Sivu 1/1

FB: Vampire counts, LotR - evil. Kuvia korjailtu ja lisätty!

Lähetetty: Pe 31.10.2003 23:51
Kirjoittaja Iso_Arska
Joo siis tuolla on vampire counts figuja (kuten otsikosta näkyy :D ). Sain kameran lainaan, ja olihan se pakko ottaa kuvia ;) .

Jotkut kuvat saattoivat epäonnistua, mutta ne olivatkin ensimmäiset kuvani. :| . Kaikki kommentti ja kritiikki otetaan vastaan. Ovat kuitenkin pääasiassa pelinappuloita, mutta saa niitä showcasenakin arvioida. :) .

Olkaa Hyvät! http://www.pbase.com/Iso_Arska

EDIT: Niin ja kuvia todennäköisesti tulossa vielä lisää, joten pysykää kanavalla ;) .

Lähetetty: La 01.11.2003 08:31
Kirjoittaja DwarfLord
Hienoja ovat mutta kuvaus oli kylläkin aika epäselvä... :wink:

Lähetetty: La 01.11.2003 09:11
Kirjoittaja raastin
Hienoja pelifiguja. Muuta en osaa sanoa kuvien huonostalaadusta johtuen.

Lähetetty: La 01.11.2003 11:09
Kirjoittaja P_H
Voih kun on kurjat kuvat! Ei oikein saa selvää, suosittelen lukemaan artikkeleista sen miniatyyrien valokuvaus- ohjeen.

Nekromanserista sai ainakin sen selville, että sen sauvan
päässä olevassa pömpelissä blendit rajoittui ehkä kolmeen kerrokseen.
Nyt siinä on näkyvissä selvät rajat, missä mikäkin maali loppuu ja mistä seuraava alkaa. Rauhallisemmin vaan blendailemaan, tosi vetistä maalia.Toi on sitäpaitsi niin pieni osa että maali kuivuu seuraavan kerroksen tieltä varsin sutjakkaasti.

Muuten en oikein saanut selvää, pistä parempia kuvia joskus niin että voi paremmin kommentoida.

Lähetetty: La 01.11.2003 12:37
Kirjoittaja Iso_Arska
Joo tosiaan kuvia yritän parannella mahdollisimman pian. Lisää kritiikkiä kaivataan. (Jos sitä pystyy sanomaan :| )

Lähetetty: La 01.11.2003 14:59
Kirjoittaja attor
Hyvän näköisiä figuja, etenkin baniska ja nekke. No ei se niin huono kuvanlaatu ollut kuin annoitte ymmärtää, on sitä huonompiakin kuvia nähty :wink:

Lähetetty: La 01.11.2003 19:25
Kirjoittaja baretul
Hmm oho siistejä, ainoa mikä mättää nyt on maalien paksuus ja valokuvat.

Valokuvat ovat nyt hassun pinkin sävyisiä, kannataisi ottaa luonnonvalo lampuilla kuvat (eivät ole kovin kalliita 3.9 E kpl). Kannatais myös tasata värit kuvankäsitely ohjelmalla, koska nyt noi on ehkä hieman liian tummia ja värit saattaa olla vääristyneitä. Kuvat ovat otettu myöskin aika kaukaa, ehkä hieman lähempää voisi koittaa napsasta, jos on hyvät mahollisuudet kameran puolesta siihe.

Olet ymmärtänyt valon ja varjon figuisa, ja se on tärkeää, hienosti maalattu muuten, mutta joissakin kohdissa on ehkä liikaa maalia, tai liian paksua maalia. Puolet vettä ja puolet maalia on ihan hyvä nyrkki sääntö peli hahmoissa. Itse käytän ylensä vielä ohuempaa sävytämiseen, se voi olla jotain 1 osa maalia 5-10 osaa vettä, mutta tuollainen rajatomien väri vaihtojen tekeminen jokapaikkaan ei vältämättä ole kovin nerokas idea peli figuihi. Baset ovat siistejä, mutta olisin itse kiinitänyt enemmän huomiota grassin laittoon, eli siis laittanut sen enemmänkin pieniksi pensaiksi, enkä harvalleen.

Niin joo vielä tosta väri vaihdoista, kontrasteista ja muusta. Ehkä joissakin kohdissa kuten neken viitassa ja miekassa, ja vastaavissa paikoissa olisi saanut mennä vieläkin vaaleampaan korostuksissa, tai sitten syventää shadeja, jotta väri eroja olisi todella näkynyt, koska noin tummissa kuvissa varsinkin nuo näyttävät vähän liian tasavärisiltä. Black linejä kannataisi myös soveltaa vieläkin enemmän, esim tuon bansheen vyöllä olevassa systeemissä, siihen kannatais vetää tummat linet niihi kohtiin missä on välit, tai ehkäpä jopa mustat, jotta tulee esille todella valo ja varjo, ja se myös selveyttää hahmoa paljon. Olet tehny parisen aika kivan olosta väri vaihtoa kuten nechen sauvassa, kannatais tehä tolaset kohat niin että maalailee normalisti layereitä suht koht paljon ohenetulla maalilla, ja aina välillä vetää layereitä todella ohuella siis tyyliin 5-10 osaa vettä 1 osa maalia, eli siis kuulto maalaa. Noita kuultomaali kerroksia voisi olla aina silloin kun raja paistaa paljon läpi, esim jos maalaa sinistä tumman siniseks, ja on ekaks maalannut storm blueta ja sitten vetää 1 kerroksen ultramarinea päälle, ja näyttäis siltä että siihen jää aika paljo sellasta raidallista lookkia, niin maalaisi ultramarinen ja storm bluen sekotuksilla ja kummalaki maaleilla todella ohuita kerroksia sinne minne ylensä tarvitaan, kuten just niiten kahen maalin rajoille. Tälläset kerrokset häivytävät kumpaakin väriä johonki päin, ja silloin ne hävittää rajat, vähä vaikea selittää, mutta kannattaa testata :D. Niin joo jos tuntuu vaikealta käsitellä tuollasta vetistä maalia kannataisi sekoittaa ihan vähän ajax + vesi sotkua siihen (tai esim saippua + vesi, niin että maali saa pintajännitteen). Itse käytän flow improveria + vettä, jota olen sekoitanut valmiiksi purkkiin ja laitan sitä vain paletille, ja sekotan aina väriin kun käytän sitä, suoraa purkkeihin en sekoitele ylensä mitään.

Noh kuiteski todella siistejä maalauksia ja hahmoja, Good job.

Lähetetty: La 01.11.2003 19:55
Kirjoittaja LedByReaper
kukaan ei selviä baretulin kauheelta saarnalta! :D
ihan hyviä figui pelipöyälle.
-moi

Lähetetty: La 01.11.2003 20:59
Kirjoittaja P_H
led_by_reaper kirjoitti:kukaan ei selviä baretulin kauheelta saarnalta! :D
ihan hyviä figui pelipöyälle.
-moi
HÄH? Baretulhan on avulias kun neuvoo maalaamisessa. Vai haluatko saada viestejä, joissa ei kerrota, miten voisi parantaa maalaamistasi?

Lähetetty: La 01.11.2003 21:04
Kirjoittaja LedByReaper
HÄH? Baretulhan on avulias kun neuvoo maalaamisessa. Vai haluatko saada viestejä, joissa ei kerrota, miten voisi parantaa maalaamistasi?
kyllä minä sen nytten ymmärrän että bare vain auttaa.

Lähetetty: La 01.11.2003 22:44
Kirjoittaja mf doom
onko sulla baretul jotaa sivuu mis on sun maalamii figuja tai jotaa? kelasi vaa et varmaa iha kova luoka tekeleit :D

Lähetetty: La 01.11.2003 23:35
Kirjoittaja LedByReaper
mf doom kirjoitti:onko sulla baretul jotaa sivuu mis on sun maalamii figuja tai jotaa? kelasi vaa et varmaa iha kova luoka tekeleit :D
tuskimpa bare pistää pahakseen jos mä pistän linkkiä,
säästämpä tämänkin vaivan siltä. :)
http://www.sotavasara.net/gallery.php?showgallery=7

Lähetetty: La 01.11.2003 23:49
Kirjoittaja Iso_Arska
Noniin! Nyt on korjailtu kuvia, ja vähän lisättykin. Siellä näkyy myös LotR armeijani alku. :D

EDIT: niin ja noissa fell bateissä jäi vähän köhnäsesti toi tausta tonne taakse, mutta älkää välittäkö siitä.

Lähetetty: Su 02.11.2003 00:04
Kirjoittaja LedByReaper
baseihin voisit pistää väriä näyttäis paremmilta.
-moi

Lähetetty: Su 02.11.2003 02:07
Kirjoittaja Deceased
Sanotaanko nyt näin, että ensin luulin sillä gobolla olevan kypärän... sitten katoinkin, että se on sen pärstä ihan paljaana... yritän siis sanoa, että vähän pehmeämpi tai vaaleampi väri kasvoihin, niin sulautuis jotenkin paremmin muuten hienoon kroppaan... :)

Hyvä, että LOTR:n figujakin tulee tänne... toivoin mukaan sulta lisää vielä... :wink:

Lähetetty: Su 02.11.2003 17:10
Kirjoittaja Iso_Arska
Nyt on siis kuvia taas lisätty! Lisää vaan kommenttia! Kiitos jo kaikille vastanneille! :D