Sivu 1/1
40k mega armor
Lähetetty: Ke 12.11.2003 18:23
Kirjoittaja camoflame
Tuleeko mega armoriin mukaan power klaw ja shoota? Codexin ei mainitse asiasta, mutta army builder laittaa mega armorin mukaan power klawin ja shoota. Olisi kyllä aika kallis 30+25+2=57pts kamat

Lähetetty: Ke 12.11.2003 18:49
Kirjoittaja Armageddon
Vilkaisepa Codexin sivulle 35:
Codex:Orks kirjoitti:Though slow mega armour has the advantages of giving a 2+ armour save and includes a shoota and power claw.
Eli mukana tulee fisti ja shoota, joloin itse panssarin hinnaksi jää vaivaiset 3 pistettä.
Lähetetty: Ke 12.11.2003 19:05
Kirjoittaja camoflame
Hups, niinpäs sanookin. Pitää olla tarkempi.
Lähetetty: Ke 12.11.2003 19:07
Kirjoittaja tneva82
Armageddon kirjoitti:Eli mukana tulee fisti ja shoota, joloin itse panssarin hinnaksi jää vaivaiset 3 pistettä.
Ynnä -1 attack(ei power claw+slugga comboa) ja liikkuu kuin difficult terrainissa haitta.
Lähetetty: Ke 12.11.2003 19:11
Kirjoittaja Armageddon
Jep, mutta tässä haettiinkin kysymystä vain siihen, tuleeko mukana shoota ja klaw.

Lähetetty: La 15.11.2003 20:34
Kirjoittaja Grim
Minä en kyllä tajua miksi kaikki jauhavat että mega armourista tulee -1 attack. Jos sanoo noin, niin silloin "perusnob" olisi joko slugalla ja chopalla/klawilla TAI chopalla ja klawilla aseistettu, eli joka väittää että mega armour antaa -1 attackin, niin pitäisi lisätä että tulivoima kaksinkertaistuu sekä rangella että määrällä (jos ottaa kustom jobit, niinkuin kaikki järkevät tekee).
Lähetetty: Su 16.11.2003 20:13
Kirjoittaja tneva82
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Minä en kyllä tajua miksi kaikki jauhavat että mega armourista tulee -1 attack. Jos sanoo noin, niin silloin "perusnob" olisi joko slugalla ja chopalla/klawilla TAI chopalla ja klawilla aseistettu, eli joka väittää että mega armour antaa -1 attackin, niin pitäisi lisätä että tulivoima kaksinkertaistuu sekä rangella että määrällä (jos ottaa kustom jobit, niinkuin kaikki järkevät tekee).
Koska -1 attack on -1 attack. Eikä se tuplaa rangea ja määrää kuin pistämällä hirveästi pisteitä kustom jobeihin. Ja kun muistaa örkkien BS:n niin HUOMATTAVASTI tehokkaampaa pisteiden käyttöä on +1 power fist hyökkäystä halvemmalla.
Lähetetty: Ma 17.11.2003 23:12
Kirjoittaja Grim
Hirveästi pisteitä? Shootier 2p, Dakka 4p. Tooooosi paljon...
Bs on huono, tottakai, mutta se ampuminen on TÄYTTÄ plussaa koska Dakka tekee shootasta Assault2-aseen. Osuu harvoin, mutta kun nobeja on 5 ja kaikki ampuu kahdesti niin kyllä siinä marinekin putoaa... varsinkin jos on vielä Blasta Job...
Turha tästä on kinata, kaikilla oma mielipide.
EDIT: Ja tuosta kustannustehokkuudesta vielä että nob, jolla olisi vaikkapa choppa, klaw ja 'eavy armor maksaa 55p. Nob, jolla on mega armour ja kaikki jobit maksaa 59p. Eli neljä pistettä kalliimmalla saa käyttöönsä shooting phasen nobeille, ja vielä 12" sisällä pistää power armourinkin ***kaksi. Ja 5 nobin bodyguard saa niitä klaw-iskuja jokatapauksessa niin monta, että kaikki troopsit ja lähes kaikki eliitit ja hq:t on helisemässä niitä vastaan.
Lähetetty: Ti 18.11.2003 18:44
Kirjoittaja tneva82
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Hirveästi pisteitä? Shootier 2p, Dakka 4p. Tooooosi paljon...
6 pistettä jostain mikä tekee vähemmän tuhoa kuin power claw. Varsinkin jos alla olevaa trukkia ammutaan(trukki kun taas on käytännössä vaatimus mega armourille jos meinaa keretäkkin jonnekkin) niin olet melko varmasti shaken=ei ammuta.
Dakka tekee shootasta Assault2-aseen. Osuu harvoin, mutta kun nobeja on 5 ja kaikki ampuu kahdesti niin kyllä siinä marinekin putoaa... varsinkin jos on vielä Blasta Job...
Ja 5 power claw hyökkäystä(10 jos käytät TAR:ia) tekee viellä enemmän tuhoa...
EDIT: Ja tuosta kustannustehokkuudesta vielä että nob, jolla olisi vaikkapa choppa, klaw ja 'eavy armor maksaa 55p. Nob, jolla on mega armour ja kaikki jobit maksaa 59p. Eli neljä pistettä kalliimmalla saa
Kuka antaa 'eavy armourin nobille muutenkaan? Ei siihen isketä muutenkaan(nob=vet.serg=hidden claw) joten et hyödy savesta mitään(itse asiassa teet siitä haavottuvaisemman).
Lähetetty: Ti 18.11.2003 21:10
Kirjoittaja Grim
tneva82 kirjoitti:Ja 5 power claw hyökkäystä(10 jos käytät TAR:ia) tekee viellä enemmän tuhoa...
Edellyttäen että pääset assaulttiin, mikä voi olla vaikeaa jos trukki pamahtaa alta. Shootat varmistavat että nobeista on edes jotain hyötyä.
Warboss Zagsnikk kirjoitti:Turha tästä on kinata, kaikilla oma mielipide.

Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:35
Kirjoittaja camoflame
Mutta kun trukilla pääsee vuoroon 24"+1"+D6", ajat vihollisen eteen, se ampuu rekkaa, rekka posahtaa ja sitten onkin jo sinun vuoro, pääset tehokkaalla komentoryhmällä suoraan päälle.
Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:40
Kirjoittaja Garoth
Mikä laki määrää, että että vihollinen ei ammu koko unittia hajalle? Miksi lopettaa sen ampuminen kun rekka on saatu alta ja kohde herkullisesti nenän edessä?
Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:45
Kirjoittaja camoflame
Garoth kirjoitti:Mikä laki määrää, että että vihollinen ei ammu koko unittia hajalle? Miksi lopettaa sen ampuminen kun rekka on saatu alta ja kohde herkullisesti nenän edessä?
Jos nyt oikein muistan niin sisällä olevaa kohdetta ei voi ampua, ja kaikki kohteet jokaiselle yksikölle pitää päättää ennenkuin alat ampumaan joten et voi ampua kuin rekkaa sillä vuorolla(vai olenko ihan kahvilla?).
Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:47
Kirjoittaja Armageddon
Olet. Esim. riittää, että se yksi lascannon räjäyttää rekkasi, jonka jälkeen heavy bolterit viimeistelevät sisältä paljastuvat vihernahat.
Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:49
Kirjoittaja Garoth
Ei tässä pelissä mitään ampumisia etukäteen julisteta. Jokainen yksikkö saa ampua haluamaansa kohdetta, ja järjestys on vapaa. 1. yksikkö ampuu rekan, n+1 muuta sen sisällön. Ei hyvä idea ajaa sillä rekalla vihollisen viereen.
Tietenkään sama unitti ei voi ampua esim ensin lascannonilla rekkaa ja sitten bolttereilla sisältöä.
Lähetetty: Ti 18.11.2003 22:50
Kirjoittaja camoflame
sheisse...
