Sivu 1/1
Mitä metallia?
Lähetetty: To 23.10.2003 16:23
Kirjoittaja Helfferi
Mitä metallia GW käyttää figuissaan jos tietoo löytyy
niin vois vastailla et vois ite alkaa fiksaileen omii figui
kun toi tina ei ota oikeen yksityiskohtii

Re: Mitä metallia?
Lähetetty: To 23.10.2003 16:26
Kirjoittaja jullevi
Helfferi kirjoitti:Mitä metallia GW käyttää figuissaan jos tietoo löytyy
niin vois vastailla et vois ite alkaa fiksaileen omii figui
kun toi tina ei ota oikeen yksityiskohtii

Mitä tarkoitat figujen fiksaamisella ? Jos määritellään 'fiks=korjaus' , niin silloin lienee paras turvautua green stuffiin ja vastaaviin aineisiin. Jos kyse kuitenkin on valamisesta (siis kopioinnista), niin siitä ei täällä puhuta.
Lähetetty: To 23.10.2003 16:28
Kirjoittaja Deetwo
Son nimeltään White metal
EDIT: sen saa jopa tietääkkin jos vaikka sattuu WDtä lukemaan joskus

Lähetetty: To 23.10.2003 16:32
Kirjoittaja baretul
Tota joo tästä white metallista on jauhettu jo ties missä. Niin ja onnea vain jos omia ukkoja rupeat valamaan. Ensiksi ne tosin pitää tehdä

.
Lähetetty: To 23.10.2003 16:35
Kirjoittaja I.C. Wiener
Lähetetty: To 23.10.2003 16:37
Kirjoittaja baretul
Jep tämä oli hyvä tietää

, tosin kukaan ei ole vielä puhunut valamiseta noin yleiskäsitettä pitemmälle

. Jos valaminen kiinostaa jotain, niin näissä on mahollisuus puhua, siitä koska täälä se näytti olevan kiellettyä

.
http://groups.yahoo.com/group/casting/
http://groups.yahoo.com/group/1listSculpting/
Casting lististä löysin ihan kivaa infoa ja sittes 1listscupltingistakin löytää, sieltä saa myös paljon vinkejä jne skulptaukseen.
Lähetetty: To 23.10.2003 16:40
Kirjoittaja Dolmot
Tarkka resepti voi olla jonkin sortin liikesalaisuus. Kannattaa vilkaista esimerkiksi
Prince Augustin metalleja ja niihin liittyvä
FAQ. Firmasta saa myös runsaasti valmiita muotteja, joista syntyy ihan käypäisiä minejä. Noilla voi harjoitella, jos valamishomma kiinnostaa enemmänkin. Lyijyä sisältäviä metalleja ei sitten kannata pureskella. GW sekä muut suuremmat valmistajat ovatkin hankkiutuneet siitä eroon ja pääasiallinen ainesosa on nykyään tina.
Lienee myös selvää, että tässä threadissa käsitellään ainoastaan oman designin valamista. Foorumin yleinen politiikka kaikkea kopiointia kohtaan pitäisi olla yleisessä tiedossa.
Lähetetty: To 23.10.2003 16:47
Kirjoittaja baretul
Jepu jee ja kannattaa muistaa, että jos ei ole mahdollisuutta sulattaa metalleja, niin voi aina valaa resiinistä tai hartsista. Laitteistot ovat halvemmat, mutta tuo resiini tai hartsi maksaakin sitten aika paljon, verratuna metalleihi. Resiini tai hartsi muutenkin aivan varteen otetava vaihtoehto, aloitus setti on 70E pitää tilata ulkomailta kylläkin. Forge wordilin tuotteet ylensä on tehty resiinistä, tosin aika kalliilla laiteistolla, mutta nuo mitä olen ostanut ovat olleet aika hyvä tasosia valuja.
Niin joo niinku dolmot sano, eli siis missään nimessä ei ole kyse kopioinnista tai vastaavasta, vaan ainakin minä annoin neuvvoja niille, jotka valavat oma tekemiään hahmoja, tai figuja omaan tarkoitukseen.