Lähetetty: Ti 04.11.2003 21:00
Ei välttämättä. Sharpshooters on ainakin kova, mutta carapacet...
Kyllä nekin toimii jos vastustajalla on paljon ap 5 aseitä.
Kyllä nekin toimii jos vastustajalla on paljon ap 5 aseitä.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Joko minä en ymmärtänyt nyt jotain, tai tuossa on jotain muuta hämärää. Siis 4+ savella keskimäärin pelastetaan 12 haavasta 4? Puhutaanko nyt jonkun pelaajan heittokädestä, matematiikasta ei ainakaanAmazing Slug kirjoitti:Yksi (kaaos) mariini ryhmä ampui 12 haavaa guardsmanneihini yhdessä vuorossa. Ap 5 aseilla. Siinä alkaaa olla jo ihan hyödyllistä talsia 4+ saven kanssa, kun pelkästään tuota yhtä ampumista vastaan olisi pelastettu keskimäärin 4 äijää (=24 pojoa)
Jos tekee 12 osumaa, niin keskimäärin 8 niist woundaa (ja kaikki menee 5+ saven läpi). Oliskohan kysees ollu tollanen väärinkäsitys?Grond kirjoitti:Joko minä en ymmärtänyt nyt jotain, tai tuossa on jotain muuta hämärää. Siis 4+ savella keskimäärin pelastetaan 12 haavasta 4? Puhutaanko nyt jonkun pelaajan heittokädestä, matematiikasta ei ainakaan?
Grond kirjoitti:Joko minä en ymmärtänyt nyt jotain, tai tuossa on jotain muuta hämärää. Siis 4+ savella keskimäärin pelastetaan 12 haavasta 4? Puhutaanko nyt jonkun pelaajan heittokädestä, matematiikasta ei ainakaan?
Ilmu kirjoitti:Samaa mieltä
Heh, ei sitä vaan osata nykyään ajatella laatikon ulkopuolella...Humie ja Grond kirjoitti: Jos tekee 12 osumaa, niin keskimäärin 8 niist woundaa (ja kaikki menee 5+ saven läpi). Oliskohan kysees ollu tollanen väärinkäsitys?
GrondEdit: En viitsinyt tehdä tästä uutta viestiä: AS puhui nimenomaan 12 haavasta - kyllä minä osumat olisin ymmärtänyt.
Ei... mut kyl siit mun mielest pitäis ainaki huomauttaa (ja pitäisin ERITTÄIN outona, ellei ole jotain hyvää selitystä), jos Catachan figuilla esim. olisi Carapace (teräsvillaa päällä + kova nahka).Daemon kirjoitti:pitääkö muuten kyseinen carapace armour näkyä jotenkin tyypissä?