Sivu 1/1

The Red Waaagh!!! - eli punaisiin pukeutuvat goblinit ft. KAAOSKÄÄPIÄ

Lähetetty: To 11.05.2017 02:10
Kirjoittaja Varjokostaja
Terve! Seuraa pitkä sepustus (kuvia seuraavassa viestissä).

Palasin vuosikymmenen hiljaiselon jälkeen takaisin rakkaan harrastuksen pariin, ja huomasin surukseni Fantasy Battlen ja Old Worldin "tuhoutuneen". Vihan ja nostalgian puuskassani päätin pistää pystyyn goblin-armeijan, jota minulla ei koskaan ollut. Tai no, aluksi halusin Kaaoskääpiä, mutta näiden figujen korkean hinnan takia päädyin halvempaan "hiisityövoimaan"! Ehkä myöhemmin...

Olen ostellut kaikki projektin ukot käytettynä sotulaisilta, Facebookista tai eBaysta. Teemana on Punainen Waaagh!!!, eli jokin kaaoskääpien vaikutuksen alaisena olevan maahiskunnan punaisiin pukeutuva kulttijaosto! Kutsun armeijaa ainakin toistaiseksi heimonimellä Blood Moonz (snadisti Zelda-vibat, tiedän). Tiedä häntä, jääkö lopulliseksi nimeksi.

TURHIA MUKISEMATTA, alla pieni osio taustoittavaa fluffia ja seuraavassa viestissä on sitten kuvia valmiista ukkeleista. Kiitos, jos jaksoit lukea jo tännekin asti :)

The Red Waaagh!!! Blood Moonz of Geebo Grimtoe

Punakaavuistaan tunnettu Blood Moonz -maahisheimo asustaa Wanhassa mualimassa Kislevistä kaakkoon, World Edge -vuoriston läpäisevän Peak Passin pohjoispuolella, Red Eyez -heimon alueiden tuntumassa. Outoja, salaisia kulttimenojaan ahkerasti harrastavat yöhiidet asuttavat vuoriston rinteessä vaarallisen vinossa tönöttävää, ammoisina aikoina hylättyä kääpiöiden vartiolinnaketta, jonka kellarikerroksia on kuitenkin jatkolouhittu vuorivanhuksen hämäriin ja petollisiin syövereihin asti – ken tietääkään, mitkä hirvittävyydet tornin heikkohermoisille asukeille syvyyksistä kuiskivatkaan...

Alueilla tavatut vihernahat eivät osaa kertoa, milloin, miksi ja miten Blood Moonz -heimo päätyi pukeutumaan rodulleen tyypillisen yönmustan sijaan kirkkaan punaisiin. Liikkuu kuitenkin huhuja, joiden mukaan vuorten linnakkeita viime aikoina vallanneilla mustapartaisilla kääpiöillä saattaisi olla osuutensa asiaan.

Blood Moonz -heimon hirmuista sotajoukkoa johtaa maahisuudessaan aliovela, mutta ahneudessaan yltiömojova gobbo-kuningas Kinglord Geebo Grimtoe. Todellisen aivotyön heimokabineteissa tekee kuitenkin kaikkien paitsi Geebon äkäten kieroakin kierompi Master-Whizzurd Foomba Felfinger.

Juoksevia asioita Blood Moonz -hierarkiassa hoitavat Geebon "kunniakaartin" johtaja Bosscaptin' Bobb, ARVOITETUN SUUREN PUNAISEN LIPUN kantaja Roy'ul Polegit Flaggmon sekä lähinnä Foomban kätyrinä tunnettu Apprentiz-Whizzurd Duzbo. Lisäksi linnakkeessa asioi säännöllisesti läheisellä kukkulalla leiriään pitävän, mustaörkeistä koostuvan palkkasoturijoukon johtaja Big Boss Uzrog Squigbreath (mustaörkit ovat Blood Moonz -armeijan ainoat "isommat serkut" – maahiset maksavat lihastyöstä hyvin!).

Aiempina vuosina Blood Moonz -heimon pistohyökkäykset ovat lähinnä kohdistuneet vaarallista Peak Passia kulkevia karavaaneja kohtaan. Viime aikoina punakaavut ovat kuitenkin myös ahdistelleet Karak Kadrinin alati valppaita kääpiöitä, sekä ulottaneet iskunsa jopa ihmisten Imperiumin itäisiin kolkkiin ja Kislevin maille. Aseiden, kullan ja ruoan lisäksi hiisien matkaan on myös alkanut kelvata elävät vangit. Aivan kuin orjakaappareille.

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 11.05.2017 02:19
Kirjoittaja Varjokostaja
Blood Moonz -joukkoni maalaan todellisella PIKAMAALAUS-tekniikalla. En halua, että ukot jäävät pölyttymään hyllykköön, jos maalausinspis jostain syystä yhtäkkiä katoaisi. Nykymuotoon kehitetyllä, valkoista pohjamaalia, harkiten valittuja päävärejä ja summittaista washailua sisältävällä turboroiskinta-tyylilläni saan hiidet super-asappina pelipöytäkuntoon, mutta kuitenkin niin, että miellyttävät silmää.

Alla on maalattuna eka rykmenttini, sekä pari characteria. Armeijaan tulee näiden lisäksi vielä:
- jouskarirykmentti
- keihäsrykmentti
- fanaatikkoja
- doomdiver
- mustaörkkirykmentti
- lisää charruja
- hämppisratsastajia
- susiratsastajia
- ehkä jätti (en ole vielä hankkinut)
Tarkoituksena on kasata woimalistan sijaan varsin fluffihenkinen armeija, jossa sekä hiidet että punainen pääsevät oikeuksiinsa :)

NYT NIITÄ KUVIA JUMAL****:

Kuvassa vasemmalta oikealle: Bosscaptin' Bobb, Kinglord Geebo Grimtoe, Apprentiz-Whizzurd Duzbo
lords1.jpg
Seuraavaksi pari kuvaa lähitaisteluasein konfftusta Skull Pass -rykmentistäni ja unit filleristä
regiment1.jpg
regiment2.jpg
filler1.jpg
Ja lopuksi yhteiskuva!
ryhmäkuva1.jpg


Arvostaisin kommentteja, risuja ja ruusuja, kehuja ja haukkuja sekä ennen kaikkea tsemppiviestejä, joiden turvin jaksan tarttua iltaisin pensseliin! :)
Lisää kuvia tullee piakkoin: osallistuin mm. pääshamaani Foombaksi aikomallani figulla Hammerheartin jutskaamaan pikamaalauskilpaan!

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 11.05.2017 20:17
Kirjoittaja Tempo
On kyllä todella komean näköinen poppoo! Nuo häijyt aseethan sopii tosi hyvin goboilles & eritoten toi pomo Bobb näyttää kirveensä kans tosi hyvältä. Alku tarinakin oli mielyttävää luettavaa. Toivottavasti laitat lisää kuvia kun saat uusia ukkoja maaleihin. Fantasy vihernahkoja on aina kiva kattella.

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Su 14.05.2017 17:06
Kirjoittaja Varjokostaja
Tempo kirjoitti: To 11.05.2017 20:17 On kyllä todella komean näköinen poppoo! Nuo häijyt aseethan sopii tosi hyvin goboilles & eritoten toi pomo Bobb näyttää kirveensä kans tosi hyvältä. Alku tarinakin oli mielyttävää luettavaa. Toivottavasti laitat lisää kuvia kun saat uusia ukkoja maaleihin. Fantasy vihernahkoja on aina kiva kattella.
Kiitos lämpimistä sanoista! Ja maaleja läiskyy ukkoihin hyvää vauhtia, mikä lie kärpänen purrut... Työn alla olleet Skull Pass -hämppyriratsastajat ja -jousihiidet saivat nimittäin baseihinsa multaa ja heinää, joten esittelenpä tulokset!

Kun koko armeija on valmis, palannen vielä niveljalkaisten luo ja teen paremmat silmät. Toistaiseksi saavat kelvata tuollaisina.
hämppyrit.jpg
Jouskarit noudattavat kirjoittamani fluffin punaista lankaa (pun intended), eli nutut ovat verikuun punaiset.
jouskarit.jpg
Maalipintaa odottaa yhä moni figu. Seuraavaksi voisin saatella pelikuntoon vaikkapa fanaatikot ja arvoisan BSB:n Roy'ul Polegit Flaggmonin.
wip_fanatics.jpg
wip_fanatics.jpg (69.32 KiB) Katsottu 1809 kertaa

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ma 15.05.2017 09:23
Kirjoittaja Nikodemus
Värikäs jengi, postaa ihmeessä lisää.

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ma 15.05.2017 12:17
Kirjoittaja Marraskuu
Veikeää ja fluffikasta settiä, hienoa maalausta. Johtajakolmikko on oikein persoonallinen.

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ma 15.05.2017 12:28
Kirjoittaja Antrax
Kivan värikkäitä ovat. ;) Ymmärrän kyllä että Goblineita on ihan simona maalattavana, mutta toisaalta itseppähän suosi valitsit. :D

Pikkasen flättifiilis jää noista rivigoboista. Koitin tässä miettiä et miten niihin saisi vähän kontrastia. Kaavuissa näyttää olevan joku washi, siispä suosittelen seuraavaa

-Maalaa tuo vyönä oleva naru jollain ruskealla/keltaisella että tulee vähän kontrastia
-Helmoihin sopivasti stirland mud

Näillä voisi yleisilme parantua jo mukavasti.

Onnea ja jaksamista. :D

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ma 15.05.2017 12:29
Kirjoittaja ile
Kivaa! :)

-ile

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 00:35
Kirjoittaja Varjokostaja
Kiitos kommenteista ja kehotuksista!
Antrax kirjoitti: Ma 15.05.2017 12:28 Pikkasen flättifiilis jää noista rivigoboista. Koitin tässä miettiä et miten niihin saisi vähän kontrastia. Kaavuissa näyttää olevan joku washi, siispä suosittelen seuraavaa

-Maalaa tuo vyönä oleva naru jollain ruskealla/keltaisella että tulee vähän kontrastia
-Helmoihin sopivasti stirland mud

Näillä voisi yleisilme parantua jo mukavasti.
Juu vähän samaa mieltä olen itsekin. Vöitä funtsin jo maalatessa, mutta kiireyspäissäni vedin ne tosiaan vain tylysti punaiseksi. Päätin, että kun koko armeija on "valmis", menen vielä joka yksikön uudestaan läpi ja ehostan:
- kirkkaamman punaiset highlightit kaapuihin (johtajistossa on jo)
- muita väriyksityiskohtia (ehkäpä juuri vöihin?)
- maalaan liput kuntoon (ovat toistaiseksi super-simppeleitä)

No mutta, sain myös aiemmin esittelemäni WIPit valmiiksi. Tässä kolme fanaatikkoa ja arvoisa BSB Roy'ul Polegit Flaggmon (pohdin vielä, pitäisikö lippu pitää tylyn punaisena, vai myöhemmin taiteilla jokin free-hand läiskä...?).
fnatic ja lippu1.jpg

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 00:43
Kirjoittaja Nikodemus
Tosi huolitellun oloiset blacklinet hampaiden ja silmien valkoisten ympärillä, näyttää hyvältä. Ihan jo itsensä kehittämisen puolesta sanoisin että freehändää jotain sinne lippuun. Toisaalta en ole itse vielä uskaltanut maalata tatuointeija eräälle pelifigulleni eli mikäs minä olen neuvomaan :D

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 01:04
Kirjoittaja Varjokostaja
Nikodemus kirjoitti: To 18.05.2017 00:43 Toisaalta en ole itse vielä uskaltanut maalata tatuointeija eräälle pelifigulleni eli mikäs minä olen neuvomaan :D
No tuo on kyllä oikeasti se syy munkin kohdalla! :D Unelmissani tossa lipussa liehuu eeppistä vuorimaisemaa ja kuunsirppiä kuvaava kokonaisuus - mutta pelkään vaan pilaavani rievun, jos rupean siihen jotain sutimaan...

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 01:36
Kirjoittaja Nikodemus
Ehkä pilaat, mutta ei siihen mitään hienoakaan tule jos et yritä :) Mun kokemuksen mukaan pari ylimääräistä maalikerrosta ei figua pilaa jos tarvii vetää uusiksi ja maalinpoisto auttaa jos niikseen tulee. Ehkä sulta löytyy muita figuja mihin voisi jotain pienempää freehandia harjoitella ens alkuun? Teet bannerin sit lopuks kun on muu armeija maaleissa viimeistään.

Tai sit jätät punaiseksi. Kelpo pelinappula se on jo nykyisellään. Oman maun ja fiiliksen mukaan vaan.

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 06:30
Kirjoittaja Ninjapiraatti
Todella hyvän näköistä jälkeä! Aika samoilla linjoilla Antraxin kanssa. Jotain pieniä yksityiskohtia hieman eri väreillä niin rikkoo hieman tuota punaista merta. Juuri vaikka se että eri väreillä vyöt. Ehkä parilla eri sävyllä tekis jousipyssyt (vähän vaaleampaa ja tummempaa ruskeeta). Vaikee sanoa miltä näyttää ja makuasioitahan nämä on. Joka tapauksessa hyviä noista tulee!

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: To 18.05.2017 13:16
Kirjoittaja Marraskuu
Ehkä helpoin elävöitys mikä tulee mieleen on saappaiden pyyhkäisy ruskealla + washilla. Nopea eikä erityisen hienovarainen operaatio. Lisäksi tahrojen lätkiminen sinne tänne kaajen helmoihin mustalla ja ruskealla washilla varmaan rikkoisi myös tasaista punaista. Vaan eipä mitä, hieno armeija tulossa!

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ke 24.05.2017 12:45
Kirjoittaja Varjokostaja
Kiitos kommenteista, kritiikistä ja rohkaisusta! Palannen tulevaisuudessa siis lippujen pariin ja taion niihin gobbotaidetta :D (Marraskuun vinkki tahroista paper... kaavuilla oli myös hyvä - voisivat tuoda eloa, mutta ilman että "punainen aalto" murtuu...)

Pistän nyt tännekin kuvan armeijani shamaanipamppu Master-Whizzurd Foomba Felfingeristä. Osallistuin napilla sotun Pikamaalauskilpaan ja olen varsin tyytyväinen lopputulokseen. Ehkä jotain pieniä kohtia vielä korjailen myöhemmin, myös taikasauva saattaa kaivata lisäväriä.
foomba_pieni.jpg
foomba_pieni.jpg (138.95 KiB) Katsottu 1508 kertaa
Ja loppuun vielä super sneak peek!
Alueilla tavatut vihernahat eivät osaa kertoa, milloin, miksi ja miten Blood Moonz -heimo päätyi pukeutumaan rodulleen tyypillisen yönmustan sijaan kirkkaan punaisiin. Liikkuu kuitenkin huhuja, joiden mukaan vuorten linnakkeita viime aikoina vallanneilla mustapartaisilla kääpiöillä saattaisi olla osuutensa asiaan.
kaaosd1.jpg
kaaosd1.jpg (116.81 KiB) Katsottu 1509 kertaa

Re: The Red Waaagh!!! WFB/T9A: Punaisiin pukeutuvat goblinit

Lähetetty: Ke 24.05.2017 23:00
Kirjoittaja CATS
mahtavia, tulee näist gobboista vahva kasarifiilis :D kivan värikkäitä noi hämppyratsut kans, kenties joku hento värivaihtelu sopisi niihin?

Re: Punaisiin pukeutuvat goblinit: SUSIRATSASTAJAT

Lähetetty: Ma 29.05.2017 23:26
Kirjoittaja Varjokostaja
Hei taas. Hetken postaustauko ei johtunut innon puutteesta, vaan hassunhauskasta aktiviteetista nimeltä muutto.

Asiaan: tuoreet susiratsastajani eivät ole oikeasti upouusia, sillä maalasin ne jo vanhalla kämpällä. Kuvia tulee kuitenkin vasta nyt!
Ukot ostin käytettynä ja oudosti kasattuna kera muutamien Empire-bitsien(?). Suurimman osan hajotin ja kasasin uudestaan, mutta pari vanhan omistajan käyttämää militia-palaa uusiokäytin huvikseni, ja ne jopa toimivat ihan hauskasti..! HUOM! Lippu on nopeasti hutaistu, palannen sen pariin vielä myöhemmin...
sudet1.jpg
sudet2.jpg

Re: The Red Waaagh!!! - eli punaisiin pukeutuvat goblinit: SUSIRATSASTAJAT

Lähetetty: Ti 30.05.2017 00:47
Kirjoittaja Nikodemus
Katos poikia. Komeasti virnuilevat ja kilpiäkin on jos jonkinlaista. Käytitkö minkään sortin sapluunaa tai vastaavaa lippuun vai onko ihan puhdasta freehändiä?
Jos nyt jotain rakentavaa yrittää sanoa niin susiin voisi harkita hieman lisää väriä, armeijan vauhtimaalauksen sen salliessa. Nenänpää, kieli, korvan sisus, tassujen kynnet, noiden esiintuominen elävöittäisi ratsuja varsin mukavasti. En tietty itse jaksaisi enää tässä vaiheessa niitä lisätä kun figut on jo julistettu valmiiksi, mutta voipi pitää mielessä sitten kun teet lipun uusiksi. Sen tärkeimmän eli hampaat kuitenkin maalasit, ja varsinkin toi keskimmäinen susi erottuu kivasti vähän kauempaakin.

Re: The Red Waaagh!!! - eli punaisiin pukeutuvat goblinit ft. KAAOSKÄÄPIÄ

Lähetetty: Ma 16.04.2018 21:10
Kirjoittaja Varjokostaja
Piiiiitkä radiohiljaisuus poikki! Muutin taas, ja nyt suunnitelmissa on kesän aikana ruveta taas maalaamaan. Punaisten maahisten armeija olisi kiva saada purkkiin.

Projektia ei avita toisaalta avita sekään, että samalla kasailen pientä kaaoskääpiö-poppoota. Puolustuksekseni todettakoon kuitenkin, että mustaparrat ovat oleellinen osa punakulttini fluffia – tästä ehkä lisää myöhemmin!

Tässä joka tapauksessa kuva WIP-kääpärykmentin eturivistöstä (5/20). (Ukot ovat Russian Alternativelta, kivoja scuplteja imo)
kaaoskääpiä.jpg