Sivu 1/1

Surulliset Pandat - Witch Hunter warband

Lähetetty: Pe 11.07.2003 19:27
Kirjoittaja xxxxxxx
Tein tämän listan, koska ajattelin saada kaverin pelaamaan vaikka jonkun pienimuotoisen kampanjan (se pelaa Petomiehillä). Nimet on muuten tosi mielikuvituksellisia :) .

Witch Hunter captain Lucifer
Dagger
Sword
Crossbow

Witch Hunter Mortum
Dagger
Sword
Crossbow

Witch Hunter Xavier
Dagger
Sword
Crossbow

Witch Hunter Dobermann
Dagger
Sword
Crossbow

Warrior Priest Judas
Axe
Sword

3 Flagellanttia The Berzerkers
Double-handed weapons

Gold crowns: 0
Members: 8
Rating: 96

-

No niin. Ajatus oli ensimmäisen taiston jälkeen (joka toivottavasti on voittoisa) hankkia 5 Warhoundia Herojen tueksi. Ja jos hyvin käy, Kapteeni heittää Advance rollissa skillin, jolloin saan hänelle strongman skillin ja kahden käden aseen. Tulevaisuutta ei ole sen tarkemmin ajateltu.

Onko kaikille tyypeille se ensimmäinen dagger ilmainen kaikille tyypeille? Joistain listoista käy ilmi, että sen saa ottaa kaikille, kun taas joissain se on vain yhdellä.

Lähetetty: Pe 11.07.2003 21:34
Kirjoittaja Ictus
eka dagger on joka tyypille ilmanen

Lähetetty: Ma 14.07.2003 13:50
Kirjoittaja Druzhina Captain
Sulla on 8 ukkoja, se tarkoittaa että joudut heittämään rout testin, kun sulta kuolee 2 ukkoa. Jos jätät yhden crossbow ja otat yhden koiraan, niin joudut rout testiin vasta kun sulta kuolee 3 ukkoa.

Itse antaisin flagellanteille flailit, niillä on myös +2S, tosiaan vain vuorolla, jolla ne chargaavat, mutta silloin ne lyövät ensimmäisinä. Kun ne saavat strongman skillin, silloin ne voisi vaihtaa 2-handed aseisiin.

Free dagger kuuluu kaikille ukoille, jotka liittyvät jengin, sen luonnin yhteydessä. Jotkut pelaavat kuitenkin niin, että jos et anna ukolle mitään muuta käsiasetta, niin tiikari on ilmainen, muuten se maksaa 2gc:ta. Tämä on vain "house rules" ja virallinen sääntö on jengin aloituksessa kaikilla jengin jäsenillä on ilmainen tiikari.

Lähetetty: Ma 14.07.2003 14:31
Kirjoittaja xxxxxxx
Druzhina Captain kirjoitti:Sulla on 8 ukkoja, se tarkoittaa että joudut heittämään rout testin, kun sulta kuolee 2 ukkoa. Jos jätät yhden crossbow ja otat yhden koiraan, niin joudut rout testiin vasta kun sulta kuolee 3 ukkoa.

Itse antaisin flagellanteille flailit, niillä on myös +2S, tosiaan vain vuorolla, jolla ne chargaavat, mutta silloin ne lyövät ensimmäisinä. Kun ne saavat strongman skillin, silloin ne voisi vaihtaa 2-handed aseisiin.
Joo-o, kyllä sen yhden crossbowin voisi vaihtaa koiraan, ihan hyvä idea.

Itsekin ajattelin ottaa Flagellanteille flailit, mutta ei se 2-h aseen hitaus niin pahasti haittaa (enkä jaksaisi rueta konvertoimaan :? ), onhan niillä toughness sentään 4.

Lähetetty: Ma 14.07.2003 15:14
Kirjoittaja Druzhina Captain
Jypermään! kirjoitti:onhan niillä toughness sentään 4.
Täytyy vain toivoa, että sitä riittää :wink:

Lähetetty: Ma 14.07.2003 17:40
Kirjoittaja Lagitus
Druzhina Captain kirjoitti: Itse antaisin flagellanteille flailit, niillä on myös +2S, tosiaan vain vuorolla, jolla ne chargaavat, mutta silloin ne lyövät ensimmäisinä. Kun ne saavat strongman skillin, silloin ne voisi vaihtaa 2-handed aseisiin.
Henchmenit eivät saa skillejä. Flaili ei mielestäni ole kovin hyvä ase kun yleensä taistelut mordheimissa kestävät enemmän kuin yhden vuoron jonka jälkeen flaileista ei ole oikeastaan mitään hyötyä.

Lähetetty: Ma 14.07.2003 17:56
Kirjoittaja Druzhina Captain
Lagitus kirjoitti:Henchmenit eivät saa skillejä.
En pelannut witch huntereilla, enkä muistanut että flagellantit ovat henchemenit. Anteeksi erehdykseni!
Lagitus kirjoitti:Flaili ei mielestäni ole kovin hyvä ase kun yleensä taistelut mordheimissa kestävät enemmän kuin yhden vuoron jonka jälkeen flaileista ei ole oikeastaan mitään hyötyä.
Kokemukseni perusteella voisin sanoa, että yksittäiset lähitaistelut useimmiten eivät kestä kuin kaksi vuoroa ja niistä nimenomaan se ensimmäinen on se kriittisin.

2-handed aseeseen verrattuna flaililla on se etu, että hyökkätessä ukko lyö ensimmäisenä eikä viimeisenä. Jos ukolla on heikompi Toughness, niin kannattavampi ottaa ensin flail tai jokin muu ase kuin 2-handed, sillä riski, että ukko kuolee ennen kuin se ehtii löydä kerrankin on hyvin suuri. Sen lisäksi 2-handed aseella ilman strongman skillia ei kannata hyökätä, jos vastustajakaan ei saa hyökkäyksestä mitään bonuksia, koska et sinäkään hyödy siitä mitään, vaan toisin päin voit menettää hyvä taistelijan. Ja jos ottaa huomioon, että 2-handed aseilla varustetut ukot ovat parhaita lähitaistelijoita, niin tämä tuntuu vain tuhlaukselta.

Tämä on siis mielipiteeni, joka on hyvinkin subjektiivinen. :wink:
Jokainen valitkoon omat mieluisimmat aseet ja varustukset.

Lähetetty: Ma 14.07.2003 19:11
Kirjoittaja xxxxxxx
Pitäisi varmaan kaverin kanssa ottaa pari one-off peliä, ennen kuin aloitettaisiin kampanja. Saisi vähän tuntumaa, että kummat loppujen lopuksi on parempia Petomiehiä vastaan, flailit vai kahden käden aseet.