Sivu 1/1

Juustoisuus

Lähetetty: Ti 08.07.2003 18:29
Kirjoittaja Decrepify
Hoo otin suoraan gw:n foorumeilta, halusin tän tännekkin.

Näin lasket kuinka juusto sun armeija on:
joo mun englannista kääntö ei ole maailman parhaimpia.

"(2xR+S + M/100 + 2xC + B/10 + W) / (ZxP/1000) = juustoisuus
R = raret
S = speciaalit
M = magic itemeitten pisteet
C = characterit (herot yms.)
B = black powder troopit (ei artirellyä, mutta esim. skaveneitten jezzailit)
W = sotakoneet
Z = core choiset
P = armeijan pistemäärä
jos juustoisuus>2, se on todella juusto

Lähetetty: Ti 08.07.2003 19:13
Kirjoittaja Dolmot
Kyseessähän on tietysti lähinnä kevyt hupitesti. Esimerkiksi kaaosarmeijassa saa latoa kaikki slotit täyteen ihan mitä hyvänsä (sotakoneita ja blackpowderia ei omista listoista löydy), kunhan vain suostuu pitkin hampain ottamaan 4-5 corea. Chariotit ja chosen knightit käyvät paremman puutteessa. Örkeillä sama homma, kunhan ottaa vaikkapa fanatic platformeja, sus'poikia ja snotling basen. Noin 500 pisteen core mahdollistaa ihan mitä vain.

Muiden slottipohjaisten comppikaavojen tavoin osa armeijoista luistelee automaagisesti läpi. Haltiat ottavat tyypillisesti raskaimmin selkäänsä, koska core unitit syövät kohtuuttomasti pisteitä pienelläkin slottimäärällä. Kaavat tahtovat olla korkeintaan etäisesti suuntaa-antavia, koska yksiköiden teho tai fluffikkuus ei juuri korreloi slottien kanssa. Tästä syystä jenkkilässäkin luovuttiin kaavoista ja nykyään teemapisteet kiskotaan hatusta tai noppaa heittämällä. Yritelmiä tietysti on. Esimerkiksi Avianin Fluffiness Test yrittää olla vähän tarkempi, mutta se näkyy mutkikkuudessa.

Kommentit "juusto"-sanan merkityksestä ja käytöstä jätän tällä kertaa väliin. Sanotaan nyt sen verran, että GW-foorumilla sitä on huudettu parin vuosikymmenen tarpeiksi, eikä minkäänlaista pätevää määritelmää ole olemassakaan. Oman maineensa voi pilata mölisemällä, jos saa siitä tyydytystä. Kaupanpäällisenä tulee kätevästi pitkä ja turha flamewar.