Walloittaja kirjoitti:Niin olen tässä kasaamassa 1500pts IW:tä, ei ole yhtään kokemusta 40k:n kaaoksesta.
Joten päätin teiltä kysyä neuvo.
Kuinka isoja perus marine squadeja "kannattaa" käyttää? ja minkä laisella
varustuksella?
Ja onko tälläinen Demon Prince/Chaos Lordi hyvä:
Demon Prince/Chaos Lord(161)
Wargear: Bolt Pistol, Mark of Undivided
Demonic Gifts: Demonic Essence, Demonic Mutation, Demonic Resilience, Demonic Armour, Demonic Aura
Demon Weapons: Dark Blade (25pts)
Alla olevat vastaukset ovat ajateltuja kustannustehokkuuden kannalta. Muuten armeija kannattaa tehdä oman mielensä mukaiseksi.
- Perusryhmäkoko IW:lle: 5 (boltterit , 1 plasma gun & lascannon perussquadeihin)
- Devastaattori voi napata joko 5/3 tai 6/4 formaatissa jossa ensin on ryhmän koko ja jälkimmäinen raskaiden aseiden määrä. Lascannonia ei kannata ostaa isomman hinnan vuoksi vaan tyytyä missile launcheriin + tank huntereihin. Hvy boltteri & tank hunter on toinen toimiva optio. Toisaalta IW:llä saa sen verran pizzaa että kannattaa napata niitä.
- Possessed Vindicator + TVR säännöt on kokeilemisen arvoinen
- Defiler tai kaksi. Joko indirecti tai +1 armour value upgrage ja aina hull downiin
- Possuanni ja hull down
- Älä ota obleja, menivät hupipuolelle T muutoksen jälkeen. Alpha legioona on parempi ampumaan oikeisiin kohteisiin oblite muutoksen jälkeen kuin iw (alpha legion -> fully infiltrating footslogger army, ei toimi tosin jos infiltraitorointi on offissa)
- Jos haluat pumpata lordin niin tee siitä S8 winged versio staturella. Tai sitten säästä pojoja ja laitat siitä vain barebone version armeijaan
Pumppulordi: Frags, stature, str, dark blade, essence, wings, ccw, mutation, mocu. 167 pts.
Pompi suojan takana kohti vihulaista, voit kestää yhden roundin tulta vastuksen armeijan osalta. Hyvä teloja, mutta muodostunee turhemmaksi TVR - sääntöjen myötä.