Sivu 1/1

Skaven Vs. HElf

Lähetetty: Pe 14.11.2003 18:08
Kirjoittaja Mustasusi
Eli miten näitä rotikonperän pipeltäjiä voisi käyttää parhaiten? Etenkin suht pienissä peleissä?

Lähetetty: Pe 14.11.2003 20:53
Kirjoittaja Servant
Riippuu tietenkin myös helf-vastustajasi armeijasta, mutta semmoisia yleisia neuvoja.. Pienissä peleissä slavet ovat herkkua, kun niitä on tarpeeksi. --> taktiikka slave-könttä high elf unittiin, samalla 1 tai useampi giant rat pack flankkiin. Outnumber, flankit ja rankit tuovat halvalla voiton. Tämä tietysti vaati hyvää manouverointia, mutta siitähän tässä pelissä on kyse. Näin aluksi (?) kannattaa myös lukea niitä takasivun taktiikoita, niissä on jotain järkeä.

listaa esim. Border patrol:


Chieftain (jotta saadan 9:n ld) myös plague priest käy hyvin, tosin se on hieman kalliimpi.

25 clanrattia, ratling gunilla, chieftain tänne

saman verran slaveja

2x 1 giant rat pack jonomuodostelmassa.

tässä on kait reilu 400pts. lopuilla voit keksiä itse jotain hubaa.

Lähetetty: Pe 14.11.2003 21:14
Kirjoittaja Mustasusi
Juu... Mutta miksei Chieftainin tai Plague Priestin tilalle voisi tulla warlock engineer? Ja sillä sadalla pisteellähän saa vallan mainiosti Warppitykin tyylillä "Suljetaan Slaveilla vastustaja Close Combattiin ja ammutaan Warppitykillä Slaverivistä läpi"?

Lähetetty: Pe 14.11.2003 21:22
Kirjoittaja Moukku
Susi ottaa nyt mun neuvoista mallia. Epäreilua........ :D :D :D

Lähetetty: Pe 14.11.2003 21:58
Kirjoittaja Fa Shih
Mustasusi kirjoitti:Juu... Mutta miksei Chieftainin tai Plague Priestin tilalle voisi tulla warlock engineer?
Kokeilin kerran Warlockia Border Patrolin kenraalina, huonoin tuloksin. Ekalla vuorolla yksi haava Warp-Lightningista, tokalla vuorolla Miscast, ja kolmannella toinen haava Storm Daemonista. Sinne meni kenraali...

Lähetetty: Pe 14.11.2003 22:07
Kirjoittaja Mork
Kumpi kannattaa ottaa mielummin 3rat ogrea vai 7 jezzailia 1000ptsn peliin?

Lähetetty: Pe 14.11.2003 22:45
Kirjoittaja Mustasusi
Hmm.. Kyllä se Warlock Engineerin käyttö VARSINKIN noin pienissä pelissä voi olla hieman riskialtista, mutta silloin kun se toimii, sitä ei pysäytä mikään. Viime kerralla kun kokeilin, se teki 500 pisteen pelin aikana sulatejuustoa Reaper Bolt Throwerista ja noin 12 Dark Elffistä. :D

Lähetetty: La 15.11.2003 06:41
Kirjoittaja Grond
Mitä minä olen muutaman Patrollin Skaveneilla pelannut, niin Warlock + Storm Daemon on ehdoton yhdistelmä. Lisäksi mukaan yksi Ratling Gun, ja voidaankin jo puhua tylsästä pelistä. Warlock ja Ratling teurastivat ensimmäisessä pelissäni kahdestaan HE-armeijan, eikä kaaoksen jyräämisessäkään muistaakseni muita joukkoja tarvittu kuin hieman suojaksi ja viimeistelyyn.

Omat riskinsähän tuossa on, mutta ei skaveneilla ole tarkoituskaan mitään "varman päälle" -systeemiä pelata ;o).

Lähetetty: La 15.11.2003 20:51
Kirjoittaja Lord Skipler
Mustasusi kirjoitti:Hmm.. Kyllä se Warlock Engineerin käyttö VARSINKIN noin pienissä pelissä voi olla hieman riskialtista, mutta silloin kun se toimii, sitä ei pysäytä mikään. Viime kerralla kun kokeilin, se teki 500 pisteen pelin aikana sulatejuustoa Reaper Bolt Throwerista ja noin 12 Dark Elffistä. :D
Mäkin suosittelen warlockin käyttöä, pienessäkin pelissä (tässä tapauksessa 600-700pistettä). Eli pelasin kaverin khemriä vastaan. Warlock tappo taialla 16 skeleton bowmania, sen jälkeen warplighting päin sen lichiä ja kuoli tietenkin. Kun lichi kuoli niin sen joukut alkoi lahota ja tuhoutua :D Taika esineinä oli storm deamon ja warpstone amulet.