainaus on vakuuttavan vastauksen kannalta tarpeellinen. Adeptus moderatus ei hirtä sinua :D

Lähetetty: Ti 22.07.2003 18:08
Kirjoittaja paavo3
The Skaven has patiently mastered the deadly art of open-hand fighting, as taught by the mystics of Cathay in the temples of far East. In hand-to-hand combat, the Skaven can fight with his bare paws without any penalties and counts as having two weapons.
Eihän tässä tekstissä missään sanota että critical hitit bonus toimii vain lähitaistelussa. Se että henkilö voi LÄHITAISTELUSSA käyttää molempia käsiään ilman aseita ilman miinuksia lisäten vielä yhden hyökkäyksen ei tarkoita etteikö critical hit bonus tulisi myös ampumiseen tai jos vaikka lähitaistelisi aseiden eikä paljaiden käsien kanssa. Lause käännettynä: Lisäksi skaven sankari jolla on tämä kyky aiheuttaa kriittisen osuman haavoitusheitoilla 5-6, 6 sijaan. Jälleen ei mitään mainintaa VAIN lähitaistelusta tai muistakaan ehdoista.

Jos väitöksesi perustuu lihavoimaasi kohtaan (Lähitaistelussa skaven voi taistella paljain tassuin ilman mitään haittoja ja lasketaan käyttävänsä kahta asetta.) ei siinä ole edes järkeä, saati sitten perusteluja.

Lähetetty: Ti 22.07.2003 18:19
Kirjoittaja xxxxxxx
Jypermään! kirjoitti:
Mordheim, s. 93 kirjoitti:...In hand-to-hand combat, the Skaven can fight with his bare paws...
Siis ainakin tämän pätkän perusteella se on vain lähitaistelukyky, vaikka siinä lukeekin että
Mordheim, s. 93 kirjoitti:In addition, a Skaven hero with this skill will cause a critical hit on To Wound roll of 5-6 instead of just 6. This skill may be used...

Lähetetty: Ti 22.07.2003 23:48
Kirjoittaja paavo3
Ensinnäkin, en tiedä kuinka paljon oot joutunut taisteleen GW:n sääntökyhäelmien kanssa Jypermään, mutta viestistäsi päätellen et hirveästi mordheimia enempää joka on sentään yksi selvimmistä opuksista (suomalaisen tekemänä tietenkin), joten et välttämättä voi tietää kuinka sanatarkasti ne tulee ottaa. Minkään warbandin erikoiskyvyt eivät selvästi ole merkitty 'shooting' 'combat' 'strenght' jne. vaan niissä on usein moniin erilaisiin kohtiin sopivia kykyjä, mutta 'art of silent death' ilman virallisia päivityksiä antaa henkilölle kyvyn saada aikaan kriittisiä osumia useammin tilanteesta riippumatta koska sen selvityksessä näin lukee, ilman rajoituksia. Lähitaisteluosuuteen siittä kuuluu käsitaistelu ilman miinuksia ja +1 attackilla, jota voi käyttää myös tappelu kynsien kanssa. Mordheimissa on hyvin selvästi jopa muutenkin ilmiselvissä kohdissa ilmoitettu jos asia on rajattu vain lähitaisteluun tai ampumiseen joten miksi tässä kyvyssä ei olisi mainittu jos kyky rajoittuisi vain lähitaisteluun, esimerkkeinä Possessed tai mutant mutaatio 'extra arm': The mutant may use any single-handed weapon in the extra arm, giving him +1 attack when fightning in hand-to-hand combat. Kaikkihan tietävät etteivät attackit vaikuta muualla kuin lähitaistelussa ja silti se on mainittu. Muina esimerkkeinä (joita en jaksa kopioida) todistaakseni ettei tämä ole vain yksittäistapaus: Sign of Sigmar, Mighty Blow, Resilient. Eritoten huomioi Strike to injure ja Web of steel jotka antavat samantapaisen edun ja niissä mainitaan että etua ei saa muuta kuin lähitaistelussa. Tämänkään jälkeen ei ole pakko uskoa, ja voin olla väärässäkin mutta toistaseksi ilman virallisia muutoksia kyvyn selityksen mukaan sankari onnistuu kriittisessä iskussa 5-6 tilanteesta riippumatta.

Lähetetty: Ke 23.07.2003 10:03
Kirjoittaja xxxxxxx
No, uskotaan, uskotaan. Tämä on sitten varmaan harvinaisen selvä juttu :roll:

Lähetetty: Ke 23.07.2003 17:34
Kirjoittaja paavo3
Tuli ilmeisesti fanatisoitua hieman liikaa.

Lähetetty: Ke 23.07.2003 20:59
Kirjoittaja Druzhina Captain
paavo3 kirjoitti:Tämänkään jälkeen ei ole pakko uskoa, ja voin olla väärässäkin mutta toistaseksi ilman virallisia muutoksia kyvyn selityksen mukaan sankari onnistuu kriittisessä iskussa 5-6 tilanteesta riippumatta.
Kysyin asiasta Mordheim Yahoo ryhmässä, jossa on mm. kaverit jotka suunnittelivat ja jatkokehittivät peliä, ja sain vastauksen että kyseinen taito rajoittuu vain lähitaisteluun. Perusteluna on se, että kyseistä taitoa osaava rotta on harjoitellut paljain kynsin taistelua (lainaus sääntökirjasta "The Skaven has patiently mastered the deadly art of open-hand fighting"), jonka ansiosta se on kehittänyt taitonsa niin, että se pystyy paljain kynsin lyömään yhtä terävästi kuin miekalla. Samalla se kehitti sitä taitoa niin, että se pystyy osumaan vastustajan heikompaan kohtaan, jolloin se aiheuttaa kriittistä osumaa (critical hit) heiton tuloksella 5-6.

Mitä tässä haluan painottaa on, että se on nimenoman rotan kynsien käytön taito ("open-hand fighting"), jolloin se ei voi missään nimessä ulottua ampuma-aseisiin.

Ymmärrän paavon perusteluja, mutta täytyy muistaa, että sääntöjä kirjoittivat tavalliset ihmiset, joiden mielestä jotkut asiat ovat itsestäänselvyyksiä. Ja siinä voi käydä näin, että nämä asiat eivät olekaan itsestäänselvyyksiä toisten mielestä.

Lähetetty: To 24.07.2003 17:33
Kirjoittaja Triac
Kyseisen taidon ja sääntöjen hengen mukaan tuo 5-6 bonus toimii vain lähitaistelussa vaikka siinä sitä ei erikseen mainita. Jos haluaa viilata sääntöjä millin tarkkuudella niin siitä vaan, järkeä saa ja pitää silti käyttää.

Aina on kuitenkin kotisäännöt.