Sivu 1/1

Ogrynit

Lähetetty: La 15.11.2003 20:17
Kirjoittaja Andy
Eli tuli vaan mieleen, että millasta fluffia ogryneista on?
Onko ne jotain kesytettyjä villi-ihmisiä vai mitä?

Lähetetty: Ma 17.11.2003 18:24
Kirjoittaja archon
Aika vähän fluffia.

Ogrynit ovat ihmisestä mutatoituneita (korkean painovoiman planeetoilla) suurikokoisia, voimakkaita jässiköitä. Lihasmassan kasvaessa, aivojen kapasiteetti jäi kovin pieneksi. Agressiivisia brutaaleja barbaareja.

Ovat olleet myös luonteensa vuoksi ajoittain Örkkien kanssa hyvissä väleissä.

RT aikana kaartin joukoissa oleville ogryn-kersanteille suoritettiin jokin "lobotomia" joka lisäsi heidän älykkyyttänsä jopa sellaiselle tasolle että osasivat käyttää ampuma-aseita. Samalla niden tempperamenttia hillittiin sellaiseksi että osavat kenttäolosuhteissa ottaa käskyjä myös vastaan.

Näistä "bonehead" luupäistä tuli yleensä komissaarien kavereita. Tietynlainen jääräpäisyys kun heitä yhdistää. Lisäksi komissaarille on aina hyväksi yksi tai useampi isokaveri kaartin yksiöissä. Luupäät olivat hyviä sotilaita kaikenkaikkiaan. Muut ogrynit hiemen enemmän kuin luolamiehiä.

Nykyisen 40k fluffasta on aika vaikea sanoa, muistaakseni pelkäävät pimeää tai ahtaita paikkoja ja siksi eivät taisteluolosuhteissa suostu nousemaan autoihin sisään.

Useat Marine jaostot eivät pidä ogryneistä koska ovat liian "muukalaismaisia" eivätkä puhtaita ihmisiä.
(Mm Dark Angels)

Lähetetty: Ma 17.11.2003 18:59
Kirjoittaja tneva82
archon kirjoitti:RT aikana kaartin joukoissa oleville ogryn-kersanteille suoritettiin jokin "lobotomia" joka lisäsi heidän älykkyyttänsä jopa sellaiselle tasolle että osasivat käyttää ampuma-aseita. Samalla niden tempperamenttia hillittiin sellaiseksi että osavat kenttäolosuhteissa ottaa käskyjä myös vastaan.
Sivumennen mainittuna nämä boneheadit palauttettiin IG:n uudessa codexissa.

Lähetetty: Ma 17.11.2003 20:10
Kirjoittaja Andromedus
Bone´ead on aika kova sana kyllä. Eikös nork ole tämmöinen? Mitä fluffia Nork Deddogista on?

Lähetetty: Ma 17.11.2003 20:14
Kirjoittaja Abu
Andromedus kirjoitti:Bone´ead on aika kova sana kyllä. Eikös nork ole tämmöinen? Mitä fluffia Nork Deddogista on?
Jaah, heppu käsittääkseni leikattiin pois uusimmasta IG codexista, sitä ennen oli kait tämmönen "hellyttävän lojaali lihaskimppu". :D