Sivu 1/1
marat + kislevit
Lähetetty: Pe 05.12.2003 20:15
Kirjoittaja Finet
Mitenkäs nuo marauderit tai Kislevin horse archerit pärjäävät tuolla pohjoisen kylmyydessä kun kerran ovat puolialasti eikä hypotermiaakaan taideta tuntea?
Miksi Kislevin gryphon raiderit maalavat hevosiinsa punaiset sotamaalaukset?
Lähetetty: Pe 05.12.2003 20:18
Kirjoittaja Zherec
Vaatteet ja turkit otetaan pois vain ja ainoastaan ennen taistelua. Punaisiksi hevoset maalataan pelottaakseen vastustajia.
Lähetetty: Pe 05.12.2003 21:30
Kirjoittaja Viiksu
Onhan niille saattanut kertyä "ruskeaa rasvaa" kehoon.=?
Re: marat + kislevit
Lähetetty: La 06.12.2003 09:43
Kirjoittaja Cacodemoni
Finet kirjoitti:Mitenkäs nuo marauderit tai Kislevin horse archerit pärjäävät tuolla pohjoisen kylmyydessä kun kerran ovat puolialasti eikä hypotermiaakaan taideta tuntea?
No en sen verran kovia jätkiä ettei niiden tarvitse. No ei vaan, mutta on siellä pohjoisessa joskus kesäkin.
Finet kirjoitti:
Miksi Kislevin gryphon raiderit maalavat hevosiinsa punaiset sotamaalaukset?
Hevoset pysyvät paraatikunnossa kun taistelukentän muta ei erotu maalatuista jaloista ja mahasta. Pelkoa aiheuttavat ne siivet Gryphon Legionin selässä, jotka päästävät chargessa kimeää ääntä tuulen kulkiessa sulkien lomitse.
Lähetetty: La 06.12.2003 17:27
Kirjoittaja attor
Finet kirjoitti:Mitenkäs nuo marauderit tai Kislevin horse archerit pärjäävät tuolla pohjoisen kylmyydessä kun kerran ovat puolialasti eikä hypotermiaakaan taideta tuntea?
Ne vaan tappelee kesäsin? Lähtee etelään tappelee? Ei niit kiinnosta? Gw:n porukat ei oo ajatellut?
Lähetetty: Ti 30.12.2003 11:56
Kirjoittaja Graq
Kait he ottavat paidat pois vain taistelun ajaksi ja ennen taistelua saattavat hieroa jotain karhunrasvaa ihoilleen (?). Kyllä hevoset maalataan pelotteeksi ja myös houkuttelleksensa vihollisia.
Lähetetty: Ti 30.12.2003 14:55
Kirjoittaja Druzhina Captain
Kaikki kislevitien ominaisuuden on kerätty eri slaavilaisilta kansoilta. Hevosten maalaaminen ja siipien kiinnittäminen oli käytössä Puolassa. Silloin se oli yhteinäinen melko iso Puola-Liettua-valtio, joka ihan toisissaan tavoitteli Venäjän alueita.
Kislevite archerit muistuttavat nykyisen Ukrainan, silloisen Venäjän alueilla asustavia kansoja, jotka asustivat Mustan Meren pohjoisen rannan. Vaikka se onkin pohjoinen ranta, mutta meri onkin eteläinen, joten siellä on melko lämmintä suurimman osan vuodesta. Silloin noiden asutusten asukkaat nauttivat melkoista vapautta ja vastapalveluksi ne toimivat Venäjän rajavartioina, kun ne oli nimittäin Venäjän raja-alueita. Nuo ukot käyttivät leveälahkeisia housuja, leveita vöitä, ajoivat päät joko kokonaan paljaaksi tai jättivät pienen pätkän otsalle, jota ne kasvattivat oikein pitkäksi, yhtä pitkäksi kuin viiksetkin. Nuo kansat olivat melko villejä ja ne lähtisivät taisteluun ilman mitään vaatteita, ellei housujen menettäminen olisi suurimpana häpeänä niiden keskuudessa. Niiden mielestä olisi parempi kuolla kuin ilmestyä julki ilman housuja.
Lähetetty: Ke 14.01.2004 13:08
Kirjoittaja Archon Everhate
Ja kyllä ihminen kummasti sopeutuu. Hyvä esimerkki on BBC:n tekemä dokkari siperian metsästäjistä. Yhdessä kohtaa kuvausryhmän jätkät hakee kilpaa lisää vaatteita päälle vaikka yllä on jo jonkinlaista turkista ja villa-asua. Sitten kamera näytti kylän "raittia", jossa paikalliset äijät oli röökillä ja kertomassa tarinoita colleget ja farkkutakit päällä. Juontajan kommentit oli tyyliä "How in the hell can they stand there. I'm freezing my *beep* off."