Sivu 1/3

[TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 27.11.2019 15:43
Kirjoittaja Aarresaari
Tampereen Taktiikkapelaajat Ry järjestää Warhammer Fantasy Battles -turnauksen lauantaina 18. tammikuuta 2020. Paikkana TaTaPen kerhotilat osoitteessa Hatanpäänvaltatie 40 F.

Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen tapahtuu maksamalla turnausmaksu TaTaPen tilille FI68 8330 0710 4586 09. Tilisiirron viestiksi laitetaan "Ravening Hordes Tammikuu Nimi", saajaksi Tampereen Taktiikkapelaajat ry. Turnausmaksun suuruus on 10e. Maksettuaan kannattaa myös ilmoittautua nimellä topicciin, jolloin lista pysyy parhaiten ajan tasalla ja pelikaverien kerääminen helpottuu. Turnauksessa ei jaeta rahapalkintoja, mutta sekä voittaja että parhaiten maalattu armeija palkitaan näyttävin plakaatein.

Turnauksen säännöt
Turnaus pelataan tällä kertaa Warhammer Fantasy Battlen 7. edition säännöillä, yhä kuitenkin Ravening Hordes -armeijalistoilla. Pelikoko on 1750 pistettä. Turnauksessa saa lisäksi käyttää Dogs of War -armeijalistaa. DoW-listan yksiköitä voi lisäksi perinteen mukaisesti ottaa muihin armeijoihin rare-valintoina.

Tapahtumassa noudatetaan seuraavia käytäntöjä:
-muutos Daemon Host-listaan: Core unitit saavat magic levelejä vain joka kymmentä saman unitin modelia kohti, joka viidennen sijasta. Näin siis 20:n plaguebearerin poppoo on kakkostason velho ja laskee ykköstasolle heti, kun yksi niistä kuolee. Tämä muutos ei koske bloodlettereitä, jotka saavat dispelnoppia itseensä heitettyjä loitsuja vastaan normaalisti joka viidettä modelia kohti. (Max. 4)

Massacre victorystä 20pts,
Solid victorystä 17pts
Minor victorystä 13pts
Drawista 10pts
Minor lossista 7pts
Major lossista 3pts
Massacre loss 0pts

- Pelajaat voivat antaa toisilleen Fair play-pisteitä reilusti ja mukavalla asenteella pelatusta pelistä. Näitä pisteitä voi antaa 0-3 per vastus kirjaamalla antamansa pisteet lapulle ja jättämällä lapun maalausarvostelun yhteydessä esille jätettyyn kippoon. Lappuja jätetään luonnollisesti vain niiden osallistujien kippoihin joita vastaan on pelattu. Järjestelyssä on poikkeus aikaisempaan nähden, sillä allekirjoittanut on kiinnostunut anonymiteetin vaikutuksesta fair play -arvosteluun.

- Täysin maalatulla armejalla osallistumisesta jaetaan 10 turnauspistettä. Tämä siis tarkoittaa, että täysin maalatulla armeijalla osallistuminen vastaa yhtä ylimääräistä tasapeliä.

Turnauspisteiden lisäksi maalauksesta palkitaan erillisellä maalauspalkinnolla. Pelaajat valitsevat keskuudestaan parhaiten maalatun/työstetyn armeijan jakamalla toisilleen anonyymisti 0-20 maalauspistettä täysin omien arvostelukriteeriensä mukaisesti. Vertaisarviointi tapahtuu ruokatauon aikana ja siihen osallistuminen on erittäin toivottavaa. Kukin armeija jätetään esille ensimmäisenä pelatun pelin mukaiselle pöydälle ja viereen asetetaan tyhjä kuppi/muki/jne johon muut voivat pudottaa paperilapulle kirjoitetun pistearvionsa. Jokainen pelaaja saa kuppiinsa kertyneiden pisteiden keskiarvon verran maalauspisteitä ja suurimman potin kerännyt voittaa.
Aikataulu

10:00 – Sisään ja ilmoittautumiset
10:30 – Kierros 1: Pitched Battle
13:30 – Ruokatauko ja maalausarvostelu
14:30 – Kierros 2: Blood & Glory (katso kommenteista)
17:30 – Tauko
17:45 – Kierros 3: Capture
20:45 – Tapahtuman päätös ja tulosten julkistus

Kerhon tiloissa ei ole ruoanlaittopuitteita, mutta vieressä on sekä kauppa että take away -ravintola.

Ilmoittautuneet:
1.Matias Kaakinen (hyppää taas täyttyessä varasijalle)
2.Sebastian Schiavone
3.Marko Hartikainen
4.Ville Virtanen
5.Joona Kröger
6.Laava
7.Santeri Kuisma
8.Ari Riikonen
9.Santeri Sevón
10.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 27.11.2019 15:45
Kirjoittaja Aarresaari
Nonniin. Taas mitellään ja ainakin vielä kerran Ravening Hordesin nimessä. Koetan luoda paikan päällä uuden keskusteluhetken siitä mitä näihin tapahtumiin osallistujat lopulta haluavat pelata. Omassa mielessäni Ravening Hordesin etu on siinä, että erilliset peliporukat voivat pelata niitä omia suosikkisysteemejään kotosalla ja silti omaksua helposti tämän välimalliratkaisun. Siitä, onko asia todella näin, on hyvä jatkaa jutustelua. Toivon kuitenkin että paikan päälle tullaan positiivisessa hengessä, ei ainoastaan valittamaan RH:sta. :)

Muita huomionne arvoisia aiheita:
- Sääntökirja vaihtui 7. edikkaan. Lähinnä käytännön syistä. Se on vaan niin paljon nopeampi ja selvempi kirja tapahtumassa selailuun ja siitä on se kompakti matkaversiokin olemassa. Kun tuon päätöksen lopulta tekee niin on hirveän vaikea nähdä syitä miksi sittenkin palaisi sen kutosen pariin.
- Pelikoko nousi 1750 pisteeseen. Aikaa tuntui viimeksi jäävän kaikilla yli ja lisäpisteillä saa vähän lisää sitä hyvää pöydälle. 5 napin rivit tykkää kans vähän isommista yksiköistä. Kovimmat sankarit jää yhä ulos ja erikoisyksiköiden rajat on samassa skaalassa, joten tasapainon pitäisi olla yhä vain parempi.
- Kokonaan maalatusta armeijasta saa nyt tasurin verran turnauspisteitä, lähinnä esteettisten valintojen kannustamiseksi. Maalausvoittajan vertaisarvioinnin skaala nousi samalla kategoriaan 0-20 vapaampien kriteerien tarjoamiseksi. Nyt on enempi liikkumavaraa.
- Keskimmäinen skenaario on puolittain auki (Meeting Engagement, jos ei muuta keksitä). Saa ja kannattaa ehdottaa kaikenlaisia hyviä ideoita!

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 27.11.2019 18:53
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Koitan ens viikolla pistää rahaa mutta näillä näkymillä vois tulla taas hakee tota jumbo sijaa niin muut ovat onnellisia. Mutta tosiaan vasta kun olen rahat pistänyt tulee.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 27.11.2019 21:03
Kirjoittaja Aarresaari
Tervetuloa. :) Ei taidettu tyhjin käsin lähteä viimeksikään.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 28.11.2019 03:44
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Aarresaari kirjoitti: Ke 27.11.2019 21:03 Tervetuloa. :) Ei taidettu tyhjin käsin lähteä viimeksikään.
Ei lähdetty. Mutta mukana olo ja seura on tärkeintä.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 28.11.2019 23:07
Kirjoittaja Gilaelin
Maksettu on. Mäntymannun metsähaltiat kirmaavat siis Tampereelle tammikuussa.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: La 07.12.2019 13:08
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Maksu hoidettu. Pistäkää listoille kun raha on saapunut.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ma 09.12.2019 13:39
Kirjoittaja Aarresaari
Ilmoittautuneet lisätty.

Mediahiljaisuuden keskellä oon itse pohdiskellut tuota päivän keskimmäistä skenaariota. Tällä hetkellä vahvana mielessä olisi peluuttaa hieman muunneltua versiota 8. edikan Blood & Glory -skenaariosta. Niille joille uudempi kirja ei ole tuttu, valotettakoon että skenaariossa pyritään hävittämään lippuja ja surmaamaan kenraaleja. Kumpainenkin armeija laskee yhteen lippujensa määrän (myös BSB) ja lisää summaan kaksi kenraalista. Tätä lukua kutsutaan fortitude-pisteiksi ja siitä vähennetään jokainen pelin aikana menetetty lippu tai itse kenraali. Alkuperäisessä versiossa pelin voittaa se, joka ensimmäisenä saa vastustajan fortitude-pisteet kahteen, mutta tässä turnausversiossa siitä nettoaa kuudennen vuoron loputtua 500 ylimääräistä voittopistettä.

Voittopisteiden lisäksi modataan myös skenaarion deploymentia: alkuperäisessä versiossa depotaan normaalia kapeammin ja lähemmäs toisiaan. Tämä johtaa kuitenkin helposti aika lyhyisiin peleihin, joten skenaarioon varatun ajan tasoittamiseksi noudatetaan tällä kertaa tavanomaista Pitched Battlen deploymenttia.

Mikäli kielenkannat tällä vihdoin irtoavat ja kommentointikynnys laskee niin sanokaa vaan ihmeessä sanottavanne. :)

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 11.12.2019 14:08
Kirjoittaja Aarresaari
Näkymättömiä viestintäväyliä pitkin välittyi huoli siitä, että Ravening Hordes ei välttämättä tarjoa kovin tasapuolisesti lippuja kaikille armeijoille. Esimerkiksi metsähaltioilla optio löytyy vain keihäshaltioilla, jousimiehillä ja kevyellä ratsuväellä. Aika nopealla tuumailulla tuon tajuaa tööttäävän tontuille game overia pienemmistäkin vastatuulesta. Wood Elfit saavat siis kyseiseen skenaarioon seuravaan poikkeuksen:
Yksi yksikkö Dryadeja JA Wardancereita per armeija saavat automaattisesti ilmaisen fortitude-lipun. Tämä lippu ei vaikuta pelin sisäiseen mekaniikkaan mitenkään: se ei lisää resoluutiota combattiin eikä sen menetyksestä luovuteta pisteitä. Se voidaan kuitenkin menettää samalla tavalla kuin tavalliset liput, jolloin pelajaa vähentää fortitude-pisteitään yhdellä. Pelaaja ilmoittaa deployatessaan mikä yksikkö kantaa ilmaista lippua.
Mikäli herää halu puolustaa jonkin toisen paperista tehdyn joukkion oikeuksia niin puolustakaa vaan! Ja muistakaa jahkailijat ilmoittautua tapahtumaan niin saadaan paikat täyteen!

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 11.12.2019 16:41
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Mulle itelle riittää että tietää skenut vähintään pari päivää ennen turnausta koska en kuitenkaan pysty pelaa harjoitus pelejä ennen turnausta.

Tulkaa muutkin mukaan niin saadaan taas mukavat kinkerit. Ette kuitenkaan tuu olemaan vikoja koska se paikka jää mulle.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 12.12.2019 18:16
Kirjoittaja vimutin
Jees.. Olisin näillä näkymin tulossa.. Olin siis kaaoksella viime tapahtumassakin mutta en suurin surminkaan muista Tu_hammerer tilini salasanaa joten tein uuden :D.. Tällä kertaa aikeissa olisi tulla Empirellä kun laitan huomenna tilaukseen kasan figuja briteistä :D.. itse tuossa skenaarioita katselin ja esim Breakthrough voisi olla ihan hauska keskimmäiseksi peliksi

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Pe 13.12.2019 13:51
Kirjoittaja Aarresaari
vimutin kirjoitti: To 12.12.2019 18:16 Jees.. Olisin näillä näkymin tulossa.. Olin siis kaaoksella viime tapahtumassakin mutta en suurin surminkaan muista Tu_hammerer tilini salasanaa joten tein uuden :D.. Tällä kertaa aikeissa olisi tulla Empirellä kun laitan huomenna tilaukseen kasan figuja briteistä :D.. itse tuossa skenaarioita katselin ja esim Breakthrough voisi olla ihan hauska keskimmäiseksi peliksi
Loisto juttu! Breakthrough on tosiaan myös oikein hyvä skenaario ja voidaan se valita jos niin yleisesti halutaan. :)

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ke 18.12.2019 23:49
Kirjoittaja Tyrisalthan
Itsekin olisin näillä näkymin pääsemässä mähisemään. Armeijasta ei ole vielä hajua, varmaan joku mikä jää jäljelle kun lainaan muille autokunnan tarvitsijoille haluamansa.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 19.12.2019 04:08
Kirjoittaja Laava
Seiskaedikasta olen kyllä käytännössä ulapalla, mutta ilmoittaudutaan nyt mukaan kuitenkin.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 19.12.2019 11:58
Kirjoittaja Aarresaari
WARHAMMER 7TH EDITION RULEBOOK
RECORD OF RULES CHANGES - COMPLETE

In general, all rules text has been simplified where it was felt that it was unclear or overwritten. Some diagrams have been modified for extra clarity and new ones have been added where necessary.
Compatibility with existing army books was paramount throughout the entire process and has been 99% achieved!

The main changes are:

• Movement:

1. Charging units must now move to bring as many models as possible into the ensuing fight (from both their side and the enemy’s). This prevents exploitation with “clipping” charges.
2. Clarified how to move fleeing and pursuing units. Essentially: pivot the unit on the spot to face the direction it’s going to move towards, and then move it the distance rolled.
3. Clarified charge re-direction. Units hit enemies other than the ones they charged only if the new target is in their way as they charge after the fleeing intended target.
4. Re-worded the Change Formation manoeuvre so that it refers to the width of the unit’s frontage and not its ranks.
5. Killed the Snaking formation, as it is an obsolete rule that has long lost its reason to exist due to the newer rules for skirmishers and fast cavalry.
6. Clarified that units cannot voluntarily move off the battlefield unless specified in the scenario that is being played.

• Shooting:

7. A unit can now shoot only against one enemy unit and not multiple enemy units in any case, no exceptions.

• Magic:

8. Power dice generated by wizards can be used only by the wizards that generated them and not by other wizards in the army. The dice in the pool remain available to all wizards.
9. The Miscast Table itself is a lot nastier and the wizards can actually die from a Miscast, with rather spectacular pyrotechnic effects.
10. Spells in the Magic Lores have been reviewed in an attempt to make the least used Lores more appealing and tone down the ones that are a bit too good.
11. The Enchanted Shield cannot be combined with magic armour.
12. Reading a dispel scroll does not terminate the dispelling wizard’s Remains in play spells anymore.


• Combat:

13. Combat Phase sequence changed. The player whose turn it is picks combats in turn and each combat is completely resolved, including fleeing and pursuing, before passing onto the next. This clarifies the sequence in which fights, fleeing and pursuing happen. This change has several repercussions, such as allowing units to fight twice in a combat phase if they pursue into an existing combat that has not been solved yet during that phase (fight, win, pursue/overrun into another combat, fight again). Units, however, are limited to one pursue/overrun per turn only.
14. Fleeing is now always done directly away from the cause first, and then towards the closest table edge in following turns. Fleeing troops can move through friends (causing Panic), but are destroyed if they have to flee through enemies (of Unit Strength 5+) or impassable terrain. This solves the complex issue of the movement’s direction of fleeing and pursuing units.
15. The number of models needed to receive a Rank bonus in combat is now 5!
16. Killed the “Lapping Round” manoeuvre, but allowed winning units to perform a turn or change formation manoeuvre in combat, in order to bring more models into the fray.
17. Allowed the +1 combat res. bonus of the Battle Standard to stack on top of the +1 for units’ banners.
18. Added the Insane Courage rule: rolling snake eyes on a break test means the test is automatically passed, regardless of modifiers. This can even override auto-break from Fear-causing enemies!
19. Defended obstacles have been toned down. Units attacking over an obstacle simply lose the charging bonuses.
20. Clarified the rules for units that re-enter the battle after pursuing enemies off the table.

• Psychology:

21. Troops engaged in close combat do not take Psychology tests!
22. In order to cause Panic, friendly units fleeing/wiped out must have Unit strength 5+.
23. Unified all Panic ranges to 6”.
24. Removed the Panic test for fleeing friends within 4” at the beginning of the turn (it has effectively been replaced by the Panic test for friends fleeing through the unit).
25. Immune to Psychology gives immunity only to Panic/Fear/Terror, allowing positive psychological effects to affect the unit.
26. Unbreakable has now a Swarm box-out, which makes swarms suffer extra wounds when losing a fight, much in the same way as Undead.
27. Use combined Unit Strength of all units defeated in a fight against the combined Unit Strength of all fear-causing units on the winning side to determine if they are outnumbered by fear-causing enemies.
28. Stupidity does not affect units in close combat.

• War machines:

29. War machines without a crew are immediately destroyed by enemies in base contact with them.
30. Cannon balls hit all models they go through when hitting skirmishers or war machines and their crew.
31. Grapeshot uses the flame template, has variable Strength (Artillery dice) and causes D3 wounds.

• Weapons:

32. Great weapons confer only a +1 Strength bonus to mounted models.
33. Pistols simply count as hand weapons in close combat. If a model carries two+ pistols, it has the 2xMultiple shots rule.
34. Hand weapon+shield extra pip of armour applies only when fighting to the front and not to the flanks/rear.

• Skirmishers:

35. They cannot march if enemy is within 8” (this rule now applies across all units, no exceptions).
36. They get a single change of direction during the charge.
37. Added a section about skirmishing units of monsters and handlers.

• Monsters/chariots:

38. They get only one pivot during a charge.
39. Chariots can choose to move through difficult terrain and obstacles (but still suffer damage).

• Miscellaneous rules:

40. Regeneration is now a simple save working exactly like a ward save, except that it can be taken after ward saves (!) and is cancelled by flaming attacks.
41. “Always Strike First” has been standardised as a Special Rule.
42. Deleted the rule protecting Characters within 5” of friendly units. If not inside a friendly unit, characters are a unit of their own and can therefore be targeted normally!
43. Characters inside a friendly unit cannot be targeted by missile fire (and get ‘Look out sir’ if the unit is 5 or more models strong). This rule does not apply if they have Unit strength 5 or more. This allows characters mounted on multi-wound steeds (like Archaon, Tyrion etc.) to join friendly units without being picked out by enemy fire!
44. Buildings. Complete new rules for moving and fighting in buildings, including a spread on Special features (funky fantasy terrain!).
45. Clarified interaction of flying movement and terrain.
46. Magic resistance is passed from a character to the unit it joins and vice-versa.
47. Clarified rules for capturing Battle Standards.
48. Half VPs are now scored for units reduced to half strength or less, and not below half strength. The same is true of characters (so wounded Heroes yield half their cost in VPs!).
49. Units with Unit strength of less than 5 cannot capture table quarters, nor can they deny them.
50. Champion banners musicians and characters all equally have to be in the first rank (players are free to decide who goes at the back if there’s no space).
51. Clarified that fleeing generals and battle standards lose their abilities.
52. Clarified character-unit psychology interaction.
Copypastettu selvitys sääntömuutoksista (tai -parannuksista) siirryttäessä kutosesta seiskaan.

Muistan nyt huonosti sukunimiä, joten listaan teidät käyttäjänimillä ja korjaan tiedot kun en oo mobiililla. :)

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: To 19.12.2019 12:44
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Hyvä idea pistää toi 7 edikan ja kutosen erot.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: La 21.12.2019 14:53
Kirjoittaja Kuisma
Santeri Kuisma mukaan rähinöihin. Maksoin juuri äsken.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: La 21.12.2019 15:56
Kirjoittaja Aarresaari
Lisätty.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ma 23.12.2019 06:10
Kirjoittaja Tyrisalthan
Mites muuten nuo common magic itemit?
Seiskaedikan sääntökirjassa ei ole hintoja niille, eikä hintoja löydy ravening hordesistakaan.

Re: [TaTaPe] Warhammer Ravening Hordes 18.01.2020

Lähetetty: Ma 23.12.2019 10:46
Kirjoittaja Aarresaari
Eikö tosiaan ole? Miten tää oikein ratkaistiin aikanaan?
Mennään nyt 6. edition hinnoilla.