Sivu 1/1
Armeijoita joilla harva pelaa?
Lähetetty: Ma 01.12.2003 20:10
Kirjoittaja Kurimus
Niin kiinnostaisi tietää armeijoista joiden pelaajat ovat harvalukuisia. Miksi jollekin armeijalle ei vain tahdo löytyä pelaajia? Esim. thousand sons -pelaajat taitavat olla aika harvassa. Mistä tämä johtuu? Haluaisin myöskin tietää muita armeijoita/chaptereita tms joilla ei paljon pelata ja miksi näin on. Löytyykö tietoa? (Ei tietysti ole yllätys jos ei löydy, ihan vaan tietysti siitä syystä ettei niitä pelaajia ole)
Mutta mitä, miksi ja miksi ei?
Kertokaa.
Lähetetty: Ma 01.12.2003 20:26
Kirjoittaja Mysterous
Sisters of Battle. Syyhän on itsestäänselvä, kaikki figut on metallia ja koreksiakaan ei ole kirjana (no ehkä WD ja CA) (vain se netistä löytyvä juttu). Armeijahan siis on kallis pelata mutta takuulla antoisa.
Lähetetty: Ma 01.12.2003 20:41
Kirjoittaja Beastroars
Täytyy kyllä muistaa, että tuo Thousend Sons on vain yksi useista Chaos Marine-armeijoista, joten niiden pelaajia on luonnollisestikin vähän.
Onhan niillä tietty omat sääntönsä, mutta silti.
Suurin syy miksei TS-armeijoita näy on niiden maine surkeana armeijana. Tiedä sitten kuinka paljon siitä on totta...
Taitaa muutenkin johtua juuri tästä tai sitten esteettisistä syistä, että joku armeija ei vaan jaksa kiinnostaa kuin HC-pelaajia jne.
Lähetetty: Ma 01.12.2003 21:28
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Kroot Mercs. Olen varmaan Suomen ainut Kroot Mercs -pelaaja (kukaan muu ei ole niin idiootti, että tekisi armeijan pelkistä krooteista?)
Lähetetty: Ma 01.12.2003 21:39
Kirjoittaja Ukkosleka
kaikki variannti listat on (enemmän tai vähemmän) harvinaisia. esim. oma 13th companyni.
Lähetetty: Ma 01.12.2003 21:45
Kirjoittaja Deetwo
Daemonhunters pelaajia on mitä ilmeisemmin aika harvassa. Ne kun eivät ilmeisesti ole kustannustehokkaita, vaan "25pts marineja". tms.
Samasta syystä thousand sonsit, perusukot on pirun kalliita.
Muutenkin iso osa kaaoksen legioonista jää vähemmälle huomiolle, nykyinen listanrakennuspolitiikka kun tuntuu perustuvan sille että mitä enemmän tykkejä istumassa paikoillaan ja ampumassa sen parempi.
SoB on tosiaan yksi kanssa vähemmistöistä, ja uskoisin että tulevat Ordo Hereticus & Ordo Xenos listat jäävät myöskin suht paljon sivulle.
Kilpailumentaliteetti aina vahingoittaa variantteja, kun täytyy tehokkuus maksimoida.
Sad.
Lähetetty: Ma 01.12.2003 21:57
Kirjoittaja Henri Ketonen
Luulen että Iyanden ja Saim - Hann ovat aika harvinaisia. Kummatkin kalliita eivätkä ole mitään vääntölistoja.
(Jep, Saim - Hann saa paljon vypereitä mutta CTM:illä ne ovat todella kalliita ja ilman CTM:iä ne ammutaan nopeasti silpuksi.)
Lähetetty: Ma 01.12.2003 22:16
Kirjoittaja Air Defence
Itse olen haksahtanut CSM Alpha Legionaan. Varmaan ihan fluffi syistä, onhan niillä nätti väriskaalakin ja kultistejakin on kiva väsätä. Taktiikkaakin saa hieman miettiä, kun semmoinen perinteinen 3 defileriä, 3 rhinollista marineja ja lentävä kolmimetrinen demoniprinssi ei istu taustatarinaan, vaikka olisikin helppohoitoisempi kuin 50 infiltraattorin ja 0 sotakoneen armeija.
Kyllähän joku Alphan pelaaja sillon tällöin esittelee listaansa listalla, mutta yhden käden sormilla nekin ovat laskettvissa. Fluffisyistä varmaan pitävät matalaa profiilia :-)
For the emeperor (and unplug the false one)
Lähetetty: Ti 02.12.2003 07:54
Kirjoittaja Iceman
Jos unohtaa kaikki variantit, niin Sisters of Battle on pääarmeijoista se vähiten suosittu yllämainituista syistä.
Chaoksella GW ryssi pahasti Legion-based armeijat, joita Haynes piti hienona WD-artikkelissaan. Turnauspelaamisessa antaa aika paljon kaverille eteen useimmilla Legioonilla paitsi Iron Warrioreilla.
Eiköhän erikoisempiakin armoijoita löydä, ei ehkä turnauksissa ja Vasaran armeijalistoilla, mutta kaveriporukan fun game-armoijoina uskoisin Thousand Sonienkin esiintyvän.
Lähetetty: Ti 02.12.2003 09:57
Kirjoittaja Hellbender
Feral Orks tulee mieleen. En ole ainakaan minä nähny.
Pitäs löytää sopivat figut niille squiggotheille (sopivaan hintaan:))
Lähetetty: Ti 02.12.2003 10:59
Kirjoittaja naulapaa
Oikolukuninja kirjoitti:Kroot Mercs. Olen varmaan Suomen ainut Kroot Mercs -pelaaja
et ole

Lähetetty: Ti 02.12.2003 16:58
Kirjoittaja Zerath
Harlekiinit. Näitä ei ole hirveän useassa, tosin ei niillä ole virallisia sääntöjäkään niin eipä mikään ihme ettei niitä näy turneissa, kun niillä ei saa edes pelata. Tosin lista on kyllä aika pölvästi siinä mielessä että nideillä ei ole mitään saumaa niitä vastaan ja taulla näitä vastaan pelaaminen on yhtä juhlaa. (No eihän se nyt aina välttämättä näin mene mutta kuitenkin nidit on 90% closis armeija ja harlet on myös, mutta harlet on vaan parempia siinä) Odottelenkin siis innolla virallisia sääntöjä, mutta toivottavasti niistä ei sitten tule mikään massa ilmiö. Noo, se nähdään sitten.
Lähetetty: Ti 02.12.2003 20:45
Kirjoittaja Ghe'dahlg
No niinkuin tuo Henri menikin paljastamaan, niin Iyanden on semmoinen joita on minun lisäkseni aika harvassa(onko niitä edes??)...
Lähetetty: Ti 02.12.2003 20:53
Kirjoittaja tneva82
Zerath kirjoitti:. (No eihän se nyt aina välttämättä näin mene mutta kuitenkin nidit on 90% closis armeija ja harlet on myös, mutta harlet on vaan parempia siinä) Odottelenkin siis innolla virallisia sääntöjä, mutta toivottavasti niistä ei sitten tule mikään massa ilmiö. Noo, se nähdään sitten.
No niin on örkitkin lähisarmeija mutta hakkaa harleja lähitappelussa ihan kiitettävästi. Tosin niillä on TAR:issa hidden fistejä solitairet yms hoitamaan joten pikku etu siellä...
Heitä vaan iso kasa hormagauntteja päin näköä äläkä ota turhan monta isoa mörköä(rivebladet ilkeitä) ja hyvää tulee. Biovoret myös kovia. Fragi tyyli tappaa alle jäänet 1W heput 3+:llaa...Ei paha.
Lähetetty: Ti 02.12.2003 21:19
Kirjoittaja Musta Setä
Eiköhän ne ole juuri Sisters of Battle (vielä, tilanne luultavasti korjautuu nopeasti kun Witch Hunters tulee), sitten Saim-hannia ja Iyandenia tosiaan hyvin harvoin näkee, Saim-hann vielä harvinaisempi näistä, mitä olen nähnyt. Ja Saim-hann jossa pelaaja ei rupea juustoilemaan Vypereillä -vielä- harvinaisempi
