Sivu 1/1

Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: Pe 12.05.2017 21:20
Kirjoittaja Hammerheart
Ensi viikon viikonloppuna järjestetään Stockportissa Englannissa Malifaux International -turnaus. Jos kuvittelee Malifauxin ETC:n, niin kuvittelee aika oikein. Suomea edustaa viiden hengen joukkue, jossa on seikkailevat kolme Espoolaista, yksi Turkulainen ja yksi Tukholmalainen.

Oma tarkoitukseni on hurjastella koko häppeninki läpi Mah Tuckettilla. Tämä siksi, että tykkään Mahsta.

Tässä olisi työmää, mitä lähdetään perkaamaan:
Kuva

Nuo figut ajattelin siis pakata laukkuuni mukaan.

Ainoat aidosti valmiit ovat Francois, Raphael, kaksi Slop Hauleria, yksi Stuffed Piglet ja kaksi Bayou Gremliniä.

Pelipöydälle kelpaavia ovat Mah, Lass, Fingers, yksi Stuffed Piglet, Lenny, kaksi Piglettiä, Gracie, Lightning Bug, ja Trixiebelle,

Melko pitkällä ovat Merris, kaksi Taxidermistiä, The Sow ja Pere.

Ja sitten vielä ne, joissa on laitettavaa, eli Mech Pork, neljä Stuffed Piglettiä, Rooster Rider ja McTavish.

Voi olla, että ihan kaikkea en saa pelipöytäkuosiin, mutta kokeillaan. Oleellisimpina ovat kaksi Taxidermistiä, The Sow, Mech Pork, Stuffedit ja Merris. Ja noiden luotan olevan täysin tehtävissä tuonne pelipöytätasolle. Mah ja Lass olisi kiva saada valmiiksi-valmiiksi.

Laitan kuvia yksittäisistä nappuloista tässä urakan aikana.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: Pe 12.05.2017 21:35
Kirjoittaja Nikodemus
Hammerheart kirjoitti: Pe 12.05.2017 21:20 Oma tarkoitukseni on hurjastella koko häppeninki läpi Mah Tuckettilla. Tämä siksi, että tykkään Mahsta.
Respect! *Thumbs up*

Jaa että "pelipöytä valmiita", en olisi itse kuvaillut noin kainosti kun näin ne pöydällä. Mutta kuten on tullut sanottua, niitä pelipöytiä tuppaa olemaan monen tasoisia.

Pakkohan tätäkin on seurata.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: Pe 12.05.2017 21:59
Kirjoittaja marke
Jes, asiaa! Odotellutkin koska sulta tulee tavaraa galleriaan, ku oot selvästi innokas maalari kommentoinnin ja noiden kilpailujen osalta.

Harmi kun ei kohdattu viime turneessa, ni olis päässy ihmettelemään näitä lähempää, mutta yleiskuva näyttää kieltämättä vakuuttavalta. Hattua nostan jos saat pelikuntoon. Omistan hatun.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: La 13.05.2017 15:06
Kirjoittaja Hammerheart
Kiitos kauniista sanoista ja kannustuksesta!
Nikodemus kirjoitti: Pe 12.05.2017 21:35Jaa että "pelipöytä valmiita", en olisi itse kuvaillut noin kainosti kun näin ne pöydällä. Mutta kuten on tullut sanottua, niitä pelipöytiä tuppaa olemaan monen tasoisia.
Pelipöytätaso on siis perusvärit ja washi-kerros. Maalaan tyypillisesti aika kirkkailla väreillä, jotka sitten washattuina näyttävät ihan kohtuu buenoilta sellaisenaa, mutta kyllä korostukset on se juttu, joka herättää napit eloon.
marke kirjoitti: Pe 12.05.2017 21:59Jes, asiaa! Odotellutkin koska sulta tulee tavaraa galleriaan, ku oot selvästi innokas maalari kommentoinnin ja noiden kilpailujen osalta.
Lapset on sen verta pieniä, että usein on vähän tämmöinen nojatuolimaalari olo, kun ei ihan niin paljon pysty tekemään, kuin haluaisi. Mutta nyt on noususuhdanne, kun pienempikin kasvaa kohisten, niin omaakin vapaa-aikaa alkaa taas olemaan paremmin.
Harmi kun ei kohdattu viime turneessa, ni olis päässy ihmettelemään näitä lähempää, mutta yleiskuva näyttää kieltämättä vakuuttavalta. Hattua nostan jos saat pelikuntoon. Omistan hatun.
Heh - minäkin harmittelin turnauksen jälkeen, ettei tullut kertaakaan ihmeteltyä sun nappeja lähikantamalta. Ei vaan jotenkin siinä tiimellyksessä sitten taas hogannut.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: Su 14.05.2017 19:37
Kirjoittaja Hammerheart
No niin, homma etenee. Tänään olisi tarkoitus saada Stuffedit ja Taxidermistit pelipöytätasoon ja näyttää siltä, että onnistuminen on ihan mahdollista.

Otin kuitenkin randomina pari kuvaa ihan muista nappuloista. Ensimmäisenä linssin alle päätyivät mukaan tulevat kaksi Bayou Gremliniä. Nämä ovat tosiaan "valmis"-tasoa, mutta kun kuvaa katsoo, niin hemmetti tuo viulu diggaisi lisäkorostuksista.

Kuva

Ja sitten pari esimerkkiä tästä pelipöytätasosta, joka ei tosiaan kovinkaan kummoinen ole. Fingers on hieman välimuoto, että sitä on korosteltu joiltain osin, mutta kuva on niin surkea, että ei se näkyä taida. Possuille pitää vielä silmät jaksaa väsätä ennen matkaa kyllä - antaa lisää eloa. Mutta siis tosiaan joskus toivottavasti on aikaa saattaa ne ihan valmiiksikin.

Kuva
Kuva

Ja jalustojen reunat pitää kyllä siistiä - se on hassua miten paljon sotkuinen alustanreuna laskee figun fiilistä.

Seuraavaksi sitten toivottavasti kuvaa Taxidermisteistä ja Stuffedeista, sekä jostain valmiista nappuloista.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: To 18.05.2017 19:43
Kirjoittaja Hammerheart
Hommat etenivät ihan mukavasti, mutta olin laiska laitamaan kuvia tänne (mieluummin maalasin kuin kuvasin).

Tässä jotain työn hedelmiä:

Valmiit:
FrancoisAndRaphael.jpg
FrancoisAndRaphael.jpg (46.45 KiB) Katsottu 627 kertaa
SlopHaulers.jpg
SlopHaulers.jpg (44.25 KiB) Katsottu 627 kertaa
Vähän yli pelipöytätason:
TheSow.jpg
TheSow.jpg (28.25 KiB) Katsottu 627 kertaa
MahAndLass.jpg
MahAndLass.jpg (39.82 KiB) Katsottu 627 kertaa
Pelipöytätaso:
MechPork.jpg
MechPork.jpg (58.11 KiB) Katsottu 627 kertaa
StuffedPiglets.jpg
StuffedPiglets.jpg (54.62 KiB) Katsottu 627 kertaa
Taxidermists.jpg
Taxidermists.jpg (46.97 KiB) Katsottu 627 kertaa
Jalustojen reunat vielä mustasin näiden kuvien jälkeen ja Taxidermistejä hieman korostelin. Näillä mennään. Toivottavasti edes jollain tasolla hyvin.

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: To 18.05.2017 20:10
Kirjoittaja Shield85
Tosi siisti kokoonpano, ei ole yhtä väriteemaa vaan jokainen on yksilönsä. Tai no keltainen ja punainen toistuu kivasti, mutta possujen ei tarvitse olla saman värisiä näköjään. Cool stuff

Re: Mah Tuckett lähtee brittilään pelaamaan Malifauxia

Lähetetty: Pe 19.05.2017 13:34
Kirjoittaja marke
Vähänkö siistejä noi eriväriset täytetyt possut! Kuningasidea. Muutenkin hyvää jälkeä, varsinkin noin kovalla kiireellä. Onnea turnaukseen :)