Sivu 1/3

Space Marines

Lähetetty: Ke 23.07.2003 18:53
Kirjoittaja Eleanor
Ajattelin ruveta keräämään Space Marinesejä, mutta haluaisin tietää kuitenkin ennen kun pistän rahani menemään että mitkä space marines yksiköt ovat hinta/laatu suhteessa parhaita?

Lähetetty: Ke 23.07.2003 19:04
Kirjoittaja Matti N
Muutama pointti:

Kun rupeat keräämään armeijaa, aloita siitä, että sinulla on yksi HQ yksikkö ja kaksi Trooppia. HQ:ksi käy parhaiten Chaplain, sillä on erinoimaiset statit sen hintaan nähden (siis pisteissä). Vasta noin 1000 pisteen kohdalla voit ruveta harkitsemaan toisen HQ:n ostoa. Monet tekevät sen virheen harrastusta aloittaessa, että ostavat jotain 5 HQ yksikköä, eikä niistä voi käyttää kuin max kahta.

Sitten vielä yksi juttu; elä osta Bikereitä. Ne eivät vain ole sen väärti. Maksavat rahassa paljon ja ovat pelissä suoraan sanoen kökköjä.

Lähes kaikki muu onkin sitten suht OK:ta. Mainitsenpa vielä senkin, että jos otat Terminaattoreita, niin niille kannattaapi ottaa Land Raider tai ne on ihan turhia, mutta jos sulla on Land Raider ja Terminatorit, ne vievät noin 500 pistettä yhteensä, eli kuudessa yksikössä sulla on kolmasosa armeijasta (jos teet 1500 pojon listan).

Lähetetty: Ke 23.07.2003 19:58
Kirjoittaja Guardsman
Codexissa on tietoa. Ja mieti teemaa vähän (Ultra, DA, BA, SW, fistit jne..)

Lähetetty: Ke 23.07.2003 20:44
Kirjoittaja Eleanor
Ultramarines. HQ? oikeesti oon newbie joten pliis pistakaa silleen sulkuihin mitä esim. HQ meinaa.. :cry: et sellasta.

Lähetetty: Ke 23.07.2003 20:54
Kirjoittaja Eleanor
onko scoutit äkäsiä? (scout w/sniper ja scout w/shotgun)juup.. se chaplain oli hyvä idea.. mitä librarian tekee?niin ja sama kysymys Apothecarystä? onko captainkin jonkinlainen HQ yksikkö?(tai muuten tärkeä osa armeijaa?)

Lähetetty: Ke 23.07.2003 21:01
Kirjoittaja mr.tp
HQ: On armysi pomo ryhmä/ukko. Joka on yleensä joksenkin tappokone.

Ultramarines: Space mariineilla on monta alijaostoa. Blood angels, black templars jne. Jokaisella jaostolla on omat hyvät/huonot puolet.

Löydät lisää tietoa sotavasaran 40k newbie cornerista. Tai kysyä Samssonilta.

Lähetetty: To 24.07.2003 09:28
Kirjoittaja Eleanor
jaa joo.. ai vähän niinkuin WarBoss örkeillä vai?
kiitos. olisko ne scoutit äkäsiä/hyviä armeijaan?

Lähetetty: To 24.07.2003 11:58
Kirjoittaja naulapaa
scoutit
+halvempia kuin tavalliset marinet
+saavat aseita mitä tavalliset marinet eivät saa(snipu/autocannon)
+tyylikkäät figut
+lähitaistelu varustus

-ei lasscannonia :wink:
-4+ save

Lähetetty: To 24.07.2003 11:59
Kirjoittaja Hyypiö
IceEye kirjoitti:jaa joo.. ai vähän niinkuin WarBoss örkeillä vai?
kiitos. olisko ne scoutit äkäsiä/hyviä armeijaan?
Scutit on ihan mukavii sniper rifleillä taikka vaikka bolttereilla niin niillä on helppo tappaa örkkei ja muita huono armuorista porukkaa eikä ne oo ihan rupuja lähitaistelussa. mutta kannattais ottaa enemmä tactical marineita kun scoutteja (ainaki mä tykkään niistä enemmä) Mutta jos sulla ei oo yhtää marinee vielä nii suosittelisin ihan ensimmäiseks tactical marineita ja HQ:si chaplain kuten tuolla aieminkin luki :|

Lähetetty: To 24.07.2003 12:03
Kirjoittaja Hyypiö
Nii ja mun mielestä parhaita hinta/laatu suhteessa on veteraanit, mutta ensin ne troopit ja HQ

Lähetetty: To 24.07.2003 12:08
Kirjoittaja Eleanor
kiitos.. mul on tällä hetkellä combat squad valmiina.. ja yhen biken erehyin ostamaan.. (onko attackbike hyvä?) mut joo.. oon menos tällä viikolla ostamaan sitä chaplainia ja niit scoutteja sekä tacticaleja..

Lähetetty: To 24.07.2003 12:11
Kirjoittaja Eleanor
mitä librarian tekee?niin ja sama kysymys Apothecarystä?(mitä hyötyä niistä on?)

Lähetetty: To 24.07.2003 12:29
Kirjoittaja Henri Ketonen
Osta sääntökirja+codex:space marines ja lue kummatkin, sitten pelaa pari testipeliä jonkun kaverin kanssa ja koettakaa jatkuvasti kiinnittää sääntöihin huomiota että opitte ne kunnolla.

Lähetetty: To 24.07.2003 21:58
Kirjoittaja Boltteri
IMHO.Mielummin speederi kun attackbike.

Lähetetty: To 24.07.2003 23:26
Kirjoittaja Henri Ketonen
Speederi on nopeampi kuin Attack Bike, ja kestää oikeastaan paljon paremmin tulitusta... Mut jos mopoja käyttää niin kyllä se Attack Bike ryhmän mukana tekee niistä aikalailla parempia...

Lähetetty: Pe 25.07.2003 09:29
Kirjoittaja Eleanor
Sepä hienoa. sääntökirjahan maksaa jotain 40-60e? ostan sen codexin heti ku saan rahaa.. (parin päivän sisällä) ja mitä ne apothecary ja librarian tekee?(3 kerta kun kysyn) .

Lähetetty: Pe 25.07.2003 10:13
Kirjoittaja ankara halla
IceEye kirjoitti:Sepä hienoa. sääntökirjahan maksaa jotain 40-60e? ostan sen codexin heti ku saan rahaa.. (parin päivän sisällä) ja mitä ne apothecary ja librarian tekee?(3 kerta kun kysyn) .
Apotechary on lääkintämies. En muista tarkkoja sääntöjä mutta muistaakseni Apon läsnäolo yksikössä ottaa yhden woundin (eli haavoittumisen) pois aina kun yksikkö ottaa osumaa ym. vastaavaa. Ihan näppärä äijä.

Librarian on psyykkeri josta saa varustelemalla aika kovan lähitaistelukaverin. Riippuen mitä mariini armeijaa alat keräämään on eri librarianeilla erilaiset voimat.

Lähetetty: Pe 25.07.2003 12:25
Kirjoittaja Eleanor
jaa jaa.. kiitos.. paljon se sääntökirja maksaakaan?

Lähetetty: Pe 25.07.2003 12:29
Kirjoittaja Zherec
Ei mitään jos käytät Hypermarket Kazaata.

Lähetetty: Pe 25.07.2003 13:02
Kirjoittaja Henri Ketonen
Voi olla aika tylsää lukea sellaista PDF-paskaa kun tossa kirjassa on sen verran sivuja...

Aloitusboksin ostaminen varmaan kannattaa... Saat noin 125€ tavarat 80 eurolla... Tulee sääntökirja (40€), Land speeder (30€), Tactical Squad (25€), 20 Dark Eldar Warrioria (siinä 30€ suunnilleen) ja jotain irtotoinaa... Vaikka et saisi noita Dark Eldareia myytyä säästät silti.