Sivu 1/1

Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 09:30
Kirjoittaja Tanan
PP:n tiputtelee theme forceja oikein urakalla. Mitkä on fiilikset?

Sanomattakin lienee selvää, että kääpiöiden Hammer Strike tulee olemaan kovassa testauksessa lähiaikoina!

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 10:05
Kirjoittaja Prkl
Omista faktioista:

Rhulic theme on hyvä. Omaan Ossrum-listaan sain lisättyä yhden gunnerin ja Hernen ja Jonnen edelliseen versioon verrattuna. Isoin tappio on Reinholdtin menetys, mikä tekee stealthinapeista ärsyttäviä. Ehkä pitäisi lisätä spraypupujen osuutta farmista. Ne kuitenkin ignoraavat stealthiä.

Circle theme on hyvä. Osin jopa hieman rikki. Death wolvesit aloituscorpseilla etenkin. Tosi moni itkee tästä tieristä, mutta näen paljon potentiaalia. Circle ei ole innostanut viime aikoina hirveästi yksipuolisuutensa vuoksi, mutta tämä teema innostaisi kokeilemaan jotain erilaista. Mulla oli Graylelista, joka upposi tähän samantien, wilder piti vaan ottaa pois. 60 pinnaa Tharneja, death wolvesit täyteencorpseja ja 11 ilmaista pinnaa GO!

Cryx theme on vähemmän hyvä. Revenantit sai lisää rekursiota ja ilmaisia pisteitä. Revenantit sinänsä voisivat olla ihan OK, tossa teemassa saa helposti rekursoitua 12 nappia vuorossa, jotka saa melkein kaikki vielä hyökätä. Tästä voi joku aidosti saada vahvankin, mutta isompana ongelmana on todella paha rajoittuneisuus. Tässä on battlegroupin ulkopuolella vain kahdeksan eri valintaa ja työkalut puuttuu. Armoriin ainoa ratkaisu on battlegroup ja ja ja... ei kyllä oikein innosta, vaikka tässäkin on aidosti potentiaalia. En tule itse koskemaan.

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 15:52
Kirjoittaja AssMuster
Convergencen teema vaikuttaa aika hyvältä. Pelattavat listat pysyy käytännössä samanlaisina, mutta saa paljon ilmaisia shield guard servitoreita. Myös depoalueen laajennus on kiva lisä.

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 15:59
Kirjoittaja GreenMeanie
Käpsät: Miks pupujen spämmäämisest piti tehä viel parempaa?

Khador: Winter Guardit ja jakit onneks sai buffia. Ei saa behemothii, reinholdttii ja ragmanii mut aika hurjat bonukset. Tuskin maltan odottaa pSorsaa joka tulee fiittaan koko armeijan ja sit sac pawnaa vieressään oleviin kärryihi. Tai B3 joka saccaa 3'' sisäl olevien winter guardien lisäks Joeen joka saccaa muihi winterguardeihi.

Cygnar: Min+Max Stormlancet, Laddermore, Junnu+Firefly ja Squire antaa sulle 9p alennusta. Aika rankalta tuntuu rajotukset. Onneks voit tehä loppulistan mistä vaan jakkuleista ja toki myös arlanin saa mukaan.

Menoth: Ei ihan niin överi ku edelliset mut Amon yms. listojahan voi näköjään pelaa sellasenaan (tai ottaa ambushaavat tyttäret) ja pitää kuoroo ja vassaleita girdedissä.

Ret: Sentinelit ei oo shyeel juttui mut onneks saat retrin muutenki hyvät jakit kaikel jakkisupportil sylystä unohtamatta.

CoC: En tiä ketä kiinnostaa. Joonas on intsinä mut se nyt ois vaik cocin uudet jutut ois kuin rhinodonei.

Kaikki muut...: Oho ai sul ei oo casterei mitkä vääntää non-character jakit/pedot 110% ja sun faktion paras unitti ei saa alennuksii tierist. Pidä kivaa.

...Paitsi legioona: Luulen et tää on oikeesti ihan hyvä tieri. Oon liian innoissani et pääsen pelaa lisää neraphei et voisin kattoo asiaa yhtään objektiivisesti. Toisaalt se et Arkkienkulan jälkeen listan vaihtoehdot on maksimissaan pow 15 (Neraph OP) ja et joutuu jättämään miekkikset, typhonin, carnit ja hellmouthit kotiin on kyl aika rasittavaa. TOISAALT raptorit, strider scoutit, groteski raiderit, neraphit ja angeliukset on ihan käyttökamaa tierin ulkopuolellakin ja lisäks tykkää kaikki samoista castereista (eli powibuffeist).

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 16:03
Kirjoittaja Inexis
GreenMeanie kirjoitti: Pe 13.01.2017 15:59 CoC: En tiä ketä kiinnostaa. Joonas on intsinä mut se nyt ois vaik cocin uudet jutut ois kuin rhinodonei.
Nomutku mun rhinodoneil on nyt 346347574574567856856 shieldguardia......

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 17:39
Kirjoittaja Prkl
GreenMeanie kirjoitti: Pe 13.01.2017 15:59 Käpsät: Miks pupujen spämmäämisest piti tehä viel parempaa?
Mä en kyllä tiedä kannattaako kääpiöitä pelata silti themen ulkopuolella. Ossrum esimerkiksi tekis hemmetisti Reinholdtilla/Sylyksellä, Eiryksellä, Ayana&Holtilla... Ja bonukset sit ei oo mitään aivan tolkuttumia. Kymmenisen pinnaa (omassa listassa +6), kaks tuumaa ja whoopdidoo. Voi se olla hyvä, mut mun mielestä just oikeella tasolla teemalistaks et mietityttää et onko se paras tapa pelata.

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Pe 13.01.2017 17:59
Kirjoittaja Tanan
petskules kirjoitti: Pe 13.01.2017 17:39
GreenMeanie kirjoitti: Pe 13.01.2017 15:59 Käpsät: Miks pupujen spämmäämisest piti tehä viel parempaa?
Mä en kyllä tiedä kannattaako kääpiöitä pelata silti themen ulkopuolella. Ossrum esimerkiksi tekis hemmetisti Reinholdtilla/Sylyksellä, Eiryksellä, Ayana&Holtilla... Ja bonukset sit ei oo mitään aivan tolkuttumia. Kymmenisen pinnaa (omassa listassa +6), kaks tuumaa ja whoopdidoo. Voi se olla hyvä, mut mun mielestä just oikeella tasolla teemalistaks et mietityttää et onko se paras tapa pelata.
Kääpöiden first world probleema oli se, että puput olivat liian hyviä verrattuna muihin optioihin. Siis eivät ne muut optiot huonoja missään nimessä olleet kun niitä verrattiin muiden warmachine factioiden vastaaviin, mutta joskus heikkona hetkenä saattoi tulla fiilis, että gunnerit ja blasterit ovat vaan parempia. Teemalista poistaa tämän ikävän ongelman. Nyt kaikki kääpiövehkeet ovat yhtä tasapainoisia kuin puput.

Re: Theme forcet?

Lähetetty: Ke 18.01.2017 17:47
Kirjoittaja demel
Toi Storm-Theme Cygnarille sopii muutamille (vähiten pelatuille) castereille kuten Haley2, Caine2, Stryker2-3, Nemo1-2-3, ja tietty Constanza Blaise!!

Kyl se Ragmanin, Lanyssan ja Piperin puuttuminen tuntuu, mutta kyl se +9pinnaa on aika kiva lisä. Mua vaan harmittaa että omistan vain 1 unitin Stormlanceja.