Sivu 1/1
Mitä maaston pohjaksi/alustaksi ??
Lähetetty: To 31.07.2003 11:59
Kirjoittaja Ghe'dahlg
Tuli tässä semmoinen kysymys eteen, kun ajattelin alkaa muuttamaan muovisotilaiden piikkilanka-aidoista, tiiliseinistä ja hiekkasäkeistä 40K-maastoa, niin mitä niiden pohjaksi/alustaksi kannattaisi laittaa?
Lähetetty: To 31.07.2003 12:11
Kirjoittaja maddog
REgimental baseja voisi varmaan käyttää ainakin aidoissa ja pienemmissä jutuissa, ja tavan baseja esim tienviitoissa jne. ne voi sitten alustaa samoin kuin armeijan figut! Ne regimental baset olisi siitä hyviä aidoissa, että tulee sellaisia lyhyitä aitapaloja, joita on helppo muokata erimuotoisiksi pitkiksi aidoiksi

. Ja ottaa pois pöydältä silloin kun ne hajotetaan/räjäytetään.
Niiitä baseja pitäisi olla ainakin fantsuissa. reilusti yhdessä pussissa joten riittää pitkälle.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 14:47
Kirjoittaja Tupets
Jokin mahdollisimman ohut, kevyt, vaikeasti taipuva ja hinnaltaan huokea materiaali lienee paras.
Aaltopahvi on mielestäni yleisesti ottaen ihan hyvä alustaratkaisu maastoa tehdessä. Ilmaista, ei taivu paljoa liimattaessa ja alustan muodon voi muovata mieleisekseen. Ongelma on paksuus. Reunat voi peittää maalarinteipillä. Kannattaa tehdä alustasta niin ohut, että figut voi laittaa itse maastobiittiin ainakin lähes kiinni ilman että kaatuvat. Jos ryhtyy vähänkin leveämpää tekemään, kannattaa tehdä sitten niin iso, että alustan reunan ja aidan väliin jää tuuman rako, johon ainakin tavan jalkamiehet mahtuvat seisoskelemaan kaatuilematta.
Maddogin idea kuulostaisi ainakin yhtä toimivalta ohuille aidoille. Eipä ainakaan tarvitse ruveta pahvia leikkelemään. Maksaa tosin pari hassua dollaria.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 15:12
Kirjoittaja Vader
Jostain (olisko ollut terragenesis) luin näppärän vinkin, tosin sopii vain tietynlaisiin maastokappaleisiin. Eli itse kullakin on nurkat väärällään pilalle-poltettuja cd-levyjä tai ilmaisia mainos-levyjä, joilla ei tee mitään - lasinalusiksi ehkä. Ne ovat kuitenkin loistavia alustoja maastopaloille, pahvilla tms aukko ensin umpeen ja kasaa sitten siihen päälle. Ei taivu, on kevyt ja kestävä. Liima tarttuu paremmin etikettipuolelle, eli kirkas puoli tulee alaspäin. Itse olen käyttänyt esimerkiksi kraatereiden pohjana.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 16:19
Kirjoittaja Tupets
Cd-levyt ovat olleet kovasti käytössä meilläkin päin. Niiden muotoa ja kokoa ei vaan paljoa muutella, joten ne eivät ainakaan yksin kunnolla riitä moninaista maastokokoelmaa askarrellessa.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 18:35
Kirjoittaja Dr.Pepper
Itse käytän vanhojen tietokone pelien laatikoita, ne ovat sopivan ohuita eivätkä silti taivu liikaa. Eivätkä maksakkaan tässä vaiheessa enää mitään.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 19:52
Kirjoittaja baretul
Joo ei aaltopahvia missään tapauksessa, vaikka gw:een hemmot käyttävätkin niitä joissain step by step maaston teko vinkeissään, aalto pahvi kupristuu ja pilaa kaiken

. Sellasta missä on pahvi foami pahvi (en muista tarkelleen nimeä), mutta kuitenkin tämä on todettu erittäin hyväksi, samoin muovi levy. Cd-levyä melkeen mahdoton leikata sellaseksi kuin haluaa koska se halkeilee.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 20:03
Kirjoittaja Vader
baretul kirjoitti:Cd-levyä melkeen mahdoton leikata sellaseksi kuin haluaa koska se halkeilee.
Totta, mutta cd-levystä saa todella mukavan tasaisen pyöreän alustan, mikä ei yleensä ole ollenkaan huono juttu.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 20:06
Kirjoittaja baretul
Niin pyöreän

, mutta siis yleensä alustoja leikellään esim muvilevyä ja vastaavaa sen muotoisiksi kun niitä halutaan (on paljon helpomi jos esim jossain piikkilanka esteessä on juuri siihe esteen viereen loppuva alusa (jos esim haluaa laittaa tämän esteen jonkin suuremman esteen viereen). No jooh kyllä joissakin tapauksissa cd-levy on erittäin kätevä, pakko myöntää.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 20:06
Kirjoittaja verLoren
Totta, jos on eeeeeerittäin iso figu. Tai sitten kaivaa minidisc-levystä sen pyöreän (CD-)osan ulos (voikohan sitä).
Lähetetty: Pe 01.08.2003 20:07
Kirjoittaja baretul
Noh ei näitä alustoja varmaankaan figureille suuniteltu vaan esim pienille esteille

.
Lähetetty: Pe 01.08.2003 21:44
Kirjoittaja jullevi
Itse suosin balsalevyä (3, 4 tai 5mm paksua). Saatavilla ainakin hyvin varustetuista askarteluliikkeistä sekä liikkeistä, jotka myyvät kauko-ohjattavia lennokkeja (jälkimmäisistä ehkä halvemmalla).
Lähetetty: Pe 01.08.2003 22:55
Kirjoittaja verLoren
No oisiko sellanen aaltopahvi ja siihen päälle muropakettipahvia?
Lähetetty: La 02.08.2003 00:17
Kirjoittaja baretul
Ei aaltopahvia petskules

Lähetetty: La 02.08.2003 09:56
Kirjoittaja verLoren
Höh miksei? No pelkkä muropakettipahvi? Miksi hitossa ne GW:läiset mainostaa sitä aaltopahvia niin vimmatusti vaikka se ei kuitenkaan toimi? Keksisivät jonkun oman materiaalin josta vois vääntää jos jonkunlaista...
Lähetetty: La 02.08.2003 11:21
Kirjoittaja Day
Heippa.
Barefulin pahvi-foam-pahvi -levy on kapalevyä. Ensiluokkaista kamaa, myös oikein kevyttä. Raskaammissa maastonkappaleissa voisi käyttää myös kovalevyä (n. 6mm paksua puulevyä, saa vaikka mistä, tiimaristakin).
Aaltopahvi on pohjaratkaisuna äärimmäisen huono, balsankin pitää olla suht´ paksua jotta sen käyttö kannattaa. 3 tai 4mm:n paksuista levyä en itse uskaltaisi käyttää, mutta jos jullevi on sen hyväksi havainnut, se varmaankin toimii aivan hyvin.
Aaltopahvilla on kyllä hyviäkin puolia. Käytän sitä paljon rakennusten seinissä jne. Se pitää vain naulata kunnolla kiinni muihin pahviosiin jotta se ei pääse käpristymään. Ohuet naulat joissa on leveä kanta ovat parhaita, IMO.
Omassa Cityscape-kentässäni kaikki talojen seinät ovat aaltopahvia. Mutta kannattaa huomata, että aaltopahvia on myös "kaksinkertaisena". Toisin sanoen, se näyttää siltä, kuin kaksi aaltopahvilevyä olisi kiinnitetty toisiinsa. Se on huomattavasti jämäkämpää ja vähemmän taipuisaa. Oman kaksinkertaisen aaltopahvini sain jääkaappini mukana, en tiedä mistä muualta sitä voisi etsiä.
Lähetetty: La 02.08.2003 12:53
Kirjoittaja baretul
Hmm jooh noh itelläki on ollu 2 kertasta aaltopahvia, se o ihan kätevää esim just seinissä vastaavissa, mutta yleensä alustaksi ei kannataisi ainakaa mun mielestä laittaa mitään muuta ku jotain minkä tietää 100% varmasti taipumattomaksi, koska siinä räjähtää pää ku huomaa sen maaston jota on tehty 10h taipuvan pohjasta

. Niin joo 2 kerroksista aaltopahvia voi kysellä tollasilta kaupoilta kuten k-market, jotkut ilmastointi, putkialan ja rakennusalan yrittäjät varmaa kanssa mielellää antaa, ku vaa soittaa ja kysyy, että onko niillä turhaa pahvia.
Muropaketti pahvi on hyvää jos sillä tekee jonku yhen 1cm x 1cm laatan, tai jotain, mutta suositelen että ei lähde kantapään kautta kattomaan kuinka se rupee taipumaan kosteudesta

.
Lähetetty: La 02.08.2003 13:25
Kirjoittaja Tupets
Ei se aaltopahvi sentään noin kelvotonta minusta ole

.
Jos maastokappaleeseen tulee alustan päälle melkoisen tasaisesti tavaraa joka puolelle, kupristumista tuskin tapahtuu, jos ei älyttömästi liimalla läträä. Itse olen tehnyt mm taloille alustoja aaltopahvista kupristumisen kannalta hyvällä menestyksellä.
Metsien yms "harvan" maaston tekoon en kyllä aaltopahvia pahemmin suosittelisi. Kupristava pva-kylpy, jota rajoittaa vain pari puuta joiden alustaan koskeva pinta-ala on pieni, käpristää alustan varmasti.
Lähetetty: Ti 05.08.2003 14:17
Kirjoittaja Sandman
Aaltopahvin kupristumisen voi estää seuraavasti:
-jos laitat useamman kuin kaksi aaltopahvia päällekäin laita liima pinnoille siten että toinen liimaus kupristaa toiseen ja toinen toiseen suuntaan.
-Käytä mahdollisimman jäykkärakenteista aaltopahvia.
-kahta aaltopahvia käyttäessä voi liimaa laittaa alustan pohjaa niin että se estää kupristumisen.
No joo eihän se aaltopahvi mikään hirmu hyvä materiaali mutta se on kyllä varmasti halvin
Lähetetty: Ti 05.08.2003 14:28
Kirjoittaja baretul
Jep arvaa olenko kokeillut noita

. Taipuu se silti, Ja sitä paitsi helpmpi leikata kapalevyä ja muita materialeja ku pahvia, pahvissa o vaikea saada esim sileitä reunoja etc.