Sivu 1/1

Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: To 22.02.2024 20:23
Kirjoittaja RaddiCraft
Kuva

Ropeconin miniatyyrimaalauskisa tulee taas, tällä kertaa hieman totuttua aiemmin eli 19.-21.7. ja uudella formaatilla, ilmeellä sekä nimellä päivitettynä. Tervetuloa Cold North Openiin!

Kilpailu järjestetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa Open-formaatilla, missä kategoriaan ilmoitettavien töiden määrää sekä kategorioissa palkittavien töiden määrää ei ole rajattu. Formaatista lisää säännöissä.

Kilpailuun on tänä vuonna myös ennakkoilmoittautuminen Pienoismallit.netin kautta – järjestelmä on Suomen pienoismallinäyttelyistä tuttu ja helpottaa kisan kasvun myötä järjestäjien hommaa huomattavasti. Ennakkoilmoittautuminen on jo auki ja sulkeutuu ti 16.7. klo 23:59, mutta varaamme mahdollisuuden ilmoittaa töitä vanhaan malliin myös paikan päällä. Jos et ole varma valmistuuko ilmoittamasi työ kilpailuun, on se helpointa ilmoittaa silti jo ennakkoon ja hankkiutua sitten tarvittaessa eroon ylimääräisistä lapuista.

Kilpailu on monipäiväinen ja vaatii sisäänpääsylipun Ropeconiin. Muuta erillistä ilmoittautumismaksua kilpailuun ei ole.

Kilpailua järjestävät nyt kolmatta vuotta suomalaisen Cold Tones Society -maalarikollektiivin aktiivit yhteistyössä Ropecon ry:n kanssa. Näiden kolmen vuoden aikana kilpailun taso ja osallistujamäärä on kasvanut aiempaan verrattuna moninkertaiseksi, mikä on yksi suurimmista syistä tämän vuoden formaatti-, kategoria- ja ilmoittautumisuudistuksille.

Open-formaatin ja ennakkoilmoittautumisten lisäksi uutta viime vuoteen verrattuna ovat peruskategorioissa 1.-6. jaettavat Best of Category -palkinnot, pienet sääntömuutokset erikoiskategorioihin 7.-9. sekä Ajoneuvot -kategoria.

Lisäksi suunnitteilla on Ropeconin figumaalauskisan pitkää historiaa juhlistava historiikkinäyttely jota varten kannattaakin jo kaivella esiin menneiden vuosien palkintotöitä. Tästä lisää myöhemmin.

Näyttelyalueella järjestetään myös Show of Force -armeijaparaati, jonka toteutuksesta vastaa viime vuoden tapaan Warhead.

Aikataulu:

Kilpailutöitä otetaan vastaan perjantaina 19.7.2024 klo 15.00 – lauantaina 20.7. klo 15.00.

Kilpailutöiden luovutus tapahtuu sunnuntaina 21.7.2024 klo 12.00–16.00.

Kisatöistä on mahdollista pyytää palautetta tuomareilta sunnuntaina 21.7.2024 tälle varattuna ajankohtana.

Kilpailun palkintojenjako on sunnuntaina 21.7.2024.

Ennakkoilmoittautuminen
Liput
Säännöt, kategoriat & jaettavat palkinnot
Lisätietoa kilpailusta & aiempien vuosien palkittuja töitä


Kysyttävää?
[email protected]
[email protected]

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Ma 04.03.2024 12:14
Kirjoittaja Kaapelikala
Onko sallittua tuoda useampi työ esille, mutta vain yksi (tai osa) arvioitavaksi kilpailuun?

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Ke 06.03.2024 07:41
Kirjoittaja RaddiCraft
Meillä ei ole tänäkään vuonna erillistä "vain näytillä" -osiota (lähinnä tilasyistä, sillä formaattimuutoksen ja kisan kasvun myötä tilantarvetta on taas muutenkin hankala arvioida etukäteen). Uuden formaatin myötä samaan kategoriaan voi kuitenkin tuoda useammankin työn eli siinä mielessä muutakin kuin varsinaisen "kisatyön" voi hyvin tuoda esille vaikka olisi samassa kategoriassa.

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Ke 06.03.2024 11:37
Kirjoittaja The Captain
Kaapelikala kirjoitti: Ma 04.03.2024 12:14 Onko sallittua tuoda useampi työ esille, mutta vain yksi (tai osa) arvioitavaksi kilpailuun?
Tuomareilla on kuitenkin omanlaisensa arviointikriteerit, joten ne omat "tämä on vain näytille" -työt saattavat olla heidän mielestään enemmän palkinnon arvoisia kuin se "tällä lähdetään voittamaan" -työt.

Tämä formaatin muutos on minulle kyllä paha, paha juttu. Minulla on ollut muutamaankin kategoriaan useampi idea, mutta olin jo mielessäni "valinnut" kuhunkin luokkaan yhden työn. Nyt saakin tuoda monta, ja sehän taas tarkoittaa, että minun ehkä pitää maalata monta.

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Su 07.07.2024 19:06
Kirjoittaja RaddiCraft
Ropecon lähestyy ja niin myös conin maalauskisa, Cold North Open!

Vierailevan kunniatuomarin roolia hoitaa tänä vuonna legendaarinen Alfonso "Banshee" Giraldes. Moninkertaisena Slayer Sword -voittajana ja Monte San Savino Gran Maestrona Alfonso tuskin esittelyjä kaipaa, mutta hänen töihinsä voit tutustua esim. täällä.

Maalauskilpailun paikka on siirtynyt muun näyttelyalueen mukana, ja on nyt hallissa 5B aivan figumaalauspisteen vieressä.

Haluamme myös muistuttaa, että ennakkoilmoittautuminen kisaan päättyy 16.7. klo 23:59. Ennakkoilmoittautuminen nopeuttaa ilmoittautumisia paikan päällä, joten suosittelemme sitä erittäin vahvasti. Paikan päälläkin on mahdollista ilmoittautua, mutta tällöin vapaaehtoisemme joutuvat naputtelemaan jokaisen entryn tiedot manuaalisesti järjestelmään, mikä hidastaa asioita paljon. Linkki ilmoittautumiseen ensimmäisessä viestissä. Uuden formaatin myötä jokaiseen kategoriaan voi tuoda niin monta työtä kuin haluaa, pl. aiemmin Ropeconissa voittaneet työt.

Conissa nähdään!

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Pe 26.07.2024 16:04
Kirjoittaja RaddiCraft
Ropeconin maalauskisan eli Cold North Openin tulokset ja kuvat löytyvät nyt täältä: https://coldtonessociety.com/cold-north ... 4-results/.

Pahoittelut pienestä viiveestä, jatkoimme conin jälkeen suoraan Bansheen workshoppiin minkä seurauksena pääsin näiden pariin vasta eilen.

Kisassa nähtiin tällä kertaa 340 työtä (292+48 pikamaalaustyötä) n. 130 osallistujalta, eli kasvua viime vuoteen oli n. kolmasosan verran. Kisa-alue pysyi hieman syrjäisestä sijainnistaan huolimatta vilkkaana koko viikonlopun. Järjestäjänäkökulmasta kilpailu, maalauspiste ja Show of Force vierekkäin sijoitettuina tukivat ohjelmanumeroina hyvin toisiaan.

Kilpailun Best of Show -palkinto meni tuomariston yksimielisellä päätöksellä Aappo Danschun upealle Nosferatu-bustille. Yleisön suosikiksi valikoitui Mikko Leivon Vroom-örkkibuggy, ja Hirviöt-teemapalkinnon voitti Henrik Heikkinen teoksellaan Distortion. Tuomaritiimiin kuuluivat tänä vuonna allekirjoittanut, Kalle Lähteenmäki, Antti Vuento sekä vieraileva kunniatuomarimme Alfonso Giraldes "Banshee". Kuvaajana toimi Olli-Pekka Paljakka.

Uutta tänä vuonna olivat open formaatti sekä ennakkoilmoittautuminen, jotka olivat ainakin omasta näkökulmastamme pääpiirteittäin toimivia uudistuksia. Kuulemme kuitenkin mielellämme risuja ja ruusuja myös osallistujilta ja kävijöiltä ensi vuotta ajatellen.

Lopuksi vielä erityiskiitos kaikille kisa-avustajina toimineille vapaaehtoisillemme - töiden määrä ja muu kisaan liittyvä logistiikka ovat sellaisessa pisteessä, ettei toteutus onnistuisi enää mitenkään ilman apukäsiä.

Cold North Open palaa jälleen Ropeconiin vuoden kuluttua 25.-27.7.2025, eli jos maalauskärpänen puri voi kisatöitä alkaa jo huoletta valmistelemaan. Kiitos ja kumarrus!

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Ma 29.07.2024 13:52
Kirjoittaja The Captain
Hieno kisa. Kiitos järjestäjille, vapaaehtoisille (tai siis vapaaehtoisiahan järjestäjätkin ovat) sekä osallistujille.

Tykkäsin kovasti Open-formaatista. Tällaisella osallistujamäärällä alkaa olla jo reilua palkita useampi kuin kolme parasta - ja samalla osallistujan mahdollisuus saada kotiin viemistä paranee, mikä kenties kannustaa myös aktiivisempaan osallistumiseen.

Ennakkoilmoittautuminen on hyvä idea, niin järjestäjät osaavat varautua riittävällä määrällä tilaa. Tässä tosin taisi käydä niin, että ilmoittautumisen yhteydessä kysytty "lyhyt kuvaus työstä" päätyi vain osallistujan omaan lappuun eikä työn vierelle, kuten ilmoittautumislomakkeesta olin ymmärtänyt. Mutta maalaustyön kaiketi pitää osata puhua puolestaan ilman selityksiäkin.

Show of Force on tietysti viisasta pitää siinä samassa tilassa, koska hienoja figuja ihmiset sinne kumminkin haluavat tulla katsomaan. Tänä vuonna oltiin kuitenkin ehkä liiankin lähekkäin - metri lisää tilaa pöytien väliin olisi mahdollistanut sujuvamman kansainvaelluksen alueella. Hallin pinta-ala olisi kyllä joustanut, kun muita näytteilleasettajia ei ollut tungokseksi asti.

Tuomaripalaute on aina hyödyllistä, etenkin kun tekijät osaavat sekä substanssin että maalareiden kohtaamisen. Näillä evästyksillä tekee mieli yrittää taas parantaa omaa suoritusta ensi vuodeksi. (Työ tietysti on jo aloitettu. Miksi viivytellä, kun inspiraatio iskee?) Tuomariston rajallinen pääluku tietysti tekee jonotuksesta pitkäveteistä, kun kaikille tietty haluaa antaa tarpeeksi yksityiskohtaisen ja yksilöllisesti hyödyllisen palautteen. Kaikki eivät jaksaneet jonottaa, ja ymmärtääkseni etenkin junioriosastossa koettiin tästä vähän harmistusta, kun sunnuntai-iltapäivällä alkoi muksuilla maltti jo rakoilla. Kuitenkin ne, jotka jaksoivat jonottaa ja joiden kanssa sittemmin juttelin, olivat kyllä kiitollisia saamastaan palautteesta. Antti teki melkoisen urotyön pyrkiessään palvelemaan koko jonoa ennen apuvoimien saapumista, kiitos siitä vielä hänelle.

Sali 5:n isoin ongelma on, että se on niin erillään muusta tapahtumasta, etenkin kun viereinen sali ei ollut käytössä. Vitoseen joutui joko kahlaamaan Hesburger-jonon läpi tai kiertämään epäintuitiivista reittiä, eli sinne piti oikeasti haluta, joten satunnaiset selailijat saattoivat missata koko kisan. Toisaalta kisatöiden ympärillä oli kyllä koko ajan tungosta, mikä tietysti on positiivinen ongelma. Sille nyt on vaikea mitään tehdä, kun ihmiset ymmärrettävästi haluavat ihastella töitä tarkemminkin, eikä tuommoisen kokoelman läpi kuljeta ihan nopeasti. En sitten tiedä, voisiko hallia pitää auki myöhempäänkin perjantai-iltana (lauantaina varmaan tuomaroinnin vaatimuksista ei voida pidentää), valvottuna tietysti.

Kaiken kaikkiaan tapahtumasta jäi oikein hyvä fiilis, ja muutokset aiempaan positiivisia. Kaiken voi aina tehdä vieläkin paremmin, mutta minusta ilmansuunta, johon ollaan menossa, on oikea.

Re: Ropeconin Figumaalauskisa 2024: Cold North Open

Lähetetty: Ti 06.08.2024 11:24
Kirjoittaja Hammerheart
Minustakin formaatti oli oikein kiva ja kisa hyvä! Useampi palkinto per kategoria oli suorastaan nerokasta ja kannusti osallistumaan.

Jotain rakentavaksi tarkoitettua palautetta.

Kisan hämmästelylle voisi tehdä virallisen kulkusuunnan (tai ainakin suosituksen), jotta myötä- ja vastapäivään kiertävät eivät ruuhkautuisi keskenään.

Alemmat työt olivat melko matalalla näin huonopolvisen hujopin näkökulmasta, mutta tämä voi olla mahdoton rasti korjata mielekkäästi.
The Captain kirjoitti: Ma 29.07.2024 13:52Ennakkoilmoittautuminen on hyvä idea, niin järjestäjät osaavat varautua riittävällä määrällä tilaa. Tässä tosin taisi käydä niin, että ilmoittautumisen yhteydessä kysytty "lyhyt kuvaus työstä" päätyi vain osallistujan omaan lappuun eikä työn vierelle, kuten ilmoittautumislomakkeesta olin ymmärtänyt. Mutta maalaustyön kaiketi pitää osata puhua puolestaan ilman selityksiäkin.
Mietin viimeisenä iltana, että teenkö nimikyltin työlleni, kun en tietä kuinka tuttuja ruostehirviöt ovat conin kävijöille, mutta sitten ilmoittautumisessa annettiin ymmärtää, että lyhyt kuvaus tulisi työn oheen niin jätin nimikyltin tekemättä. Tämä hieman harmitti, mutta oletan, että suunnitelmat muuttuivat jossain kohtaa ja toki tällaista sattuu.

Palautetta olisin mielelläni kuullut, mutta jono tosiaan oli pitkä ja turnaus menossa niin ei tauolla ehtinyt millään. Mutta tämäkin lienee mahdotonta korjata mielekkäästi - joka tapauksessa isot pointsit mahdollisuudesta saada palautetta!