Sivu 1/4
Typerin magic item-kombo
Lähetetty: Ti 09.12.2003 19:57
Kirjoittaja ErrSol
Elikkä ideana olisi puhtaasti löytää turhin
taikaesine koko pelistä. Saa eritellä, kenelle
esine tulisi antaa. Saa olla myös bloodline, dark elf
temple of Khainesta, daemonic gift ym. vastaava.
Ainoa sääntö on ,että esineen on tietysti oltava
laillinen hankinta ko. charrulle.
Oman ideani kerron myöhemmin. Miksi, sitä en tiedä...
ModEdit: Poistin otsikosta tuon "äänestys"-sanan - varataan se vain "oikeille" äänestyksille. Kyseessä on kuitenkin lähinnä mielipidekysely. /Grond
Lähetetty: Ti 09.12.2003 20:34
Kirjoittaja Esgalsir
Talisman of Protection.
6+ ward savella ei tee mitään yksinkertaisesti, ellei ole maaginen kutosten heittelijä.
Lähetetty: Ti 09.12.2003 21:23
Kirjoittaja Yksisilmä-Joe
Dark Elfien Dark Sword on varmasti aika kärkipaikalla.
Lähetetty: Ti 09.12.2003 21:26
Kirjoittaja bluebluesky
Von Carstein Ring... heitän aina vaan kolmosia ja pienempiä...
Noniin... se siitä. Oma vastaukseni on Staff Of Sorcery. Aikamoisen kallis, samalla rahalla saa 2 dispelkääröä, joille yleensä löytyy parempaa käyttöä. Ainoa rotu jolla voi pelata, on HE:n 40p, mutta silloinkin aika huono, aika huono...
Lähetetty: Ti 09.12.2003 21:45
Kirjoittaja Trekkeri
Kyllä se on tuo Talisman of Protection.
15 pistettä 6+ Wardista ei ole mistää kotoisin (muualta kuin pelintekijöiden tylsistyneestä kynästä).
Armeija kohtaisista itemeistä mieleen tulee Empiren Hexstaff (Albion item WD 263).
Sillä voi omalla magia vuorolla saada D3 power noppia, mutta ne pitää merkitä erikseen ja jokainen niillä heitetty ykkönen aiheuttaa miscastin.
Voiko huononpaa käyttöä 55 pisteelle olla, varsinkin kun magic heavy Empire on muutenkin riskipeliä?
Tosin jos tämän ottaa yhdessä Luckstonen kanssa niin ei välttämättä niin paha, mutta hintaan nähden jättäisin Hexstaffin kotiin.
Muita "turhia" esineitä omista armeijoista ei nyt tule mieleen, vaikka en kyllä käytä kuin murto-osaa armeijoideni magic varusteista (usealle esineellä on käyttönsä mutta ei silloin jos et vastustajaa tiedä etukäteen).
Lähetetty: Ti 09.12.2003 21:53
Kirjoittaja tneva82
Imperial Warrior kirjoitti:Kyllä se on tuo Talisman of Protection.
15 pistettä 6+ Wardista ei ole mistää kotoisin (muualta kuin pelintekijöiden tylsistyneestä kynästä).
Parempi se on kuin ei wardia laisinkaan ja jos ei ole enää muiden esineiden jäljiltä 15 pistettä enempää...
Itse sanoisin jotakuinkin jokainen taika-ase. Kaikki ovat ylihintaisia great weapon/lanceen nähden.
Re: Turhin taikaesine
Lähetetty: Ti 09.12.2003 21:55
Kirjoittaja ErrSol
Grond kirjoitti:
ModEdit: Poistin otsikosta tuon "äänestys"-sanan - varataan se vain "oikeille" äänestyksille. Kyseessä on kuitenkin lähinnä mielipidekysely. /Grond
Hups! anteeksi vaan...Miksi ihmeessä mä kirjoitin ton "äänestys"?! Kaipa se jostain alitajunnasta hyppäsi....
Yksisilmä-Joe kirjoitti:Dark Elfien Dark Sword
Mtäs tämä miekka tekee?
Niin, ja vastaisuuden varalta kaikille tiedoksi: Laittakaa myös esineen efektit ruudulle (ellei ole common magic itemeitä!)
Lähetetty: Ti 09.12.2003 22:10
Kirjoittaja Tohtori-SyFilis
Empiren banner of duty.. Kuka haluaa maksaa 10.p siitä että voi re-rollaa sen heiton jossa katsotaan lähdetäänkö vihollisen perään vai ei.
PS. tuommoista itemiä ei olekkaan olemassa.. noh kannattaa kirjottaa jotain viisammal tuulel.
No varmaan turhin on sitten tomb kingien serpent staff.
Lähetetty: Ti 09.12.2003 22:16
Kirjoittaja Trekkeri
Arvon Tohtori Kuppa muistaa kyllä nyt väärin sillä Banner of Duty antaa re-rollin Rally testiin.
Tosin se ei ole kuitenkaan se paras käyttö minkään unitin Magic Banner valintaan ellei kyseessä ole iso peli missä ei ole muutakaan vaihtoehtoa esim. jollekin ritari yksikölle.
Lähetetty: Ti 09.12.2003 22:18
Kirjoittaja Tohtori-SyFilis
Imperial Warrior kirjoitti:Arvon Tohtori Kuppa muistaa kyllä nyt väärin sillä Banner of Duty antaa re-rollin Rally testiin.
Tosin se ei ole kuitenkaan se paras käyttö minkään unitin Magic Banner valintaan ellei kyseessä ole iso peli missä ei ole muutakaan vaihtoehtoa esim. jollekin ritari yksikölle.
Argh anteeksi tyhmä olen ja army book on jossakin mustan suden syövereissä.
Lähetetty: Ti 09.12.2003 22:31
Kirjoittaja Guzlob
Imperial Warrior kirjoitti:Tosin jos tämän ottaa yhdessä Luckstonen kanssa niin ei välttämättä niin paha, mutta hintaan nähden jättäisin Hexstaffin kotiin.
Luckstonea ei voi ottaa samalle miehelle Hexstaffin kera. Molemmat ovat arcanea eikä kumpikaan rulla.
-J
Lähetetty: Ke 10.12.2003 00:11
Kirjoittaja Ostler
aika turha on myös Beasts of Chaoksen banneri Preyseeker. Sillä saa re-rollata ambushista tulon. Ainoa ongelma on, että yhdellekkään ambush yksikölle ei saa banneria! Ellei sitten ota army standard beareria, mutta sille jannulle 25 pts lippu on turhan halpa. Lisäksi kantaja vie ambush paikkoja herdissä ollessaan.
Lähetetty: Ke 10.12.2003 00:27
Kirjoittaja Drou
kyllä se turhin on tämä delffien dark sword
...elikkäs 15p ja haavoittunut model saa stupidityn -yey
Lähetetty: Ke 10.12.2003 09:54
Kirjoittaja Aleksi Pesonen
turhaa taika esinettä ei olekaan
Lähetetty: Ke 10.12.2003 09:56
Kirjoittaja Vieras
rune of penetrating kanuunaan, siis +1S, (=11). säännöt ei kiellä sitä, mutta maximicharacteristic on 10

Lähetetty: Ke 10.12.2003 09:59
Kirjoittaja Antrax
archibald kirjoitti:rune of penetrating kanuunaan, siis +1S, (=11). säännöt ei kiellä sitä, mutta maximicharacteristic on 10

et ole tainnut ymmärtää tuon riimun käyttökelpoisuutta. Se laitetaan boltthroweriin jolloin sillä on str 7 ja pystyy tuhoamaan chariotteja ja muutenkin on tehokkaampi. Minä en lähtisi luolistani ilman bolttista+tuota runea jos olisi dwarf army
Lähetetty: Ke 10.12.2003 10:47
Kirjoittaja attor
Kaaoksen The Beguiling Gem(75pts, kaikkien vihujen btbssä täytyy tehdä ld testi tai eivät voi lyödä ja heihin osuu automaattisesti) on kyllä turhimasta päästä, kalliin hintansa takia.
Myös tämä tuntuu turhalta De Armour of living death (100pts, 6sv +1t ja w). Törkeen kallis ja sit kun on vielä pakko laittaa lordi cold onen selkään että saa jottain savea.
Lähetetty: Ke 10.12.2003 11:19
Kirjoittaja Zarathustrian
TK:n "shield of Ptra" light armorin ja tuon kanssa ukolle saa jopa mahtavan 5+ saven, ja jos se onnistuu vastustajan WS tipahtaa 1:een sen kierroksen ajaksi. Ideana jees, mutta täysin käyttökelvoton kapistus.
Lähetetty: Ke 10.12.2003 11:21
Kirjoittaja Pariah
attor kirjoitti:
Myös tämä tuntuu turhalta De Armour of living death (100pts, 6sv +1t ja w). Törkeen kallis ja sit kun on vielä pakko laittaa lordi cold onen selkään että saa jottain savea.
Elävän kuolleen haarniska (Dark Elf) antaa 5+ saven(counts as a heavy armor), mutta kyllä se kuitenki on hyödytön...
Lähetetty: Ke 10.12.2003 12:12
Kirjoittaja Antrax
Empiren imperial bannerkin on melko huono.
100 pisteellä saa muistaakseni re-roll ld testit 12" säteellä tjs.